PDA

Επιστροφή στο Forum : LED σε σειρά με φορτίο 220v



tgi
04-02-12, 20:09
Καλημέρα σε όλους σας,
Εχω μια λάμπα έξω από το σπίτι μου όπου ανάβει με έναν διακόπτη από μέσα!
Θελω να βάλω ένα led όπου να βλέπω αν η λάμπα ειναι αναμένη ή σβηστή !
υπάρχει τρόπος να συνδέσω ένα LED σε σειρά με την λάμπα και όταν περνάει ρεύμα να τροφοδοτεί την λαμπα και το LED ?
βλέπετε, δεν υπάρχει ουδέτερος στον διακόπτη... μονο η φάση του 220V

Οποια άλλη λύση, δεκτή!!!

Ευχαριστώ

GeorgeVita
04-02-12, 20:32
... Οποια άλλη λύση, δεκτή!
Η ασφαλέστερη λύση είναι ένα ενδεικτικό λαμπάκι ΝΕΟΝ παράλληλα με τον διακόπτη. Θα ανάβει όταν δεν ανάβει η λάμπα. Το βράδυ βοηθά να βρεις που είναι ο διακόπτης. Υπάρχουν διακόπτες με ενσωματωμένο αυτό το ενδεικτικό.
G

selectronic
04-02-12, 20:36
Με ένα λαμπάκι neon μπορείς να έχεις το «αντίθετο» αποτέλεσμα (αναμμένη λάμπα=σβηστό φωτάκι, σβηστή η λάμπα=αναμμένο το φωτάκι) και υπάρχουν και διακόπτες με τέτοιο ενδεικτικό να αγοράσεις.

Τώρα για αναμμένο led χωρίς ουδέτερο… Αν η τάση που θέλει το led είναι μικρή (1-2V) και η λάμπα επίσης είναι μικρή σε watt, ίσως να μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά δεν είμαι σίγουρος… :001_unsure:

Edit:
Με πρόλαβε ο Γιώργος :biggrin:

FILMAN
06-02-12, 14:16
Μπορείς. Θα χρειαστείς μια γέφυρα ανόρθωσης, 4 - 5 διόδους, το LED και μια αντίσταση.

GeorgeVita
06-02-12, 14:34
Μπορείς. Θα χρειαστείς μια γέφυρα ανόρθωσης, 4 - 5 διόδους, το LED και μια αντίσταση.

Κάτι τέτοιο;
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/ACseriesLED.jpg
G

FILMAN
06-02-12, 14:39
Αφού με ξέρεις!
Βέβαια σε αυτό που έβαλες δεν χρειάζονται δυο δίοδοι εκεί που είναι η D1 και η D3, αρκεί μία. Αλλά επειδή το LED θα ανάβει στη μια ημιπερίοδο (και δεν μου αρέσει), θα έβαζα μια γέφυρα ανόρθωσης, στην έξοδό της τις D2 - D4 - D5 (μπορεί να χρειαστεί περισσότερες) και το LED με την αντίσταση.

GeorgeVita
06-02-12, 14:52
... δεν χρειάζονται δυο δίοδοι ...
Αφαίρεσα το περιττό αλλά δεν έβαλα την αναβάθμιση! Μαζεύονται πολλά υλικά.

Να γράψω και την εξήγηση:
Η D1 μειώνει την ανάστροφη τάση στο 1V (περίπου). Οι D2, D3, D4 φτιάχνουν μιά πτώση τάσης περίπου 3V με την οποία ανάβει το LED. Η αντίσταση R1 ρυθμίζεται για μικρό ρεύμα στο LED με τάση εισόδου 3V, δηλαδή για κόκκινο LED με Vf=1.9V και ρεύμα 5mA θέλουμε:
R=(3V-1.9V)/0.005A=220Ω

G

FILMAN
06-02-12, 14:58
Αφαίρεσα το περιττό αλλά δεν έβαλα την αναβάθμιση! Μαζεύονται πολλά υλικά.

Να γράψω και την εξήγηση:
Η D1 μειώνει την ανάστροφη τάση στο 1V (περίπου). Οι D2, D3, D4 φτιάχνουν μιά πτώση τάσης περίπου 3V με την οποία ανάβει το LED. Η αντίσταση R1 ρυθμίζεται για μικρό ρεύμα στο LED με τάση εισόδου 3V, δηλαδή για κόκκινο LED με Vf=1.9V και ρεύμα 5mA θέλουμε:
R=(3V-1.9V)/0.005A=220Ω

G
Πολύ σωστός!
Να συμπληρώσω επίσης ότι η D1 επιτρέπει την τροφοδότηση του φορτίου με εναλλασσόμενο! Το τελευταίο που θα θέλαμε να κάνουμε εδώ είναι ημιανόρθωση!

FILMAN
06-02-12, 14:59
Αφαίρεσα το περιττό αλλά δεν έβαλα την αναβάθμιση! Μαζεύονται πολλά υλικά.
Γιατί καλέ; Αντί για τη D1 θα έχεις τη γέφυρα!

her
06-02-12, 15:50
Τι γίνεται στην περίπτωση που το φορτίο είναι π.χ η λάμπα οικονομίας (νομίζω ότι θέλει ημίτονο) ή λάμπα για προβολέα που είναι 500W ;

klik
06-02-12, 16:04
Τι γίνεται στην περίπτωση που το φορτίο είναι π.χ η λάμπα οικονομίας (νομίζω ότι θέλει ημίτονο - οχι-) ή λάμπα για προβολέα που είναι 500W ;
Δεν υπάρχει πρόβλημα στον προβολέα (αρκεί οι δίοδοι να αντέχουν το ρεύμα).
Στις λάμπες εξοικονόμησης, ίσως υπάρχει τρεμόπαιγμα στο led ειδικά στις μικρής ισχύος και σε αυτές με μεγάλο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή εσωτερικά.

FILMAN
06-02-12, 16:09
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με κανένα φορτίο. Ημίτονο θα φτάνει στο φορτίο, μόνο που η τάση θα είναι μερικά V χαμηλότερη.

tgi
06-02-12, 16:10
και για μια λάμπα οικονομίας των έως 15W οι D1 - D4 έχει κανένας να μου πεί νούμερο?
ποιες 1N4xxx να βάλω?

FILMAN
06-02-12, 16:26
Μπορείς να βάλεις από 1Ν4001 ως 1Ν4007

Anastasios Tsoukatos
06-02-12, 16:40
ΑΝ ΑΝΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΑ 220ΑC ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ 310DC?ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΕ Η ΛΑΜΠΑ??ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΟΙ ΔΙΟΔΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ χ1.4.

FILMAN
06-02-12, 16:45
Οι δίοδοι κάνουν ανόρθωση αν τις βάλεις εσύ να κάνουν ανόρθωση. Αν κρατάς μια δίοδο χύμα στο χέρι σου, δεν έχει πουθενά 310V. Αλλά ακόμα κι έτσι, χωρίς εξομάλυνση η μέση τιμή θα είναι πάλι 220V και όχι 310. Πρόσθεσε τώρα σε αυτό το γεγονός ότι μέσα στη λάμπα υπάρχει και ανόρθωση και εξομάλυνση, και πες μου τι θα πάθει αν της δώσεις 310V DC. Μόνο που εμείς εδώ πάλι δεν της δίνουμε 310VDC, αλλά 218VAC!

her
06-02-12, 17:06
Να βοηθήσω λίγο παραπάνω στην εξήγηση του κυκλώματος

Οι δίοδοι D2,D3 και D4 αφήνουν να περάσουν μόνο οι θετικοι ημιπεριοδοι. Ενώ η D1 αφήνει να περάσει μόνο οι αρνητικοί ημιπεριοδοι. Η μίξη των δυο σημάτων αυτών (θετική ημιπεριοδο και αρνητική) μας δημιουργεί ξανά ένα πλήρες ημιτονικό σήμα που καταλήγει στο φορτίο μας (π.χ λάμπα, κινητήρας)

Τώρα πάνω στις διόδους D2,D3 και D4 δημιουργείτε μια πτώση τάσεως 3*0,7. Άρα επειδή έχουμε παράλληλα στις διόδους μια τάση 2,1V την εκμεταλλευόμαστε για να τροφοδοτήσουμε ένα led δίνοντας μεγάλη προσοχή στο ρεύμα που θα περάσει μέσα από αυτό. Το ρεύμα το ρυθμίζει η αντίσταση.

Sted
26-03-13, 09:33
Επειδή με ενδιαφέρει ... το σχηματικό του #5 μηνύματος όπως και η R των 220Ω θα είναι ΟΚ;

Το κύκλωμα θα έχει ως φορτίο ένα κλασσικό octal relay της Finder ή της Schneider με πηνίο τάσης 230VAC.


Παράλληλα με αυτό το κύκλωμα, προς το ίδιο πηνίο-ρελέ θα είναι συνδεμένη και άλλη γραμμή. Το LED θα ανάβει πάλι όταν έρχεται ρεύμα απο τον 2ο διακόπτη; Θα δημιουργηθεί πρόβλημα; (φυσικά μιλάμε για ίδια φάση);

Sted
26-03-13, 09:48
Και ένα σχηματικό που έκανα στο paint:

42483

Sted
26-03-13, 11:52
Μετά απο μερικές δοκιμές στον πάγκο, κάτι πρέπει να γίνεται με τις κινεζοδιόδους μου... το πολύμετρο μου δείχνει τάση μετάξυ των άκρων 1.1V, και όντως το LED ανάβει πολύ αχνά.. Θα προσθέσω ακόμα καμία δίοδο μήπως ανέβουμε στα ~2V.

Έβαλα μόνο 1Ν4004. Φυσικά με φορτίο το relay που προείπα..

ezizu
26-03-13, 12:25
Και ένα σχηματικό που έκανα στο paint:

42483

Υπάρχει λάθος στο σχέδιο .Αν κλείσει ο διακόπτης SW2 το κύκλωμα του LED βγαίνει εκτός, οπότε δεν θα έχεις ένδειξη( δεν θα ανάβει το LED).
Θα πρέπει ο διακόπτης SW2 να συνδεθεί παράλληλα με τον διακόπτη SW1, ώστε να λειτουργεί το κύκλωμα ένδειξης και με τους δύο διακόπτες.

Sted
26-03-13, 14:02
Ωραια με το 2ο διακοπτη οποτε μπει αυτος.....


Υπάρχει πρόβλημα, δεν εχω σωστη πτώση τάσης. Το πολυμετρο μου δείχνει 1v διαφορα τασης στα ακρα των διοδων οταν εφαρμοζω την ταση της δεη στο κυκλωμα. Το 1v δεν μου φτανει για το led, ειναι αδυνατο να το δεις οταν υπαρχει φως της ημερας...

Κανω κατι λαθος; Να ψηθηκαν οι διοδοι με το κολλητιρι; Να ναι μουφα οι διοδοι; Τι να ελεγξω;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

giapap
26-03-13, 14:13
Καλησπέρα
Επειδή είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα σε ένα δωμάτιο του σπιτιού είχα βάλει το παρακάτω απλό κυκλωματάκι στο διακόπτη του.
42492
Είναι ένα led παράλληλα με μια αντίσταση και μια ανάστροφη δίοδο για προστασία από τις αρνητικές περιόδους.
Η αντίσταση υπολογίζεται ανάλογα με την ισχύ του φορτίου για πτώση τάσης τόση όσο η τάση ορθής φοράς του led.
Π.χ αν έχουμε μια λάμπα 40W θεωρητικά το ρεύμα της θα είναι 40W/230V=0.174A
Αν έχουμε ένα led με τάση ορθής φοράς 2V τότε η αντίσταση θα είναι 2V/0.175A= ~12Ω για φορτίο 40Ω.
Όλα αυτά βέβαια για φορτία ωμικά και σταθερής ισχύος αλλιώς ledάκι πάπαλα :wiink:
Το όλο κύκλωμα δουλευει εδώ και 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα με φορτίο 2 λάμπες αλογόνου.
Το μόνο κακό είναι το μικρό φλικερ των 50Hz στο led

Sted
26-03-13, 14:52
Καλη περιπτωση και αυτη αλλα για σταθερα φορτια. Επισης δεν θα βρω αμεσα μια αντισταση για τετοια μικρη τιμη...

Με το κυκλωμα το αλλο τι γινεται;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

FILMAN
26-03-13, 14:58
Η τάση πάνω στις διόδους είναι παλμική οπότε προφανώς η μέτρηση που δείχνει το πολύμετρό σου είναι λάθος. Αν θες πάντως βάλε και μια τέταρτη δίοδο σε σειρά με τις άλλες τρεις και σιγουρέψου ότι δεν χρησιμοποιείς κανένα αρχαίο αναίσθητο LED. Ελπίζω βέβαια να μην είναι μπλε ή άσπρο! Την αντίσταση των 220Ω μπορείς να την κατεβάσεις στα 33Ω (3 δίοδοι) ή στα 100Ω (4 δίοδοι).

Sted
26-03-13, 15:02
Η τάση πάνω στις διόδους είναι παλμική οπότε προφανώς η μέτρηση που δείχνει το πολύμετρό σου είναι λάθος. Αν θες πάντως βάλε και μια τέταρτη δίοδο σε σειρά με τις άλλες τρεις και σιγουρέψου ότι δεν χρησιμοποιείς κανένα αρχαίο αναίσθητο LED. Ελπίζω βέβαια να μην είναι μπλε ή άσπρο! Την αντίσταση των 220Ω μπορείς να την κατεβάσεις στα 33Ω (3 δίοδοι) ή στα 100Ω (4 δίοδοι).

Κάτι κινεζοled έχω και παίζω. :001_tt2: Κόκκινο κανονικό κλασσικό.

Για τώρα που έχω 3 διόδους, πρέπει να πέσω στα 33Ω; Ή εννοείς αν προσθέσω κι άλλες 3 διόδους;

FILMAN
26-03-13, 15:04
Εννοώ για τώρα.

Sted
26-03-13, 15:15
Εννοώ για τώρα.

Ευχαριστώ.

Πρέπει να βρώ τέτοιες μικρές..

papalevies
21-12-13, 11:14
Βάλε ένα τυπικό LED σε σειρά με ένα μη πολικό πυκνωτή 400V (>2*220=240V για ασφάλεια), 330nF (μεγαλύτερος πυκνωτής= μεγαλύτερο ρεύμα στο LED) και σύνδεσε παράλληλα στο LED μία δίοδο 1Ν4007 με αντίστροφη φορά. Στα 220V 50Hz ο πυκνωτής δίνει περίπου 22mΑ στο LED. Οι αντιστάσεις παράγουν θερμότητα με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ο πυκνωτής μπορεί να παραμείνει φορτισμένος αφού αποσυνδεθεί το ρεύμα οπότε βάλε αν θες μία αντίσταση 1Μ, 250V παράλληλα στις γραμμές για να αποφορτίζεται

FILMAN
23-12-13, 14:05
Βάλε ένα τυπικό LED σε σειρά με ένα μη πολικό πυκνωτή 400V (>2*220=240V για ασφάλεια), 330nF (μεγαλύτερος πυκνωτής= μεγαλύτερο ρεύμα στο LED) και σύνδεσε παράλληλα στο LED μία δίοδο 1Ν4007 με αντίστροφη φορά. Στα 220V 50Hz ο πυκνωτής δίνει περίπου 22mΑ στο LED. Οι αντιστάσεις παράγουν θερμότητα με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ο πυκνωτής μπορεί να παραμείνει φορτισμένος αφού αποσυνδεθεί το ρεύμα οπότε βάλε αν θες μία αντίσταση 1Μ, 250V παράλληλα στις γραμμές για να αποφορτίζεται
Αυτό κατά βάση είναι σωστό, όμως πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή σε δυο - τρία σημεία:
α) Ο πυκνωτής που θα χρησιμοποιηθεί να είναι 250 ή 275V AC rated και οπωσδήποτε κλάσης Χ2
β) Αν η κυματομορφή του δικτύου έχει αρμονικές αυξάνεται υπερβολικά το ρεύμα διαμέσου του LED οπότε μια μικρή αντίσταση σε σειρά είναι υποχρεωτική.
γ) Τώρα το γεγονός ότι οι αντιστάσεις ζεσταίνονται δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε και φωτιά, έτσι δεν είναι;