PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασχετο... μεν προβλημα με το πληκτρολογιο μου!



SRF
19-01-12, 19:48
Να ρωτησω κατι... ασχετο εντελως αλλα δεν βρηκα το καταλληλο μερος για να ανεβασω το θεμα! Οποτε το βαζω στην γενικη συζητηση!
Σημερα ξαφνικα... το πληκτρολογιο μου σταματης να βαζει σωστα τον τονο στα γραμματα!!!
Δηλαδη οταν παω να βαλω τονο σε ενα γραψιμο Ελληνικων πατωντας shift & ; μου βγαζει δυο τονους στην σειρα με μιας οπως στο παρ΄΄αδειγμα αυτο!!! Αυτο ισχυει σε ολες τις εφαρμογες που παω να γραψω Ελληνικα με τονο!!!
Επ΄΄ισης δεν αλλαζει απο Αγγλικα σε Ελληνικα με Alt+Shift στο ιντερνετ (ενω αλλαζει σε αλλες εφαρμογες)!!!

Καμμια ιδεα γιατι εχω κουφαθει?

plouf
19-01-12, 20:06
αυτό ο συγκεκριμένο δεν το θυμαμαι ακριβώς.

αλλα συνήθως τέτοιου τύπου συμπεριφορές γίνονται όταν στις ρυθμίσες γλώσσας (δεξι κλικ ιδιοτητες πάνω στο εικονίδιο EL /EN) στη γλώσσα πχ ελληνικά έχει παραπάνβω απο ένα πληκτρολόγια/μεθόδουες εισαγωγής

πχ εδώ δες που έχει hadwriting recognition Και λοιπά ασχετα
http://www.ascendercorp.com/fonthelp/graphics/xp-languages-textservices.gif

KOKAR
19-01-12, 20:07
Γιώργο είναι πριν λιγο καιρό υπήρχε ενας ΙΟΣ που οταν πήγες να βάλεις τόνο στα Ελληνικά έβαζε διπλό τόνο !
δεν ξέρω εαν είναι ο ίδιος ΙΟΣ αλλά λίγο μεταλλαγμένος.

KOKAR
19-01-12, 20:10
δες μήπως εχεις κανένα αρχείο c:\windows\system32 kana arxeio bpk.exe (keyloger)
μπες με safe mode και διέγραψε το !

GeorgeVita
19-01-12, 21:14
Συμπτωματικά σήμερα έχασα για 2-3 ώρες και εγώ τους τόνους!
Ηταν σαν να μη λειτουργούσε το πλήκτρο dδεξιά του "Λ" δηλαδή έβγαινε το σωστό γράμμα απλά χωρίς τον τόνο, δεν λειτουργούσαν ούτε τα δυαλυτικά "shift ;". Λίγο αργότερα το σύστημα επανήλθε με εντολή τερματικού: sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
G

plouf
19-01-12, 23:16
μια παρατήρηση που τώρα το είδα.. ο τόνος ειναι ;+γράμμα και όχι shift+;+γραμμα όπου βάζει διαλυτικά ή/και διπλό σύμβολο τόνου !?!!!

SRF
20-01-12, 12:00
μια παρατήρηση που τώρα το είδα.. ο τόνος ειναι ;+γράμμα και όχι shift+;+γραμμα όπου βάζει διαλυτικά ή/και διπλό σύμβολο τόνου !?!!!

Ναί ΟΚ... αυτό είναι... απλά έκανε το ίδιο και στα διαλυτικά!
Λύθηκε... με τρέξιμο του Spybot! Ο KOKAR (μερσί) είχε δίκιο... ότι "κάτι" κάθησε στο κομπιούτερ μου χτες! Έχει μείνει το ότι δεν εναλλάσει Ελληνικά - Αγγλικά με Alt+Shift στην εφαρμογή ιντερνετ (ενώ αλλού αλλάζει)! Θα το ψάξω άλλη ώρα!