PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για συνδεσμολογια με ρελε σειρηνας mars550



artanian
12-01-12, 22:11
χαιρετω την ομαδα. να κανω μια ερωτηση σχετικα αν εχει καποιος την συνδεσμολογια με ρελε για την mars550? εχω ενα ρελε που εχει ομως 8 ποδαρακια.ειναι το schrack,rt424012 12v 250vac. ευχαριστω.

GR_KYROS
12-01-12, 22:14
http://www.e-anagnostou.gr/-συστήματα-πυρασφάλειας-σειρήνες-συναγερμών-με-flash-&-απλές-σειρήνες-12v-&-220v-mars-αυτοτροφοδοτουμενη-σειρηνα-με-φλασ-p-5100.html

http://export.rsdelivers.com/product/te-connectivity/rt424012/relay-12vdc-8a-2rt/1894115.aspx#

soulhealer
12-01-12, 22:42
σύμφωνα με τα λινκ του βαγγέλη, τα δύο ποδαράκια από το ρελέ σου που είναι "μόνα" τους είναι το πηνίο του ρελέ που θα τροφοδοτήσεις με 12Vdc.
στα άλλα 6 ποδαράκια το μεσαίο ζευγάρι είναι το κοινό εκεί πρέπει να δώσεις πάλι τροφοδοσία 12Vdc και μετά στο ακριανό ζευγάρι (προτιμάτε NC επαφή), θα συνδέσεις τα 2 καλώδια της σειρήνας..
Ερωτ.1 : για τι χρήση θες την σειρήνα?? Ποιος και για ποιον λόγω θα ενεργοποιεί την σειρήνα
Ερωτ.2 : το ρελέ θα το βάλεις πάνω σε βάση ράγας, σωστά??
Ρωτάω για να σου δώσω ηλεκ/κό διάγραμμα σύνδεσης

artanian
13-01-12, 00:42
ευχαριστω θοδωρη. ειναι για ενα συναγερμο αλλα ειχα χασει το σχεδιο της. και μου δωσαν αυτο το ρελε .ναι εχω παρει και βαση για αυτο.δεν εχω φοτο για την βαση να σου δειξω.αν κανεις και σχεδιακι καλυτερα θα ειναι.και το πρωι θα το δω. παντως ευχαριστω για την βοηθεια.

artanian
14-01-12, 21:10
επισης ευχαριστω και να με συνχωρεση ο βαγγελης, αλλα ημουν λιγο ...κολημενος και δεν σε ευχαριστησα. sorry!!

soulhealer
15-01-12, 00:11
27800

ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα... Γιατί δεν ξέρω ούτε τι βάση ρελέ έχεις, ούτε από που τροφοδοτείς την σειρήνα και το ρελέ ούτε ποιός ενεργοποιεί την σειρήνα...
Το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι υποθέσεις.. ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βεβαιώσου ότι είναι καταννοητά ότι φαίνεται στο σχέδιο και έχεις την ίδια αρίθμιση στις κλέμμες. Φαροσειρήνας και κυκλώματος ενεργοποίησής της. Μην παίζεις με το ρεύμα, αν δεν καταλαβαίνεις αυτό που πας να κάνεις..!!

nikknikk4
15-01-12, 00:16
Industrial Relays » RT424012
το Data Sheet απο το site που εδωσε ο
GR_KYROS ( δυο κλικ ειναι) klik...klik...
http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/010c/0900766b8010cd31.pdf

nikknikk4
15-01-12, 00:37
σύμφωνα με τα λινκ του βαγγέλη, τα δύο ποδαράκια από το ρελέ σου που είναι "μόνα" τους είναι το πηνίο του ρελέ που θα τροφοδοτήσεις με 12Vdc.
στα άλλα 6 ποδαράκια το μεσαίο ζευγάρι είναι το κοινό εκεί πρέπει να δώσεις πάλι τροφοδοσία 12Vdc και μετά στο ακριανό ζευγάρι (προτιμάτε NC επαφή), θα συνδέσεις τα 2 καλώδια της σειρήνας..
Ερωτ.1 : για τι χρήση θες την σειρήνα?? Ποιος και για ποιον λόγω θα ενεργοποιεί την σειρήνα
Ερωτ.2 : το ρελέ θα το βάλεις πάνω σε βάση ράγας, σωστά??
Ρωτάω για να σου δώσω ηλεκ/κό διάγραμμα σύνδεσης


βαση της συνδεσμολογίας MARS-550
http://www.e-anagnostou.gr/-συστήματ...ασ-p-5100.html

απο που προκύπτει αυτο ?

soulhealer
15-01-12, 19:53
βαση της συνδεσμολογίας MARS-550
http://www.e-anagnostou.gr/-συστήματ...ασ-p-5100.html (http://www.e-anagnostou.gr/-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84.. .%CE%B1%CF%83-p-5100.html)

απο που προκύπτει αυτο ?

από το ότι συνήθως σε συστήματα ασφαλείας χρησιμοποιούμε fail safe επαφές για ευνόϊτους λόγους.. Γι αυτό και ρώτησα τον άνθρωπο μετά για τι χρήση το θέλει.. αλλά αν δεις σε επόμενο ποστ στο σχέδιο που έκανα, θα δεις ότι έχω βάλει ΝΟ επαφή.. αλλά ακόμα δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσει το σύστημα από την παραπάνω σελίδα, ή την σειρήνα μεμονωμένη.. Περιμένουμε απαντ΄σεις για την πορεία των εργασιών σύνδεσης

artanian
16-01-12, 21:57
γεια σου θοδωρη.το ρελε ειναι αυτο που εχει το linkπαραπανω. και στο σχεδιακι που εβαλες ειναι η βαση του. το μαγαζι που το πηρα μου ειπε οτι στο α1 η στο α2 δεν εχει σημασια που θα παει το + η το _.γιατι ρωτησα!. δες αυτο που εβαλα (στο σχεδιο δεν ειμαι καλος!)2798427985
ηλεκτρολογος ειμαι αλλα με τους συναγερμους δεν εχω ασχοληθει. και παλι ευχαριστω.

jomor
16-01-12, 23:48
στην σειρήνα πρέπει να δώσεις εντολή μόνο στο +TR ή μόνο στο -ΤR μέσω του ρελέ, θετική στην πρώτη περίπτωση (άρα οδηγείς +12v από το aux ή το +batt στο +ΤR μέσω του ρελέ) ή αρνητική στην δευτερη περίπτωση (δηλαδή 0V από το Com ή -batt στο -ΤR μέσω του ρελέ) φαντάσου δεξιά τις 6 επαφές στο ρελέ (εκτός από τις δυο του πηνιου του) σα να είναι οι ακροδέκτες ΔΥΟ ανεξάρτητων διακοπτών on-on (μιας και είσαι ηλεκτρολόγος). Η μεσαία από τις πάνω τρείς κάνει επαφή (Common) είτε με την αριστερή της (αν δεν υπάρχει τάση στο πηνίο του ρελέ - ΝC) είτε με την δεξιά της αν υπάρχει τάση στο πηνίο - ΝΟ) αντίστοιχα και για την κάτω τριάδα. Η πάνω τριάδα με την κάτω τριάδα δεν επικοινωνεί σε καμιά περίπτωση. Υπάρχουν και ρελέ ιδιου τύπου όπου η Common επαφή δεν είναι στην μεση από τις τρεις αλλά αριστερά. Ο καλύτερος τρόπος ειναι να τεσταρεις τις επαφές με το πολύμετρό σου, δίνοντας 12v στο πηνίο. Για να βρεις ποιες επαφες ειναι του πηνίου, βαλε το ωμόμετρό σου στην κλίμακα εκατοντάδων ohm και εκεί που θα μετρήσεις καμιά 300-400 ohm ειναι το πηνίο σου.

27992

soulhealer
16-01-12, 23:59
Κοίτα καλό είνα ινα συνηθίζεις σε κάποιους κανόνες.. Στο Α1 σε όλα τα πηνία προσπαθούμε να συνδέουμε το "+" για dc τάσεις ή την φάση για ac..
Στο A2 σε όλα τα πηνία προσπαθούμε να συνδέουμε το "-" για dc τάσεις ή ουδέτερο για ac..
όπως να κρατάς και χρωματολόγιο.. Το κόκκινο καλώδιο ως "+" και το μαύρο καλώδιο ως "-"

Τώρα σου διόρθωσα το σχεδιάκι σου (ίδιο με το λινκ που είχε αναρτήσει πιο πάνω ο Βαγγέλης). Σύνδεσε χωρίς να έχεις ρεύμα στην μονάδα του RN208CN.
Μέτρα με ένα πολύμετρο τις κλέμμες Aux kai com δεν πρέπει να έχεις τάση. έτσι κάνε όλες τις συνδέσεις σου προσεκτικά και πριν δώσεις ρεύμα διπλοτσέκαρε τις καλωδιώσεις.. γραμμή γραμμή για να μην κάνεις λάθος και πεδευτείς μετά να βρεις τι σου φταίει. Εύκολο είναι. απλά θέλει να τελειώνεις με την μια καλωδίωση πριν πας στην επόμενη γραμμή.

jomor
17-01-12, 00:02
Θοδωρή έχω την εντύπωση ότι έχεις δώσει NC επαφές στο σχέδιο, έτσι η σειρήνα θα παίρνει μόνιμα εντολή, για δες

soulhealer
17-01-12, 00:07
Θοδωρή έχω την εντύπωση ότι έχεις δώσει NC επαφές στο σχέδιο, έτσι η σειρήνα θα παίρνει μόνιμα εντολή, για δες

δεν έχω συναντήσει ακόμα ρελέ που να έχει την επαφή 11-14 ΝC.. δες και το δεύτερο λινκ που έχει οβαγγέλης στο δεύτερο ποστ και κάνε κλικ στην εικόνα του ρελέ.. Θα δεις ότι και εκεί
έχει ΝΟ επαφή στις κλέμμες 11-14.. άρα το σχεδιάκι μου είναι σωστό ;)

jomor
17-01-12, 00:26
θα με κάνεις να ανέβω στο πατάρι βραδυάτικα να βγάζω φωτογραφίες.. όχι απλά έχω συναντήσει, τον κόβω κι όλας. γι αυτό πάντα μετράω με το πολύμετρο πριν συνδέσω, δεν εμπιστευομαι τα νούμερα, ιδίως αν δεν υπάρχει και σχέδιο πάνω στο ρελε. anyway..

το ρελέ της φωτό, εχει τις επαφές όπως τις έχω στο σχήμα. NC,C,NO

27998

jomor
17-01-12, 00:35
δεν έχω συναντήσει ακόμα ρελέ που να έχει την επαφή 11-14 ΝC.. δες και το δεύτερο λινκ που έχει οβαγγέλης στο δεύτερο ποστ και κάνε κλικ στην εικόνα του ρελέ.. Θα δεις ότι και εκεί
έχει ΝΟ επαφή στις κλέμμες 11-14.. άρα το σχεδιάκι μου είναι σωστό ;)

σωστό, απλά τα 11-14 δεν ειναι τοπογραφικά στις θέσεις αυτές (αριστερά και μέση), αλλά στην μέση και δεξιά, οπως φαινεται και στο pdf που με παρέπεμψες

27999

soulhealer
17-01-12, 01:19
δεν υπάρχει λόγος να τον κόψεις.. ομολογουμένως σε ρελέ βάσης δεν μου έχει τύχει ποτέ.. άσε να συνδέσει ο άνθρωπος και βλέπουμε.. το πολύ πολύ να του χτυπάει συνέχεια η σειρήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί το Bell.. οπότε εκέι τα καλώδια από το 14 θα τα μεταφέρει στο 12..και έτσι θα βγάλει και βλάβη!! πως το έχεις αυτό??

nikknikk4
17-01-12, 01:30
AJW7211

http://web.crownradiotv.com/AJ-Relays/Index.htm (http://web.crownradiotv.com/AJ-Relays/Index.htm)

jomor
17-01-12, 02:21
δεν υπάρχει λόγος να τον κόψεις.. ομολογουμένως σε ρελέ βάσης δεν μου έχει τύχει ποτέ.. άσε να συνδέσει ο άνθρωπος και βλέπουμε.. το πολύ πολύ να του χτυπάει συνέχεια η σειρήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί το Bell.. οπότε εκέι τα καλώδια από το 14 θα τα μεταφέρει στο 12..και έτσι θα βγάλει και βλάβη!! πως το έχεις αυτό??

αν αναφέρεσαι στο ρελέ της φωτό, ανοίγω έναν προβολέα στο μπαλκόνι με την ενεργοποίηση της σειρήνας. normally (χωρίς τάση στο πηνίο) η μεσαία και αριστερή επαφή είναι open και ο προβολέας off (απλά επειδη το ρελέ ήταν διπλής επαφής, κόβω και φάση και ουδέτερο αφού μπορούσα)


για να επανέλθουμε στο θέμα, νομίζω ότι η πιο γρήγορη και ασφαλης λύση, ειναι η επιβεβαίωση των επαφών κάθε φορά με το πολύμετρο. ουτε pdf, ουτε σχέδια, ούτε υποθέσεις ούτε τίποτα. Μετράς, διαπιστώνεις, συνδέεις, τέλος. Νομίζω εδώ θα συμφωνήσουμε όλοι.

soulhealer
17-01-12, 11:12
1ον
""...απλά επειδη το ρελέ ήταν διπλής επαφής, κόβω και φάση και ουδέτερο αφού μπορούσα...""
απόλυτα σύμφωνος μαζί σου.. αυτό θα έκανα κι εγώ.. Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο Λεωνίδας.(συνδέοντας στην μια επαφή την σειρήνα και στην δίπλα τον φάρο.. ) έτσι για να πει ότι ξέφυγε λίγο απ΄το σχεδιάγραμμα,

και 2ον
""για να επανέλθουμε στο θέμα, νομίζω ότι η πιο γρήγορη και ασφαλης λύση, ειναι η επιβεβαίωση των επαφών κάθε φορά με το πολύμετρο..... Νομίζω εδώ θα συμφωνήσουμε όλοι.""
κι εδώ εννοείται ότι στο όλοι εμπεριέχομαι κι εγώ.. δεν κάνω κάτι διαφορετικό, στην δουλειά μου... Το ότι έχω συναντήσει κάποιες καταστάσεις έξω δεν σημαίνει πως πάω κι εγώ και δίνω τάση όπου να'ναι.. Και πάλι να πώ σύμφωνος μαζί σου για την χρήση πολυμέτρου.

Dimitris Papazisis
18-01-12, 07:09
Η mars-550 μπορει να συνδεθει σε κεντρικη μοναδα roiscok χωρις τη χρηση ρελε?.επισης εχω ρανταρ orion el -55 σε σειρα θα συνδεσω το NY.KAI TO RY?συγνωμη για της ερωτησεις μου...

artanian
18-01-12, 16:00
πριν τον τοποθετησω τον ειχα βαλει σπιτι και δουλεψε κανονικα.αλλα επιδη τον εβαλα στην ραφηνα!! και επρεπε να φυγουν κατι δεν συνδεσα σωστα αλλα δεν ειχα χρονο για να δω.θα παω παλι και θα τα δω με την υσηχια μου.εκει ...ακουγα το πελε που οπλιζε αλλα δεν χτυπουσε η σειρηνα.και αυτη δουλευει με no εντολη.και ετσι δεν ηξερα αν ηταν και οι συνδεσεις σωστες. (ρανταρ παγιδες) παντως σας ευχαριστω για το ενδιαφερων και τις ..συμβουλες.

jomor
18-01-12, 18:25
Η mars-550 μπορει να συνδεθει σε κεντρικη μοναδα roiscok χωρις τη χρηση ρελε?

εξαρτάται από τις καταναλώσεις, ΑΝ την σηκώνει την 550 o 208, θα μπορουσε να συνδεθεί έτσι όπως στο σχήμα. Να τονίσω ότι ΔΕΝ εχω δοκιμάσει την παρακάτω συνδεσμολογία στην πράξη, ειναι υποθετική. Συμφορουμίτης έχει συνδέσει με αναλογο τρόπο την mars-250 και του επαιξε κανονικά.

28053

artanian
25-01-12, 21:45
γεια και χαρα.επανηλθα! το ρελε συνδεθηκε... απο bell + σε coil A1 απο bell - σε coil A2. ενα com στην επαφη της βασης του ρελε απο την ..πλακετα. και εδωσα στην σειρηνα. στο seren - και στο light tr - απο την επαφη του ρελε απο το 14. οκ δουλεψε. αλλα και πριν δουλευε απλα ειδα ενα λαθος που ειχα κανει!! ειχε στον προγραματισμο λαθος και περιμενε 30 περιπου δευτερολεπτα για να χτυπησει. εγω νομιζα οτι κατι δεν παει καλα!! βλακεια ε?
το εχω προγραματισει τωρα και κανω και αλλα .πειραματα. εχω εδω μια μοναδα και κανω δοκιμες.
αντε να κανω και μια αφελη ερωτηση. λενε στην tele η αντισταση να μπαινει στο τελος της γραμμης. αν ομως λογω διαρυθμισης του σπιτιου δεν παει η γραμμη απο το ενα radar στο αλλο και ερχονται ολες οι γραμμες στο condrol θα πρεπει να μπαινει σε καθε radar και μια αντισταση? ευχαριστω για τωρα και αν εχω αλλη απορια θα την πω.

jomor
25-01-12, 23:41
λενε στην tele η αντισταση να μπαινει στο τελος της γραμμης. αν ομως λογω διαρυθμισης του σπιτιου δεν παει η γραμμη απο το ενα radar στο αλλο και ερχονται ολες οι γραμμες στο condrol θα πρεπει να μπαινει σε καθε radar και μια αντισταση? ευχαριστω για τωρα και αν εχω αλλη απορια θα την πω.

χρειάζεται μία αντίσταση ανά ζώνη. Κάθε γραμμή που θα συνδέεεται στους ακροδέκτες μιας ζώνης, θα πρέπει να την μετράς με το πολύμετρο λίγο πριν την συνδέσεις και να σου δίνει 2.2ΚΩ. Αν εχεις 3 ραντάρ και έρχονται 3 καλώδια στον πίνακα, και θες να βάλεις και τα τρία ραντάρ σε μία ζώνη, θα τα συνδέσεις όλα σε σειρά και την αντίσταση θα την βάλεις στο ραντάρ που κρίνεις ότι είναι πιο επικίνδυνο για παραβίαση (πχ αν κάποιο έχει εκτεθειμένο καλώδιο, ή είναι πιο εύκολα προσβάσιμο).

artanian
26-01-12, 17:33
ευχαριστω γιαννη. εβαζα την αντισταση στο control πριν. στην πλακετα. Λενε οτι ...στο τελος της γραμμης ωστε αν κοψεις το καλωδιο να ..χτυπησει. οκ. αν εχει ομως μονο ενα ρανταρ τα αλλα?. εχω ενα συστημα σπιτι μου και κανω διαφορες δοκιμες να δω.επισης νομιζω (θα μιλησω παλι με την tele) οτι η σειρηνα 250 δεν θελει ρελε. ξερεις κατι για αυτο?

jomor
27-01-12, 10:16
h tele θα σου πει ότι θελει ρελε, αλλωστε οι οδηγίες σύνδεσης της σειρήνας δικές της ειναι. Ενας συμφορουμίτης όμως την εχει συνδέσει χωρίς ρελέ και δουλεψε μια χαρα, με συνδεσμολογία αντιστοιχη με την παραπάνω, σε καποιο αλλο thread εχει οδηγίες αμα ψαξεις τα προσφατα threads του 208 θα τις βρεις σιγουρα.

είπαμε μια αντισταση ανά ζώνη. αν στην ιδια ζωνη εχεις πολλά ρανταρ, στο ένα απο αυτά θα βαλεις την αντίσταση. τα αλλα αν εχουν εκτεθειμενα καλώδια, στο ανοιχτοκύλωμα θα διεγερθεί ο συναγερμός, στο βραχυκύκλωμα όχι. αν ειναι σε εσωτερικό χώρο τα ρανταρ μην τρελλαινεσαι, αν μπει ο άλλος στο σπιτι, δεν θα ασχοληθει με τα ραντάρ, θα αφιερώσει τα 2-3 λεπτα που εχει για να σου κλέψει ότι προλάβει.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60643&page=3

εγώ θα το δοκίμαζα ως εξής

+14 <--> batt+
GND <--> COM
GO- <--> bell-
bell+ <--> 2,2KΩ <--> bell-

γιατι το batt+ είναι πίσω από μεγαλύτερη ασφάλεια

artanian
27-01-12, 19:55
οκ γιαννη ,ναι για την μια αντισταση το ξερω ετσι τις βαζω.και δικιο εχεις αλωστε στην σειρηνα μαρσ550 πανε οχι στο ρανταρ. η..πλακετα εχει επαφες.... light + light tr - seren - seren tr+ tamper και power + - αυτα τα στοιχεια εχει.εσυ ενοεις απο το bell της πλακετας στο seren? αυτο δεν καταλαβα. επισης βαζω παραλληλα στην πλακετα στο bell μια αντισταση 2.2. με ενα φιλο που εχει εταιρια με συναγερμους ειδα οτι πηρε και ρευμα απο τα καλωδια της μπαταριας. και εδινε στο ρελε. σε αυτο που ειπα πριν αν δεν ..βαριεσε κανε μου μια διευκρινηση. ευχαριστω.

jomor
27-01-12, 20:55
με έχεις μπερδέψει ρε φίλε.. δεν εχω καταλάβει τελικά τι προσπαθείς να συνδέσεις, mars250 ή 550? και οι δύο πειραματικές συνδεσμολογίες χωρίς ρελέ υπάρχουν στα posts 23 και 27

artanian
29-01-12, 01:58
δεν σε εχω μπερδεψει αν δεις πιο πανω και στην αρχη εχω πει για την 550 .απλα ειπα οτι λενε οτι η 250 δεν θελει ρελε.

artanian
30-01-12, 22:51
εδω ειμαι παλι. εκανα την συνδεση οπως ειναι στο post 23 αλλα εμενα δεν μου δουλεψε. και ετσι την εβαλα με ρελε και δουλευει κανονικα.της εκοψα το ρευμα και ..χτυπησε ομως οταν εβγαλα την εντολη της σειρηνας δεν χτυπησε!! δεν ειχα ομως την ανβτισταση στην σειρηνα αλλα στο control. να φταιει αυτο? γιατι πως αλοιως θα ειναι ασφαλισμενη? ευχαριστω.

p270
14-05-12, 18:27
εχω ενα θεμα με την σειρηνα ο διακοπτης του tamper οταν ειναι κλειστο το κουτι της και φυσικα πατημενος ο διακοπτης ( tamper ) τι πρεπει να δειχνει στο πολυμετρο;

στην δικια μου σειρηνα με οργανο ελενχου συνεχειας μου δειχνει και με ανοικτο κουτι και με κλειστο συνeχεια ειναι σωστο αυτο ; η εχει θεμα ο διακοπτης ( tamper )

NIKTRALYS
14-05-12, 18:35
εχω ενα θεμα με την σειρηνα ο διακοπτης του tamper οταν ειναι κλειστο το κουτι της και φυσικα πατημενος ο διακοπτης ( tamper ) τι πρεπει να δειχνει στο πολυμετρο;

στην δικια μου σειρηνα με οργανο ελενχου συνεχειας μου δειχνει και με ανοικτο κουτι και με κλειστο συνeχεια ειναι σωστο αυτο ; η εχει θεμα ο διακοπτης ( tamper )

Μπορει και με κλειστο κουτι ,για καποιο λογο να μην πατιεται το διακοπτακι του ταμπερ,πχ να μην τερματιζει η βιδα επειδη δεν εχει εφαρμοσει το καπακι,Θα μετρησεις την επαφη στις κλεμες πανω στη σειρηνα με ανοικτο καπακι,και κλεινεις το διακοπτακι με το χερι,για να εισαι σιγουρος οτι δουλευει.
Δεν ειναι σωστο να δειχνει κλειστο κυκλωμα με ανοικτο καπακι,πρεπει να ανοιγει.

p270
14-05-12, 18:39
και με το xερι το ιδιο κανει παιζει καποιο ρολο που ειναι συνδεδεμενει στο κεντρο ;

NIKTRALYS
14-05-12, 18:44
και με το xερι το ιδιο κανει παιζει καποιο ρολο που ειναι συνδεδεμενει στο κεντρο ;
Αν και με το χερι δεν αλλαζει κατασταση πατωντας το δικοπτακι,μαλλον ειναι κολλημενο.Μετρα πανω στα λαμακια απο το διακοπτακι εκει που κουμπωνουν τα καλωδια του ταμπερ μεσα στη σειρηνα.Αν στο κανει και στα λαμακια αλλαξε διακοπτακι.Αν οχι βρες τις σωστες επαφες και βαλε τα καλωδια αναλογα.

Αν δεν εχεις περασει την σειρηνα εσυ κοιτα μηπως κανενας " μαστορας " εχει βραχυκυκλωσει τα καλωδια γιατι τον βολεψε.

p270
14-05-12, 18:50
οχι εγω την εχω περασει και οσο ηταν εκτος τοιχου το διακοπτακι επαιζε σωστα θα την λυσω να δω τι γινεται

thanks για την βοηθεια