PDA

Επιστροφή στο Forum : LG GT 400 περίεργο πρόβλημα αφής



trazor
21-02-12, 22:07
Γεια σας, εχθές μου έφεραν να φτιάξω το παραπάνω κινητό,
το οποίο όλα λειτουργούσαν κανονικά εκτός από την αφή.
Πχ όταν πατούσα το 4 το κινητό καταλάβαινε 5 ,7-8 ...αλλά όταν πάταγα 3,6,9, δεν είχε κάποια ανταπόκριση.
Αυτό το πρόβλημα το βλέπω πρώτη φορά.Μετά το έκανα κομμάτια το καθάρισα και του έκανα έναν οπτικό έλεγχο αλλά τίποτα.
Έχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι ?
Ευχαριστώ

takisegio
21-02-12, 22:09
που βλεπεις το περιεργο;;αλλαξε την αφη και θα στρωσει!!!!!!!εισαι καινουργιος συναδελφος;;;

rep
21-02-12, 22:10
ολα τα κιινητα αφης καποια στιγμη θα βγαλουν προβλημα ακομα και τα ποιο ακριβα.το προβλημα σου θα ληθει μονο με αλλαγη του τζαμιου -πλαστικου τις αφης ,ψαξε στο e-bay γιατι στην ελλαδα δεν θα βρεις πουθενα και αν βρεις θα το πληρωσεις ακριβα..

takisegio
21-02-12, 22:16
αν εισαι επαγγελματιας εχει και χονδρικη πωληση http://www.wap5.gr/index.php?sort=1a&filter_id=&filter2_id=3493&cPath=4_3096

rep
21-02-12, 22:18
ρε την νενα.......εχεις παρει παναγιωτη ποτε απο την wap5 κατι?

takisegio
21-02-12, 22:23
πλεον αρκετες φορες.εχουν καλυτερη ποιοτητα απο παλιοτερα.εχει ανταλακτικα για δυσκολα μοντελα και ποικιλια.εσυ δεν παιρνεις;;

wizard_xrc
21-02-12, 22:24
Τέτοια σκηνικά παιζόντουσαν με τις resistive οθόνες, αν έκανες τέρμα ανάποδο calibration επίτηδες.
Είχε πλάκα για 1 λεπτό, και μετα παιδευόσουν αλλα 10 για να το συνεφέρεις... :biggrin:

rep
21-02-12, 22:27
ΟΧΙ.ρε φιλε ειναι απαραδεκτη..περνω απο εποχη αμακον,ειναι με διαφορα η χειροτερη ολων,ψεμα ψεμα ψεμα τετοια κοροιδια δεν εχω ξαναδει,τιμολογημενα ανταλακτικα κακιστης ποιοτητας για original αλλα ηθελα αλλα εστελνε εβαζε επανω στο σακουλακι το ονομα του ανταλακτικου που ηθελα και μεσα ειχε κατι αλλο ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.

rep
21-02-12, 22:41
και απο οτι βλεπω συνεχιζει.....τζαμακι samsung s5230 αυτα στη φωτο ειναι μαιμου http://www.wap5.gr/index.php?sort=1a&filter_id=6&filter2_id=3459&cPath=4_3096 τα γνησια εχουν
αυτοκολητο στη πισω μερια.οπιος θελει και μπορει να φερει ποσοτητα του στελνω ενα λινκ απο μεγ βρετανια μια εταιρια που περνω τωρα.εχει ποικιλια μεγαλη και γνησια και copy και πολλα απο τεμαχισμενα τηλεφωνα,πλεον αυτο το κανουν και μεγαλες εταιριες με υποκαταστημα στην ελλαδα.μου εχουν στειλει μια λιστα με κινητα που εχει στυλη 'σε λειτουργια" και "οχι" τα στελνουν εξω και τα τεμαχιζουν και τα μοσχοπουλανε...

taskom
21-02-12, 23:10
ΟΧΙ.ρε φιλε ειναι απαραδεκτη..περνω απο εποχη αμακον,ειναι με διαφορα η χειροτερη ολων,ψεμα ψεμα ψεμα τετοια κοροιδια δεν εχω ξαναδει,τιμολογημενα ανταλακτικα κακιστης ποιοτητας για original αλλα ηθελα αλλα εστελνε εβαζε επανω στο σακουλακι το ονομα του ανταλακτικου που ηθελα και μεσα ειχε κατι αλλο ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
και μεσα σε ολλα αυτα να εχεις και τον Βασιλη τον πωλητη να σε πριζει !!!!!!!!!!!!!!!

takisegio
21-02-12, 23:16
εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα τα 2 τελευταια χρονια-εχω ελαχιστες επιστροφες -γνησια δεν ειναι .....οσο για το Βασιλη.. τον μαθαμε πλεον.οσοσ για την αφη του S5230 εχει αυτοκολητο οπως η γνησια.επι amakon εποχη συμφωνω !!!

trazor
21-02-12, 23:22
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Το θεωρώ περίεργο, γιατί μετά από κάποιες δοκιμές αυτό το σκηνικό άλλαζε και όταν πατούσα πχ 1 επιλεγόταν το 3 κλπ
δηλαδή ολίσθησε 1 κουτάκι δεξιά στο άξονα χ.Και μετά το αρχικό στάδιο.
Νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα αφής γι αυτό δεν παρήγγειλα αμέσως.
Ίσως να είναι θέμα softoware ή ....???

rep
21-02-12, 23:26
πολλες φορες για να δω αν ειναι θεμα αφης ψεκαζω ελαφρια θερμο αερα στο πλαστικο τζαμι και για λιγο δουλευει οποτε σιγουρευομαι..

trazor
21-02-12, 23:28
Τι ότι είναι θάμα αφής?
Το έχω κάνει αλλά τίποτα

rep
21-02-12, 23:30
ειπε κανενας για θαμα?????εκτος αν περιμενεις κανα ΘΑΥΜΑ να γινει μονο του.....πλακα κανω...

trazor
22-02-12, 17:27
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;;;

rep
22-02-12, 17:30
99% θελει να αλλαξεις το τζαμι με το touch αν δεν εχεις για να μην αγοραζεις στειλτω μου να στο κανω..

takisegio
22-02-12, 17:37
ή αγοραζεις αλλο τζαμακι αφης ή κανεις αυτο που λεει ο rep

trazor
22-02-12, 22:38
Ευχαριστώ παιδιά.Μία ακόμα σημείωση. Δηλαδή σίγουρα δεν είναι θέμα softoware ή cpu ???
Επειδή κάποιες φορές δεν κάνει το ίδιο σφάλμα

takisegio
23-02-12, 15:29
99% οχι.

trazor
24-02-12, 14:25
Νομίζω ότι βρήκα την λύση σε αυτό το πρόβλημα ,έκανα reset στις default ρυθμίσεις του κινητού
και μετά calibration στην οθόνη αφής και έστρωσε.Το παρακολουθώ μία μέρα τώρα και είναι
μια χαρά..