PDA

Επιστροφή στο Forum : Ubuntu 11.04 και παιχνίδια



autom1985
21-01-12, 01:38
Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο χρόνο ασχολούμε πλέον μόνο με λειτουργικό Linux συγκεκριμένα τα Ubuntu και το Opensuse..Μέχρι στιγμής είμαι όχι απλά ικανοποιημένος αλλά έχω φάει μεγάλο κόλλημα με τις δυνατότητες που σου προσφέρουν και δεν βρίσκω λόγο α ξανά εγκαταστήσω windows..
Τον τελευταίο καιρό είπα να εγκαταστήσω κανένα κλασσικό game όπως call of duty,Pro 9 ή prince of percia αλλά έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση
έχω διαβάσει πολλούς τρόπους από κάποια φορουμ αλλά δεν έχω βγάλει κάποια άκρη
μπόρει κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται η εγκατάσταση σε ubuntu και γενικά κάποια tips αν υπάρχουν;

ευχαριστώ πολύ

Papas00zas
21-01-12, 01:44
Έρμεεεεεεεεεε! Δε θα μπει τίποτα, στο λέω από τώρα. Θα το μετανιώσεις.

agis68
21-01-12, 01:53
χαχαχαχα....it's windows punishment for linux users......το κερασάκι στη τούρτα! Linux θέλετε.....φατε τη γατα στα games!!!!



*******************************GAME OVER********************************************

Papas00zas
21-01-12, 01:56
Εμ πώς, τόσο που την κακολογήσαμε τη microsoft, θ' απαντούσε κι αυτή με τον τρόπο της.
Τώρα κάτσε και προγραμμάτισε εσύ ένα ή ψάξε στο αποθετήριο εφαρμογών που έχουν, όλο και κάτι θα βρεις.

autom1985
21-01-12, 02:21
Ευχαριστώ παιδιά..Βρήκα λύση με το Wolfenstein enemy territory
Καλή μέρα σε όλους

PanagiotisHlektrlogos
21-01-12, 02:32
Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο χρόνο ασχολούμε πλέον μόνο με λειτουργικό Linux συγκεκριμένα τα Ubuntu και το Opensuse..Μέχρι στιγμής είμαι όχι απλά ικανοποιημένος αλλά έχω φάει μεγάλο κόλλημα με τις δυνατότητες που σου προσφέρουν και δεν βρίσκω λόγο α ξανά εγκαταστήσω windows..
Τον τελευταίο καιρό είπα να εγκαταστήσω κανένα κλασσικό game όπως call of duty,Pro 9 ή prince of percia αλλά έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση
έχω διαβάσει πολλούς τρόπους από κάποια φορουμ αλλά δεν έχω βγάλει κάποια άκρη
μπόρει κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται η εγκατάσταση σε ubuntu και γενικά κάποια tips αν υπάρχουν;

ευχαριστώ πολύ

Προγράμματα για Win μπορείς να τρέξεις με το Wine. Αλλά αν θέλεις τα λεφτά που θα έδινες για τα Win, αντι Virus, κλπ τα κανεις μια παιχνιδομηχανη (ps2) και παίζεις εκεί.

autom1985
21-01-12, 02:40
Σωστά φίλε Παναγιώτη ,ευχαριστώ πολύ..Απλά επειδή τα μηνύματα των προηγουμένων ήταν κάπως "ειρωνικά" να πω ότι το να παίξει κανείς παιχνίδια σε LINUX διανομές είναι δύσκολο, πολλές φορές δεν γίνεται αλλά αν κάτσεις και τα βάλεις σε μια ζυγαριά πιστεύω ότι τα windows χάνουν κατά πολύ

aeonios
21-01-12, 02:57
Θα πας εδώ: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=category&iId=16&sAction=view&sTitle=Browse+Applications και θα βρεις το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν σε wine/ubuntu όπως θα δεις ακόμα και αν μιλάμε για το Call Of Duty: MW 3 !
Δυστυχώς όπως κατάλαβες τα περισσότερα παιχνίδια που θα σου κολλήσουν στην εγκατάσταση στην πραγματικότητα παίζουν όταν τα έχεις ήδη εγκαταστήσει σε ένα partition με windows και τα τρέχεις από εκεί. Πχ στο συγκεκριμένο cod που δοκίμασες αν θυμάμαι θα σου ζητήσει να αλλάξεις τα cd εγκατάστασης και εκεί τρώει ένα κόλλημα. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πειρατικές εκδόσεις των παιχνιδιών.

Papas00zas
22-01-12, 01:52
Θα πας εδώ: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=category&iId=16&sAction=view&sTitle=Browse+Applications και θα βρεις το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν σε wine/ubuntu όπως θα δεις ακόμα και αν μιλάμε για το Call Of Duty: MW 3 !
Δυστυχώς όπως κατάλαβες τα περισσότερα παιχνίδια που θα σου κολλήσουν στην εγκατάσταση στην πραγματικότητα παίζουν όταν τα έχεις ήδη εγκαταστήσει σε ένα partition με windows και τα τρέχεις από εκεί. Πχ στο συγκεκριμένο cod που δοκίμασες αν θυμάμαι θα σου ζητήσει να αλλάξεις τα cd εγκατάστασης και εκεί τρώει ένα κόλλημα. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πειρατικές εκδόσεις των παιχνιδιών.

Ένας ακόμη λόγος που δε θέλω emulators

gnt
22-01-12, 13:25
Το wine δεν ειναι emulator, ειναι "compatibility layer". Ουσιαστικα "μεταφραζει" τα API calls για win που περιμενουν να βρουν τα προγραμματα σε API calls για linux. Φιλε autom1985 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52353) αν παιζεις πολλα παιχνιδια, κρατα το μηχανημα dual boot, γιατι αλλιως πιο πολυ θα παιζεις με το wine παρα με τα παιχνιδια... Φυσικα κάποια ενδεχωμένως να παίξουν (δες στο link του aeonios (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31238)) αλλα γενικα εινα μανουρα.