PDA

Επιστροφή στο Forum : Eιναι αξιοπιστοι οι συναγερμοι ROISOCK;;



kokoblue
11-01-12, 21:31
Καλησπερα ενδιαφερομαι για ενα απο τα πακετα της roisock αλλα δεν ξερω τι αξιοπιστια παρεχουν....
Διαβαζοντας το ενχειριδιο που βρηκα και αυτα που δινει σε σχεση με την τιμη της...το πακετο απλα...δεν υπαρχει!!

Τωρα ομως ποσο αξιοπιστα ειναι;;το θελω για μονοκατικοια 105 τ.μ.
Καποιος που να εχει χρησιμοποιησει τα προιοντα της εμεινε ευχαριστημενος;;ειχε προβληματα καποιος οχι απο δικο του λαθος αλλα
απο τον συναγερμο...

Για ενημερωστε κι εμενα ρε παιδες...

atevagge1983
11-01-12, 22:42
Μετα απο πολλες ωρες σε διαβασμα στο forum τον επελεξα . Εχει 5 μερες που τον εβαλα και δεν εχει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Επισης τον εγκατεστησα μονος . Αν εχεις μικρη γνωση περι εγκαταστασεων πιστευω δεν θα εχεις προβλημα να τον βαλεις και μονο σου. Και καποιο προβλημα να εχεις υπαρχουν πολλοι φιλοι στο φορουμ που τον εγκατεστησαν και σιγουρα θα βοηθησουν. Τον συστηνω ανεπιφυλαχτα..

vasilllis
11-01-12, 22:48
Καλησπερα ενδιαφερομαι για ενα απο τα πακετα της roisock αλλα δεν ξερω τι αξιοπιστια παρεχουν....
Διαβαζοντας το ενχειριδιο που βρηκα και αυτα που δινει σε σχεση με την τιμη της...το πακετο απλα...δεν υπαρχει!!

Τωρα ομως ποσο αξιοπιστα ειναι;;το θελω για μονοκατικοια 105 τ.μ.
Καποιος που να εχει χρησιμοποιησει τα προιοντα της εμεινε ευχαριστημενος;;ειχε προβληματα καποιος οχι απο δικο του λαθος αλλα
απο τον συναγερμο...

Για ενημερωστε κι εμενα ρε παιδες...


σε τι τιμη?

jomor
11-01-12, 23:26
αν διαβάσεις προς τα πίσω τα threads για τον ενσύρματο RP-208CN , θα δείς ότι σχεδόν όλα τα προβλήματα ήταν της εγκατάστασης, ή παρερμήνευσης των δυνατοτήτων του / χειρισμού του. Από ότι έχω διαβάσει, και στις περιπτώσεις που υπήρξε πρόβλημα αυτό φάνηκε εξ αρχής και αντικαταστάθηκε το ελατωματικό μέρος εντός εγγύησης. Και εκτός εγγύησης όμως σκέψου ότι η μητρική έχει 30 ευρώ και το πληκτρολόγιο 25. Κλεβεις εκκλησία δηλαδή. Θεωρώ ότι πρέπει να σε προβληματίζει περισσότερο η εγκατάσταση, να γίνει σωστά στον σχεδιασμό και στην υλοποίησή της, μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, και λιγότερο το μηχάνημα. Ακόμα κα μάπα να σου βγεί το καρπούζι, που αποκλείεται, θα έχεις χαλάσει στην χειρότερη περίπτωση 64€ !! Ερασιτέχνη σπάνια θα βρείς να τον θάβει..

geo_ef
11-01-12, 23:30
Εξαρτάται κανείς τι απαιτήσεις έχει. Εγκατέστησα τον Roiscok 208 με δύο πληκτρολόγια και με σειρήνα Mars 250, σε μεζονέττα 150 τμ. εδώ και 4 μήνες και έως τώρα λειτουργεί άψογα.Δέν είχα έως τώρα κανένα ψευδοσυναγερμό. Ένα πρόβλημα είχα με την την τηλεφωνία της hol η οποία είναι σε VoiP και δεν συνεργάζεται με τον τηλεφωνητή του Roiscok208 και πιστεύω ότι δεν φταίει ο συναγερμός γιατί με άλλους παρόχους δουλεύει. Το πρόβλημα το έλυσε ένα απλό GSM Roiscok X-1103 (Σταυριανός 70 Ευρώ), με μία κάρτα Sim (καρτοκινητή Cosmote κτλ). Επίσης του έβαλα και ένα ασύρματο δέκτη με τηλεχειρισμό και μπορώ με τηλεκοντρόλ, να δίνω άμεσα συναγερμό πανικού, να ενεργοποιώ και το αντίθετο το σύστημα έξω από το σπίτι γύρω στα 15 μέτρα, AT-201R (Μιμίκος 18 Ευρώ). Μένει να αποδειχθεί στον χρόνο αν θα συνεχίσει να είναι αξιόπιστος. Πάντως ψευδοσυναγερμούς στην γειτονιά μου τους δίνει ''αξιόπιστος ακριβός συναγερμός'' και ο τεχνικός τους λέει ότι μια πεταλούδα πετάει στο χώρο και δίνει συναγερμό!!!. Για βασικά στάνταρτ και λαμβάνοντας υπόψη την αρχή value for money τον συνιστώ ανεπιφύλακτα. Όσον αφορά άν μετά από καιρό χρειαστεί κανείς ανταλακτικά δεν έχει παρά να αγοράσει απο τώρα ένα ολόκληρο πακέτο, 65 Ευρώ θα δώσει, 'οσο ένα πληκτρολόγιο της Sigma!!

stinger
12-01-12, 13:50
εχω βαλει συναγερμους RP-208CN και 2 RP-248CN σε συγγενεις και φιλους και εκτος απο εναν που ειχε προβλημα η πλακετα και αντικατασταθηκε απο το μαγαζι οι υπολοιποι δεν ειχαν κανενα προβλημα.....εμενα μου αρεσει πιο πολυ ο RP-248CN που εχει παρα πολλες δυνατοτητες και δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο τους ακριβους...το μεγαλο πλεονεκτημα με τους συγκεκριμενους ειναι οτι δινουν μαζι και το πληκτρολογιο..
βεβαια θα ακουσεις και πολλους να τους κατηγορουν αλλα ολα ειναι μεσα στα πλαισια της αγορας...ΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ

picdev
12-01-12, 13:59
αν τον επιλέξεις μην τσιγκουνευτείς τα ακριβά ραντάρ τουλάχιστον

62e πήγε μαζί με το πληκτρολόγιο
http://www.nvtech.gr/online-store.html?page=shop.product_details&flypage=tpflypage.tpl&product_id=2770&category_id=598&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

kokoblue
12-01-12, 14:18
Εγω τον βρηκα κομπλε με 3ρανταρ 5μαγνητικες επαφες τηλεφωνητη σειρηνα εξωτερικη αυτονομη πληκτρολογιο ολα ολα....156ε στον σταυριανο...
Να τον χτυπησω...;;Μπερδευομαι ομως με τις συνδεσμολογιες...Πρεπει να γυμνωσω τα καλωδια τηλεφωνου και το καθε καλωδιο για να το βαλω στην κλεμα του πινακα;;
Υπαρχουν οι καλωδιωσεις στο πακετο;;...

picdev
12-01-12, 14:33
μην πάρεις φτηνιάρικα ρανταρ! στις υψηλές θερμοκρασίες θα έχεις πρόβλημα,
ή θα έχεις ψευδοσυναγερμούς , για σκέψου να ανάβεις το καλοριφέρ και να χτυπάει συναγερμούς

stinger
12-01-12, 14:53
ναι σε αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω εχει δικιο..παρε καλα ρανταρ..εγω προτιμησα τα Pir+Microwave

kokoblue
12-01-12, 18:40
αυτο το πακετο βρηκα...τωρα τα ρανταρ τα δινει μεσα στο πακετο...πως να τα αλλαξω...
Ουτως η αλλως ομως Δεν νομιζω να βαλω ρανταρ μονο μαγνητικες επαφες διοτι 2πορτες θελω να καλυψω και 2μπαλκονοπορτες..
Καλοριφερ;;;χαχαχαχα τετοια εποχη;;με τετοια τιμη;; για κανενα λογο...

Μπορεις να μου προτεινεις εσυ καποια ρανταρ απο το μαγαζι εδω;;

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_357&products_id=10446

picdev
12-01-12, 19:33
η κεντρική μονάδα με το πληκτρολόγιο έχει μόνο 65ε , η σειρήνα 25ε, οι μαγνητικές επαφές 1,5ε η μία! , η μπαταρία 15ε και το ραντάρ τόσο,
οποότε μην νομίζεις οτι είναι καμιά σοβαρή προσφορά

σαν μάρκα έχω ακούσει για τη visonic, αυτό κάνει 18ε με διπλό αισθητήρα, τώρα ας γράψεις τη γνώμη του και κανένας εγκατάστατης.
Για μένα είναι χαζό να βάλεις μόνο μαγνητικές επαφές, αφου θα μπεις στο κόπο κάνε το όπως πρέπει
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=11528
(http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=11528)http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=11532

σπίτι μου έχω ένα μοντέλο της optex , που πραγματικά είναι πολύ καλό ραντάρ, αλλά είναι απο την ακριβή σειρά,το αντίστοιχο σήμερα πρεπει να κάνει 70-100ε


http://www.skroutz.gr/c/1057/detectors.html?keyphrase=optex

turist
12-01-12, 19:57
70€ το ραντάρ και 60 ο πίνακας με το πληκτρολόγιο μαζί? :wiink: γι' αυτό κανένας σοβαρός εκγαταστάτης δεν βάζει Ροισκοκ. Τι πιστοποιήσεις ασφαλείας 50131 της ΕΕ έχει?

jomor
13-01-12, 00:12
ότι πιστοποιήσεις έχει και ένας πανάκριβος αμερικάνικος συναγερμός στον οποίο έχει τοποθετηθεί μαγνητική επαφή με βιδάκια με (σε λίγα χρόνια) οξειδωμένες επαφές, ή με σειρήνα χωρίς 24άωρο tamper.

όσο για τα επώνυμα ραντάρ που πωλούνται 70 ευρώ, ξεκινώντας από τον πρώτο wholesaler η τιμή τους είναι χαμηλότερη κι απο τον ανώνυμο κινέζο στο ράφι.. το πώς καταλήγουν να έχουν τόσο ακριβά είναι γνωστό.. το καλό δεν είναι ακριβό, γίνεται στην πορεία με αφορμή (όχι αιτία) την βαρύτητα του επώνυμου. Κι εγώ τα πάντα επώνυμα προτίμησα, με προδιαγραφές, μόνο που έψαξα εκεί που έπρεπε και τα πλήρωσα όσο έπρεπε. Τα 60 ευρώ του roiscok δεν δείχνουν κακή ποιότητα μόνο και μόνο επειδή τα καλά ειναι πανάκριβα. Απλά ο συγκεκριμένος είναι τιμολογημένος τίμια. Και τα καλά μηχανήματα φθηνά ειναι στην αρχή της διαδρομής τους, μέχρι να φτάσουν στο ράφι εχουν παρει την ανιούσα. Το 70αρι ραντάρ ειναι το πανάκριβο, δεν ειναι ο roiscok φθηνιάρης, σαφώς είναι entry level και κάνει μόνο τα βασικά, αλλά εάν τοποθετηθεί σωστά, τα κάνει και σωστά.

το επιχείρημα 70 ευρώ εχει ένα ρανταρ, άρα ο πινακας των 60 είναι άχρηστος, δεν πιάνει σε κάποιον που έχει αγοράσει καρα-επώνυμο ραντάρ διπλής τεχνολογίας (pir & mw) με 5.5 ευρώ. Το επιχείρημα καλό = ακριβό , φθηνό = μάπα, δεν πιάνει πια, προσωπικά τουλάχιστον δεν μου λέει τίποτα πλέον.

Από το guideline του συγκεκριμένου certification που διάβασα, η συντριπτική πλειοψηφία των απαιτήσεων είναι στα χέρια του εγκαταστάτη αν θα τις ικανοποιήσει ή όχι. Οι οδηγίες κατά κύριο λόγο απευθύνονται σε αυτόν. Αν βάλει ενα μη αδιάβροχο αισθητήρα σε εξωτερικό χώρο για παράδειγμα, άντε γειά certification, ή το χειροπιαστό παράδειγμα που ανέφερα πριν με την μαγνητική επαφή πάλι δεν παίρνει certification. Οπως επίσης αν δεν υπολογίσει τις καταναλώσεις των περιφερειακών σε συνδυασμό με την χωρητικότητα της μπαταρίας να εγγυώνται το 12άωρο. Αλήθεια πόσοι έχουν πάρει συγκεκριμένη απάντηση στην ερώτηση "πόσο μπορεί να κρατήσει χωρίς ρεύμα?"

Επίσης η γρήγορη όπλιση είναι εκτός certification. Αν μπορείς να οπλίσεις χωρίς κωδικό, άντε γειά. Πάλι κι αυτό στα χέρια του εγκαταστάτη, μιας και σε πολλούς επώνυμους πίνακες η γρήγορη όπλιση είναι ενεργή by default.

Το μόνο που εντόπισα που όντως δεν γίνεται στον roiscok, είναι να μην μπορει να μπει σε mode προγραμματισμού κανένας εγκαταστάτης χωρίς την έγκριση του χρήστη. Θα πρέπει δηλαδή να υπάρχει η πρόβλεψη ώστε να απαιτειται υποχρεωτικά user code πριν απο το installer code για να μπορέσει να μπει κάποιος σε προγραμματισμό, κάτι που όντως στον roiscok δεν συμβαίνει. Μήπως συμβαίνει όμως σε κάνεναν άλλον? στον apollo που έχω δεν θυμάμαι να υπάρχει αυτη η δυνατότητα και σίγουρα δεν υπάρχει ενεργη by default. Αυτό που συμβαίνει στην πράξη στην συντρηπτική πλειοψηφία, είναι το ακριβώς ανάποδο, ο χρήστης να μην εχει καμιά δυνατότητα προγραμματισμού αφού ο εγκαταστάτης συνήθως αλλάζει τους κωδικούς και δεν τους κοινοποιεί (ξέρω περίπτωση συναδέλφου που κόντεψε να πιαστεί στα χέρια με τον εγκαταστάτη γιατι ο τελευταίος αρνείτο να του δώσει τον κωδικό εγκαταστάτη στο σύστημά που το έχει πληρώσει ο ιδιος). Αντιλαμβάνομαι βεβαια ότι ο εγκαταστάτης μπορει να ανησυχεί μήπως ο χρήστης του πηδήξει το σύστημα, αλλά μην μιλάμε μετά για certifications.....

οι οδηγίες αναφέρουν επισης ότι απαιτείται να ειναι διαθέσιμο ανα πάσα στιγμή ζητηθεί, πλήρες documentation του συστήματος. μεταξύ άλλων οφείλει να περιλαμβάνει
- πληρη λίστα με τα μοντέλα των εξαρτημάτων
- περιγραφή του εξοπλισμου
- standards που ισχυρίζεται οτι πληροί κάθε εξάρτημα
- συνολικός βαθμός ασφαλείας
- περιβαντολλογική κλάση
ποιός παραδίδει τέτοιο documentation με την εγκατάσταση? προσωπικά όσους φίλους έχω που έχουν ακριβούς συναγερμούς που τους τοποθέτησε εξουσιοδοτημένος τεχνικός (όχι ντιούικη εγκατάσταση) το μόνο documentation που έχουν ειναι το κινητό του τεχνικού.

απαιτηση επίσης ειναι να μπορεί ο πινακας να διακρίνει το alarm από παραβίαση με το alarm από παραβίαση tamper. O roiscok υποστηρίζει tamper alarm, όπως ολοι οι πινακες. Αν ο εγκαταστάτης όμως (επαγγελματίας ή ντιούης) δεν έχει κάνει κατάλληλα τις συνδέσεις και τον προγραμματισμό, άντε γειά certification. Η ίδια παραλειψη, μπορει να γίνει σε οποιοδήποτε πίνακα.

στον επίλογο του guideline αναφέρει: We would strongly advise all installers to purchase a copy of the standard... δεν λεει we advice the manufacturers... κι αυτό γιατι οι οδηγίες αναφέρονται στον μεγαλύτερο βαθμό σε απαιτήσεις της εγκατάστασης (η οποία συμπεριλαμβάνει και την κατάλληλη επιλογή του κάθε στοιχείου που απαρτίζει το σύστημα συναγερμού) και όχι στις προδιαγραφές των εξαρτημάτων.

αναφέρω τα παραπάνω χωρίς καμιά διάθεση αντιπαραθεσης, το certification όμως έχει να κάνει περισσότερο με την ποιότητα της δουλειάς του installer και όχι τόσο των συσκευών. Εγω συμφωνώ ότι ο roiscok είναι εκτός προδιαγραφών. Εκτός προδιαγραφών όμως ειναι και πάααααααρα πολλοί ακριβοί συναγερμοί ο οποιοι δεν τοποθετήθηκαν αυστηρότατα by the book.

η κατάσταση μου θυμίζει το debate που υπάρχει πολύ έντονα στην δουλειά μου (ΙΤ) ανάμεσα στους vendorες. Στις περιπτώσεις που το πρόβλημα δεν εχει καταφερει κανεις να το αποσαφηνήσει, ο hardware vendor κατηγορεί το software, και ο software vendor τα ρίχνει στο hardware, ενώ για να δουλέψει το σύστημα είναι αναγκαίες και οι δύο συνθήκες. Ετσι κι εδώ μιλάμε για certification, αλλά οι περγαμηνές του hardware δεν είναι ικανή συνθήκη για ένα ασφαλές σύστημα. Η εγκατάσταση είναι η πρώτη που πρέπει να ξεψαχνιστεί.

Ποιά έλλειψη του Roiscok όμως είναι αυτή που τον καθιστά μη ασφαλή? Ρωτάω για να τον ξηλώσω αύριο κι όλας, ανεξάρτητα απο την παραπάνω τοποθέτησή μου.

ευχαριστώ

nikknikk4
13-01-12, 01:14
70 το ραντάρ και 60 ο πίνακας με το πληκτρολόγιο μαζί? γι' αυτό κανένας σοβαρός εκγαταστάτης δεν βάζει Ροισκοκ. Τι πιστοποιήσεις ασφαλείας 50131 της ΕΕ έχει?


ότι πιστοποιήσεις έχει και ένας πανάκριβος αμερικάνικος συναγερμός στον οποίο έχει τοποθετηθεί μαγνητική επαφή με βιδάκια με (σε λίγα χρόνια) οξειδωμένες επαφές, ή με σειρήνα χωρίς 24άωρο tamper.
.................................................. ...
.....................................
Ποιά έλλειψη του Roiscok όμως είναι αυτή που τον καθιστά μη ασφαλή? Ρωτάω για να τον ξηλώσω αύριο κι όλας, ανεξάρτητα απο την παραπάνω τοποθέτησή μου.

ευχαριστώ


εχω και εγω αυτη την απορία κάποιος σοβαρός εγκαταστάτης που εκανε σοβαρή εγκατασταση και τον δοκιμασε τι προβληματα αντιμετωπισε ?

turist
13-01-12, 10:37
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι η εγκατάσταση παίζει τον κυρίαρχο ρόλο σε ένα σύστημα και αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα.
Ποτέ δεν είπα ακριβό=καλό και φθηνό=μάπα, αλλά κάποιος που έχει δει αρκετούς πίνακες από μέσα μπορεί να καταλάβει αν κάτι είναι ποιοτικό από κάποιο που δεν είναι και η τιμή συνήθως ορίζετε από αυτά που μπορεί να κάνει ένας πίνακας και τις δυνατότητες που έχει. Τώρα αν ένας Caddx στην Αμερική κάνει 40€ και εδώ 150€ αυτό είναι άλλο θέμα.
Στο θέμα των πιστοποιήσεων θα σου πω το απλό, αν συν τις άλλης ο κωδικός χρήστη είναι 6 ψηφίων το σύστημα μπορεί να πάρει grade2 ή αν μπορεί να σβήσει Led του πληκτρολογίου για να μην φαίνεται σε τι κατάσταση είναι και πολλά άλλα.
Σκέψου επίσης ο ίδιος εγκαταστάτης να θέλει να βάλει ένα σύστημα σε μια τράπεζα γιατί δεν θα βάλει roiscok?
Φιλικά πάντα.

stinger
13-01-12, 13:36
Σκέψου επίσης ο ίδιος εγκαταστάτης να θέλει να βάλει ένα σύστημα σε μια τράπεζα γιατί δεν θα βάλει roiscok?
Φιλικά πάντα.

γιατι οι τραπεζες εχουν ενα συγκεκριμενο τροπο προστασιας που ειναι συνδιασμος πολλων πραγματων με χρηματοκιβωτια κτλ που δεν τα καλυπτει ο συγκεκριμενος...αν δεις ενα εντυπο τραπεζας με τις προδιαδραφες που πρεπει να εχει ενας συναγερμος για να την καλυπτει θα καταλαβεις

turist
13-01-12, 15:50
Εδώ έρχεται το θέμα των πιστοποιήσεων...

jomor
13-01-12, 16:45
καταλαβαίνω τι λες, σε τράπεζα δουλεύω, στο ΙΤ, και για να πάρουμε πιστοποίηση PCI εχουμε γ.... όλη την τράπεζα, προκαλώντας στα πλαίσια της ασφάλειας συγκεκριμένου τύπου δεδομένων τα απίστευτα δικτυακά προβλήματα. Καλές είναι οι πιστοποιήσεις, απαραίτητες ιδίως όταν παιζεις με ευαίσθητα πράγματα, αλλά έλεος... αυτό που έχω διαπιστώσει, είναι οτι οι auditors και αυτοί που βγάζουν τα recommendations, δεν εχουν κάνει ποτέ την δουλειά στην οποία πάνε να βάλουν κανόνες!! Δεν εχουν ιδέα για βασικά πράγματα (μιλάω για τον τομέα μου βέβαια, αλλά μπορώ να φανταστώ ότι πολλοί εγκαταστάτες σε κάποιες περιπτώσεις θα έβριζαν αυτόν που έβγαλε τις πιστοποιήσεις).

οσο για τον roiscok, προφανώς και δεν απευθύνεται σε τράπεζες, κι εγώ κόλωσα αρχικά να τον βάλω στο σπιτι μου, πήρα τον apollo, τον μελέτησα και τον εκτίμησα πάρα πολύ. Αργότερα χρειάστηκε να βάλω σε δευτερο σπίτι συναγερμό με πολύ περιορισμένο budget. Ο Roiscok ήταν λοιπόν μονόδρομος. Βρηκα καποιες ελλειψεις φυσικά που όμως τις δέχτηκα στα πλαισια της χαμηλής τιμής, που ειχαν να κάνουν με την λειτουργικότητα και όχι με την ασφάλεια. Αν σκεφτόμουν τα περι πιστοποιήσεων, το εν λόγω σπιτι θα ήταν χωρίς συναγερμό αυτήν την στιγμή. Τον Roiscok τον βρήκα εξαιρετικό και πάρα πολύ τίμιο, αν σκεφτουμε και το ποσό που έδωσα. Εκανα πολύ προσεκτική εγκατάσταση, παντού κολλήσεις, με επώνυμα/εξυπνα περιφερειακά και ως τώρα δεν εχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Καταλαβαίνω ότι ισως κάνει ζημιά στον χώρο, γιατι κόβει πωλήσεις από ακριβότερα συστήματα, αλλά τι να κάνουμε, κρίση έχουμε και πρέπει να ρίξουμε όλοι νερό στο κρασί μας.

μπορώ μάλιστα να σου πω και δυό σημεία που τον roiscok τον βρήκα λίγο καλύτερο απο τον apollo (υπαρχουν βέβαια και 10άδες σημεια που υπερτερει ο apollo εννοείται)

- θα ακουστεί χαζό και ανούσιο, αλλά το μεταλλικό κουτί μου άρεσε περισσότερο στον κινέζο, η βαφή ήταν πιο κυριλέ.
- κάτι πιο ουσιαστικό, στον 208 μπορεις να ρυθμίσεις μια ζώνη ως ζώνη ακολουθίας (δηλ αν διεγερθεί μετά απο ζώνη εισόδου εντός των 30 δευτερολέπτων, να μην δωσει συναγερμό). Αυτο στον apollo παιζει αυτόματα, ολες οι ζωνες που ειναι δηλωμένες ως εσωτερικές, γίνονται αυτόματα και ζώνες ακολουθίας. Στο διαμέρισμά μου αυτό είναι εξυπηρετικότατο. Αλλά: Στο εξοχικό του πατέρα μου για παράδειγμα εχουμε την εξής διάταξη: Μαντρα με 2 εισόδους και μια γκαραζόπορτα, οικόπεδο γύρω γύρω απο το οικοιμα, και δυο εισόδους στο οίκημα. Θελω να βάλω ως ζώνη εισόδου μόνο την γκαραζόπορτα, και μία απο τις εισόδους του οικήματος. Επίσης θέλω να βάλω beam detectors στον περιβά

jomor
13-01-12, 17:04
για καποιο λόγο μου κόπηκε το μηνυμα στην μεση, συνεχίζω:

θελω να βαλω beam detectors στον περιβαλλοντα χωρο γύρω απο το σπιτι. Στον roiscok αυτό μπορει να δηλωθεί ως ζώνη ακολουθίας, ετσι αν υπαρχει ανοιγμα της γκαραζοπορτας, το beam δεν θα δώσει συναγερμό αν διεγερθεί εντός του χρόνου εισόδου. Αν καποιος ομως πηδήξει την μαντρα και περάσει μπροστα απο τα beams, θα δώσει συναγερμό άμεσα. Στον apollo αυτό δεν γινεται, θα πρέπει να δοθεί μόνιμη χρονοκαθυστέρηση στην ζώνη των beams. Εκτός αν δηλωθεί ως εσωτερική ζώνη, τότε θα γίνεται αυτόματα ζωνη ακολουθίας αν υπάρξει ανοιγμα γκαραζόπορτας, αλλά αν οπλίζουμε με Ηοme, θα βγαίνει εκτός λειτουργίας (εκτος αν μου έχει ξεφύγει κάτι στον απολλο, παρακαλώ διορθώστε με) κάτι το οποιο δεν ειναι επιθυμητό.

τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

να τονίσω ότι εκτιμώ πολύ και τα δυο μηχανάκια, το καθένα για διαφορετικούς λόγους, τα βρίσκω και τα δυο τιμιότατα, κι ας μην συγκρινονται σε δυνατότητες.

stinger
13-01-12, 19:09
δεν χρειαζεται να λεμε τα ιδια συνεχως χωρις λογο..δεν ειπαμε ποτε οτι ο roiscok απευθυνεται σε τραπεζες...για αυτο που προσφερει ειναι μια χαρα για τα χρηματα του...το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι προσφερει και το πληκτρολογιο μαζι και αυτο μετραει αν και βλεπω πλεον και πως οι pyronix δινουν καποιες μοναδες με πληκτρολογιο..αυτο παλι δεν το καταλαβα ποτε γιατι να πωλειται ξεχωριστα κεντρικη μοναδα-τροφοδοτικο-πληκτρολογιο...ξερω και επαγγελματιες εγκαταστατες στην περιοχη μου που τοποθετουν roiscok διοτι δεν εχουν ολοι την ιδια οικονομικη ανεση και το λενε οτι ειναι κινεζικος....στον πελατη πιστευω σωστο ειναι να δινεις 4-5 επιλογες και να αποφασιζει αυτος το τι τον συμφερει καλυτερα...δυστυχως πολλοι εγκαταστατες λενε εχω αυτον τον συναγερμο και υποβαθμιζουν τους αλλους οποτε η θα βαλεις κατι ακριβο η τιποτα..

geo_ef
13-01-12, 21:47
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, όταν για ηλεκτρονικό υπολογιστή,ένα επώνυμο motherboard της assus για επεξεργαστή της intel με ΦΠΑ κοστίζει 47 ευρώ και ένας διπλοπύρηνος επεξεργαστής intel pentium 3Ghz κοστίζει 57 Ευρώ και τα δύο κάνουν τέρατα, τότε το motherboard της Roiscok που δίνει συναγερμούς και παίρνει τηλέφωνα, τα 30 ευρώ που κοστίζει, είναι το λιγότερο μία νορμάλ τιμή.Απλώς η τιμή του Roiscok δεν είναι ''φούσκα''.

jomor
14-01-12, 01:12
πολύ εύστοχη τοποθέτηση.


σήμερα το απόγευμα μου είπε ο πατέρας μου ότι στο διπλανό σπίτι στο εξοχικό του, μπηκαν γύφτοι στην αυλή και έκλεψαν ότι σιδεριά και σαβούρα είχε. Στο σπίτι εχει εγκατασταθεί συναγερμός Bosch, 1200 ευρώ αλλά ο συναγερμός δεν χτύπησε, και με ρωτούσε ο πατέρας μου (που δεν εχει ιδέα ο άνθρωπος απο το αντικείμενο) γιατί ο συναγερμός του γείτονα δεν είχε "ακτίνες" περιμετρικά με τόσα λεφτά που έχει. Το σπιτι ειναι 3 δωματίων, δηλαδή αντε να εχει 5 μαγνητικές επαφές και δυο ρανταρ. το ακριβότερο σετ που βρισκω στο skroutz εχει 640 ευρώ, πώς φτάσαμε στα 1200 και με τους γύφτους στην αυλή δεν ξέρω... No further comments ...

picdev
14-01-12, 02:55
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, όταν για ηλεκτρονικό υπολογιστή,ένα επώνυμο motherboard της assus για επεξεργαστή της intel με ΦΠΑ κοστίζει 47 ευρώ και ένας διπλοπύρηνος επεξεργαστής intel pentium 3Ghz κοστίζει 57 Ευρώ και τα δύο κάνουν τέρατα, τότε το motherboard της Roiscok που δίνει συναγερμούς και παίρνει τηλέφωνα, τα 30 ευρώ που κοστίζει, είναι το λιγότερο μία νορμάλ τιμή.Απλώς η τιμή του Roiscok δεν είναι ''φούσκα''.

τα ηλεκτρονικά δεν έχουν κόστος κατασκευής, στην ουσία πληρώνεις τη καλή σχεδίαση, το λογισμικό κτλ
δηλαδή το κόστος ανάπτυξης, αλλά είναι γνωστό ότι έχουν υπεραξία,δεν κάνει μία αντίσταση διαφορά στη τιμή
αλλά που είναι τοποθετημένη αυτή η αντίσταση.

picdev
14-01-12, 02:57
πολύ εύστοχη τοποθέτηση.


σήμερα το απόγευμα μου είπε ο πατέρας μου ότι στο διπλανό σπίτι στο εξοχικό του, μπηκαν γύφτοι στην αυλή και έκλεψαν ότι σιδεριά και σαβούρα είχε. Στο σπίτι εχει εγκατασταθεί συναγερμός Bosch, 1200 ευρώ αλλά ο συναγερμός δεν χτύπησε, και με ρωτούσε ο πατέρας μου (που δεν εχει ιδέα ο άνθρωπος απο το αντικείμενο) γιατί ο συναγερμός του γείτονα δεν είχε "ακτίνες" περιμετρικά με τόσα λεφτά που έχει. Το σπιτι ειναι 3 δωματίων, δηλαδή αντε να εχει 5 μαγνητικές επαφές και δυο ρανταρ. το ακριβότερο σετ που βρισκω στο skroutz εχει 640 ευρώ, πώς φτάσαμε στα 1200 και με τους γύφτους στην αυλή δεν ξέρω... No further comments ...

τα υπόλοιπα τα πήρε ο εγκαταστάτης

k_sotiris
14-01-12, 07:51
Καλά ρε παιδιά, για τι τιμή μιλάμε;
Π.χ. Κομπλέ ένα σύστημα δλδ. Κέντρο 8 ζώνες, σειρήνα, πληκτρολόγιο, μετασχηματιστή, Radar τουλάχιστον ένα και μπαταρίες κέντρου και σειρήνας;

Απλά για να αξιολογήσουμε την διαφορά σε τιμή τουλάχιστον.

jomor
15-01-12, 16:07
το πιο ακριβο σετ bosch που βρήκα ειναι αυτο:

http://www.id-shop.gr/showprod.php?id=3768

και εχει τα παντα μεσα. Μιλαμε για σπιτακι με 3 δωμάτια, δε νομίζω να έφαγε 600 ευρώ σε καλώδια... Και την εγκατάσταση από οτι εμαθα την εχει κάνει μονος του (κατι σχετικό με οικοδομή πρέπει να επαγγελεται)... αρα ή είναι ψέμα το 1200€ και το λέει για να πουλήσει μούρη, ή οποιος του πούλησε τα υλικά, δεν χρειάστηκε να κάνει καν εγκατάσταση για να την χρεώσει.

θα τον ρωτήσω όμως με την πρώτη ευκαιρία, ετσι απο περιέργεια γιατί μου φαινεται υπερβολή.

πόσο κοστίζει (μια μέση τιμή) για μια εγκατάσταση σε μια τέτοια περίπτωση? σιγουρα δεν υπήρχε καλωδίωση (αναφέρομαι στα εργατικά, χωρίς το κόστος καλωδίων)

picdev
15-01-12, 18:40
απο κάτι τιμές που έχω ακούσει νομίζω οτι βάζουν ένα +100% δηλαδή κάνει 400ε ο συναγερμός ζητάνε 700ε,
κάπως έτσι πάει , μάλιστα δεν ενημερωσαν για το πραγματικό κόστος των εξαρτημάτων και το κόστος των εργατικών

vasilllis
15-01-12, 22:11
απο κάτι τιμές που έχω ακούσει νομίζω οτι βάζουν ένα +100% δηλαδή κάνει 400ε ο συναγερμός ζητάνε 700ε,
κάπως έτσι πάει , μάλιστα δεν ενημερωσαν για το πραγματικό κόστος των εξαρτημάτων και το κόστος των εργατικών

για να εισαι πιο σωστος 200 υλικα και 700 τοποθετηση.
εχω δει παντως και 1000-1400 πιασεκολε δουλειες.γενικα ψαχνουν κοροιδα.

k_sotiris
20-01-12, 22:36
Θα μας γράψει κάποιος φίλος στο forum για τι τιμή μιλάμε;
Π.χ. Κομπλέ ένα σύστημα δλδ. Κέντρο 8 ζώνες, σειρήνα, πληκτρολόγιο, μετασχηματιστή, Radar τουλάχιστον ένα και μπαταρίες κέντρου και σειρήνας;

Για να δούμε και εμείς για τι κόστος μιλάμε;

jimk
20-01-12, 22:51
καπου 400 με εγκατασταση

vasilllis
20-01-12, 22:59
Θα μας γράψει κάποιος φίλος στο forum για τι τιμή μιλάμε;
Π.χ. Κομπλέ ένα σύστημα δλδ. Κέντρο 8 ζώνες, σειρήνα, πληκτρολόγιο, μετασχηματιστή, Radar τουλάχιστον ένα και μπαταρίες κέντρου και σειρήνας;

Για να δούμε και εμείς για τι κόστος μιλάμε;

δεν απανταει κανεις.
τι εννοεις ομως? αγορ? πωληση? με την εργασια?

jomor
20-01-12, 23:45
τα υλικά πάντως με τιμές λιανικής έχουν ως εξής:



Κέντρο 8 ζωνών Roiscok RP-208CN
64,40


Πλακέτα εγγραφής φωνητικού μηνύματος RV-200V για τον RP-208CN
7,70


Μπαταρία 12V- 4.5AH
13,46


Σειρήνα MARS-250
24,50


Μπαταρία 12V- 7AH
17,52


NEXT PLUS DUO VISONIC (PIR+MW)
35,50


καλώδια 100μ 4x0.22 + 100μ 6x0.22
50,00


Καλώδιο (2x0.50 & 4x0.22) x 30μ

19,50


Μαγνητική Επαφή Φλαντζωτή βιδωτή αυτοκόλλητη SD-8561W x 10
15,50






ΣΥΝΟΛΟ

232,58





πηγές: http://www.stavrianos-dw.gr , http://www.elektronik.gr

vakis67
30-09-12, 14:06
Παιδια το θεμα ειναι απλο και ο σοφος ο λαος λεει << οτι πληρωνεις παιρνεις >>>
Τωρα λιγο πολυ ολοι οι πινακες κανουν περιπου τα ιδια .
Αυτο που πρεπει να δουμε αν σε βαθος χρονου θα εξακολουθουν να δουλευουν και αν θα μπορουν να ακολουθησουν μελλοντικες απαιτησεις στον χωρο εγκαταστασης.
Και το κοστος δεν ειναι μονο στο ποσο αγοραζω τα υλικα ειναι και αλλοι παραμετροι.

jomor
30-09-12, 15:45
Παιδια το θεμα ειναι απλο και ο σοφος ο λαος λεει << οτι πληρωνεις παιρνεις >>>




φίλε επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.. ένας επώνυμος ανιχνευτής θραύσης κρυστάλλων στην ελλάδα έχει 30 ευρώ ενώ έξω έχει 5.5€
Εφερα MAF sensor για το αυτοκίνητό μου από Ιταλία (γνησιο ανταλλακτικό της bosch) με 55€ μαζί με τα μεταφορικά ενώ στην Ελλάδα έχει 150€ με "εκπτωση". Συναγερμό για την μηχανή Clifford 89€ από Αγγλία ενώ εδώ έχει πάνω απο 250€. Αρα δεν πληρώνουμε ό,τι παίρνουμε, πληρώνουμε ό,τι θέλει ο εισαγωγέας. Και ο Ιταλός/Αγγλος έχει να πληρώσει ενοίκια και μισθούς υπαλλήλων.

Οσο για τον roiscok, είναι μια φτηνή λύση, κάνει μόνο τα βασικά, αλλά δίνει σε κάποιον που δεν έχει πολλά χρήματα, την δυνατότητα να προστατέψει την περιουσία του. Κι αν χαλάσει, έχει φτηνή επισκευή (30 ευρώ η πλακέτα, 25 το πληκτρολόγιο)

Επίσης θεωρώ άριστη επιλογή έναν apollo (τον έχω στο σπίτι μου, τον έχω βάλει και σε φίλους), αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρεπει να πληρώσω 400 ευρώ για πίνακα και LCD πληκτρολόγιο στην paradox ή στην Caddx ενώ ο apollo εχει 160 και όπως είπες όλοι οι πίνακες λίγο πολύ κάνουν τα ίδια πράγματα.

ttoni
30-09-12, 16:26
Καλησπερα ενδιαφερομαι για ενα απο τα πακετα της roisock αλλα δεν ξερω τι αξιοπιστια παρεχουν....
Διαβαζοντας το ενχειριδιο που βρηκα και αυτα που δινει σε σχεση με την τιμη της...το πακετο απλα...δεν υπαρχει!!

Τωρα ομως ποσο αξιοπιστα ειναι;;το θελω για μονοκατικοια 105 τ.μ.
Καποιος που να εχει χρησιμοποιησει τα προιοντα της εμεινε ευχαριστημενος;;ειχε προβληματα καποιος οχι απο δικο του λαθος αλλα
απο τον συναγερμο...

Για ενημερωστε κι εμενα ρε παιδες...

Καλησπέρα και απο εμένα,

δεν ξέρω εάν έχουν αναφερθεί τα εξής μειονεκτήματα για τους Roiscok:
1) Ο προγραμματισμός μίας ζώνης με χρονοκαθυστέρηση δεν αλλάζει στη STAY όπλιση:crying:. Δηλαδή δεν αλλάζει κατάσταση όπλισεις σε άμμεση ζώνη κάτι που κάνουν άλλες εταιρίες.
2) Η σύνδεση σε ΚΛΣ παρουσιάζει λάθος μετάβαση των σημάτων στη ζώνη 6. Την δίνει σαν ζώνη φωτιάς χωρις να είναι δηλωμένη απο το σύστημα (default). Βεβαίως ρυθμίζεται με παρέμβαση απο τον εγκαταστάτη στο σύστημα.Αν όμως ξεχαστεί?:crying:
3) Δεν ρυθμίζονται οι χρόνοι απόκρισης των ζωνών.
4) Η έξοδος VO (μου έχει τύχει τρείς φορές) μπλοκάρει κάτα την καμμιά φορά στη διέγερση.

Έχω βάλει γύρω στις τριάντα μονάδες RP-208CN και θα μπορούσα να πώ ότι είναι όντως value for money, αλλά σε σοβαρούς πελάτες που πληρώνουν προτείνω πρωτίστως μια απο τις:
Paradox
Honeywell
Sigma
Napco
Jablotron
ICS

Οι οποίες ναι μεν πιο ακριβή αλλά είναι ανώτερης ποιότητας :wiink:όχι μόνο απο αποψή κατασκευής αλλά και παραμετροποίησης.

Αυτά απο μένα.

Με εκτίμηση,

Βασίλης

nestoras
30-09-12, 17:02
Paradox
Honeywell
Sigma
Napco
Jablotron
ICS

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη για τις παραπάνω μάρκες.
Αν μια εταιρεία περνάει 20 συναγερμούς το μήνα το μόνο που δε θέλει είναι να απασχολεί το τεχνικό προσωπικό με βλάβες, χαμένες ρυθμίσεις και πατέντες που πρέπει να γίνουν ώστε ένας φθηνός συναγερμός να ανταποκρίνεται σωστά. Αυτός είναι κι ένας λόγος για τον οποίο οι μεγάλες εταιρείες δουλεύουν μόνο με επώνυμα συστήματα που δεν υπάρχουν ούτε καν υπόνιες για θέματα αξιοπιστίας. Προσωπικά, συνιστώ τα συστήματα της Honeywell όπου πραγματικά κάνουν αυτό που θέλεις να κάνουν χωρίς να υπάρχει (σχεδόν κανένας) περιορισμός στην παραμετροποίηση. Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο post, πρωταρχικό ρόλο για μια σωστή εγκατάσταση ενός συστήματος ασφαλείας παίζει ο ίδιος ο εγκαταστάτης!

mitro89
22-05-13, 00:01
Γεια χαρά σε όλα τα παιδία. Έβαλα πριν λίγες μέρες το συγκεκριμένο κέντρο και είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος το μόνο που ψάχνω και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω με τίποτα είναι η λειτουργεί "chime". Έχω προσπαθήσει από το πληκτρολόγιο *8+μαστερ+3 αλλά τπτ. Μετά ξανά δήλωσα στην θέση14 1ο ψηφιο1 και 2ο ψηφίο 6 αλλά εξακολουθεί να μην λειτουργεί το chime αν ξέρει κάτι κάποιος ας με βοηθήσει.

lamogio
23-05-13, 20:08
αντικατασταση μνμτος

christakosxo
21-06-13, 14:51
παιδια εχει προσπαθησει κανεις να κανει τη ζωνη πυρανιχνευσης σε αλλου τυπου ζωνη ; ξερει κανεις αν γινεται ;

jomor
21-06-13, 15:30
ναι άνετα.

πχ για να την κάνεις (την ζώνη 5) άμεση με σειρήνα:

#0206
18 ΑRM
21#
0206 ARM

RNR
21-06-13, 16:05
Καλησπέρα και απο μένα.

Η δική μου ταπεινή άποψη, είναι ότι όταν κάτι είναι πιο ακριβό σίγουρα κάτι καλύτερο θα έχει, δεν μπορεί να είναι για το έτσι... εκτός και απο τις περιπτώσεις που πέφτεις σε λαμόγια, εαν και όλοι εμείς τουλάχιστον μέσα στο forum βλέπω ότι ψαχνόμαστε... (βέβαια αμα δεν την παθεις δεν θα μάθεις).

Πάντως ας γελιόμαστε, φαίνετε η ποιοτητα κατασκευής σε κάτι ακριβό και κάτι φθηνό, οι ακόμας και αυτά που σου δίνουν... τέλος πάντων, ο καθένας έχει φιάφορες απόψεις.

Τώρα όταν μιλάμε για τιμές εσωτερικου - εξωτερικου, είναι άλλο θέμα, μεγάλη ιστορία. Γι αυτο και όλοι μας έχουμε το ebay (στα αγαπημένα του internet)

sakatack2000
14-08-13, 17:14
Για τα λεφτά του πολύ καλός.Αξίζει..εαν επιλέξεις ραντάρ απο 15ε και πάνω κανένα πρόβλημα....μετά από 20 περίπου συστήματα 1 προβλημα είχα μόνο με 1 πληκτολόγιο το οποίο αντ/θηκε στην εγγύηση.

sotiris71
21-09-13, 11:38
Εγω παιδια το ROISCOK τον εβαλα μια φορα και μου εφτασε δεν ακουγε επειδη ετσι ηθελε τον προγραμματισμο τον ζωνων και με ταλαιπωρησε πολυ.Ειμαι εγκαταστατης
και θα προτιμησω την SIGMA γιατι ειναι αξιοπιστη και απλη στον προγραμματισμο.Ειμαι νεος στο φορουμ και δεν ξερω εαν πρεπει να δωσω λεπτομεριες για μαγαζια για αγορα υλικων και τεχνικη υποστηριξη εαν επιτρεπεται θα το κανω.Μιλαω παντα για προσωπικη εμπειρια γιατι καποτε ξεκινουσα και εγω.

tsoarbatzis
22-09-13, 01:09
δεν σου τον αντικατεστησε ο προμηθευτης σου?στα πλαισια της εγγυησης

sotiris71
24-09-13, 16:17
δεν σου τον αντικατεστησε ο προμηθευτης σου?στα πλαισια της εγγυησης



Φιλε μου ποια εγγυηση οπως ειπα ειμαι εγκαταστατης εαν παω να βαλω ενα καινουργιο συστημα και δεν δουλεβουν σωστα οι ζωνες
και πρεπει να βγαλω να το αλλαξω παει το μεροκαματο.Δεν δικαιολογηται τετοιο προβλημα που αντιμετωπισα.Φυσικα το αλλαξε ο πελατης γιατι ηταν δικη του αγορα.