Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Τι είναι ο output μετασχηματιστης?



korimpios
01-02-12, 16:53
Τι είναι ο output μετασχηματιστής(ή choke ,αν κάνω λάθος διορθώστε με) που συναντάμε στους λαμπάτους ενισχυτές και ποιος ο τρόπος σύδεσης τους? Ποια η χρησιμότητα στο όλο κύκλωμα?:confused1::confused1::confused1: Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου εξηγούσε. :001_rolleyes:

Phatt
01-02-12, 17:23
Γεια χαρα Αγγελε.Κατ'αρχας, να πουμε οτι ο μετασχηματιστης εξοδου που αναφερεις, δεν εχει καμια σχεση με το choke, ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.
Ο μετασχηματιστης εξοδου η οπως τον εχω ακουσει πολλες φορες απο παλαιους του χωρου "αποδιαμορφωτης", ειναι ο μετασχηματιστης αυτος ο οποιος φερνει την υψηλη ταση της λυχνιας στα μετρα του ηχειου μας.Επειδη προφανως δεν μπορουμε να συνδεσουμε στο ηχειο μας 200-300V που μας δινει η λαμπα, κατεβαζει την ταση σε ανεκτα για τα μεγαφωνα επιπεδα καθως επισης σε ανεκτα επιπεδα αντιστασης.Αυτα γενικα για τους μετασχηματιστες αυτους, που ομως ειναι πολυ σημαντικο κεφαλαιο για τους λαμπατους ενισχυτες, ισως το πιο σημαντικο τους εξαρτημα.

Το choke που ανεφερες πριν, ειναι ενα πηνιο που σκοπο εχει να μειωσει τον θορυβο απο το κυκλωμα τροφοδοσιας του ενισχυτη.

p.gabr
01-02-12, 17:37
Αγγελε καλως ηρθες
Απο την βιβλιοθηκη κατεβασε το βιβλιο ραδιοτεχνια Α και Β
Την απαντηση θα την βρης σελιδα 227 του Α βιβλιου
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=500&cnode=81

bchris
01-02-12, 17:38
Εγω πιστευω οτι ο μετασχηματιστης εξοδου ειναι για να ταιριαξει την υψηλη αντισταση της λυχνιας (600Ω) με την μικρη αντισταση των ηχειων (4/8Ω).

Φυσικα, μπορει και να κανω και λαθος...

korimpios
01-02-12, 21:27
Ευχαριστώ πολύ για τον άμεσο διαφωτισμό που μου δώσατε. Τώρα ξέρω τι στο περίπου είναι ο μετασχηματιστής εξόδου.:001_smile:

spirakos
01-02-12, 21:34
Εγω πιστευω οτι ο μετασχηματιστης εξοδου ειναι για να ταιριαξει την υψηλη αντισταση της λυχνιας (600Ω) με την μικρη αντισταση των ηχειων (4/8Ω).

Φυσικα, μπορει και να κανω και λαθος...

Ακομα σωστοτερη τοποθετηση. Λεγεται και μετασχηματιστης προασαρμογης φορτιου, το να παρεις τη μεγιστη ισχυ απο μια λυχνια θελει σωστη προσαρμογη

kazas
01-02-12, 23:55
Να υπενθυμίσω / ενημερώσω ότι στο ακόλουθο θέμα:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61132

γίνετε επίσης μια συζήτηση περί μετασχηματιστών / τροφοδοτικών οπότε όποιος ενδιαφέρετε μπορεί να συμμετέχει μιας και το συγκεκριμένο θέμα έχει σκοπό να συγκεντρώσει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γύρω από το θέμα.