PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση τάμπερ ραντάρ+σειρήνας



LEONAR
07-02-12, 09:26
Προσφατα αλλαξα την μπαταρια του συναγερμου μου και προσεξα οτι ο εγκαταστατης μου δεν εχει συνδεση τα ταμπερ των 5 ρανταρ που εχω καθως και το ταπερ της σειρηνας μεσα στο κουτι του συναγερμου ενω στα ρανταρ και εξω στην σειρηνα τα εχει συνδεση.Σκεφτομαι να τα συνδεσω σε σειρα ολα μαζι και με το ταμπερ του κουτιου τις πλακετας και να τα συνδεσω σε μια 24ωρη ζωνη που εχω κενη.Η απορια μου ειναι ,το ενα καλωδιο του πρωτου ταμπερ το συνδεω στην θεση com και τα υπολοιπα καλωδια τα συνδεω σε σειρα μεσα στο κουτι με μονωτικη ταινια και το τελευταιο καλωδιο το συνδεω στην ζωνη που θελω προσθετοντας μια 2κ2 σην κλεμα????Πανω στην πλακετα στο τελος των ζωνων υπαρχει μια επαφη που λεει ταμπερ τι διαφορα θα εχει αν το τελευταιο καλωδιο το συνδεσω εκει?????Ο συναγερμος μου ειναι ο runner 8 και τα ρανταρ μου ειναι visonic.Ευχαριστώ

stam1982
07-02-12, 09:40
Καλημέρα,αν τα ραντάρ είναι εσωτερικά δεν υπάρχει λόγος να συνδέσεις το ταμπερ,στη σειρήνα όμως ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ.Επειδή δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο συναγερμό και είσαι σίγουρος για την 24ωρη ζώνη τότε σύνδεσε το και μην ξεχάσεις την αντίσταση.

plouf
07-02-12, 09:40
αν τα 5 ρανταρ που λες ειναι μέσα στο σπίτι αστα.. νοήμα έχει ΜΟΝΟ αν φοβάσαι δολιοφθορά απο κάτοικο.. δηλαδη οχι ιδιαίτερο στο σπίτι σου.
να έχεις ότι είναι σε εξωτερικό χώρο οκ.

κατα τα άλλα το ταμπερ τα βάζεις σε σειρά με υπάρχων ταμπερ.

turist
07-02-12, 10:25
Όπως είπαν και τα παιδιά αν είναι μέσα στο σπίτι σου δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να τα συνδέσεις και αν κατάλαβα καλά και η σειρήνα που δεν είναι συνδεδεμένη στο ταμπερ και αυτή εσωτερική είναι. Αν θες πάντως να τα συνδέσεις πρέπει να δεις αν υπάρχουν ελεύθερα καλώδια στην ήδη υπάρχουσα καλωδίωση σου και τη σύνδεση σωστά την αναφέρεις. Ο εγκαταστάτης που είχε συνδέσει το tamper της εξωτερικής σειρήνας?

jomor
07-02-12, 10:27
για να σιγουρευτείς ότι δεν εχεις κάνει λάθος, πριν συνδέσεις τα δυο καλωδιάκια στην πλακέτα του πινακα στις θέσεις com και 24ρης ζώνης, μέτρα στα άκρα τους με ένα πολύμετρο την αντίσταση, θα πρέπει να είναι όσο η αντίσταση που έχεις βάλει (2.2)

και τις συνδέσεις να τις κάνεις με κολλητήρι.

katmadas
07-02-12, 11:05
Η σειρηνα απο μονη της με το που ανοιξεις το καπακι προφανως θα βαρεσει απο το δικο της κυκλωμα!Δοκιμασε το ακομα και οταν ο συναγερμος ειναι απενεργοποιημενος!
Τα εσωτερικα ρανταρ οτι σου ειπε ο χρηστος στο #3!
Τωρα αν ντε και καλα θες να κανεις κατι βαλτα ολα σε σειρα ξεκινωντας απο την ψομ και καταλιγοντας στην επιθυμιτη ζωνη!
Η αντισταση δεν νομιζω να χρειαζεται αν εχεις ηδη ελευθερη ζωνη!

LEONAR
07-02-12, 12:42
Καταρχας σας ευχαριστω για την βοηθεια σας το ταμπερ της εξωτερικης σειρηνας ειναι συνδεμενο εξω ενω μεσα στο κουτι της πλακετας τα δυο καλωδια ειναι στον αερα(κακός!!!)Αυτο που με μπερδευει ειναι η επαφη στην πλακετα που λεει ταμπερ(μονή) τι θα γινει αν την συνδεσω εκει?

jomor
07-02-12, 13:16
http://www.housewatch.com.au/pdfs/Crow%20ST%20Runner%204-8%20Zones%20Quick%20Setup%20Diagrams%20V1.2.pdf

Jongou
23-11-12, 21:04
Ευχαριστώ πολύ!