PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΠΛΙΣΜΟΣ ΣΕ ROISCOC 208 και ΘΕΜΑ ΜΕ ΡΑΝΤΑΡ



atevagge1983
14-01-12, 12:41
Ειναι καποιες στιγμες που ο συναγιαρμος οπλιζει αυτοματα μονος του χωρις να πατησω κανενα κουμπι. Και ετσι οπως ειναι οπλισμενος περνω απο ενα ρανταρ, με πιανει το ρανταρ, γραφει το ονομα της ζωνης η οθονη αλλα η σειρηνα δεν χτυπα.
Διαπιστωσα τωρα οτι ενω τον ενεργοποιω εγω τον συναγιαρμο αν παραβιασω την μαγνητικη επαφη η σειρηνα βαραει κανονικα ενω αν με πιασει το ρανταρ αναβει μονο η οθονη της ζωνης του ρανταρ αλλα η σειρηνα δεν παιζει.
Να σας πω οτι 1 βδομαδα πριν που τον περασα λειτουργουσε κανονικα.
Το ρανταρ να σας πω βεβαια οτι ειναι ενα φτηνο με 7€.
Λετε να εχει χαλασει το ρανταρ και να προκαλει αυτο και τον αυτοματο οπλισμο του συναγιαρμου?
Μου το εχει κανει 3 φορες σε μια βδομαδα που τον περασα.

atevagge1983
14-01-12, 17:04
Κανενας ρε παιδια?

atevagge1983
15-01-12, 09:09
Κανενας δεν μπορει να βοηθησει ρε παιδια?

stinger
15-01-12, 09:48
φιλε μου καλημερα τωρα ειδα το θεμα σου ...αυτο που θα κανεις πρωτα ειναι να ανοιξεις το κουτι του συναγερμου και να δεις στην πλακετα αν ειναι αναμμενο το κοκκινο λαμπακι..αν δεν ειναι παμε στο δευτερο..θα κανεις ενα reset στον συναγερμο και επαναπρογραμματισμο...τι περιφεριακα εχεις συνδεσει επανω στον συναγερμο????

αν ειναι αναμενο το κοκκινο λαμπακι μην κανεις τιποτα αλλο...βγαλε την πλακετα και στειλτην για αντικατασταση απο το μαγαζι που την πηρες

atevagge1983
15-01-12, 10:24
Αυτα που εχω συνδεσει ειναι μια επαφη στην πορτα την εξωτερικη και ενα ρανταρ (το φτηνο με 7 Ε)θα τα κανω.Λαμπακια δεν μου εχουν αναψει στην πλακετα

atevagge1983
15-01-12, 12:46
Φιλε Stinger το εκανα το Reset επανηλθε ο πινακας και το Ρανταρ αφου επιασε την κινηση μου βαρεσε η σειρηνα κανονικα. Φαινετα οτι λειτουργει κανονικα.
Τι μπορει να το προκαλεσε και γιατι? Λες να το ξαναπαθει και αν να ναι τι αλλο μετα πρεπει να τον κανω ? Να στειλω πισω την πλακετα?

stinger
15-01-12, 12:57
οχι να μην την στειλεις πισω απο την στιγμη που επανηλθε το συστημα σου και λειτουργει κανονικα...τον βραχυκυκλωτηρα να μην ξεχασες να βγαλεις μετα το reset ωστε να μην εχεις προβλημα..το τι μπορει να το προκαλεσε ειναι συνδιασμος πολλων πραγματων..να ελενξεις παλι τις συνδεσεις που εχεις κανει μηπως κανει καποιο βραχυκυκλωμα ισως και μεσα στον πινακα....σε καθε περιπτωση μην κανεις βιαστικες κινησεις.παρακολουθησε το συστημα σου πως λειτουργει..το ρανταρ το φθηνο το μονο που μπορει να κανει ειναι να δινει κανα ψευδοσυναγερμο..δεν μπορει να προκαλεσει βλαβη στην πλακετα πιστευω..παρακολουθησε το συστημα σου λιγες μερες και κανε και καποια τεστ..μονο αν δεν εισαι ευχαριστημενος και εφ οσον τα εχεις ολα συνδεδεμενα σωστα να σκεφτεις την επιστροφη..

atevagge1983
26-01-12, 17:25
Επειτα απο μια εβδομαδα αφου το εκανα reset, η γυναικα 2 πρωινα κατα τις 12 μου ειπε οτι το ξαναεκανε παιδια. Οπλιζει απο μονος του. ενω ειναι αφοπλισμενος . Στην πλακετα δεν αναβει κατι?
Φταιει η πλακετα ,το φτηνο ρανταρ που εβαλα(δεν νομιζω βεβαια)
Τι να κανω?
Αλλο προβλημα απο την πρωτη μερα δεν μου εχει δημιουργησει..
Εχει κανα μηνα που τον εβαλα και το εχει κανει 5-6 φορες που το διαπιστωσαμε?
Τι να κάνω?

k_sotiris
26-01-12, 17:33
Χωρίς πολλά πολλά επιστροφή και καινούργιο :).
Αλήθεια για πες μας πόσο σου κόστισε όλο το σύστημα να το αγοράσεις;

stam1982
26-01-12, 17:41
γεία σου φίλε,έλεγξε μήπως έχεις ενεργοποιήσει τον αυτόματο οπλισμό.Παρατήρησα ότι το κάνει συγκεκριμένη ώρα.

atevagge1983
26-01-12, 18:20
φιλε σταματη σε ποιο μενου ειναι αυτο γιατι διαβασα το manual αλλα δεν βρηκα κατι. Αν ξερεις θα σου ειμαι υποχρεος.
Οσο για τον ποσο μου κοστισε θα σου πω
roiscoc 208, 1 μαγνητικη παγιδα, ενα ρανταρ , σειρηνα ΜΑΡΣ250 και μπαταριες για σειρηνα και κεντρο... ολα μαζι 137€

atevagge1983
26-01-12, 20:20
stam μηπως μπορεις να μου πεις την εντολη για να τσεκαρω? εγω δεν την βρισκω?

stam1982
26-01-12, 21:15
Σάκη ήμουν εκτός.Με μια πρόχειρη ματιά δεν το βρήκα θα το ψάξω το πρωί και αν βρω κάτι θα το αναρτήσω εδώ.
Βλέπεις δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τους συγκεκριμένους συναγερμούς.

stam1982
26-01-12, 22:20
Προσπάθησε αυτό:
1.#+κωδικός(μπαίνεις στον προγραμματισμό)
2.63 + Αρμ(βλέπεις την τιμή της θέσης μνήμης)
3.Αρμ(για να μπεις στη θέση μνήμης)
4.CLR(μήπως καταφέρεις και την αφήσεις κενή)
ένα μπιπ η αλλαγή έχει πραγματοποιηθεί
τρία μπιπ έχεις κάνει λάθος
5.Κωδικός + αρμ

Σάκη δοκίμασε το αν δεν πιάσει τηλεφώνησε στην αντιπροσωπία ή στον έμπορο

atevagge1983
27-01-12, 16:53
μαλλον το βρηκα.
ειναι :
*63+ κωδικος+ # (ετσι ακυρωνεται αν υπαρχει ωρα στον αυτοματο οπλισμο..)
Την εντολη την γραφει στο manual στην σελιδα 1 στην περιληψη των εντολων και οχι αναλυτικα

stam1982
27-01-12, 17:56
οκ αλλά τσεκαρε αν όντως λύθηκε το πρόβλημα Σάκη.Κατά 90% λύθηκε αλλά παρακολούθησε το