PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP δεν αναγνωριζει USB



mariosm
01-03-12, 23:47
Υπολογιστης με windows XP ξαφνικα σταματησε να αναγνωριζει συσκευες USB και τις "βλεπει" ολες σαν αγνωστες συσκευες.
Το περιεργο ειναι οτι αναγνωριζει μονο mouse πληκτρολογια USB κανονικα. Εχω δοκιμασει διαφορετικα ασυρματα και ενσυρματα mouse και πληκτρολογια και τα αναγνωριζει ολα.
Δεν μπορω να σκευτω τι μπορει να δημιουργησε αυτο το προβλημα.
Υπαρχει καποιος που μπορει να με "ξεκολλησει";

A-tech
02-03-12, 00:15
Αυτό γίνεται μέσω κάποιου hub (μπροστινές και πλαϊνές θύρες); Ή και απευθείας στις κεντρικές θύρες που βρίσκονται πάνω στη μητρική στο πίσω μέρος του PC; Πόση τάση βγάζουν οι θύρες που δοκίμασες;

mariosm
02-03-12, 00:18
Αυτο συμβαινει και στις τεσσερεις θυρες που εχει το motherboard. Ποντικι και πληκτρολογιο ομως αναγνωριζει σε οποιαδηποτε θυρα.

A-tech
02-03-12, 01:19
Το συγκεκριμένο πρόβλημα μου το έβγαζαν οι θύρες του hub όταν τοποθετούσα εξωτερικό δίσκο 2,5" χωρίς έξτρα τροφοδοσία. Όμως πάνω στην μητρική το αναγνώριζε κανονικά. Αλλά όταν τοποθετούσα πρόσθετη τροφοδοσία σε hub, τότε επαρκούσε και το έβρισκε. Γι' αυτό ρώτησα για τις τάσεις. Μήπως έγινε κάτι και έπεσαν τα 5Volt ή κάποια δεισλειτουργία στο τροφοδοτικό ώστε να μην επαρκεί η τροφοδοσία (με την υπόθεση βέβαια ότι ποντίκι και πληκτρολόγιο έχουν πολύ μικρές απαιτήσεις ρεύματος). Στην "Διαχείριση συσκευών" του υπολογιστή, στους "Ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαύλου (USB)" υπάρχει κάποιο ερωτηματικό; Τα αναγνωρίζει όλα;

mariosm
02-03-12, 10:32
Αποστολη προβλημα τασης δεν υπαρχει γιατι ουτε ο εκτυπωτης ουτε ο εξωτερικος σκληρος εχουν καποια σχεση με την ταση του USB. Στη διαχειριση συσκευων δεν υπαρχει κανενα ερωτηματικο και οταν συνδεσω οποιαδηποτε συσκευη την αναθερει σαν αγνωστη συσκευη και στις ιδιοτητες γραφει (λογικο ειναι) οτι δεν εχουν εγκατασταθει drivers για τη συσκευη. Εχω συδεσει εκτυπωτη, εξωτερικο σκληρο και ενα USB hub και εχω στη διαχειριση συσκευων τρεις αγνωστες συσκευες. Πιστευω οτι προβλημα ειναι στα Windows αλλα δεν ξερω τι ειναι αφου πληκτρολογιο και ποντικι δουλευουν κανονικα.

Sixoremenos
02-03-12, 12:14
Αν κάνεις ανίχνευση για αλλαγές υλικού ή απενεργοποίηση και μετά πάλι ενεργοποίηση στους ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαύλου;

mariosm
02-03-12, 15:19
απενεργοποίηση και μετά πάλι ενεργοποίηση
Το ειχα κανει ειδη πολλες φορες αλλα παντα γινεται το ιδιο.
Ανιχνευει παλι ολες τις συσκευες και τις δηλωνει αγνωστες εκτος απο πληκτρολογιο και ποντικι.
Ειναι το ποιο περιεργο πραγμα που εχω συναντησει μεχρι τωρα στα windows.

wizard_xrc
02-03-12, 16:27
Μάριε καλησπέρα. Μην αποκλείεις πρόβλημα τροφοδοτικού. Πρόσφατα επισκεύασα ενα pc που είχε το εξής πρόβλημα. Μόλις έβαζες το jack του δικτύου, ξαφνικά ως δια μαγείας έχανε όλες τις usb, και τις έβλεπε ως άγνωστες συσκευές σαν τις δικές σου. Με το που έβγαζες το δίκτυο όλα φυσιολογικά. Ψαχνόμουν δέκα ώρες με drivers και chipsets, και τελικά ήταν το τροφδοτικό το οποίο ηταν στα όρια του να τα φτύσει, και με το που έκανε να δώσει ρεύμα και στο δίκτυο, δεν έφτανε το ρεύμα για τις usb. Σημείωσε οτι η κάρτα δικτύου ήταν onboard, δίπλα από τις usb, αλλά όλες οι usb τα παίζανε. Άλλαξα τροφοδοτικό και λύθηκε το πρόβλημα. Όταν άνοιξα το παλιό τροφοδοτικό είχε μέσα 2 φουσκωμένους πυκνωτές και το επισκεύασα και το κράτησα. Θα σου έλεγα λοιπόν, αν δεν βγάλεις άκρη από software, ρίξε μια ματιά και στο τροφοδοτικό.

mariosm
02-03-12, 18:21
Διονυση τελικα ειχες δικιο και ευχαριστω πολυ. Το προβλημα λυθηκε με αντικατασταση τροφοδοτικου.
Η λειτουργια του ποντικιου και του πληκτρολογιου με οδηγησε σε λαθος δρομο σκεψης.:confused1: