PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης με τα LM3886 και TDA7294



andrewsweet4
02-02-12, 14:43
Γεια και χαρα σε ολους!
Σημερα μιας και χιονιζε εξω και δεν μπορουσα να βγω, ειπα να κανω μια μικρη παρουσιαση ενος ενισχυτη που "αναβαθμισα" πριν λιγες μερες...
Προκεται για ενα μηχανημα στερεοφωνικο με 1 LM3886 σε καθε καναλι που ειχα φτιαξει οταν ημουν στο γυμνασιο, που υστερα απο καποιες στιγμες εμπνευσης αποφασισα να του προσθεσω αλλο ενα καναλι το οποιο θα υποδεχοταν ενα subwoofer για μικρα παρτακια και αλλα τετοια... Το καινουριο καναλι χρησιμοποιει 2 TDA7294 σε διαταξη Bridge για αποδοση μεγιστης ισχυως στο woofer. (Στα σχεδια που υλοποιησα αναφερονται 200W στα 8Ω)
Στην τροφοδοσια χρησιμοποιω 2 Μ/Τ 2χ24Vac εναν για τον καθε ενισχυτη. Και μην βιαστειτε να βαρεσετε γιατι ξερω πως υπερβαινω τα ορια τασης ειδικα των TDA σε Bridge (επισης το woofer που εχω συνδεδεμενο πανω ειναι 4Ω. τωρα μπορειτε να βαρεσετε ελευθερα :001_tt2:) Γιαυτο φροντισα να του φορεσω μια ψυκτρα ολιγων τι "Γαιδουρι" και επισης το κουτι διαθετει Blower 220V που φυσαει κατευθειαν πανω της. Με τσιτωμενο το μπασο τερμα για ωρες, απλα χρειαζεται να ανοιξω και το blower και οση ωρα και να παιζει την ψυκτρα μπορω να την πιανω με το χερι σχετικα ανετα. Επισης το κουτι ειναι ανακυκλωμενο απο ενα παλιο linear και εξου τα κοννεκτορακια RF in-RF out απο πισω.Τιποτα δεν παει χαμενο!:wiink: Και κατι τελευταιο. Το σασι δεν ειναι γειωμενο αν και ξερω οτι επιβαλλεται η γειωση (και κανονικα αστερακι γειωση και στους δυο ενισχυτες) Γιατι δεν μπορουσα να βρω σε κανενα απτα μαγαζια που πηγα μικες για τα TDA και ετσι ειναι προσωρινα βιδωμενα κατευθειαν στην ψυκτρα και το σασι εχει ολο -Vee.....Μολις μπουν οι μικες το σασι θα γειωθει κανονικα. (ο ενισχυτης με τα LM3886 δεν εχει θεμα μιας και αυτα ειναι στην "πλαστικη" τους εκδοση και δεν ερχονται σε αμεση επαφη με την ψυκτρα.) Παρακατω παραθετω φωτογραφιες και στα επομενα ποστ θα ανεβασω και σχηματικα. Οποια παρατηρηση υπαρχει ειναι αυπροσδεκτη :001_smile:

andrewsweet4
02-02-12, 14:46
και αλλες φωτο 285762857728578285792858028581

andrewsweet4
02-02-12, 14:48
και ακομη λιγες.....2858328582

aris285
02-02-12, 15:39
Ωραιο το εργαλειο.
Δεν θα σε βαρεσω για την τροφοδοσια και τα 4Ω αλλα αμμα σου κοψει απο προστασία πεστο μου να σε βαρεσω.:biggrin:

andrewsweet4
02-02-12, 15:45
χαχαχαχαχα μεχρι τωρα οσο και να το τσιτωνω δεν κοβει με τιποτα... θα δειξει....το πολυ πολυ να γινει καμια μερα φλαμπε! :) περα απτην πλακα τον ενισχυτη με τα 3886 τον δουλευω καθε μερα τερμα με οριακες τροφοδοσιες εδω και 2-3 χρονια και δεν εριξε ποτε προστασιες και ας εχει μονο μια μικρη ψυκτρα απο πεντιουμ 4 και γιια τα ς καναλια! ισα που ζεστενοταν παντα! σκυλια τα 3886.....

Danza
02-02-12, 15:51
Αφού αντέχουν με τις "μπριτζόλες" (Bridge) στα 4Ω και με οριακές τροφοδοσίες τότε μην φοβάσαι τίποτα φίλε!

teo_GR
02-02-12, 15:56
μη μασάς όταν έρθει η ώρα για το ξύλο παιξτο παρθένα ότι δεν ξέρεις τίποτα σε παράσυραν κτλ και θα το γλιτώσεις.
Έμενα μου αρέσει.

sakisr
02-02-12, 18:33
Μπραβο κι απο μενα.Πολυ καλη η ανακυκλωση υλικων και συσκευων.Μην ακους κανενα.Αν το μηχανημα παιζει σωστα δε τρεχει τιποτα.Οσο για τη γειωση σε Hi-Fi εφαρμογες δεν ειναι απαραιτητη.Αν πας σε ΡΑ,δηλ. συνδεσεις κονσολες με μικροφωνα ή οργανα τοτε ειναι απαραιτητη.Απλα κοψε λιγο εκεινη τη πλακεττα που αφησες σαν πανι ορθιο.ΥΓ Μικες θα βρεις πολυ ευκολα απο ενα μαγαζι με υπολογιστες απο καμμενα τροφοδοτικα.Ξεκοιλιαζεις και βολευτηκες.

weather1967
02-02-12, 18:56
Μπραβο φιλε Ανδρέα καλη κατασκευη.
Η μονη ένσταση που θα μου επιτρεψεις να εχω,ειναι σχετικα με την μη προστασια του fan ,ειδικα δέ περισσοτερο αν υπαρχουν μικρά παιδιά στο σπιτι ειναι επικινδυνος ο ανεμιστήρας.
Υπαρχουν κατι ειδικα προστατευτικα που μπορεις να βαλεις.

sakisr
02-02-12, 18:59
Σωστος ο Δημητρης....Παλι απο ξεκοιλιασμενο τροφοδοτικο.......

p.gabr
02-02-12, 20:53
Καλες ακροασεις Ανδρεα

ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ.

Papas00zas
03-02-12, 11:04
Τι θηρίο(κυριολεκτικά και μεταφορικά) είναι αυτό; Αλλά μόνο 200 W; Λίγα είναι νομίζω για τέτιοιο μηχάνημα.

andrewsweet4
03-02-12, 13:08
Ευχαριστω για τις απαντησεις! Την πλακετα δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα να την κοψω (γκρρρρρρρρρρρ......) γιατι πολυ απλα δεν εχω εργαλεια να το κανω! Ειμαι "φοιτητης σε αλλη πολη" και οοολα μου τα εργαλεια ειναι στην "αλλη πολη" :D Οσο για τις μικες απο τροφοδοτικο θα προσπαθησω. παιζει να εχω και στο σπιτι ενα πεταμενο... Τα 200W δεν ειναι λιγα για τετοιο ενισχυτη φιλε μου Δημητρη γιατι αυτοι οι ενισχυτες δεν αποτελεουνται απο διακριτα εξαρτηματα, αλλα απο ολοκληρωμενους ενισχυτες σε τσιπ, και οι δυνατοτητες τους σε ισχυ ειναι περιορισμενες... Και φυσικα ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΜΕΤΡΑΕΙ!!!!!!

stavros_97s
03-02-12, 13:51
Μπραβο Ανδρεα!Πολυ καλη δουλεια!Μηπως μπορεις να ανεβασεις σχηματικο απο τον ενισχυτη και το τροφοδοτικο:biggrin:

Papas00zas
05-02-12, 16:24
Τον έχεις δουλέψει ποτέ τάπα αυτόν τον ενισχυτή; Από περιέργεια ρωτάω.

Danza
05-02-12, 21:15
Συννονόματε 200w/8Ω δεν είναι και λίγα όταν ένας "υποτίθεται" δυνατός ενισχυτής με τρανζίστορ βγάζει με το ζόρι 100w/8Ω

Ο φίλος αναφέρει στο πρώτο πόστ πως τον δουλεύει με γέφυρα για subwoofer, δηλαδή ζόρισμα λόγο χαμηλών συχνοτήτων (μεγάλη ζήτηση ρεύματος) και σε χαμηλή ωμικότητα, δηλαδή 4Ω μεγάφωνο άρα 2Ω στο κάθε τσιπάκι όταν η μαμά εταιρία σου λέει 4Ω το ελάχιστο στην έξοδο. Θες και τροφοδοσίες πάνω του κανονικού?
Άστο δικέ μου αφού δεν ρίχνει τις προστασίες στο ρελαντί του τότε δεν έχει πρόβλημα!

Αν και θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν στην έξοδο έμπαιναν παράλληλα με την έξοδο του LM τρανζίστορ ισχύος τότε δεν θα παίρναμε πολύ περισσότερα watt χωρίς να ζορίζαμε το τσίπ?

Εννοώ κάτι τέτοιο:
Simple High Power Chip-Amp 200 Watts TDA2030 Power Amplifier (http://elcircuits.com/simple-high-power-chip-amp-200-watts-tda2030-power-amplifier/)Μόνο που αντί για τα TDA2030 να μπαίνανε κάποια LM ή κάτι άλλο.....

Papas00zas
05-02-12, 21:33
Α, κατάλαβα, αυτό δουλεύει ήδη τάπα, λόγω του φορτίου του.

andrewsweet4
05-02-12, 23:08
Ε κατιτ τετοιο συμβαινει... ηδη το ζοριζω το μηχανημα και εχω ξεπερασει κατα πολυ τα ορια ασφαλειας του... επειδη αυτες τις μερες λειπω απτο σπιτι, σχηματικα για τους ενισχυτες θα ανεβασω μαλλον αυριο.

sakis
08-02-12, 11:42
δημητρη ....το σχεδιο αυτο που εχει βρει απλα εχει πιασαρικο τιτλο ...την ισχυ που λεει ουτε για αστειο δεν μπορει να την πλησιασει και γενικα σαν ιδεα και τοπολογια ειναι προ πολου ξεπερασμενη ... επισης για τα βαττ που βγαζει ο ενισχυτης εχω μερικες αμφιβολιες αλλα να μην σας την χαλασω τωρα .....

Danza
08-02-12, 16:29
δημητρη ....το σχεδιο αυτο που εχει βρει απλα εχει πιασαρικο τιτλο ...την ισχυ που λεει ουτε για αστειο δεν μπορει να την πλησιασει και γενικα σαν ιδεα και τοπολογια ειναι προ πολου ξεπερασμενη ... επισης για τα βαττ που βγαζει ο ενισχυτης εχω μερικες αμφιβολιες αλλα να μην σας την χαλασω τωρα .....

Μα δεν μας την χαλάς.... Αν εννοείς τον ενισχυτή με τα TDA συμφωνώ δεν τα βγάζει για RMS αλλά λέμε τώρα.... Με τα 2 LM σε γέφυρα τα βγάζει όμως άνετα....
Τώρα όσο για το οτι είναι ξεπερασμένα το ξέρω πολύ καλά αλλά και ο σκαραβαίος είναι ξεπερασμένος, άμα του ρίξεις ένα μοτέρ απο πόρσε? :wiink:

Πάντως ένα LM αν του βάλεις τρανζίστορ όπως πχ με το TDA2030? Θα κάνει δουλίτσα?

sakis
08-02-12, 19:47
τιποτα απο αυτα που αναφερεις δεν δουλευει τοσο σωστα οσο ενα απλο τρανσιτορικο ταξης ΑΒ

andrewsweet4
08-02-12, 20:28
Φιλε Σακη το γνωριζω για τα βαττ του ενισχυτη με τα TDA... Απλα αναφαιρω ως ισχυ αυτη που ανεφερε η πηγη απο την οποια πηρα το κυκλωμα. Συγκεκριμενα ειναι απο το φορουμ diyaudio.com και το σχεδιο βρισκεται εδω: http://www.diyaudio.com/forums/chip-amps/162179-tda7294-stereo-bridge-psu.html

andrewsweet4
08-02-12, 20:30
Συγκεκριμενα η ισχυς αναφερεται στο ποστ #29 εδω http://www.diyaudio.com/forums/chip-amps/162179-tda7294-stereo-bridge-psu-3.html

Danza
09-02-12, 00:26
τιποτα απο αυτα που αναφερεις δεν δουλευει τοσο σωστα οσο ενα απλο τρανσιτορικο ταξης ΑΒ

Δεν αντιλέγω αλλά για χρήση subwoofer θα προτιμήσω να έχω γκάζια και αποθέματα ισχύος παρά ποιότητα μιας και θα παίξω με φίλτρο low pass στην είσοδο.
Ένας τρανζιστορικός ΑΒ για το δικό μου μυαλό πρέπει να πληρεί της εξής προυποθέσεις (όταν μιλάμε για μπάσο)

1. μεγάλος βαθμός απόδοσης (effiency) που μάλλον για ΑΒ δεν παίζει
2. μεγάλη ισχύς σε μικρές ωμικότητες < 8Ω
3. έλεγχος μεγαφώνου σε μεγάλη ισχύς και χαμηλές συχνότητες, δηλαδή να μην "παρταλιάζει" το μεγάφωνο σε ένα τραγούδι "hardcore RnB" που παίζει κάτω απο 50Hz.
4. μέτρια θερμοκρασία στην ψύκτρα για να μην χάνεται η ισχύς, οκ αφού δεν ψάχνουμε ποιότητα βάζουμε ανεμιστήρες και τελείωσε το θέμα.
5. πολύ "δυνατή" εξομάλυνση με πυκνωτές πολύ γρήγορους και μεγάλο "απόθεμα" (δηλαδή μF)

Και δικαιολογημένα θα μου πείς "ρε μεγάλε τι μπίπ μου λες κάνε έναν classD" και θα σου απαντήσω και σε αυτό. Να κάνω έναν classD αλλά ποιό σχέδιο θα είναι αξιόπιστο μιας και ότι σχέδιο υπάρχει καταλήγει για τα σκουπίδια μετά απο 2-3 συζητήσεις?
Όπως επίσης και με τους class AB, πόσα σχέδια έχουν ανέβει εδω μέσα και καταλήγουν άχρηστα.
Άρα γιατί ρε φίλε να σπάσω το κεφάλι μου και να ζαλίζω 10.000 νοματαίους φορουμίστες για το αν θα δουλέψει το οποιοδήποτε σχέδιο και να μην παω σε κάτι απλό πχ, LM, TDA, STK και να τα γεφυρώσω για να πάρω παραπάνω ισχύ?
Δόξα τον Θεό υπάρχουν προστασίες για overload, για υπεροδήγηση, για θερμοκρασία και για ότι θελήσεις.
Όλοι ξέρουμε πως πχ αν στο STK4050V που βγάζει >200wRMS στα 8Ω του ρίξω την τάση τροφοδοσίας μπορώ να παίξω άνετα στα 4Ω και να μην έχω πρόβλημα για χρόνια όλη μέρα στο τέρμα!
Και θα μου πείς ναι οκ αλλά αν θέλεις να παίξεις ηχείο 4Ω σε γέφυρα το κάθε τσίπ θα "βλέπει" το μισό πηνίο άρα μισά Ω άρα 4/2=2Ω στο κάθε τσίπ. Εκεί δεν ξέρω να σου πω τι θα γίνει αλλά θέλω να πιστέψω πως αν πέσει και άλλο η τροφοδοσία θα παίξει. Τώρα οτι δεν θα είναι αξιόπιστο δεν θα είναι αξιόπιστο το ξέρω, για αυτό ανέφερα πρίν τρανζίστορ παράλληλα με την έξοδο. Ξεπερασμένο αλλά να που μπορεί να σε βοηθήσει!
Μου αρέσει η ποιότητα και θα ήθελα να έχω τον τελειότερο high end ενισχυτή και ηχεία με επίχρυσα πηνία αλλά ξέρω πως αυτό το σύστημα δεν θα το χρειαστώ καθημερινά παρά μόνο 2-3 φορές τον μήνα που θέλω να ακούσω το Echoes απο τους Pink Floyd, να κλείσω μάτια και να νομίζω οτι τους έχω μπροστά μου να τραγουδάνε για πάρτη μου.
Τώρα που ξυπνάω με Καρρά και κοιμάμαι με Μελλά εκεί θέλω γκάζια γιατί έχω την καψούρα μου και τον νταλκά μου!
Όπως επίσης όταν θέλω να ακούσω τα νέγρικα με συνεχή μπάσο και με συχνότητες απο 40Hz και κάτω που ραγίζουν τα τζάμια εκεί πάλι θέλω το sub να βγάζει πίεση και όχι να κελαηδάει.

χμμμ βρε λες να πάρω καναν μονομπλόκ αυτοκινήτου που παίζει και στο 1Ω, να βάλω έναν τοροιδή και να κάνω τρελό τρελό πάρτυ? :lool:

Και μη μου πείς πάλι οτι τρέχω γιατί ξέρεις οτι έχω δίκιο :001_tt2:

sakis
09-02-12, 10:19
σορρυ παλι τρεχεις ...κανενα απο ατ σχεδια που εχουν ανεβει δεν τιποτα συχρονο και αν μη τι αλλο το χειροτερο ειναι οτι απο τα σχεδια αυτα οι επορισοοτεροι εχουν απαιτησεις που ποτε τα σχεδια αυτα δεν μπορουσαν να βγαλουν ...

συμφωνω για την ταξη D στοχο εχει τον υψηλο βαθμο αποδοσης μονο που εδω δεν μπορουμε να κανουμε εναν ενισχυτη ΑΒ θα κανουμε D ???? προφανως το βρισκω απιθανο ..... οποτε .... καταλαβαινεις

Danza
09-02-12, 15:10
Επειδή το καταλαβαίνω για αυτό λεω ότι λεω. Δεν βγαίνει άκρη με τίποτα.

Άρα τα LM/TDA/STK μια χαρά μας είναι..... Και αυτή η κουβέντα απο μένα δεν θα αλλάξει μέχρι να δώ ένα σχέδιο τρανζιστορικού, καθαρό, δυνατό και αξιόπιστο.

sakis
09-02-12, 15:32
ΤΡΑΒΑΜΕ την κουβεντα σε σημεια τα οποια ειναι λαθος και επισης ειναι δυσκολα να ερμηνευτουν και να αποκωδικοποιηθουν απο τους υπολοιπους συμμετεχωντες Δημητρη .... ακομα και ενα απλο σμαρτ κιτ ειναι ιδαιτερα αξιοπιστο αρκει να κατασκευαστει σωστα και να κατασκευαστει για την αναλογη χρηση ...

Σατισιτικα στο φορουμ ο κανονας λεει οτι λογω αγνοιας οι περισσοτεροι στρεφονται σε λυσεις fast food electronics και οχι τιποτα αλλο τις παρουσιαζουν κιολας ως κατι τι θεικο ...αυτο ειναι απλα ελλειψη γνωσεων , προθεση για φαγομαρα και οχι για μαθηση .Τρανταχτο παραδειγμα διαφορα νηματα που υπαρχουν οπου ενω υπαρχει η δυνατοτητα συζητησης αναταλαγης γνωσης και αποψεων καταληγουν σε φαγομαρα και στο γιατι εγω ειπα αυτο και γιατι το ειπα ετσι και διαφορα αλλα .... Εξυπνοτερα μελη τυπου Πανος aka maouna φιλτραραν το νημα αδιαφορησαν για ολα τα τραγελαφικα που γραφτηκαν ...αντλησαν την γνωση ...την συμπληρωσαν με μελετη την διασταυρωσαν σε αλλα πιο ειδεικευμενα φορουμ και ξαφνικα "ΕΓΙΝΑΝ " με δικες τους κατασκευες .... και καμμια φορα και με δικες τους μετατροπουλες σε σχεδιασεις οι οποιες τελικα δουλευουν κιολας ...

Αν ολοι οι υπολοιποι λειτουργουσαν περιπου σε αυτο το πλαισιο να εισαι σιγουρος οτι οχι μονο θα ειχαμε υλοποιησει πολυ σημαντικες κατασκευες και θα τις ειχαμε παρουσιασει και σιγουρα μεσα απο αυτες θα ειχαμε δημιουργησει και την δικια μας "σχολη" μεσα απο τις αλλαγες τις αποψεις και τις κριτικες των πραγματικα ενεργων μελων ( οπως αυτοι περιγραφονται παραπανω )

Απο την αλλη υπαρχει και μαι αλλη μεριδα που παρουσιαζει αυτες τις "θεικες κατασκευες" οι οποιες εκτος απο θεικο σχεδιο STK κλπ κλπ εχουν κιολας υλοποιηθει με θεικο τροπο με αποτελεσμα ανθρωπος να παρουσιαζει εναν ενισχυτη με stk να ορκιζεται οτι βγαζει στο επακρο τα βαττ που λεει ο κατασκευαστης ενω το τροφοδοτικο του ειναι ΓΤΠ και η καλωδιωση του ολου κατασκευασματος ΤΠΚ και ενω δεν εχει ουτε την γνωση αλλα ουτε και τα μεσα να αξιολογησει τα λαθη που εχει κανει ...κατα τα αλλα ορκιζεται οτι ο ενισχυτης σκιζει ....

Κατα τα αλλα σου φταιει το σχεδιο ...Οχι Δημητρη δεν φταιει το σχεδιο ...φταιει οτι η καστα των ανθρωπων που βρισκεται εδω ( κατα κανονα) θελει ετοιμες λυσεις χωρις μελετη και τον κοπο που θα χρειαστει το κατι σωστοτερο και το κατι καλυτερο ...Μαζι με αυτους χανονται και οι ελαχιστοι που εχουν πραγματικη ορεξη και προθεση....

Οι αναφορες μου εχουν να κανουν φυσικα με τα θεματα που παρακολουθω και δεν εχω αποψη αν γινεται καλυτερη δουλεια σε καποιο αλλο τομεα οπως η rf η μικορεπεξεργαστες ...

Με απογοητευση
Σακης Πετροπουλος

teo_GR
09-02-12, 18:37
Ρε συ Σάκη είσαι πραγματικά πολύ ιδιαίτερος άνθρωπος και δεν μπορώ να σε ψυχολογήσω.
Έχεις ξανά αναφέρει σε άλλο θέμα για τη διαφορά και συμπεριφορά των μη εχόντων γνώσεις μελλών και έχεις δηλώσει ότι θα ήθελες το φόρουμ να απαρτίζετε μόνο από φτασμένους επαγγελματίες. γιατί ρε Σάκη? Δεν νομίζω ότι είναι κακό να φτιάχνεις τις κατασκευές που περιγράφεις παραπάνω σαν απογωιτευσιμες. Εγώ ρε Σάκη πριν ένα χρόνο δεν ήξερα που παν τα τέσσερα και σε λίγους μήνες κατάφερα και έφτιαξα ένα ενυσχητακι με tda και πάλι καλά γιατί δεν είμαι επαγγελματίας ούτε το έχω σπουδάσει και για εμένα είναι μια καλή αρχή γιατί μέχρι εκεί φτάνω. Όταν το έβαλα στις κατασκευές δεν έγραψες ένα σχόλιο πχ άλλαξε αυτό το καλώδιο δεν κάνει.
Θέλω να καταλήξω ότι είσαι ένα μέλος με γνώσεις και κάποιες φορές όλοι μέσα τους σε θαυμάζουν αλλά κάποιες φορές έχεις ένα απαξιωτικο στυλ και νομίζεις ότι είσαι σε πανεπιστημιακό φόρουμ και θα έπρεπε όλοι να είναι τρομεροί οπότε αυτοί που κάνουν λάθη η κακές κατασκευές απλά μαμισε τους, και σε φαντάζομαι όταν τα διαβάζεις μπορεί να έχεις και μια γκριμάτσα λύπησης προς τον εκαστοτε δημιουργού αλλά πάλι δεν συμβάλεις στη βελτίωση αυτού προσφέροντας γνώση (μερικές φορές το κάνεις <να λέμε την αλήθεια>).
Εγώ θα πρότεινα να βοηθάς περισσότερο τα νέα , άπειρα και μερικές φορές άσχετα παιδιά.
Αν θέλεις βέβαια.
Αγνόησε όλα τα παραπάνω αν πραγματικά θα ήθελες το φόρουμ να απαρτίζετε μόνο από φτασμένους επαγγελματίες και όλοι οι υπόλοιποι είναι ανεπιθύμητοι.
Να σημειώσω ότι τίποτα δεν έχει γραφεί κακόβουλα, ο Σάκης έχει την εκτίμηση μου.
Ζητώ συγγνώμη από το Σάκη αν έγραψα κάτι που τον πείραξε η που δεν έπρεπε,
Όπως και από τον Ανδρέα για τη άσκοπη χρήση του θέματος του.

sakis
09-02-12, 19:06
....πουθενα δεν εχω πει οτι θελω το φόρουμ να απαρτίζετε μόνο από φτασμένους επαγγελματίες....ισα ισα που εχω επανηλημενα εκφρασει το παραπονο μου γιατι και αλλοι επαγγελματιες που εχουν πολυ περισσοτερες γνωσεις απο εμενα απλα γυριζουν την πλατη σε τετοιες συμπεριφορες και ενω ειναι γραμμενοι απλα δεν εχουν κουραγιο να σχοληθουν με αυτα που συμβαινουν και γυριζουν την πλατη ακομα και σε οσους εχουν πραγματικα ορεξη

Τελος αν παρατηρησεις ολα τα μελη τα οποια "δουλευουν" τα κομματια τους εχουν παντα την υποστιρηξη μου Καποια απο τα παιδια τα εχω προσκαλεσει στο μαγαζι μου ...εχω διαθεσει τα οργανα μου και το χρονο μου εχω απαντησει δεκαδες ΠΜ και εχω αναλωσει απιστευτο χρονο ... Φυσικα οπως ειπα ...μονο για αυτους που δουλευουν ....

σε ενα νημα που εχω ανοιξει βρεθηκε ενα εξυπνο παλληκαρι και απο ενα απλο θεμα εθεσε τις ερωτησεις του μια μια σιγα σιγα μελετωντας και διασταυρωνοντας καθε απανηση οχι μπαμ μπαμ αλλα σε βαθος χρονου ....Μεσα σε αυτο το νημα και μεσα απο τις απαντησεις μου θα βρεις σχεδον το μισο βιβλιο του douglas shelf και μαλιστα σε απαντησεις με εκλαικευμενη γλωσσα κατανοητη και για εναν μαθητη του Γυμνασιου ... Ποιος επωφεληθηκε ???? φυσικα οσοι συμμετειχαν και οποιος το διαβασε ...σταματησε το παλλληκαρι να βαζει ερωτησεις ? αμεσως μετα πεθανε και το νημα ... θα μπορουσε να υπαρχει ακομα και να εχει μεσα οσες απαντησεις θελεις και να διαβαζει ο κοσμος να μαθαινει ...ουδεις ασχολειται φιλε μου .... παρολα αυτα συνεχιζουν και παρουσιαζουν κατασκεες με stk και αλλα πανεμορφα..fastfood electronics ....

αυτα ...