PDA

Επιστροφή στο Forum : CROWN RUNNER PCB 8 ΑΠΟΡΙΑ????



LEONAR
04-02-12, 14:09
Γεια σας φίλοι μου εχω μια απορια σχετικά με τον crown runner 8 θέλω να αλλαξω την μπαταρία απο το κουτι του κεντρικού συστήματος αλλα πριν, να δώσω εντολή απο το χειριστήριο CR-16S LCD GR/BLUE να μου κοψη την σειρήνα ξέρετε εαν αυτο ειναι εφικτό?Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!

rep
04-02-12, 14:12
δεν χρειαζεται να κοψεις τιποτα ,δεν θα χτυπησει η σειρηνα στην αλλαγη,απλα μολις ανοιξεις το καπακι πατα μια φορα τον κωδικο στο πληκτρολογιο.

LEONAR
04-02-12, 14:39
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου,αυτο όμως το γνωρίζω!!!Θα ήθελα σε κατασταση εγκαταστατη να δώσω εντολή να αποσυνδεθή η σειρήνα μονο οχι το φλάς (ή και τα δύο)χώρις να κάνω θόρυβο καθόλου ,αυτο ειναι το θέμα μου!!!!!

turist
04-02-12, 14:52
Κανονικά όταν δίνεις τον κωδικό εγκαταστάτη η σειρήνα απενεργοποιείται αυτόματα και μετά ανοίγεις τον πίνακα.

LEONAR
04-02-12, 17:42
Ισχύη όμως αυτό όντως?

ds electronics
04-02-12, 18:14
Παιδιά, έχει αναφερθεί και στο παρελθόν ότι καλό θα ήταν να μην δίνουμε πολλές οδηγίες για συστήματα ασφαλείας.
Εάν κάποιος θέλει πληροφορίες για συστήματα καλό θα ήταν να πάει σε μια τεχνική εταιρεία και όχι μέσα από εδώ.
Για παράδειγμα για καλέστε την εταιρεία που εισάγει τα runner και ρωτήστε τη ακριβώς αυτό.........φυσικά και δεν θα πάρετε απάντηση εκτός και εάν είστε πιστοποιημένος συνεργάτης.
Είναι σύστημα ασφαλείας και όχι κάποιος ενισχυτής ή κανένα τροφοδοτικό.
Ζητώ συγνώμη απο τον φίλο leonar αλλά δυστυχώς είναι ευαίσθητο το θέμα.

LEONAR
04-02-12, 18:31
Ρε παιδιά μια βοήθεια ζητάω για το σύστημα συναγερμού του σπιτιού μου πρόκειται! Θέλω να το διωρθώσω λίγο γιατί ο εγκαταστάτης(φίλος) δεν προλαβένει να ασχοληθεί λόγω μεγάλης ασχολίας με τα φωτοβολτα'ι'κά!!!Τεχνικός ειμαι και εγω και καταλαβαίνω άλλωστε για αυτο υπάρχουν τα ΠΜ.

jomor
04-02-12, 18:53
είπες οτι θες να αλλαξεις μπαταρία στον πίνακα, τι δουλειά έχει η σειρήνα και σε κόπτει τόσο? οπως είπαν οι φίλοι δεν θα χτυπήσει, αλλά κι αν χτυπήσει μια φορά τι πειράζει? κάνε την αλλαγή σε μιά ώρα που δεν ειναι κοινής ησυχίας, έπειτα πρέπει να ενεργοποιείται μια στο τόσο η σειρήνα για να επιβεβαιώνεται η σωστή λειτουργία της.

LEONAR
04-02-12, 19:38
Απλά πριν τρεις μέρες έγινε διακοπή ρεύματος και αρχισε να κτυπά η σειρήνα στις 3 το πρωί (καταλαβαίνετε πανικό)με τα πολλά και με τα λίγα τρόμαξα να τον κλείσω αποσυνδέοντας φυσικά την μπαταρία της σειρήνας ,το τονίζω στις 3 το πρωί!!!!Βγάζω την αλλή μέρα την μπαταρία για να την αλλάξω και μέχρι να γυρίσω στο σπίτι να την τοποθετήσω το βράδυ ,η μικρή μου κόρη είχε προκαλέση βραχυκύκλωμα σε μια μπρίζα και είχε πέσει η κεντρική ασφάλεια της δεή και αφού δεν εβρισκε μπαταρία κτυπούσε συνεχώς.Την επόμενη μέρα βρέθηκα με ενα αγαπημένο μου γείτονα και μου έβαλε χέρι γιατι έπαιζα λέει με τον συναγερμό και καταλαβαίνετε τι έγινε στην συνέχεια(ο τσακωμός).Με τα πολλά και με τα λίγα αποφάσισα να πάρω τον έλενχο του συναγερμού στα χέρια μου και επειδή δεν ήθελα να δώσω δικαίωμα στον κακό πλέον γειτονά μου σας ζήτησα αυτή την βοήθεια!!!ΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΝΗΡΟ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!(εγώ σας είπα τον πόνο μου τι έχω τραβήξη αυτές τις μέρες με τον συναγερμό μου για να καταλάβετε τι συμβαίνη)Πάντως δεν πειράζη καλά να είστε!!!!

rep
04-02-12, 19:42
ανοιξε βρε φιλε το καπακι της μοναδας αν εχει συνδεσει το ταμπερ ο εγκαταστατης θα χτυπησει μεχρι να βαλεις τον κωδικο χρηστη 2-3 δευτερα και αλλαξε την μπαταρια.

jomor
04-02-12, 20:52
ς.Την επόμενη μέρα βρέθηκα με ενα αγαπημένο μου γείτονα και μου έβαλε χέρι γιατι έπαιζα λέει με τον συναγερμό και καταλαβαίνετε τι έγινε στην συνέχεια(ο τσακωμός).Με τα πολλά και με τα λίγα αποφάσισα να πάρω τον έλενχο του συναγερμού στα χέρια μου και επειδή δεν ήθελα να δώσω δικαίωμα στον κακό πλέον γειτονά μου σας ζήτησα αυτή την βοήθεια!!!ΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΝΗΡΟ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!(εγώ σας είπα τον πόνο μου τι έχω τραβήξη αυτές τις μέρες με τον συναγερμό μου για να καταλάβετε τι συμβαίνη)Πάντως δεν πειράζη καλά να είστε!!!!

ρε φίλε μην τρελαίνεσαι.. γράφτονα στα @@ σου τον γείτονα.. ανοιξε και άλλαξε την μπαταρία στον πίνακά σου χωρίς άγχος, η ασφάλειά σου είναι πιο σημαντική από την ησυχία του, στο κάτω κάτω δεν μπορεί, κάποιον θα έχει ενοχλήσει κι αυτός, δεν μπορει να είναι παναγία...

jomor
04-02-12, 20:54
επειτα εφόσον είναι φίλος σου ο εγκαταστάτης, πάρτονα ένα τηλέφωνο και ρώτησέ τον αν ανοιγοντας τον πίνακα θα χτυπήσει η σειρήνα, συνήθως οι εγκατστάτες έχουν κοινή πρακτική που ακολουθούν σε όλες τις εγκαταστάσεις τους και θα σου πει από το τηλέφωνο. ένα τηλεφώνημα είναι.