PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για firewall



Hary Dee
01-03-12, 23:07
Καλησπέρα. Επειδή έχω απηυδήσει (ή όπως τέλος πάντων γράφεται) με το Comodo Firewall (μπορεί κάτι λάθος να έχω κάνει με τις ρυθμίσεις), επειδή έχει πάψει πια να με ρωτάει για το τι θα ήθελα να επικοινωνήσει με το internet αλλά τα κάνει όλα μόνο του παρόλο που άλλα του έχω βάλει στις ρυθμίσεις, λόγω όλων αυτών λοιπόν ψάχνω για ένα νέο firewall.

Απαιτήσεις:
- Σχετικά απλό στη χρήση
- Να με ρωτάει για το οτιδήποτε πάει να συνδεθεί στο internet με δυνατότητα απομνημόνευσης επιλογής

Αυτά τα ολίγα!

Georggg
01-03-12, 23:29
Κι εγώ το comodo δουλεύω χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, θα σου πρότεινα να το απεγκαταστήσεις και να επιλέξεις να σβήσει και τις ρυθμίσεις αν γίνεται κατα την απεγκατάσταση και μετά ξαναεγκατέστησε το.

The Professor
01-03-12, 23:29
Mε το Eset Smart Security 4.2.67.10 εχω βρει την υγεια μου , κανει αυτο που θες συν το οτι εχει και αλλες επιλογες αλλα και firewall το οποιο σε ρωτα ανα πασα στιγμη αμα παει να μπει κατι ή να βγει.Βεβαια υπαρχει και το Zone alarm....αλλα με το εσετ εισαι υπερ-καλυμενος

Hary Dee
01-03-12, 23:36
Mε το Eset Smart Security 4.2.67.10 εχω βρει την υγεια μου , κανει αυτο που θες συν το οτι εχει και αλλες επιλογες αλλα και firewall το οποιο σε ρωτα ανα πασα στιγμη αμα παει να μπει κατι ή να βγει.Βεβαια υπαρχει και το Zone alarm....αλλα με το εσετ εισαι υπερ-καλυμενοςΝα λείπει καλύτερα! Από τότε που βάζω free antivirus-firewall κλπ έχω βρει την υγειά μου σε κάποια θέματα και δεν θα ήθελα να γυρίσω πάλι στο άγχος κλπ προβλήματα ;)

Hary Dee
01-03-12, 23:36
Κι εγώ το comodo δουλεύω χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, θα σου πρότεινα να το απεγκαταστήσεις και να επιλέξεις να σβήσει και τις ρυθμίσεις αν γίνεται κατα την απεγκατάσταση και μετά ξαναεγκατέστησε το.Δηλαδή σε ρωτάει για το κάθε τι ή απλά δεν ενδιαφέρει αυτό το ζήτημα;

electron
02-03-12, 06:09
Η αλήθεια με το comodo είναι ότι όσο το εξελίσσουν. τόσο ποιο ιδιότροπο γίνεται, παρόλα αυτά θεωρείται το καλύτερο stand alone τείχος. Παρόλα αυτά ένα software τείχος είχε ιδιαίτερη σημασία περισσότερο στο παρελθόν και ειδικά με τις dial up συνδέσεις. Σήμερα που όλοι διαθέτουν dsl σύνδεση, το ίδιο το ρούτερ παίζει το ρόλο του τείχους, εφόσον είναι ενεργοποιημένο. Συνεπώς το software τείχος μπορεί να θεωρηθεί πλεονασμός.

Georggg
02-03-12, 08:45
Δηλαδή σε ρωτάει για το κάθε τι ή απλά δεν ενδιαφέρει αυτό το ζήτημα;

Με ρωτάει για το καθετί εκτός απο τα προγράμματα που το έχω ρυθμίσει να τα αφήνει να μπαίνουν ιντερνετ. Για τα καινούρια προγράμματα που κάνω εγκατάσταση πάντα με ρωτάει όταν ζητάνε να μπουν ιντερνετ.

Hary Dee
02-03-12, 16:45
Σήμερα που όλοι διαθέτουν dsl σύνδεση, το ίδιο το ρούτερ παίζει το ρόλο του τείχους, εφόσον είναι ενεργοποιημένο. Συνεπώς το software τείχος μπορεί να θεωρηθεί πλεονασμός.Το θέμα μου είναι να μπορώ να ελέγχω το τι επικοινωνεί με το internet και όχι τόσο οι ηλεκτρονικές επιθέσεις.Δηλαδή δεν θέλω το κάθε πρόγραμμα της κακιά ώρας (ή το κάθε νόμιμο :001_rolleyes: ) να μπορεί να συνδέεται. Υπό αυτή την έννοια δεν με καλύπτει το ρούτερ.


Georggg στις "Ρυθμίσεις συμπεριφοράς Firewall" ποιο επίπεδο έχεις επιλεγμένο;

electron
02-03-12, 16:55
Το θέμα μου είναι να μπορώ να ελέγχω το τι επικοινωνεί με το internet και όχι τόσο οι ηλεκτρονικές επιθέσεις.Δηλαδή δεν θέλω το κάθε πρόγραμμα της κακιά ώρας (ή το κάθε νόμιμο
:001_rolleyes: ) να μπορεί να συνδέεται. Υπό αυτή την έννοια δεν με καλύπτει το ρούτερ.


Αυτό μπορεί να ελεγχθεί και από ένα καλό antivirus, επομένως πάλι το software τείχος μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε πλεονασμό. Αναφέρω ενδεικτικά ότι τόσο το avast όσο και το comodo antivirus, διαθέτουν μηχανισμούς παρακολούθησης ύποπτης συμπεριφοράς εφαρμογών.

Georggg
02-03-12, 17:12
Στο comodo , στο defence+security level είναι επιλεγμένο το safe mode. Δεν του έχω πειράξει καμιά ρύθμιση απο τις default. Το μόνο που εχω κάνει είναι να αποκλείω την πρόσβαση στο ιντερνετ σε ορισμένα προγράμματα και να την επιτρέπω σε άλλα εφόσον που πετάξει μήνυμα που με ενημερώνει ότι κάποιο πρόγραμμα θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στο ιντερνετ και με ρωτάει αν θα το επιτρέψω ή όχι.

spirakos
02-03-12, 17:20
Εδω και 10 χρονια χρησιμοποιω το ZoneAlarm σαν FireWall και για AntiVirus οτι free βρω
Τα τελευταια 5 χρονια εχω μονο το ZoneAlarm χωρις AntiVirus και εχω βρει την ησυχια μου

electron
02-03-12, 17:27
Σπύρο το να μην έχεις κάποιο antivirus θα έλεγα ότι είτε από τύχη δεν έχεις αρπάξει κάποιον ιό όλα αυτά τα χρόνια, είτε είσαι πολύ προσεχτικός γενικά στην διαδικτυακή συμπεριφορά σου. Οι περισσότεροι όμως μέσοι χρήστες υπολογιστών δεν λειτουργούν έτσι. Τώρα αν θες να απαλαχθείς από κάθε λογής πρόγραμμα antivirus, εγκαθιστάς ως 2ο λειτουργικό ή βασικό, μια διανομή linux.

spirakos
02-03-12, 17:46
Ειμαι προσεχτικος στο τι αφηνω να περασει απο το FireWall, τοσα χρονια το εχω μαθει το προγραμμα και αναγνωριζω τις "παρανομες" εφαρμογες ή αιτησεις
Εχω μπλοκαρει χειροκινητα τα παντα εκτος απο αυτα που δουλευω, οσο για Linux εχω αλλα δε τα δουλευω (δυστηχως) λογω κακης διαχειρησης ηχου + οτι εχω καποια προγραμματακια που δουλευουν μονο σε windows

Hary Dee
02-03-12, 17:47
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)
Οποιαδήποτε άλλη σκέψη ευπρόσδεκτη.