PDA

Επιστροφή στο Forum : Twintech GTS250 XT OC edition BIOS



MadAss
19-01-12, 02:04
Καλησπερα,
εχω μια καρτα γραφικων Twintech GTS250 XT OC edition 1GB η οποια εδω και καιρο μου κανει κολληματα και τις περισσοτερες φορες αν κανω επανεκκινηση κολαει στο λογοτυπο των windows (windows 7 Ultimate 64-bit), η συγκεκριμενη καρτα εχει 2 dvi και 1 hdmi, οταν λοιπον μου κολαει στο λογοτυπο των windows αν κανω εναλλαγη το καλωδιο απο την μια υποδοχη στην αλλη τοτε δουλευει παλι. οσες φορες και να κολησει και να κανω εναλλαγη (απο το dvi1 στο dvi2 και την επομενη φορα απο το dvi2 στο dvi1) η καρτα επανερχετε!
ετσι σκεφτηκα οτι δεν εχει προβλημα στο hardware αλλα στο software, αλλα ψαχνω να βρω το bios της καρτας και δεν μπορω να το βρω πουθενα. Εστειλα στην nvidia αλλα δεν το εχει, εστειλα και στην twintech αλλα απαντηση δεν εχω παρει εδω και 2-3 βδομαδες.
Μπορει καποιος να με βοηθησει ειτε αν εχει την ιδια καρτα ειτε αν μπορει να βρει το bios?

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Γιαννης

wizard_xrc
19-01-12, 02:39
Μήπως έκανες (ή εγινε αυτόματα) κάποιο update στα drivers της κάρτας, και τρως από εκεί κανά σκάλωμα ?
Αν καταλήξεις οτι είναι software θέμα, εγώ θα έβρισκα καμια προτελευταία version driver, και θα το αφηνα λίγο καιρό να δω συμπεριφορά.
Το bios της κάρτας γιατί το υποψιάζεσαι ?

MadAss
19-01-12, 19:56
ειχα κανει update στους τελευταιους driver της καρτας αλλα ηταν αρκετο καιρο πριν μου αρχισει τα κολληματα και την εχω δοκιμασει και σε αλλο pc και εκανε το ιδιο πραγμα (κολλουσε δλδ στο λογοτυπο των windows). υποψιαζομαι το bios της επειδη διορθωνει το προβλημα οταν κανω εναλλαγη στης εξοδους, ετσι οπως το φανταζομαι εγω νομιζω πως παθαινει καποιο conflict στο firmware οδηγησης των εξοδων και παγωνει ολη την καρτα και με την εναλλαγη ισως να κανει καποιο "reset". γιαυτο ειπα να δοκιμασω και το bios πριν την αλλαξω, γιατι ειναι καλη καρτα και ειναι κριμα να την πεταξω ετσι απλα.