PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με παραγγελεια απο digikey + τελωνειο.



bchris
15-02-12, 14:10
Παιδια γεια σας παλι.

Ελπιζω να ειναι το σωστο μερος αυτο, αλλιως συγχωρεστε με και αν θελετε μετακινηστε το (mods/admins)

Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης:
Εκανα μια παραγγελεια απο digikey, πιστευωντας οτι τα υλικα θα ερθουν απο καποιο παρατημα στην Ευρωπη, μιας και σε μερικους κωδικους, μου ελεγε οτι το εξαρτημα θα ερθη απο USA, οποτε εβρισκα καποιο αλλο κι ολα καλα.

Η αξια της παραγγελειας ηταν 240 ευρω.

Τωρα ομως ηρθε στην UPS και αυτοι μου ειπαν οτι το τελωνειο ζηταει αλλα 220 για να το εκτελωνησει!

Γιατι συνεβηκε αυτο και στην προκειμενη περιπτωση, τι μπορω να κανω?


Ευχαριστω πολυ.

PCMan
15-02-12, 14:19
Παιδια γεια σας παλι.

Ελπιζω να ειναι το σωστο μερος αυτο, αλλιως συγχωρεστε με και αν θελετε μετακινηστε το (mods/admins)

Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης:
Εκανα μια παραγγελεια απο digikey, πιστευωντας οτι τα υλικα θα ερθουν απο καποιο παρατημα στην Ευρωπη, μιας και σε μερικους κωδικους, μου ελεγε οτι το εξαρτημα θα ερθη απο USA, οποτε εβρισκα καποιο αλλο κι ολα καλα.

Η αξια της παραγγελειας ηταν 240 ευρω.

Τωρα ομως ηρθε στην UPS και αυτοι μου ειπαν οτι το τελωνειο ζηταει αλλα 220 για να το εκτελωνησει!

Γιατι συνεβηκε αυτο και στην προκειμενη περιπτωση, τι μπορω να κανω?


Ευχαριστω πολυ.

Και 30€ να ήταν πάλι θα πλήρωνες τελωνείο εφόσον ήρθε με courier.

Τώρα απλά μπορείς να γλυτώσεις κάποια χρήματα (ίσως τα μισά) αν πάς να το εκτελωνίσεις ο ίδιος(θα τρέχεις όλη μέρα).
Αν δεν θέλεις να τα πληρώσεις καν, τότε τους λες ότι δεν θέλεις να εκτελωνιστεί και το δέμα θα γυρίσει πίσω. Πρέπει όμως πρώτα να συνεννοηθείς με την digikey.

Δεν έχω χαμπάρι απο digikey αλλά λογικά θα είναι τα ίδια με αυτά που ισχύουν και για τα υπόλοιπα μαγαζιά εκτός ΕΕ.

bchris
15-02-12, 14:26
Δηλαδη αν το εστελναν με ταχυδρομιο (USPS) δεν θα κολλαγε στο τελωνειο?

GeorgeVita
15-02-12, 14:26
... Αν δεν θέλεις να τα πληρώσεις καν, τότε τους λες ότι δεν θέλεις να εκτελωνιστεί και το δέμα θα γυρίσει πίσω. Πρέπει όμως πρώτα να συνεννοηθείς με την digikey.

Τα προβλήματα με την Digikey έχουν αναφερθεί και σε άλλα θέματα (μερικά φαίνονται στο κάτω μέρος αυτής της σελίδας).
Τώρα έχεις 3 πιθανές λύσεις:
1. παραλαμβάνεις ως έχει και πληρώνεις όλα τα έξοδα
2. αναφέρεις στην UPS ότι θα αναλάβεις εσύ τον εκτελωνισμό και ότι δεν τους έχεις εξουσιοδοτήσει να το κάνουν αυτοί
3. αφήνεις τα υλικά να επιστρέψουν στην Digikey και χάνεις την αξία τους (τα έχεις πληρώσει)

Το (2) θέλει προσωπική εργασία. Την επόμενη φορά, αν τα υλικά τα έχει μόνο η Digikey, ακολουθείς την διαδικασία παραγγελίας από το κεντρικό site, παραγγέλνεις σε USD και ζητάς αποστολή με USPS. Οταν έλθουν στην Ελλάδα η διαδικασία εκτελωνισμού (αυτόματη ή με την παρουσία σου) γίνεται από τα ΕΛΤΑ.


Δηλαδη αν το εστελναν με ταχυδρομιο (USPS) δεν θα κολλαγε στο τελωνειο?
Αποστολή με USPS σημαίνει διαχείριση μέσω ΕΛΤΑ. Αν "κολλήσει" ή όχι στο τελωνείο είναι άλλη υπόθεση. Αν δεις ότι καθυστέρησαν, τα αναζητάς εσύ με το tracking ID της USPS.

G

PCMan
15-02-12, 15:12
Με αυτή την τιμή θα περνούσε σίγουρα και με usps.
Αν έγραφε πάνω το πακέτο κατω απο 100$ και ηταν μαρκαρισμένο ως gift, δεν θα περνούσε τελωνείο.
Για μικρά πακέτα μιλάμε. Αν είναι καμια κούτα μισό μέτρο μπορεί να περάσει πάλι.

bchris
15-02-12, 15:22
Το πακετο μικρο πρεπει να ειναι, ηλεκτρονικα εξαρτηματα εχει μεσα (smd κιολας).
Ποσο μεγαλο να ειναι?

γμτ....

GeorgeVita
15-02-12, 15:30
... Αν έγραφε πάνω το πακέτο κατω απο 100$ και ηταν μαρκαρισμένο ως gift, δεν θα περνούσε τελωνείο.
Το "πρόβλημά" μας δεν είναι αν θα περάσει ή όχι τελωνείο! Ας γίνει το νόμιμο. Δεν είναι όμως αποδεκτή "αμοιβή εκτελωνισμού" €80+ΦΠΑ για μια διαδικασία ρουτίνας. Οι δασμοί είναι μικρό ποσοστό επί της αξίας. Ο ΦΠΑ στο εμπόρευμα εννοείται αλλά εφόσον είναι για επαγγελματική χρήση εκπίπτει με τον συμψηφισμό ΦΠΑ πωλήσεων. Αν πρόκειται για αγορά λιανικής ο ΦΠΑ πρέπει να πληρωθεί.

Χρήστο σκέψου όλα τα παραπάνω και αποφάσισε το λιγότερο κακό.

G

bchris
15-02-12, 15:39
Δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση.
Ερασιτεχνης ειμαι.

Αλλα ειναι λογικο για κατι που κανει 240 να πληρωσω 160 ? (στην καλυτερη)

SRF
15-02-12, 15:47
Δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση.
Ερασιτεχνης ειμαι.

Αλλα ειναι λογικο για κατι που κανει 240 να πληρωσω 160 ? (στην καλυτερη)

Τι είδος αγοράς είχες επιλέξει στην πληρωμή? Αν θυμάμαι καλά είχαν επιλογή με όλα τα έξοδα προπληρωμένα, οπότε ΔΕΝ δικαιούται η ΟΥ Σ Π ΕΣ! να ζητήσει κάτι εκτός τις δασμολόγησεις (ηλεκτρονικά εξαρτήματα ~2.4%) και του ΦΠΑ στο ποσό με τα μεταφορικά μαζί!
Αν δεν είχες επιλέξει αυτήν την μέθοδο... καλύτερα επικοινώνησε άμεσα με την Digikey & εξήγησέ τους το θέμα!!! Το πιθανότερο είναι ότι θα βρεθεί η λύση... και θα στα παραδώσει η ψυχοβγάλτρια εδώ με μόνο τα παραπάνω έξοδα!!!
Αλλοιώς αδιαφόρησε (μην υπογράψεις άρνηση παραλαβής) και άστα να επιστρέψουν πίσω ως μη παραδοτέα! Κάνεις ακύρωση χρέωσης στην κάρτα... και βλέπεις! Αν όμως υπογράψεις "άρνηση παραλαβής" ή όποιο άλλο χαρτί... θα έχεις μπει σε διαδικασία... άλλη!

GeorgeVita
15-02-12, 15:54
...ειναι λογικο για κατι που κανει 240 να πληρωσω 160 ? (στην καλυτερη)

Αξία με τα μεταφορικά και τους δασμούς= €240.00
ΦΠΑ εμπορευμάτων: €240 x 23% = €55.20
Αμοιβή εκτελωνισμού: €80 + 23% ΦΠΑ = €98.40
Σύνολο: €240.00 + €153.20

Ισως να υπάρχει και κάποιο άλλο έξοδο (διατακτική, αεροδρομίου, ...) οπότε φτάνει εκεί που υπολογίζεις.
Υπάρχει και η εναλλακτική που αναφέρει ο SRF με το κυνήγι τράπεζας κλπ.

Σημείωση: αν πάρεις τηλέφωνο στη Digikey μπορεί να μιλήσεις με Ελληνίδα (δωρεάν)!

G

bchris
15-02-12, 15:57
Στο site της digikey λεει:

9. Taxes. Prices shown do not include any federal, state or local taxes, or any other taxes imposed by any government authority, including, without limitation, sales, use, excise, VAT or similar taxes. Any applicable VAT will be due at time of delivery.


EDIT:
Η UPS μου ειπε στο τηλεφωνο οτι αν δεν τους απαντησω σε 1-2 ημερες, θα αρχισουν να χρεωνουν αποθηκη (1,κατι ευρω την ημερα). Οποτε πιστευω οτι πρεπει να κανω μια κινηση...

GeorgeVita
15-02-12, 16:06
Στο site της digikey λεει ... Η UPS μου ειπε ...

Θα πάρεις δωρεάν τηλέφωνο στη digikey 00800.3122.3456 και θα ζητήσεις να μιλήσεις στα Ελληνικά με κάποιο πωλητή.
("Hallo, I am calling from Greece, can I talk in Greek with a sales person?").

Εξήγησέ τους το πρόβλημα, έτσι χάνουν πωλήσεις...
G