PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη φορτιστη μπαταριας αυτοκινητου,μηχανης..



vasilispix
03-02-12, 18:31
Γειας παιδια!
Θελω να κατασκευασω
Θελω να κατασκευασω ενα φορτιστη μπαταριας αυτοκινητου,μηχανης,στον οποιο να μπορω να ρυθμισω και τα αμπερ..Η κατασκευη περιλαμβανει και τον μ/σ..
Μπορει καποιος να μου στειλη καποιο σχεδιο το πως μπορει να γινει αυτο?
Και ποσες σπειρες θα χρειαστουν στο πρωτευον και ποσες στο δευτερεθον τυλιγμα, και πως θα ζητησω τα υλικα απο το καταστημα..
Ξερω ενας απλος φορτιστης δεν κοστιζει πολλα χρηματα στην αγορα..Αλλα αλλιως ειναι να τον κανεισ μονος σου :001_smile:

spyropap
03-02-12, 18:43
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57474&highlight=%F6%EF%F1%F4%E9%F3%F4%E7%F2+%E1%F5%F4%EF %EA%E9%ED%E7%F4%EF%F5

vasilispix
08-02-12, 03:16
Να κανω και μια αλλη ερωτηση..μπορω να τον κανω απευθειας με ενα τροφοδοτικο απο Η/Υ?αν ναι τι πρεπει να κανω?

spyropap
08-02-12, 13:06
Θα μπορούσες να πάρεις τάση 12V απο τροφοδοτικό η/υ εάν το έκανες να λειτουργήσει απο μόνο του δίχως μητρική.

Για να κάνεις αυτό συνδέεις το πράσινο καλώδιο που πάει στον πλατύ κονεκτορα (δεν υπάρχει άλλο μόνο ένα πράσινο) με ένα μαύρο που είναι γείωση.

Με αυτόν τον τρόπο το τροφοδοτικό η/υ θα λειτουργεί και θα μπορεί να δίνει από τα κίτρινα καλώδια 12V.
Τα κίτρινα καλώδια καλό είναι να ενώσεις όλα μαζί σε μία έξοδο για το θετικό +12 και μερικά μαύρα μαζί για το αρνητικό.
Η ένταση θα είναι ανάλογα με το τροφοδοτικό η/υ (γράφει επάνω το μέγιστο όριο Α).

Όπως διάβασες στο άλλο θέμα για φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου πχ 50Αh θέλεις ρεύμα 1/10 δηλαδή 5Α.
Όμως το τροφοδοτικό η/υ δεν βγάζει τάση 14-15V που είναι κατάλληλη για φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου.

Αφού όμως θέλεις να προσπαθήσεις ίσως καταφέρεις να φορτίσεις την μπαταρία και με αυτό.
Πρέπει να κάνεις βολτομέτρηση της μπαταρίας μετά από 5-6 ώρες φόρτισης να δεις εάν έχει σηκώσει βολτάζ. Εάν όχι τότε ίσως η μπαταρία να έχει χαλασμένα στοιχεία.

Μπορείς να κάνεις αυτά; Εάν όχι αγόρασε έναν έτοιμο φορτιστή.
Η μέθοδος που σου έγραψα δεν είναι η πλέον κατάλληλη αλλά τρόπος φόρτισης της ανάγκης...

Κυριακίδης
08-02-12, 13:26
http://www.next.gr/uploads/35-ba97233111.gif

vasilispix
08-02-12, 15:45
Θα μπορούσες να πάρεις τάση 12V απο τροφοδοτικό η/υ εάν το έκανες να λειτουργήσει απο μόνο του δίχως μητρική.

Για να κάνεις αυτό συνδέεις το πράσινο καλώδιο που πάει στον πλατύ κονεκτορα (δεν υπάρχει άλλο μόνο ένα πράσινο) με ένα μαύρο που είναι γείωση.

Με αυτόν τον τρόπο το τροφοδοτικό η/υ θα λειτουργεί και θα μπορεί να δίνει από τα κίτρινα καλώδια 12V.
Τα κίτρινα καλώδια καλό είναι να ενώσεις όλα μαζί σε μία έξοδο για το θετικό +12 και μερικά μαύρα μαζί για το αρνητικό.
Η ένταση θα είναι ανάλογα με το τροφοδοτικό η/υ (γράφει επάνω το μέγιστο όριο Α).

Όπως διάβασες στο άλλο θέμα για φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου πχ 50Αh θέλεις ρεύμα 1/10 δηλαδή 5Α.
Όμως το τροφοδοτικό η/υ δεν βγάζει τάση 14-15V που είναι κατάλληλη για φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου.

Αφού όμως θέλεις να προσπαθήσεις ίσως καταφέρεις να φορτίσεις την μπαταρία και με αυτό.
Πρέπει να κάνεις βολτομέτρηση της μπαταρίας μετά από 5-6 ώρες φόρτισης να δεις εάν έχει σηκώσει βολτάζ. Εάν όχι τότε ίσως η μπαταρία να έχει χαλασμένα στοιχεία.

Μπορείς να κάνεις αυτά; Εάν όχι αγόρασε έναν έτοιμο φορτιστή.
Η μέθοδος που σου έγραψα δεν είναι η πλέον κατάλληλη αλλά τρόπος φόρτισης της ανάγκης...

Σπυρο, νομιζω πως μπορω να το κανω..ευχαριστω να σαι καλα!

nos7
03-06-15, 23:15
Να ρωτησω και εγω κατι ; εχω εναν φορτηστη απο το πρακτικερ και μολις συνδεσω μου βγαζει σφαλμα για βραχυκυκλωμα στην μπαταρια....το πολυμετρο δειχνει 3,87 volt στην μπαταρια....σκεφτομαι ( μπορει και λαθος φυσικα) να της δωσω 12volt ΜΗΠΩΣ και παρει λιγο τα "πανω" της και την " δει"ο φορτηστης με περισσοτερα volt και μπορεσει να την φορτησει....το μονο 12volt που εχω ειναι ενα τροφοδοτικο παγκου που εχω φτιαξει απο τροφοδοτικο υπολογιστη....το θεμα ειναι να της δωσω ρευμα απο εκει ή υπαρχει περιπτωση να καψω το τροφοδοτικο,επιστρεφοντας ρευμα πισω η μπαταρια στο τροφοδοτικο;;;

FILMAN
04-06-15, 09:53
Μπορείς να το κάνεις παρεμβάλλοντας όμως ανάμεσα στο τροφοδοτικό και τη μπαταρία ένα λαμπάκι πυρακτώσεως 12V για να περιορίσει το ρεύμα.

Πάντως αν η μπαταρία έχει μείνει μερικές ώρες έτσι το πιθανότερο είναι ότι θα πάει για ανακύκλωση...

Dbnn
04-06-15, 15:56
http://www.next.gr/uploads/35-ba97233111.gif.

Συγνώμη αλλά δεν μπορω να το κατανόησω αυτό το κύκλωμα.
Εναλλασσόμενο στην μπαταρια;
Και μονο 500mA?