PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΙΓΜΑ Ζ 2ΝMI



stam1982
03-02-12, 19:01
Καλησπέρα έχει κάποιος υπ' όψιν του αυτό το μοντέλο(Z-2N) έχει πληκτρολόγιο με κλειδαριά MD 2P microprocessor controlled dialer

stam1982
05-02-12, 09:23
καλημέρα,επανέρχομαι με εικόνες287182871928720

androuts
05-02-12, 15:21
Ο πίνακας φαίνεται σχετικά απλός, για πες τι ακριβώς χρειάζεσαι, μήπως καταφέρει κάποιος από εδώ μέσα να βοηθήσει!

stam1982
05-02-12, 15:37
Ανδρέα,καλησπέρα απλά μια πρώτη ιδέα βασικά και για να τον δούμε και να μάθουμε.
Η ιστορία του είναι ότι τον έχουν στη δουλειά της γυναίκας μου αλλά δεν τον χρησιμοποιούν.
Αποφάσισαν μετά από μια μικροκλοπή να τον ενεργοποιήσουν πάλι.Έτσι θέλω να τον συμμαζέψω και να τον
επαναπρογραμματίσω.
Ούτως ή άλλως αύριο θα πάω στη σίγμα για περισσότερες πληροφορίες και τεχνικό φυλλάδιο.

androuts
05-02-12, 16:35
Καλησπέρα:)

Κατ'αρχήν, ο συναγερμός είναι ρυθμισμένος από παλιά προφανώς, και η ενεργοποίησή του γίνεται με το κλειδάκι on-off. Λογικά, όλοι οι ανιχνευτές (επαφές, ραντάρ) βρίσκονται εν λειτουργία, οπότε το μόνο που έχετε να κάνετε είναι όταν αποχωρείτε από το χώρο, να θέτετε την κλειδαριά στη θέση "ON". Επίσης, βλέπω πως ΚΑΙ ο τηλεφωνητής είναι σε λειτουργία, οπότε πιθανότατα είναι και τα τηλέφωνα που καλεί αποθηκευμένα. Έτσι, ενδέχεται να μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε πλήρως χωρίς καμία επέμβαση.

Edit: Θυμόμουν ότι κάποια στιγμή είχε συζητηθεί κάποιος παλιός πίνακας της Sigma εδώ στο forum, oπότε με μία αναζήτηση κατέληξα σε αυτό τo thread (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53259&highlight=sigma). Στο 8ο post βρίσκεται το manual του Z3 E (προφανώς παρόμοιου με του δικού σου!)

Η άποψή μου πάντως, χωρίς να είμαι επαγγελματίας, είναι ότι αξίζει "με τα χίλια" η αγορά ενός Apollo πίνακα της Sigma με το πληκτρολόγιό του (Σύνολο με μπαταρία γύρω στα 170-180). Φυσικά, θα μπορείς να αξιοποιήσεις τον υπάρχοντα τηλεφωνητή MD-2P. Παρ'όλ'αυτά, θα κάνω μία έρευνα μην τυχόν καταφέρω να βρω manual online!

(Φυσικά, για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς το "ατού" των πολλών ζωνών, πρέπει να καταλήγουν τα καλώδια, των περισσότερων -αν όχι όλων- των ανιχνευτών ξεχωριστά στον πίνακα και να μην είναι όλα συνδεδεμένα σε σειρά)

stam1982
05-02-12, 17:19
Ανδρέα καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια
Δεύτερον η επιχείρηση έχει αλλάξει χέρια και κανείς δε ξέρει τι και πώς.
Τρίτον η αρχική σκέψη είναι να το κάνουμε όσο πιο οικονομικά γίνεται.
Τέταρτον αύριο το μεσημέρι θα πάω να απομονώσω ρεύματα,να ελέγξω καλωδιώσεις.