PDA

Επιστροφή στο Forum : Colpitts FM Oscillator Κοινής Βάσης ή Κοινού εκπομπού



maouna
18-01-12, 18:49
Στα fm,ποιο κύκλωμα ταλαντωτη colpitts προτιμάται όσον αφορα τη σταθερότητα?κοινής βάσης ή κοινού εκπομπού?

electron
18-01-12, 20:10
Πάνο πιστεύω ότι η σταθερότητα ενός ταλαντωτή δεν έγκειται τόσο στο τι είδους πόλωση έχει, όσο στον σωστό υπολογισμό των εξαρτημάτων που απαρτίζεται και στην ποιότητα τους.

maouna
18-01-12, 20:43
Ενα σωστό και καλα υπολογισμένο κυκλωμα ταλαντωτη ,εχεις να ποστάρεις να δουμε τι γίνεται?

electron
19-01-12, 06:24
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου δείξω. Στην βιβλιογραφία όμως μπορείς να βρεις πολλά αξιόπιστα κυκλώματα όπως και τρόπους σωστής σχεδίασης κυκλωμάτων.

maouna
19-01-12, 14:37
Ένα καλό σχέδιο 1-1.5Watt με το 2Ν3553,θα μπορουσες να μου προτείνεις? Εχω το σχηματικό του CDM που εχει bf199-bfr96-2n4427 αλλα έχω διαβάσει ότι σκορπαει αρμονικές.

electron
20-01-12, 06:09
Γενικά το εν λόγο κύκλωμα του cdm έχει ένα θέμα όχι τόσο με τις αρμονικές που αναφέρεις, όσο με τα λεγόμενα spurius, τα οποία για να εξαλειφθούν σε ικανοποιητικό βαθμό, αρκεί μια πιο σωστή σχεδίαση του φίλτρου που διαθέτει το κύκλωμα στην έξοδο. Εννοείτε φυσικά ότι για μια τέτοια βελτίωση εκτός από τον σωστό υπολογισμό χρειάζεται και το κατάλληλο όργανο, (analyzer).

maouna
20-01-12, 11:26
Τα spurious περιλαμβάνουν και άλλες συχνότητες εκτός απο τις αρμονικές σωστα? τις αρμονικές τις κόβει το φίλτρο έξόδου.Δηλαδή αν εσύ τον έχεις τον ταλαντωτη στους 100MHz και ακουγεσαι στους 101MHz και στους 90ΜΗΖ,αυτα πως θα τα κόψει το φίλτρο? Αρα δεν είναι πρόβλημα κακης σχεδίασης των προηγούμενων σταδίων?

electron
20-01-12, 13:39
Aπό την εμπειρία που είχα στο παρελθόν με τα pll του Δελληγιάννη το βασικό τους θέμα όπως είπα ήταν τα spurious. Θέμα αρμονικών δεν συνάντησα τουλάχιστον εγώ. Ουσιαστικά σωστά αναφέρεις ότι το φίλτρο περιορίζει τις ανεπιθύμητες αρμονικές, ωστόσο στην πράξη είχα δει με κάποιον άλλο συνάδελφο που διέθετε αναλυτή φάσματος, ότι σε κάποιες πλακέτες που το φίλτρο δεν ήταν μέσα σε θωράκιση, κατά περίεργο τρόπο, τα spurious να γίνονται έντονα, εν αντίθεση με την τοποθέτηση θωράκισης.
Σαφώς όμως και μιλώντας γενικά περί σωστής σχεδίασης, συμφωνώ ότι θα πρέπει όλες οι βαθμίδες ενός ταλαντωτή να έχουν υπολογιστεί και σχεδιαστεί σωστά, όπως εξάλλου σου ανέφερα και γω στο αρχικό μου post.

ntakas
20-01-12, 14:35
φιλε electron, μιας και ανεφερες ότι εχεις κάποια εμπειρία με τα pll του Δεληγιάννη, θα μπορούσε να μου πείς το κλασικό του μηχάνημα με τα 50 W, αν έχει spurius? τα spurius είναι και εκτός μπάντας γιατί με μια ανίχνευση που έχω κάνει στο δέκτη δεν βγαίνει μέσα στην πάντα σε άλλη συχνότητα εκτός απο αυτή που το έχω βάλει εγώ να ταλαντώνεται. με ποιο τρόπο μπορώ να δω αν έχει ισχυρά spuriuς. σημειωτ'εον ότι η γεφυρα μου δείχνει 38 w με μηδέν στάσιμα.

maouna
20-01-12, 15:49
βλεπωντας το σχεδιο του 50watt θα έλεγα ότι ίσως να έχει spurius μιας και στις χαμηλές συχνότητες δεν έχει σε κανένα τρανσίστορ επαρκές εξαρτηματα ΄στε να ρίχνουν το κερδος στις χαμηλές.Δεν ξέρω βέβαια στην πράξη γιατι δεν εχω εξοπλισμό να μετρίσω.

φιλε electron θα μπορουσες να μας πεις μιας και εχεις την εμπειρία?

electron
20-01-12, 17:04
Νίκο και Παναγιώτη το σαβούριασμα ήταν κατά κύριο λόγο στην υψηλές συχνότητες πάνω από τα fm, αυτά τα είδα με τον αναλυτή φάσματος, στην πράξη και σε κοντινή απόσταση από τον πομπό, με κοινό δέκτη μπορεί να αντιληφθείτε κάποια σπασίματα τα οποία όμως μόλις απομακρυνθείτε θα μειωθούν αισθητά ως και τελείως.
Γενικά πάντως για να μπορείτε να εξάγετε ασφαλή συμπεράσματα για ένα μηχάνημα μόνο με αναλυτή φάσματος είναι εφικτό. Σας παραθέτω και το σχέδιο του Pll με τις τιμές του καθώς και τον τύπο των ολοκληρωμένων που συνήθως ο Δεληγιάννης φρόντιζε να σβήνει.
http://www.scribd.com/fullscreen/78861870?access_key=key-2cso95ukq5n7jigr55vs

maouna
20-01-12, 18:25
Γιάννη ευχαριστούμε.Το σχέδιο το είχα βρει και σε ενα αλλο site που το είχες ανεβάσει.Δεν φαίνοντε όμως οι τιμές στα εξαρτήματα ,σε ποια αντιστοιχουν.αν μπορούσες να κάνεις κατι γιαυτό...

Και επίσης στον ταλαντωτη γιατί έχει και στον συλέκτη και στον εκπομπό rf choke? τι πετυχαίνει μαυτο?μεγαλο κερδος στο ac?μεγαλύτερο bandwith?σε όλα τα σχέδια που έχω υπάρχουν αντιστάσεις.

electron
20-01-12, 20:12
Παναγιώτη για τις τιμές των εξαρτημάτων ίσως μπορέσει να μας βοηθήσει ένας άλλος φίλος, (Κώστα αν δεν μπορείς να τις ανεβάσεις ο ίδιος στείλε μου τες σε μεηλ να τις περάσω εγώ).
Σχετικά με τα rf choke όλοι γνωρίζουμε ότι λειτουργούν ανασταλτικά για την rf. Πιθανότατα τα χρησιμοποιεί για την αποφυγή ιδιοταλαντώσεων, αλλά και την απαοκοπή της rf προς την τροφοδοσία των 5 volt και προς τα κυκλώματα του ήχου.

maouna
20-01-12, 20:41
δηλαδη το συστήνεις σαν κυκλωμα?εχω καποια τρανσίστορ και θελω να φτιαξω κάτι αλλα δεν εχω καταλήξει σε ενα καλο σχεδιο. εχω BF199,BF961,BFR91,BFR96,2N2219A,2N3553. Exeiς καποιο σχέδιο να προτείνεις?

electron
20-01-12, 20:50
Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις. Αυτό που θα έλεγα είναι ότι για ερασιτεχνική χρήση είναι ένα ικανοποιητικό κύκλωμα που δεν προκαλεί παρεμβολές και ιδιαίτερα προβλήματα. Αυτά φυσικά με μια ισχύς που δεν ξεπερνά ας πούμε τα 100 με 150watts. Απο κει και πέρα υπάρχουν πολύ νεώτερα και σαφώς καλύτερα κυκλώματα. Ας μην ξεχνάμε ότι το pll του cdm είναι ένα κύκλωμα τουλάχιστον μιας 30ετίας και αντίγραφο ιταλικού κυκλώματος της εποχής εκείνης.

maouna
20-01-12, 21:05
Εγω ήθελα κατι γυρω στο 1.5 watt με το 2Ν3553. εχω και ενα linear me to 2n6083 αλλα δεν το εχω δοκιμάσει ποτε.

αρχικατο σχεδιο ήταν με το ΒLW60 και του έβαλα το 2Ν6083.28129

Για το RDVV no tune 8 watt τι άποψη έχεις ?το εχεις φτιαξει?εχει πέσει στα χερια σου ποτε να του πάρεις μετρήσεις σε αναλυτη??το συγκεκριμένο το έχω φτιάξει με pcb διπλής όψης.

electron
21-01-12, 10:46
Για το RDVV εχώ απλώς ακούσει και γω καλές κριτικές όμως δεν το έχω δοκιμάσει ή δει ποτέ στην πράξη. Επίσης καλό για ερασιτεχνική χρήση θα έλεγα ότι είναι και το pll του Τσέχου, (pira.cz), το οποίο και έχω ανεβάσει στην παρουσίαση κατασκευών.

maouna
21-01-12, 18:22
Το τσεχικο με τα 5watt λες εσυ φανταζομαι.αυτό το είχα φτιαξει πριν κανα 3 χρονια μαζι με το compressor-limiter που ειχαν. οταν πηγαινα στα 103ΜΗz και άνω λοκαρε αλλα μολις εβγαζα τοdummy load και εβαζα τη κεραια ,τίποτα. ετσι αγόρασα ενα 2Ν3553 και εβγαλα το 2sc1971 και εφτιαξα τη μκρη εκδοση με τα 1 watt και επαιζε καλα.δυστυχως όμως ραγισα την πλακέτα απο απροσεξια και έτσι μου χει μείνει το 2n3553 και θέλω να φτιαξω κάτι.
Επισης αυτος ο πομπός ,όσο ανεβαινες συχνότητα ,μειωνόταν η ενταση του ήχου.

electron
22-01-12, 10:25
Aυτά τα προβλήματα που αναφέρεις δεν τα αντιμετώπισα εγώ Παναγιώτη. Το μόνο πρόβλημα του κυκλώματος ήταν ότι δεν μπορούσε να συντονιστεί σε όλη την μπάντα και έπρεπε να παίζω με το πηνίο της ταλάντωσης. Μου είχε προτείνει μια διόρθωση ο Τσέχος όταν τον είχα ρωτήσει σχετικά, αλλά τελικά δεν την εφάρμοσα ποτέ για να δω στην πράξη τι παίζει. Πάντως όπως και να χει το pll αυτό είχε καλή συμπεριφορά από πλευράς σταθερότητας και ήχου.

maouna
22-01-12, 12:00
το ειδα την παρουσιασή σου ,εγω για την νεα εκδοση μιλαω.28185. βλέπω στην παρουσιαση σου εχεις συνδεσei το pll με το πομπό μεσω ενος ασπρου καλωδιου.ειναι απλο καλώδιο ή εχει καποια χαρακτιριστικη αντισταση οπως το rg58?

electron
22-01-12, 12:05
Απλό καλώδιο είναι. Εξάλλου το εν λόγο καλώδιο τάση περνάει προς το vco, φυσικά θα μπορούσα να κάνω χρήση και ομοαξονικού καλωδίου για καλύτερη θωράκιση από ανεπιθύμητα rfιασματα.

maouna
22-01-12, 12:15
ναι αλλα περνει ταυτοχρονα και rf δειγμα απο το vco ,ειπα μιπως θα ήταν καλυτερα το δειγμα να το επερνε μεσω rg174 και την τάση για το vco να πηγαινει με απλο ομοαξωνικό για ήχειο. Οσονα φορα το πομπο του cdm που επισυναψες,μπορεις να το ανεβασεις πιο καθαρα για να φαινοντε οι τιμες σε πιο εξαρτημα αντιστοιχουν?

electron
22-01-12, 12:23
ναι αλλα περνει ταυτοχρονα και rf δειγμα απο το vco ,ειπα μιπως θα ήταν καλυτερα το δειγμα να το επερνε μεσω rg174 και την τάση για το vco να πηγαινει με απλο ομοαξωνικό για ήχειο.

Ναι θα ήταν πιο σωστή η χρήση καλωδίου αλλά εν πάση περίπτωση δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ακόμα και με την χρήση απλού καλωδίου.

Με τις τιμές των εξαρτημάτων περιμένω ακόμα να μου τις στείλουν σε μεηλ. Μόλις το λάβω θα τις ανεβάσω.

maouna
30-01-12, 19:13
Γιάννη με τις τιμές του CDM τι γίνεται?? Εβγαλες άκρη?

electron
31-01-12, 17:18
Πάνο προς το παρόν δεν θα μπορέσω να σε εξυπηρετήσω γιατί ο φίλος που έχει το σχέδιο έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

maouna
31-01-12, 17:49
Enτάξει δεν πειράζει.Αν καποια στιγμή γίνει εφικτό ανέβασε τα πάντως.