PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για κινιτο



panoskon
12-02-12, 18:29
Γεια σας με λενε Παναγιώτη και ειμαι 15 χρονων ειμαι πολυ καλοσ στους υπολογιστες αντιθετως στα ηλεκτρολογικα δεν ειμαι καθολου καλος.
Σας διαβαζω πολυ καιρο και επισης ειμαι πολυ καιρο μελος απλα δεν εγραφα γιατι δεν ειχα καποιο θεμα αλλα σημερα ηρθε η στιγμη.
Στο κινιτο της μητερας μου επεσε καφες και απο τοτε ξαφνικα το κινιτο κανει επανεκινηση απο μονο του ξερετε μηπως αν γινετε κατι να το σωσουμε;;;
Α το μοντελο samsung SGH-M150.
Ευχαριστω.

kxenos
12-02-12, 18:44
Γειά σου Παναγιώτη! Σου εύχομαι να έχεις όρεξη να μαθαίνεις, να σπουδάσεις και να γίνεις ο καλύτερος! :001_smile:
Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημα του κινητού. Το πρώτο πράγμα που κάνουμε αμέσως αν πέσει κάποιο υγρό σε μια συσκευή είναι να βγάζουμε κατευθείαν τη τροφοδοσία (στη προκειμένη περίπτωση την μπαταρία) για να προλάβουμε κάποιο βραχυκύκλωμα.
Στη συνέχεια πρέπει να καθαρίσουμε με κάποιο τρόπο τη συσκευή για να στεγνώσει ή να φύγει το υγρό. Αυτό όμως κανονικά απαιτεί να ανοίξεις τη συσκευή, οπότε για αρχή θα σου πρότεινα να βγάλεις τη μπαταρία και να το αφήσεις πάνω σε μια πετσέτα πάνω στο καλοριφέρ για 1-2 μέρες μήπως στεγνώσει μόνο του.
Μετά, βάλε τη μπαταρία και πες μας τι κάνει.

rep
12-02-12, 18:51
φιλοι μου καλοι,καλοι μου φιλοι..δυσκολα το κινητο θα καθαρισει μονο του γιατι και να στεγνωσει θα παραμεινουν τα αλατα ,στην δικια μας περιπτωση ο καφες και η ζαχαρη αν και το κινητο αυτο ειναι θεωρητηκα αδιαβροχο πρεπει να ανοιχθει και να καθαριστει γιατι βαζοντα στο καλοριφερ μπορει να λειτουργησει προσκερα..

patent61
12-02-12, 20:45
Παιδιά η άποψη του Χρυσόστομου είναι η πιο σωστή. Εγώ όταν είχα πάθει το ίδιο ακριβώς έκανα τα παρακάτω και το κινητό δούλεψε άψογα μέχρι που το αντικατέστησα με νεότερο, περίπου ενάμιση χρόνο μετά. 1) Αφαίρεσα την μπαταρία 2) Γέμισα ένα ποτήρι με λευκό οινόπνευμα και το βύθισα μέσα για μία νύχτα, μεχρι την βάση της οθόνης. 3) Την επομένη αφού το έβγαλα από το οινόπνευμα το άφησα πάνω στο καλοριφέρ και επάνω σε μια πεσέτα για μιάμιση ημέρα περίπου. 4) Έβαλα την μπαταρία και όλα εντάξει. Αν δεν το πας σε σέρβις για καθάρισμα αν θες δοκίμασε το, αλλά φοβάμαι ότι έπρεπε να γίνει ενωρίτερα αυτό.

leosedf
12-02-12, 22:53
btw τα κινητά δεν έχουν πίνακες μέσα οπότε υποθέτω ότι δεν έχουν σχέση με ηλεκτρολογικά.

Πρέπει να ανοιχτεί το τηλέφωνο σου φίλε μου και υποθέτω ότι είναι σχετικά εύκολο γιατί οι βίδες του είναι σταυρός, πιο πολύ πρέπει να δεις τη μεμβράνη πληκτρολογίου αρχικά.

sakisp
12-02-12, 23:12
Καλησπέρα!!
Σχετικά με το θέμα θα ήθελα να σε πώ παναγιώτη πως το καλύτερο είναι να το πας σε κάποιον τεχνικό για να το δεί.Απο εκεί και πέρα η ιδέα του καθαρού οινοπνέυματος δεν είναι και η καλύτερη,αν θέλεις να το ανοίξεις ο ίδιος καλό είναι να το καθαρίσεις με ισοπροπυλική αρκεί να μήν πέρασαν 48 ώρες γιατί το βραχυκύκλωμα θα είναι προχωρημένο.

panoskon
12-02-12, 23:46
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις αποφασισα για μεγαλυτερη ασφαλεια να το παω σε τεχνικο το οποιο θα γινει αυριο το πρωι (υποθετω).
Και παλι ευχαριστω