PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη οθονης για καμερες cctv



vasilllis
24-01-12, 22:27
καλησπερα.
θελω να βαλω δυο καμερες εξω απο ενα σπιτι να κοιταζουν την πορτα.
εχω επιλεξει με 480γραμμες ip66,0,5lux και ρυθμιζομενη εστιαση (χειροκινητη εννοειται).
αν και σκεφτηκα να μην χρησιμοποιηθει dvr μιας και δεν χρειαζεται ,τελικα κατεληξα να χρησιμοποιησω λογω κοστους (επειδη ειναι 2 καμερες).
εχω κολησει τωρα σε οθονη .τι να επιλεξω σε επιπεδη?
φανταζομαι σε 15'' ειναι καλη .καποια προταση?

jomor
24-01-12, 22:53
ε αυτο εξαρτάται από την απόσταση που θα βρισκεσαι από την οθόνη... εγώ τις έχω στην 32άρα που έχω στην κρεβατοκάμαρα, 4 στον αριθμό και μου φαίνεται οτι θα μπορούσα να ειχα και μεγαλύτερη οθόνη. Από την άλλη είναι και θεμα συνηθειας, στο καθιστικό έχω 50άρα και όλοι την βρισκουν τεράστια ενώ εμένα μου φαινεται από φυσιολογική έως αδιάφορη. Αν κάθεσαι στο γραφείο σου μια 17αρα μπορει να ειναι αρκετή, αν βαλεις όμως αλλες 3 κάμερες στο μέλλον και πχ έχεις τις 5 κάμερες σε ταυτόχρονη θέαση 8 παραθύρων, θα ειναι μικρά τα παράθυρα σε μια 17αρα. Προτείνω να κανεις καμιά δοκιμή με καμιά δανεική οθόνη να δεις τι σε βολεύει.

vasilllis
25-01-12, 17:59
φοβομουν για θεμα pixel.
σε ευχαριστω.

jomor
25-01-12, 23:47
κοίτα, λίγες γραμμές με μεγάλη οθόνη το πιξελιάρισμα είναι ορατό αν η απόσταση θέασης ειναι μικρή. Αλλά μην τρελαινεσαι, cctv ειναι για να κάνεις την δουλειά σου, δεν θα βλέπεις ταινίες