PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός από ζώνη σειρήνας - Sigma Venus FSD



jomor
17-01-12, 13:25
Καλημέρα, σήμερα ξύπνησα βίαια. Χτύπησε ο συναγερμός τα ξημερώματα, από την ζώνη της σειρήνας. Ο συναγερμός ειναι Apollo και η σειρήνα Venus FSD, και η συνδεσμολογία είναι όπως στο σχεδιάγραμα της Sigma. Η σειρήνα έχει μια έξοδο alarm η οποία οδηγείται σε 24ωρη ζώνη, και στέλνει συναγερμό αν διαπιστώσει ύπαρξη αφρού, παραβίαση tamper, χαμηλή τάση τροφοδοσίας κάτω απο 9.5V (η τάση αυτην την στιγμή ειναι 13.4V). Το σύστημα λειτουργεί άψογα από τον Σεπτέμβρη και ποτέ δεν υπήρξε συναγερμός χωρίς να προκαλέσω εγώ παραβίαση. Πώς να τσεκάρω τι προκάλεσε την σειρήνα να στείλει σήμα συναγερμού? Δεν ξέρω και αν απομονώνεται και η λειτουργία ανίχνευσης αφρού.

Καμιά ιδέα?

androuts
17-01-12, 19:05
Καλημέρα, σήμερα ξύπνησα βίαια. Χτύπησε ο συναγερμός τα ξημερώματα, από την ζώνη της σειρήνας. Ο συναγερμός ειναι Apollo και η σειρήνα Venus FSD, και η συνδεσμολογία είναι όπως στο σχεδιάγραμα της Sigma. Η σειρήνα έχει μια έξοδο alarm η οποία οδηγείται σε 24ωρη ζώνη, και στέλνει συναγερμό αν διαπιστώσει ύπαρξη αφρού, παραβίαση tamper, χαμηλή τάση τροφοδοσίας κάτω απο 9.5V (η τάση αυτην την στιγμή ειναι 13.4V). Το σύστημα λειτουργεί άψογα από τον Σεπτέμβρη και ποτέ δεν υπήρξε συναγερμός χωρίς να προκαλέσω εγώ παραβίαση. Πώς να τσεκάρω τι προκάλεσε την σειρήνα να στείλει σήμα συναγερμού? Δεν ξέρω και αν απομονώνεται και η λειτουργία ανίχνευσης αφρού.

Καμιά ιδέα?

Καλησπέρα!

Μήπως, όντως, υπήρξε απόπειρα παραβίασής της είτε με αφαίρεση, είτε με αφρό;

vasilllis
17-01-12, 20:20
παραβιαση
υγρασια
κρυο
κακη συνδεση
ψυχρη κολληση

κατι απο αυτα κοιτα.θελει ψαξιμο καλο.αν εχεις αντισταση ριξε μια ματια.

Καμιά ιδέα?[/QUOTE]

jomor
17-01-12, 22:18
παραβίαση δεν υπήρξε, αν και σηκώθηκα ψυχραιμότερος από ότι φανταζόμουνα, δεν ανοιξα μπαλκονόπορτες για να δω τι συμβαίνει, αντιθετα περίμενα να δώ αν η ζώνη παραμείνει ανοιχτή ή όχι (δεν σημειώθηκε δεύτερο άνοιγμα). Αργότερα που ξημέρωσε, έλυσα την σειρήνα, δεν διαπίστωσα κανενα σημάδι παραβίασης, άλλωστε για να πλησιάσει κανείς αναγκαστικά θα περάσει απο τα beams, ειναι πολύ στενό το μπαλκόνι και θα πρέπει είτε να τα παραβιάσει είτε να περάσει απο μπροστά τους. Εκτός αν περπατήσει πάνω στην κουπαστή αλλά και παλι δεν φτάνει την σειρήνα έτσι. Παραβιαση στην ζώνη των beams δεν είχα. Εσφιξα όλες τις επαφές ξανα στην σειρήνα και στον πινακα αποσυνέδεσα την ζώνη και μέτρησα με το πολύμετρο. 2Κ2. Κατόπιν επικοινωνησα με την σιγμα και ο τεχνικός με συμβούλεψε να μειώσω την ευαισθησία του μικροφώνου, όπως και έκανα. Μπορεί με κραδασμό ή περίεργο θόρυβο να διεγερθεί, και παίζει είτε να εκανε κανένα "κρακ" το σασσί λόγω συστολής, ή να πέρασε από κάτω κανένα βρωμόπαπο με sebring. Ηταν το πρώτο που με συμβούλεψε, κάτι θα γνωρίζει. Ευελπιστώ να είναι αυτό. Το τριμμεράκι από το 50% το έχω πάει στο 25, και γύρισα και την ζώνη σε 24ωρη αθόρυβη για λίγες μέρες για να μην ξεσηκώνω και την γειτονιά. ήθελα και αντι-αφρούς τρομάρα μου..

δεν ξέρω αν υπάρχει και η πλακετίτσα ως ανταλλακτικό στην περίπτωση που δεν βγάλω άκρη.

PS: ένα έχω να πω: 1000 ευχαριστώ στον συμφορουμίτη που με συμβούλεψε να φοράω ωτοασπίδες. Εκανα την μλκ να ακουμπήσω πολύμετρο μεταξυ AL & 0V (χωρίς να εχω αποσυνδέσει τα πάντα) για να δώ ότι πατάει καλά η EOL στις επαφές και χτύπησε η σειρήνα 20 πόντους από τα αυτιά μου...

thanos_x
17-01-12, 22:57
Φιλε καλησπέρα
Η σειρηνα αυτη εχει εκτος απο το μικροφωνο και δυο λεντακια υπερυθρων για την προστασια απο αφρο...
Λοιπον μου εχει τυχει το εξης περασε αναμεσα απο τα λεντακια καποια μικρη αραχνη και εδωσε συναγερμο!
Ενα λοιπον που μπορει να κανεις και δεν ειναι αστειο αυτο που θα σου πω, εκτος απο εναν καλο καθαρισμο ριξε και λιγο εντομοκτονο!
Επισης πολυ σωστα εκανες και μειωσες την ευαισθησια του μικροφωνου... προσωπικα σε εγκαταστασεις δικες μου το βγαζω εκτος... κοβεις ενα καλωδιακι και βγαινει εκτος... γιατι ετσι και περασει κανα παπι με κομενη εξατμιση κλπ μπορει να ενεργοποιηθει οπως επισης και αλλους μεγαλους θορυβους πχ σε καταιγιδα με κεραυνους!
Παντως το πιθανοτερο ειναι καποιο ζωυφιο μου εχει τυχει 3 φορες σε διαφορετικες εγκαταστασεις με την εν λογω σειρηνα...
Μιλαμε παντα για την προστασια απο αφρο το κυκλωμα ειναι αυτο που ειναι βιδωμενο το πλακετακι πανω στην κορνα
Αυτα!

jomor
17-01-12, 23:06
μπράβο φίλε μου, μου έλυσες την απορία, να είσαι καλά. δεν ειχα υπόψη μου για το πώς ανιχνέυεται ο αφρός με τα leds. Δεν τα πρόσεξα κι όλας. Θα το κάνω αυτό που λες. Θα το πλακώσω στα εντομοκτόνα γυρω γύρω. Το είδα το καλωδιάκι, εχει 3, τα δυο ειναι τροφοδοσία και το 3ο σήμα, μάλλον κόβεις το σήμα ή όλα? Δεν θα κόψω τιποτα προς το παρόν, αλλά καλό ειναι να ξέρουμε τι μας γίνεται.

jomor
17-01-12, 23:16
θα μπορούσα να κολλήσω κι ένα κομμάτι καλσόν μέσα απο τις γρίλλιες για τους μικρούς εισβολείς, όπως έχουν και οι καλοί smoke detectors, αλλά ειναι και οι τρύπες στο πισω μέρος του σασσι...

ggr
17-01-12, 23:18
μπράβο φίλε μου, μου έλυσες την απορία, να είσαι καλά. δεν ειχα υπόψη μου για το πώς ανιχνέυεται ο αφρός με τα leds. Δεν τα πρόσεξα κι όλας. Θα το κάνω αυτό που λες. Θα το πλακώσω στα εντομοκτόνα γυρω γύρω. Το είδα το καλωδιάκι, εχει 3, τα δυο ειναι τροφοδοσία και το 3ο σήμα, μάλλον κόβεις το σήμα ή όλα? Δεν θα κόψω τιποτα προς το παρόν, αλλά καλό ειναι να ξέρουμε τι μας γίνεται.

Μην κοψεις καποιο απο τα τρια, εαν θελεις να απομονωσεις το μικροφωνο αρκει να κοψεις το ενα απο τα δυο καλωδιακια του μικροφωνου που πανε πανω στην πλακετα. Το μικροφωνο ειναι το χρυσο πιεζοηλεκτρικο αισθητηριο που ειναι κολλημενο στο κεντρο του μεγαφωνου.

jomor
17-01-12, 23:25
ευχαριστώ πολύ. προς το παρόν βέβαια δεν ξέρω αν ήταν θόρυβος ή έντομο..

thanos_x
18-01-12, 01:05
Φιλε Γιάννη συνήθως μπουκάρουν απο την πίσω πλευρά... οπότε.... αλλά καλή λύση να βάλεις κάτι προστατευτικό απο μπροστά...
Το καλωδιάκι που κόβει το μικροφωνο αν θέλεις να το κανεις ειναι πανω στην πλακετα συνηθως πράσινου χρωματος και ειναι με μια μικρη κουρμπίτσα θα το καταλαβεις αμεσως μολις το δεις.... περίπου στην μεση της πλακετας και πανω απο την κλεμοσειρα των συνδεσεων!

jomor
18-01-12, 10:29
για πίσω αυτό που σκεφτηκα είναι να βαλω στο πίσω μέρος, περιμετρικά της πλάτης, κόλλα στεγανοποίησης για laminate, που ειναι σαν σιλικόνη-λάστιχο, μένει πολύ μαλακή όταν στεγνώσει και ξεκολλάει πολύ εύκολα αν την τραβήξεις. οπότε ουτε με την εισοδο καλωδίων μπλέκω ούτε με την τρύπα του διακόπτη tamper που εκεί δεν μπορείς να κάνεις και απολύτως τίποτα. και ζουμε και στην αθήνα, φαντάσου στην εξοχή πρόβλημα !

thanos_x
18-01-12, 11:28
Πολύ καλή σκέψη νομίζω ότι θα ελαχιστοποιήσεις κατά πολύ τέτοια παρόμοια προβλήματα!
Γιάννη θα σου το εξής απίστευτο κι όμως αληθινό περιστατικό που συνέβη σε εγκατάσταση σε μια μεγάλη εκκλησία της Αθήνας!
Ο συναγερμός χτυπούσε κάποιες στιγμές κατά την διάρκεια της νύχτας κι έτρεχαν επίτροποι καντηλανάφτες αστυνομίες και δεν συμμαζεύεται.... καταλαβαίνεις...
Η ζώνη που έδινε τον συναγερμό ήταν από ένα ραντάρ μέσα στην μεγάλη αίθουσα...
Ανοίγοντας το ραντάρ είδα να είναι γεμάτο με μικροσκοπικά αυγά κατσαρίδας!!!! και όταν αυτά έσκασαν και βγήκαν οι "απόγονοι" καταλαβαίνεις τι έγινε...
Κάποιες φορές λοιπόν έκοβαν βόλτες μπροστά από τον σένσορα και αυτό έδινε συναγερμούς!
Η "μαμά" κατσαρίδα είχε μπει από την τρύπα για το καλώδιο του Ραντάρ! πως χώρεσε ποτέ δεν μπόρεσα καταλάβω... ήταν κάπως φαρδιά... και όμως τρύπωσε υπήρχε ικανό κενό απ ότι φαίνεται...
Απίστευτο; και όμως έτυχε....
Αρχικά λοιπόν ψάχνανε για διαρρήκτη δεν έβρισκαν φυσικά κανένα... και μετά απο 3 - 4 μέρες που ξύπναγε τρέχοντας ο νεοκώρος να δει τι γίνεται ειδοποιήσανε για βλάβη...
ΤΟ συμπέρασμα; ο τεχνικός μέσα σε όλα τα άλλα πρέπει να κουβαλά μαζί του και εντομοκτόνα! χαχαχα!


για πίσω αυτό που σκεφτηκα είναι να βαλω στο πίσω μέρος, περιμετρικά της πλάτης, κόλλα στεγανοποίησης για laminate, που ειναι σαν σιλικόνη-λάστιχο, μένει πολύ μαλακή όταν στεγνώσει και ξεκολλάει πολύ εύκολα αν την τραβήξεις. οπότε ουτε με την εισοδο καλωδίων μπλέκω ούτε με την τρύπα του διακόπτη tamper που εκεί δεν μπορείς να κάνεις και απολύτως τίποτα. και ζουμε και στην αθήνα, φαντάσου στην εξοχή πρόβλημα !

jomor
18-01-12, 15:25
τωρα με βαζεις σε πολλές σκεψεις... αν ειναι ετσι πρέπει και στα beams εφόσον είναι έξω, να βουλώσω και την τρύπα που περνάνε τα καλώδια... αν και ειναι με διπλή ακτινα, αμα μου λες οτι γεννησε η κατσαριδα και επηξε στο εντομο ποτέ δεν ξέρεις.. ρε μπελα που βρήκαμε..!!

η αλήθεια είναι ότι έκανα προσπάθεια να ελαχιστοποιήσω όσους παράγοντες γνώριζα σχετικά με τους ψευδοσυναγερμούς (προσεκτικές κολλήσεις, σιφχτές επαφές, ρανταρ pir & mw με λειτουργία AND κτλ... αλλά το έντομο δεν μου πέρασε απο το μυαλό. γνωριζα οτι εχουν τετοιο πρόβλημα οι ανιχνευτές καπνου που δουλευουν με υπερυθρες, δεν ήξερα όμως οτι η σειρήνα μου δουλεύει με αντιστοιχο τρόπο... Το θετικό είναι ότι κάτι μάθαμε κι αυτην την εβδομάδα :)

να σου πώ και κατι που ειχα σκεφτει για τις υγρασίες, να μου πεις την γνώμη σου, μέσα στα beams και στην σειρήνα, να βαλω σε κάποιο σημειο αυτά τα μικρά σακουλάκια με το υλικό που απορροφάνε την υγρασία, αυτά που βρίσκουμε στις συσκευασίες ηλεκτρονικών, θα ειχε νόημα λες ή ειναι υπερβολή?

http://ak.buy.com/PI/0/500/225137833.jpg

stinger
18-01-12, 21:50
μαλλον ειναι λιγο υπερβολη για τα beams....να σε ρωτησω τι μαρκα beams εχεις βαλει διοτι εγω σε μερικες περιπτωσεις ειχα προβλημα κατα την ανατολη του ηλιου το πρωι εδιναν ψευδοσυναγερμο...μερικες φορες ομως κι οχι συνεχως..ειδα και στο manual ομως πως δεν πρεπει να πεφτουν ακτινες φωτος επανω τους

jomor
18-01-12, 23:22
Aleph ABT-100

http://www.aleph.cn/en/productDetail.asp?pid=129

http://www.ebay.co.uk/itm/Indoor-300m-Outdoor-100m-2-Beam-Photoelectric-Active-Infrared-Detector-ABT-100M-/330647852061?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4cfc25d41d

εχω 4 ζευγάρια σε δυο διαμερίσματα και ως τώρα κανένα πρόβλημα. και ειμαι σε σκέψεις καμουφλαρίσματος (άρα και μερικής προστασίας, κυρίως απο τον ήλιο-ζέστη). Τα συγκεκριμένα υποτίθεται οτι δεν επηρρεάζονται απο τον ήλιο ή πχ τα φώτα ενός αυτοκινήτου γιατί έχουν φακούς με ομοαξονικά δαχτυλίδια που απορρίπτουν πλάγιες ακτινοβολίες. ο λόγος που τα προτίμησα ήταν ότι ψάχνοντας γι αυτά βρήκα πολλές πληροφορίες, ενώ για τα bmd-xxx που βρίσκεις στα ηλεκτρονικάδικα δεν βρήκα απολύτως τιποτα.




■ Intelligent power transmission: independent development of the chip can automatically sense ambient changes
According to the environmental conditions to automatically adjust to the radio's transmit power, greatly extending the life of the launching tube, while also lowering power.
■ Cable, bus compatible, holographic spot real-time reporting.
■ full-function diagnostics, environmental adaptive, fault lock.
■ Digital Fuzzy Artificial Intelligence Identification: Using artificial intelligence fuzzy judgments, false positives to a minimum.
■ Patent coaxial dual focal length precision optical aspheric focusing lens.
■ dedicated DSP chip, patented multi-dimensional fault-tolerant, real detection alarm technology.
■ optical lens up and down while structural adjustments, to adjust faster and more accurate.
■ Professional CPU chips, strong anti-interference

jomor
19-01-12, 00:25
μαλλον ειναι λιγο υπερβολη για τα beams....να σε ρωτησω τι μαρκα beams εχεις βαλει διοτι εγω σε μερικες περιπτωσεις ειχα προβλημα κατα την ανατολη του ηλιου το πρωι εδιναν ψευδοσυναγερμο...μερικες φορες ομως κι οχι συνεχως..ειδα και στο manual ομως πως δεν πρεπει να πεφτουν ακτινες φωτος επανω τους

κάνε σκάντζα πομπό και δέκτη, να μπει ο δέκτης από την άλλη πλευρα. Κατά την δύση οι γωνίες μπορει να ειναι διαφορετικές και να μην εχεις πρόβλημα.

thanos_x
19-01-12, 11:15
Καλημέρα στους φίλους
Πράγματι οι ακτίνες του ήλιου δεν πρέπει να πέφτουν επάνω στον φακό του ραντάρ... καλό θα ήταν να αποφθευχθει με κάποιο τρόπο αυτό...
Μια λύση είναι κι αυτή που προτείνει ο Γιάννης.
Γιάννη σχετικά με τα σακουλάκια που προτείνεις τι να σου πω... κακό δεν θα κάνουν αν σου περισσεύουν βάλε τα...
Όσο για τα έντομα μην το συζητάς... μέρες Χριστουγέννων έτρεχα 2 η ώρα την νύχτα κέντρο Αθήνας να σταματήσω την εν λόγω σειρήνα από εισβολέα!
Μετά από 10 χρόνια εγκατάστασης της, είπε να με τρέξει λίγο γιορτάρες μέρες... δεν βαριέσαι... ευτυχώς που ήξερα πλέον τι να ψάξω!



μαλλον ειναι λιγο υπερβολη για τα beams....να σε ρωτησω τι μαρκα beams εχεις βαλει διοτι εγω σε μερικες περιπτωσεις ειχα προβλημα κατα την ανατολη του ηλιου το πρωι εδιναν ψευδοσυναγερμο...μερικες φορες ομως κι οχι συνεχως..ειδα και στο manual ομως πως δεν πρεπει να πεφτουν ακτινες φωτος επανω τους

androuts
19-01-12, 15:46
Aleph ABT-100

http://www.aleph.cn/en/productDetail.asp?pid=129

http://www.ebay.co.uk/itm/Indoor-300m-Outdoor-100m-2-Beam-Photoelectric-Active-Infrared-Detector-ABT-100M-/330647852061?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4cfc25d41d

εχω 4 ζευγάρια σε δυο διαμερίσματα και ως τώρα κανένα πρόβλημα. και ειμαι σε σκέψεις καμουφλαρίσματος (άρα και μερικής προστασίας, κυρίως απο τον ήλιο-ζέστη). Τα συγκεκριμένα υποτίθεται οτι δεν επηρρεάζονται απο τον ήλιο ή πχ τα φώτα ενός αυτοκινήτου γιατί έχουν φακούς με ομοαξονικά δαχτυλίδια που απορρίπτουν πλάγιες ακτινοβολίες. ο λόγος που τα προτίμησα ήταν ότι ψάχνοντας γι αυτά βρήκα πολλές πληροφορίες, ενώ για τα bmd-xxx που βρίσκεις στα ηλεκτρονικάδικα δεν βρήκα απολύτως τιποτα.




■ Intelligent power transmission: independent development of the chip can automatically sense ambient changes
According to the environmental conditions to automatically adjust to the radio's transmit power, greatly extending the life of the launching tube, while also lowering power.
■ Cable, bus compatible, holographic spot real-time reporting.
■ full-function diagnostics, environmental adaptive, fault lock.
■ Digital Fuzzy Artificial Intelligence Identification: Using artificial intelligence fuzzy judgments, false positives to a minimum.
■ Patent coaxial dual focal length precision optical aspheric focusing lens.
■ dedicated DSP chip, patented multi-dimensional fault-tolerant, real detection alarm technology.
■ optical lens up and down while structural adjustments, to adjust faster and more accurate.
■ Professional CPU chips, strong anti-interference


Καλησπέρα!

Μιας και βρίσκομαι σε παρόμοια διαδικασία αναζήτησης beam και μιας και δεν έβρισκα τίποτα για τα bmdxxxx, επικοινώνησα με την tele, η οποία μου έστειλε τo manual. Δυστυχώς, δε μπορώ να το επισυνάψω, γιατί το αρχείο είναι 750kb, ενώ το forum επιτρέπει μέχρι 400. Όποιος το θέλει, ας μου στείλει το email του, να του το προωθήσω!

stinger
20-01-12, 09:30
κάνε σκάντζα πομπό και δέκτη, να μπει ο δέκτης από την άλλη πλευρα. Κατά την δύση οι γωνίες μπορει να ειναι διαφορετικές και να μην εχεις πρόβλημα.
καλημερα..τα bmb εχω παρει κι εγω και τα εχω βαλει σε οικοπεδα και χωραφια κυριως που ειναι ανοικτοι χωροι..κι αυτα εχουν προστασια απο φωτα κτλ αλλα μερικες φορες στην ανατολη την εκαναν..την υπολοιπη μερα δεν ειχαν προβλημα κανενα...προς το παρον τα δουλευω με χρονοδιακοπτη οποτε δεν τα τσεκαρισα παραπανω να δω τι φταιει..τα επομενα που θα παρω για κανα φιλο αν ζητησει θα ειναι τα ΑΒΤ να τα δοκιμασω

jomor
20-01-12, 09:35
καλημέρα, δοκίμασε πάντως να τα σκατζάρεις, δεν χάνεις τίποτα..

stinger
20-01-12, 13:01
εχω κανει αυτην την καλυψη για να αποφευγεται η υγρασια,η εκθεση στον ηλιο και να μην φαινεται οσο μπορει...δεν ξερω αν φαινονται καλα οι φωτογραφιες

jomor
30-01-12, 19:52
λοιπόν το πρόβλημα συνεχίζεται. Δεν έχω βρει ευκαιρία από την προηγούμενη φορά να κάνω απεντόμωση και θωράκιση κατά των εισβολέων, λόγω φόρτου εργασιας, ασθενείας και κρύου, το μόνο που έχω κάνει είναι να μειώσω την ευαισθησία του μικροφώνου και να γυρίσω την ζώνη της σειρήνας σε 24άωρη σωπηρή. Πριν λίγο χτύπησε μόνη της μόνο για ένα λεπτό. Το θέμα είναι ότι έξω κάνει τρελλό κρύο, εγώ είμαι στο κρεβάτι άρρωστος και έτσι και βαράει όλη νύχτα τον ήπιαμε... αν ξαναχτυπήσει θα ενεργοποιήσω το ΤC ώστε να ειναι σε service mode μέχρι να δω τι θα κάνω.. το self activation ακυρώνεται με αυτόν τον τρόπο ή δεν είναι έτσι ? γ@μώ τον αντιαφρό μου γ@μώ...

υπάρχει μια κοινη παράμετρος στις δυο περιπτώσεις που χτύπησε η σειρήνα.. πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Να εχει κανένα άλλο πρόβλημα?

jomor
05-02-12, 11:11
σημερα έκοψα το καλωδιάκι του μικροφώνου, και μόνωσα περιμετρικά την πλάτη για τυχόν αποτροπή εντόμου απο το να εισελθει στο εσωτερικό. Δεν εβαλα την κόλλα που έλεγα, έκανα κάτι πιο πρακτικό. Εχωσα μονωτικό αυτοκόλλητο λαστιχάκι σαν αυτό που βάζουμε στα πορτοπαράθυρα, ο αρμός ειναι στην κατάλληλη διάσταση και έκατσε ταμάμ. Οχι το σφουγγαράκι, το λαστιχάκι που αντέχει και στον χρόνο και δεν πίνει και νερά. Για τις γρίλιες στην προσοψη και την θωράκισή τους από τα έντομα, το καλσόν τελικά δεν ειναι κατάλληλο γιατι με τον καιρό ξεραίνεται και γίνεται κομμάτια. Υπάρχει ηχοπερατό πανί (αυτό που βάζουμε στα ηχεία - αν δεν εχουν στα ηλεκτρονικάδικα υπάρχει στο Κέντρο Μεγαφώνου στην Κάνιγγος) το οποίο είναι σαφώς πιο ανθεκτικό και μια άλλη επιλογή ίσως είναι μια πολυ ψιλή μεταλλική σίτα.

ponokos
06-05-12, 14:46
γεια σας μια ερώτηση τώρα εσείς νομίζεται οτι φταίει η σειρήνα αντιαφρού και αν ναι για ποιο λόγο γιατί θέλω να αγοράσω μια τέτοια και μου δημιουργήσατε ανασφάλεια ?

jomor
06-05-12, 20:10
θα σου πώ τι γίνεται: από ότι κατάλαβα εκ του αποτελέσματος (κάτι το οποίο ισχυριζόταν εξ αρχής ο thanos_x) κόβοντας το καλωδιάκι του πιεζοηλεκτρικού αισθητήρα δεν ξαναπαρουσιάστηκε ψευδοσυναγερμός. Η FSD σε σχέση με την απλή, έχει μια επι πλέον πλακέτα που περιέχει κύκλωμα για αντιαφρό αλλά και κραδασμικό. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι τελικά από το κραδασμικό, συνεπώς είτε αγοράζεις την απλή, είτε αγοράζεις την FSD και κόβεις το καλωδιάκι, διατηρώντας την λειτουργία αντιαφρού (απλά καταργείς το κραδασμικό). Αν κάποιος είναι υστερικός με το θέμα, θα μπορούσε να προσθέσει ένα κραδασμικό αυτοκινήτου στην σειρήνα (της Directed που έχω αν και παλιάς τεχνολογίας με μαγνητάκι, ειναι εξαιρετικά αξιόπιστο, τροφοδοσία υπάρχει, με ένα ρελεδάκι σε σειρά ή παράλληλα με το tamper - ανάλογα την περίπτωση ) γίνεται εύκολα η δουλειά αν κάποιος θέλει να καλύψει και αυτήν την περίπτωση.

ponokos
07-05-12, 01:16
ναι φίλε μου ποιός ο λόγος να γίνετε όλο αυτό όμως γιατί είναι έτσι φτιαγμένη ώστε να προκαλεί προβλήματα ? είμαι λιγάκι άσχετος επ αυτού και γιαυτό ρωτάω έτσι.

jomor
07-05-12, 01:33
Στα Golf γιατί υπάρχει πρόβλημα και με τα ηλεκτρικά παράθυρα? Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, ίσως θελει βελτιώσεις το κυκλωματάκι ή ο αισθητήρας (κατι που θεωρώ ότι θα γίνει). Παρά το bug, είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα την ξαναγόραζα, ιδίως αν επρόκειτο για ισόγειο.

vasilllis
07-05-12, 08:29
Στα Golf γιατί υπάρχει πρόβλημα και με τα ηλεκτρικά παράθυρα? Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, ίσως θελει βελτιώσεις το κυκλωματάκι ή ο αισθητήρας (κατι που θεωρώ ότι θα γίνει). Παρά το bug, είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα την ξαναγόραζα, ιδίως αν επρόκειτο για ισόγειο.

Γιαννη σαν κατοχος golf σου λεω οτι μονο στα παραθυρα δεν εχει προβλημα.

jomor
07-05-12, 17:01
το δικό σου.. anyway άλλο ήθελα να τονίσω και ήταν ατυχές το παράδειγμα, έπρεπε πιο σωστά να αναφέρω πρόβλημα ενός αξιόπιστου αυτοκινήτου (πχ ραγισμα πολλαπλής εξαγωγής σε corolla 1600 ) και όχι πρόβλημα σε vw. Εν πάσει περιπτώσει, εννοώ ότι κανείς δεν ειναι τέλειος.

ggr
07-05-12, 18:12
Στα Golf γιατί υπάρχει πρόβλημα και με τα ηλεκτρικά παράθυρα? Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, ίσως θελει βελτιώσεις το κυκλωματάκι ή ο αισθητήρας (κατι που θεωρώ ότι θα γίνει). Παρά το bug, είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα την ξαναγόραζα, ιδίως αν επρόκειτο για ισόγειο.


Το προβλημα μπορει να προερχεται απο μεγαλη ευαισθησια του αισθητηριου. Γι αυτο το λογο η πλακετουλα αυτη εχει και ενα τριμμερακι με το οποιο ρυθμιζει η ευαισθησια του αισθητηριου κρουσης. Ισως με πιο καλη ρυθμιση να εξαλειφεται αυτο το προβλημα. Μην ξεχναμε οτι το κρουστικο αισθητηριο ειναι ενα piezzoceramic sensor του οποιου η ευαισθησια επηρεαζεται και απο μεταβολες της θερμοκρασιας (διαστολη συστολη) οποτε ρυθμιζοντας το απο την αρχη σχετικα αναισθητο ειμαστε καλυμμενοι αν προκυψουν τετοιες ανοχες.

jomor
07-05-12, 19:24
Το έκανα ήδη αυτο. Επειδή δεν μου πήγαινε να κόψω καλωδιάκι σε καινούργια σειρήνα, η πρώτη κίνηση που έκανα (κατόπιν και σχετικής σύστασης του επίσημου service) ήταν να μειώσω την ευαισθησία στο ελάχιστο. Ξαναπήρα όμως ψευδοσυναγερμό, και έκοψα λοιπόν το καλωδιάκι. Εκτοτε δεν είχα θέμα, κι ελπίζω να παραμείνει έτσι.

egatastaths 14 xrwnwn
22-06-12, 18:49
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΑΚΕΤΙΤΣΑ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΑΦΡΟΥ...ΕΓΩ ΩΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΩΝ ΣΙΓΜΑ Κ ROCONET ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙ ΑΦΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΚΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΛΥΠΑΜΕ ΑΛΛΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΩΜΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΩ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ SITE ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΕ

egatastaths 14 xrwnwn
22-06-12, 19:00
..........

egatastaths 14 xrwnwn
22-06-12, 19:12
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΝΟΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ...ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΙΤΣΑ...............

jami
22-06-12, 22:30
Φίλε Ηλία κανέις δεν έχει καταλάβει τι προσπαθείς να πέις.Τι ανακοίνωση δεν μπορείς να κάνεις και ποιός σου το απαγορεύει;Οι μυστικές υπηρεσίες;CIA NSA FBI NBA Fedex και άλλες πολλές;

jomor
23-06-12, 00:44
τότε ποιό το νόημα να ποστάρεις? ουσιαστικά μας λες "έχω την λύση αλλά δεν σας την λέω"

πλακετίτσα για προστασία αντιαφρού δεν χρειάζεται γιατί πολύ απλά την έχει ήδη μέσα η FSD. Την λύση στο πρόβλημα την έδωσε εξ αρχής ο thanos_x και τον ευχαριστώ. Εκοψα το καλωδιάκι του πιεζοηλεκτρικού και τέλος. Κακώς δεν τον άκουσα από το 1ο δευτερόλεπτο, κάνοντας όμως τους πειραματισμούς μου κατέληξα ότι είχε δίκιο. Το κύκλωμα με τα οπτικά που παρακολουθεί την παρουσία αφρού παραμένει ενεργό, δεν εχει καταργηθεί.

egatastaths 14 xrwnwn
23-04-13, 16:46
http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_64&products_id=10418

συγνωμη αλλα δεν ενωουσα οτι εχω την λυση αλλα δεν σας την δηνω..... ε οριστε λοιπον πωρα που παρετιθηκα σες δεινω την λυση (ψωρις να θελω να ειρωνεθτω ή να κοροηδεψω κανεναν σας!!!.)