PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήνυμα σε ενδεικτες 7 τομεων.... ΣΟΣ !!



leonidas-4-
30-01-12, 14:43
Γεια σας!
θα ηθελα τα φωτα σας οσο αναφορα σε μια "κατασκευη" που θελω να κανω....
Αρχικα θελω να χρησημοποιησω 2 ενδεικτες 7 τομεων και να ενφανιζουν καποια γραμματα/αριθμους....
Στη συνεχεια θα χρησημοποιησω αλλο ενα ιδιο κυκλωμα με 2 ακομη ενδεικτες διπλα διπλα με τους αλλους 2 ουτως ωστε να δινουν την αισθηση ενως κυλιομενου μυνηματος.....παρακατω σας διχνω περιπου τι ειναι αυτο που σας λεω...!
0 0 0 0
0 0 0 Α
0 0 Α Β
0 Α Β Γ
Α Β Γ Δ
Β Γ Δ Ε
Γ Δ Ε Ζ
. . . .
. . . .

μπορει καποιος να μ βοηθησει για να κανω αυτη τη κατασκευη δινοντας μ καποιο κυκλωμα κ τι υλικα χρειζονται(ολοκληρωμενα/αντιστασεις/μνημες κλπ) ????????
Υπαρχει περιπτωση να το φτιαξω χωρις την χρηση ολοκληρωμενων ??? νομιζω πως οχι εεΕ?
Θελω να την υλοποιησω στιν ποιο απλουστευμενη της μορφη κ να της δινω εναρξη απο ενα DIP-switch και σαν ταση θα χρησημοποιησω εναν φορτιστη κινητου που δινει καπου στα 5βολτ αν ειναι αρκετα...!
Αυτα τα λιγα!!!
Ευχαριστω περιμενω νεα σας!! :001_smile:

dimpet
30-01-12, 19:43
Χωρίς IC's ξέχνα το, γίνεται αλλά είναι σα να πας να ανακαλύψεις το τροχό.
Από μικροελεγκτές ξέρεις ???? Μάλλον όχι ε χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω.
Για δες λίγο το datasheet του CA3161 να πάρεις μια ιδέα το τι κάνει και αν σου κάνει....

leonidas-4-
30-01-12, 20:02
Λοιπον! φυσικα και δεν υπαρχει κανενας λογος προσβολης! αν ηξερα δν θα ρωτουσα!!!
Ειμαι σε αρχικο σταδιο...αυτο που καταλαβαινω απο το datasheet του CA3161 ειναι οτι με λιγα λογια αν το συνδεσω στα 5 βολτ,στη γη και στον ενδεικτη.... μαζι με ενα 4αρι DIP-switch για 0-1 θα περνω τις αντιστοιχες ενδειξεις στον ενδεικτη μεχρι το 9 (κ απο εκει κ περα γραμματα που δν αντιστοιχουν ομως στους αριθμους 10-15)....
πολυ καλα....αλλα εγω θελω με το πατημα ενος κουμπιου... σαν σταρτ... να περνει ο ενδεικτης μου απο μονος του τις τιμες... να μην τις δινω χειροκινητα.... λογικα θα πρεπει να προσθεσουμε κατι ακομη...εεε???

στεφανος μιχαλης
30-01-12, 20:24
αν δεν χρησιμοποιήσεις μC δύσκολα τα πράγματα, μπορείς και μία μνήμη να χρησιμοποιήσεις αλλα και αυτή θέλει να την προγραμματίσεις... οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην χρησιμοποιηθεί μC.... χωρίς τπτ απο τα δύο να φτιάξεις καταχωρητές με flip-flop???? απίθανο χρειάζονται πολλά...

plouf
30-01-12, 20:26
Καλωσήρθες στο forum

κάποια πραγματάκι που πρέπει να σκεφτεις !

πως σκέφτεσαι να "εισάγεις" το κέιμενο που θα δείχνει ?
πχ θα του δίνω κέιμενο με πληκρολόγιο/υπολογιστή θα το έχει μόνιμα μέσα ,θα ορίζεται με διακοπτές ?
επίσης πρέπει να σκεφτείς τι θα δείχνει, με "7" τομείς πρακτικά δείχνεις μόνο αριθμούς, για γραμματα θες 15 τομέων

πώς θα δίνει ο ένας "2 χαρακτηρων" στον άλλο ?

πόσο μεγάλο θα έιναι το κείμενο ?!

εν κατακλέιδι πιστέυω οτι πρακτίκό νοήμα η κατασκευή έχει μόνο με τη χρήση μικροελεκτή ή έλενχο απο ΠιΣι πχ απο παραληλλη
ούτος ώστε να περιριστείς σε μερικές δεκάδες εξαρτήματα και όχι εκατοντάδες...

επίσης η κατασκευή έχει νοήμα για εκμάθηση η για ανάγκη ? (γιατι θα ειναι φτηνότερο και ευκολότερο να αγοράσεις κάτι)

leonidas-4-
30-01-12, 21:04
Στεφανε,Χρηστο... αρχικα ευχαριστω για τον χρονο σας κ καλος σας βρηκα!!!Τελος τα τυπικα!!
Λοιπον να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα....η κατασκευη που θελω να φτιαξω προκειτε να μεινει ως αναμνιστικη πλακετα... θελω να προγραμματιστει μια φορα και δεν θα την ξανα ακουμπισει κανενας...να γραφει ενα μυνημα στους 4 ενδεικτες που θα ειναι στη σειρα κ να υπαρχει η αισθηση του κυλιομαινου μυνηματος....καπως ετσι....
- - - -
- - - L
- - L E
- L E O
L E O -
E O - -
O - - -
- - - -

το πληθος τον χαρακτηρων δεν θα ειναι μεγαλο κ το κανονιζουμε αναλογα με τις δυνατοτιτες μας ...δλδ το πολυ πολυ καμια 15αρια χαρακτηρες μαζι με τα κενα...εκτος κ αν εχω κ αλλο περιθοριο που τοτε βλεπουμε...
τα γραμματα που θελω να χρησημοποιησω θα ειναι μπορουν να ενφανιστουν στους ενδεικτες....ΠΧ δεν θα χρησημοποιησς το γραμμα Χ η το γραμμα Κ.... κλπ
αν γινει με τη χρηση μνημης υπαρχει ατομο που εχει τον εξοπλισμο για να μ την προγραμματισει αλλα μεχρι εκει!!!
αλλιως με μικροελεκτη ?
εγω θελω την πιο ευκολη και απλουστευμενη λυση....
για οποιαδηποτε διευκρινηση πεστε μ !!

plouf
30-01-12, 21:24
το καλύτερο ειναι με χρήση μικροελεκτη, όμως πρεπει να μαθεις να προγραματιζεις, θεωρώ οτι δεν ξέρεις, ωσπότε δεν ειναι πρακτικό αυτό γιατι θα σου πάρει χρόνο.

η χρήση μνημης είναι το αμέσως καλύτερο, μαι παράληλλη EEPROM διευκολύνει τα πράγματα και "προγραματίζεται" και μe το χέρι στο breadboard.
η χρήση "γραμμάτων" πέρα απο τα παράξενα που έιδες στο BCD to Seven Segment Display ολοκληρωμένο είναι επίσης δύσκολο.

χοντρά χοντρά χρειάζεσαι έναν
απαριθμητή px 74LS192
μια παραλλήλη eeprom px AT28BV64B
2 BCD ->7segment px 74LS42
ena 555 γαι παλμούς

ο απαριθμητης θα μετράει μέχρι τον αριθμό των γραμμάτων που θές και αυτό θα δίνει στης address της μνήμης.
απο το data της μνήμης θα δίνει στα 2 BCD (το BCD ειναι 4bit και η μνήμη μας 8bit ως πότε βάζουμε και τα 2 χαρακτηρες)

το μόνο που σου μένει είναι να τα ενώσεις όλα αυτά απλή διαδικασία αν δεις μονο μέρος των datasheets ;-)

kxenos
30-01-12, 21:45
Εγώ θα προτείνω το εξής:
1 X http://uk.farnell.com/arduino/a000046/board-arduino-uno/dp/1848687?ICID=i-9ec8-00001000
2 X http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX6957.pdf
1 X http://export.farnell.com/avago-technologies/hdsp-a42c/led-display-starburst-4-digit-ca/dp/1003350
Όλα μαζί γύρω στα 50€ και μια βδομάδα

dimpet
30-01-12, 21:57
παιδιά για να μάθει να προγραμματίζει ο άνθρωπος μικροελεγκτή θέλει ένα χρόνο τούλαχιστον για να φτάσει να κάνει πολυπλεξία στα seven segment χωρίς να έχει προηγούμενη εμπειρία. Μονο με το αναπτυξιακό να μπλέξει πρέπει να φάει ώρες να διαβάζει . Το arduino που προτείνει ο παραπάνω φίλος είναι μια καλή λύση.........αλλά και εκεί θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά. Όπως κατάλαβες φίλε Λεωνίδα πρέπει να ψιλο λιώσεις

leonidas-4-
30-01-12, 22:05
Παιδια... η λυση που εδωσε ο φιλος χρηστος με την eeprom τι σας λεει ??? καποιο σχηματικο υπαρχει για να δω περιπου τι παιζει??? και με αυτο το τροπο ποσους ενδικτες θα χρησημοποιησουμε.... ??

leonidas-4-
30-01-12, 23:19
http://www.youtube.com/watch?v=rt6pkALgwQA

κατι τετοιο..... :(((

plouf
30-01-12, 23:34
Παιδια... η λυση που εδωσε ο φιλος χρηστος με την eeprom τι σας λεει ??? καποιο σχηματικο υπαρχει για να δω περιπου τι παιζει??? και με αυτο το τροπο ποσους ενδικτες θα χρησημοποιησουμε.... ??


με τον τρόπο αυτό θα εχεισ 2 SevenSegemt (SS) ανα ROM

σχηματικό δεν έχω, γιατι το σκέφτηκα στο μυαλό μου, άλλα αν το δοκιμάσεις ένα ενα τα ολοκληρωμένα στο breadboard και δεις τα datasheet θα το βγάλεις εύκολα...

GeorgeVita
31-01-12, 11:10
Αν θεωρήσουμε το ερώτημα "εκπαιδευτική άσκηση", μια παραλλαγή της λύσης του Χρήστου (plouf) είναι:

- παράλληλη μνήμη EEPROM
- ταλαντωτής/σάρωση διευθύνσεων μνήμης με το 74HC4060
- αποκωδικοποιητής "2 σε 4" με μισό 74HC139
- 4x τρανζίστορ PNP για οδήγηση κοινών ανόδων (CA) των display
- ULN2803 για την οδήγηση 8 καθόδων των display μέσω αντιστάσεων

Η σάρωση των ψηφίων και η ολίσθηση του μηνύματος γίνεται με διευθύνσεις μνήμης που φτιάχνονται από τις εξόδους του 4060. Οι έξοδοι Q3 και Q4 του 4060 θα χρησιμοποιηθούν για σάρωση των 4 ψηφίων και ως χαμηλότερα bits της διεύθυνσης μνήμης. Την διεύθυνση θα συμπληρώσουν τα τελευταία bits του 4060 που θα μεταβάλλονται με αργό ρυθμό. Ετσι η σάρωση της μνήμης γίνεται πολλές φορές για τα ψηφία (00-01-10-11) και πιο αργά για το "τσούλημα" του κειμένου:

address - data
000-00 "A"
000-01 "-"
000-10 "-"
000-11 "-"
000-00 "A"
000-01 "-"
000-10 "-"
000-11 "-"
000-00 "A"
000-01 "-"
000-10 "-"
000-11 "-"
...
001-00 "b"
001-01 "A"
001-10 "-"
001-11 "-"
001-00 "b"
001-01 "A"
001-10 "-"
001-11 "-"
001-00 "b"
001-01 "A"
001-10 "-"
001-11 "-"
...
010-00 "C"
010-01 "b"
010-10 "A"
010-11 "-"
...
011-00 "d"
011-00 "C"
011-00 "b"
011-00 "A"
...

Στα περιεχόμενα της μνήμης (data) έχουμε τους δυαδικούς συνδιασμούς για να ανάψουν τα LED στο display.

Για να "δούμε" το μήνυμα χωρίς να τρεμοσβήνουν τα γράμματα χρειαζόμαστε σάρωση κάθε ψηφίου με συχνότητα >10Hz. Με χρήση των Q11, Q12, Q13 μπορούμε να έχουμε κυλιόμενο μήνυμα 8 γραμμάτων σε σταθερή ταχύτητα. Αν ρυθμίσουμε τον ταλαντωτή του 4060 στους 4000Hz η κύλιση θα είναι με ρυθμό 0.5sec και η σάρωση των ψηφίων (συνδιασμοί στα Q3 και Q4) θα είναι στους 125Hz. Για περισσότερα γράμματα στο μήνυμα, πρέπει να χρησιμοποιηθεί εξωτερικό F/F επειδή "λείπει" το Q10 στο 4060 (αν χρησιμοποιήσουμε το Q9 δεν θα υπάρχει σταθερή ταχύτητα κύλισης). Εναλλακτικά μπορεί να μπει το 4040 που έχει όλες τις εξόδους αλλά θέλει εξωτερικό ταλαντωτή.

G

στεφανος μιχαλης
31-01-12, 11:55
το έχετε προχωρήσει ωραία το θέμα... αλλά γιατί να μην εξετάσουμε το ενδεχόμενο χρήσης dot- matrix και όχι seven segment! βέβαια αν αυτό είναι δυνατό... διότι αν είναι κάποια άσκηση που θέλει το συγκεκριμένο τύπο απεικόνισες !!!! πάντως αν γίνετε η αλλαγή έχω να σου ανεβάσω circuit από εκεί και μετά το μόνο σου μένει είναι να βάλεις το δικό σου hex μέσα στη μνήμη!

leonidas-4-
31-01-12, 16:36
Φιλε γιωργο θα τη μελετησω και τη δικια σ εκδοχη....
Αλλα κατι μ εκανε αυτο π ειπε ο στεφανος...τωρα π το βλεπω πιο ζεστα το θεμα..πιστευω οτι το dot- matrix ειναι πιο κοντα στισ αναγεσ μ γιατι εχω περισοττερες επιλογες... αν μπορουσες να μ ανεβασεις σχηματικο κωδικα η οτι αλλο εχεις στεφανε θα το εκτιμουσα :)
κ για ποσα dot- matrix μιλαμε? για ενα η πιο πολλα?

στεφανος μιχαλης
31-01-12, 19:19
ενα dot -matrix είναι και το μνμ πόσο μεγάλο θα είναι εξαρτάτε απο τη μνήμη... το δικό μου dot matrix είναι 8χ8 εσύ αν θες μπορεις να πάρεις ποιο μεγάλο σε λίγο θα στο ανεβάσω να πάω σπίτι γιατι ειμαι ακόμα δουλεία...

στεφανος μιχαλης
01-02-12, 18:57
σου είναι εύκολο να μου δώσεις ένα μαιλ γιατί το αρχείο είναι μεγάλο για το ανεβάσω???

GeorgeVita
02-02-12, 13:47
σου είναι εύκολο να μου δώσεις ένα μαιλ γιατί το αρχείο είναι μεγάλο για το ανεβάσω???
Κάνε print screen και ανέβασε ένα .jpg να το δούμε όλοι.
G

στεφανος μιχαλης
02-02-12, 19:59
αυτό είναι το κύκλωμα....
28593