PDA

Επιστροφή στο Forum : 555 delay off



jomor
21-01-12, 22:56
Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης που θα παίρνει trigger από την έξοδο εσωτερικής σειρήνας του συναγερμού σπιτιού ( Sigma Apollo, έξοδος SP, δίνει 12V όταν είναι high) και θα ανάβει δυό προβολείς στα μπαλκόνια για 10-15 λεπτά.

Εχω φτιάξει το παρακάτω κύκλωμα. Το τρανζίστορ το έβαλα για να μετατρέψω το high σήμα σε low, αφου το 555 θελει τετοιο ως trigger. Tο υλοποίησα στην πλακέτα και δουλεύει μια χαρά. Στην έξοδο του 555 δεν εβαλα τα ρελεδάκια ακόμα, το δοκίμασα με ένα led. H απορία μου είνια η εξης: Η έξοδος του 555 θα οδηγεί δύο ρελέ 12v που θέλουν συνολικό ρεύμα κοντά στα 80mA. Να τα οδηγήσω κατευθείαν ή μέσω τρανζιστορ? Από ότι ξέρω το 555 μπορει να δώσει μεχρι 200mA, βλέπω όμως πολλά κυκλώματα που οδηγούν από το 555 ρελεδάκια μέσω τρανζίστορ. Ποιός ο λόγος?

Δευτερη ερώτηση: στην είσοδο του κυκλώματος (πριν την αντίσταση 3κ3 στην βάση του τρανζιστορ) να βάλω μια δίοδο για απομόνωση μην τυχόν επιστρέψει κάνα ρεύμα προς την εξοδο του συναγερμού ή λέω βλακείες? καμιά άλλη παρατήρηση?

ευχαριστώ.

28174

BESTCHRISS
22-01-12, 03:19
δες εδω για το θεμα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58965&page=3
ποστ 27-29