PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7



sofaki
04-03-12, 18:05
παιδιά μπορει κανεις να με βοηθήσει? ψάχνω στο διαδίκτυο τα windows 7 ultimate free τα ελληνικά και δε μπορώ να τα βρω να τα κατεβάσω....:crying: καμιά βοήθεια??
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

klik
04-03-12, 18:12
παιδιά μπορει κανεις να με βοηθήσει? ψάχνω στο διαδίκτυο τα windows 7 ultimate free τα ελληνικά και δε μπορώ να τα βρω να τα κατεβάσω....:crying: καμιά βοήθεια??
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ίσως γιατί δεν είναι free:wiink:. Αν τα έχεις εγκατεστημένα νόμιμα (αγορασμένα με κάποιον υπολογιστή) αλλά δεν έχεις το dvd, μπορείς να ψάξεις σε ραπιντησεαρ ή τόρεντ ιστοσελίδες να τα βρεις για να τα έχεις backup. Αν δεν τα έχεις νόμιμα εγκατεστημένα, προτείνω να τα αγοράσεις ή ακόμα καλύτερα να βάλεις κάποιο LINUX (το οποίο είναι free).

panoskon
04-03-12, 18:16
συμφωνω με τον προλαλησαντα!

takisegio
04-03-12, 18:17
δεν υπαρχουν free windows 7.πρεπει να τα αγορασεις!!!!!!!

jimk
04-03-12, 18:23
υπαρχουν αλλα δεν μπορουμε να σου πουμε που θα τα βρεις ψαξε.....

GeorgeVita
04-03-12, 18:24
Μήπως αξίζει να δοκιμάσεις τα Win-8 σε beta;
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/consumer-preview
G

spirakos
04-03-12, 20:08
Τα παντα υπαρχουν...οταν ανεβαζετε βιβλια και αρθρα με πνευματικα δικαιωματα και ολοι πλακωνουν με thanks τοτε ειναι νομιμα? Κυριοι νομιζω καποιοι εχετε χασει τη μπαλα
Θα τα βρεις τα Σοφια τα Windows 7 και συνηθως πακετο με το crack. Κανε μια αναζητηση γενικα σε φορουμ με "νομιμα" αρχεια πχ " νομιμες" ταινιες κα "νομιμα" προγραμματα

Αληθεια κυριοι "νομιμοι", η ιδεα μιας δημοσκοπησης 'ποσοι εχουν αυθεντικα windows' τι αποτελεσμα πιστευετε να εχει? Για να μην αναφερθω σε προγραμματα γενικοτερα
Καποιοι βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος, δυστηχως!!

Δεν αγχωνομαι για το αν σβηστει η οχι η απαντηση, εχει φανει αλλωστε και σε αλλα θεματα ...
Ευχαριστω

plouf
04-03-12, 20:15
για να μην συζητάμε αδικα ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ του φορουν οτο απαγορευται καθε είδους παρνομο λογισμικο.

όσο γαι το δασος.. το χάσαν ναι αλαλ αυτοι που καναν τα παρανομα δεδομένα και χρειάζεται να εξηγήσουμε πλέον γιατί ΠΡΕΠΕΙ να είναι νόμιμο το λογισμικό... αλλα και το κάθε τι.

θεωρώ οτι το το θέμα πρέπει να διαγραφει, ολοκληρο...

electron
04-03-12, 20:43
Σπύρο το αν έχουν κάποιοι πολλοί ή λίγοι σπασμένα παράθυρα είναι διαφορετικό από το αν πρέπει να τηρούνται κάποιοι κανόνες σε ένα forum. Αν σεβόμαστε ένα χώρο όπως αυτόν που γράφουμε, τότε πρέπει να συμφωνούμε με τους κανόνες του, ώστε να τον έχουμε για πολλά χρόνια. Τώρα όσο για το κορίτσι που αφελέστατα ρωτά που θα βρει να κατεβάσει τα ραγισμένα παράθυρα, το internet βρίθει από σχετικά αποτελέσματα, αρκεί να googlαρει αυτό που θέλει. Δεν κάνουμε το Κινέζο μόλις κάποιος κάνει κάποια ανάλογη ερώτηση, αλλά δεν φέρνουμε σε δύσκολη θέση τους ανθρώπους που συντηρούν αυτόν τον πολύ χρήσιμο χώρο για όλους εμάς που αγαπάμε τα ηλεκτρονικά.

spirakos
04-03-12, 20:57
Επειδη σεβομαι το χωρο δεν εδωσα τη πληροφορια καθε αυτου
Ειναι ομως τουλαχιστον ανοητο και ειρωνια να ξεχωριζεις τι ειναι νομιμο και τι οχι..η το κανεις σωστα η καθολου
Αν θελουμε να λεμε οτι στηριζουμε τη προσπαθεια αυτη τοτε ας διαγραφει καθε τι μπορει να παραπατα πνευματικα δικαιωματα και οχι οτι βολευει εκαστοτε
Αυτο καυτηριαζω, την επιλεκτικοτητα

BESTCHRISS
04-03-12, 21:21
παιδιά μπορει κανεις να με βοηθήσει? ψάχνω στο διαδίκτυο τα windows 7 ultimate free τα ελληνικά και δε μπορώ να τα βρω να τα κατεβάσω....:crying: καμιά βοήθεια??
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

λοιπον θα σου τον τροπο και οχι τον τοπο που θα το κατεβασεις γιατι απαγορευεται
κατεβασε μTORRENT και ψαξτο εκει θα το βρεις ευκολα

ΦΙΛΙΚΑ

leosedf
05-03-12, 20:04
Επειδη σεβομαι το χωρο δεν εδωσα τη πληροφορια καθε αυτου
Ειναι ομως τουλαχιστον ανοητο και ειρωνια να ξεχωριζεις τι ειναι νομιμο και τι οχι..η το κανεις σωστα η καθολου
Αν θελουμε να λεμε οτι στηριζουμε τη προσπαθεια αυτη τοτε ας διαγραφει καθε τι μπορει να παραπατα πνευματικα δικαιωματα και οχι οτι βολευει εκαστοτε
Αυτο καυτηριαζω, την επιλεκτικοτητα
Τότε τι κάθεσαι? Δώσε μου link εδώ μέσα που να περιέχουν κάτι παράνομο να στα σβήσω αμέσως.

xristosira
05-03-12, 20:24
μπραβο spirakos για την γνώμη που εκφράζεις. προσοχή σε καιρούς /δημοκρατίας/ στα μαντρόσκυλα που έχουν ενα κουμπί και κομπάζουν και εξουσιάζουν μέσα απο αυτό.

leosedf
05-03-12, 20:28
Έτσι κάτω η χούντα.
Δώστε πατάτες στο λαό χωρίς μεσάζοντες.
Έξω το ΔΝΤ και οι Άγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι.

xristosira
05-03-12, 20:36
greekddl.com

leosedf
05-03-12, 20:42
Τώρα δηλαδή προκαλείς ώστε να σε σβήσω κι εσένα και να αρχίσει να κλαίει ο άλλος?

spirakos
05-03-12, 20:57
Τότε τι κάθεσαι? Δώσε μου link εδώ μέσα που να περιέχουν κάτι παράνομο να στα σβήσω αμέσως.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57293&p=442246&viewfull=1#post442246


Και για οσους θελουν να μαθουν και κατι παραπανω μπορουν να κατεβασουν αυτο το βιβλιο.
Το εχω αγορασει και το εφτιαξα σε PDF.



Σε περιπτωση που δε θυμασαι! Και μη πεις το αγορασε δικαιωμα του ειναι να το κανει οτι θελει..

gRooV
05-03-12, 20:59
μπραβο spirakos για την γνώμη που εκφράζεις. προσοχή σε καιρούς /δημοκρατίας/ στα μαντρόσκυλα που έχουν ενα κουμπί και κομπάζουν και εξουσιάζουν μέσα απο αυτό.


για διευκρίνισε Χρήστο ποιοί είναι τα μαντρόσκυλα...

leosedf
05-03-12, 21:18
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57293&p=442246&viewfull=1#post442246



Σε περιπτωση που δε θυμασαι! Και μη πεις το αγορασε δικαιωμα του ειναι να το κανει οτι θελει..

Ποιος το είπε αυτό? Σβήστηκε, πάμε παρακάτω, έχεις άλλα? Έσβησα και το link από την παράθεση που έκανες για να μην υπάρχει ίχνος.

Κάνε μια λίστα και βάλτην εδώ.

spirakos
05-03-12, 21:19
Ποιος το είπε αυτό? Σβήστηκε, πάμε παρακάτω, έχεις άλλα?

Συγνωμη Κωστα αλλα δεν εχω καμια ορεξη να ψαχνω εγω για εσενα, δεν ειναι δουλεια μου, θυμηθηκα ενα απο τα πολλα και το εβαλα
Στο ιδιο θεμα ποστ 16 παλι δε γνωριζει καποιος αν ειναι νομιμα ανεβασμενα

Επισης μπορεις να σβησεις και ολα τα κυκλωματα του ελεκτορ που εχουν παρατεθει κατα καιρους απο μελη σε κατασκευες, απο αγορασμενα τευχη.

Προσωπικα τα εχω ηδη κατεβασει και ευχαριστω τα παιδια που μοιραστηκαν μαζι μου γνωσεις

leosedf
05-03-12, 21:25
Τώρα είσαι σοβαρός?

xristosira
05-03-12, 21:38
]για διευκρίνισε Χρήστο ποιοί είναι τα μαντρόσκυλα...[/QUOTE]
ειναι η κακη εξουσια απλο ειναι διαβασε παρακατω να την δεις....

patent61
05-03-12, 21:39
Βρε παιδιά μαλώνετε για κάτι που είναι κοινό μυστικό. Και ποιος δεν είχε, αν δεν έχει ακόμα και τώρα, κάποια στιγμή κάποιο κλεψίτυπο πρόγραμμα. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Θα μπορούσε όποιος ήθελε να βοηθήσει την χρήστη Sofaki με ένα ΠΜ να την κατευθύνει να βρει αυτό που ψάχνει και να τελειώσει το θέμα. Από την άλλη το Forum είναι υποχρεωμένο να τηρεί κανόνες και νόμους που ορίζονται είτε από το ίδιο, είτε από την πολιτεία γενικότερα, έτσι ώστε να υπάρχει και μια λογική βάση στην λειτουργία του. Παραπομπές σε αυταρχικά καθεστώτα δεν αρμόζουν σε forum ηλεκτρονικών. Από την άλλη αν περάσουν απαρατήρητα, ακόμα και εσκεμμένα κάποια ανάρμοστα μηνύματα, σίγουρα δεν αποτελούν κανόνα και ούτε χαρακτηρίζουν το forum, τους διαχειριστές, τους συντονιστές κλπ. Αρκετές φορές όλοι μας ξεχνάμε ότι το forum μας φιλοξενεί στην οικειοθελή μας επίσκεψη, αφού από αυτό προσδοκούμαι κατά κύριο λόγο λύσεις και γνώση. Ας κλείσει το θέμα λοιπόν ομαλά και ας σταματήσουν οι διαξιφισμοί για το τίποτα.

spirakos
05-03-12, 21:39
Σοβαροτατος και το συνεχιζω για εναν λογο
Δεν ειμαι τοσο αφελης ωστε να ανεβαζω παρανομα προγραμματα και λινκ χυμα στο κοινο, αν θελω το κανω με πμ και ουτε γατα ουτε ζημια
ΟΜΩΣ απαντησεις του τυπου "αυτο ειναι, παει και τελειωσε" με οργιζουν, τη στιγμη που και οι τυχοι γνωριζουν για τα παραθυρα που βρισκει καποιος προγραμματα κοκ
Ειχαμε ξανα μια αντιπαραθεση σε ενα θεμα με στρατιωτικο υλικο, με την ιδια αντιμετωπιση, θα μου πεις πισω απο ενα υπολογιστη πολλα λεγονται...
Αρα εχουμε ενα ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, δε χωραν γραφικοτητες

spirakos
05-03-12, 21:40
Βρε παιδιά μαλώνετε για κάτι που είναι κοινό μυστικό. Και ποιος δεν είχε, αν δεν έχει ακόμα και τώρα, κάποια στιγμή κάποιο κλεψίτυπο πρόγραμμα. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Θα μπορούσε όποιος ήθελε να βοηθήσει την χρήστη Sofaki με ένα ΠΜ να την κατευθύνει να βρει αυτό που ψάχνει και να τελειώσει το θέμα. Από την άλλη το Forum είναι υποχρεωμένο να τηρεί κανόνες και νόμους που ορίζονται είτε από το ίδιο, είτε από την πολιτεία γενικότερα, έτσι ώστε να υπάρχει και μια λογική βάση στην λειτουργία του. Παραπομπές σε αυταρχικά καθεστώτα δεν αρμόζουν σε forum ηλεκτρονικών. Από την άλλη αν περάσουν απαρατήρητα, ακόμα και εσκεμμένα κάποια ανάρμοστα μηνύματα, σίγουρα δεν αποτελούν κανόνα και ούτε χαρακτηρίζουν το forum, τους διαχειριστές, τους συντονιστές κλπ. Αρκετές φορές όλοι μας ξεχνάμε ότι το forum μας φιλοξενεί στην οικειοθελή μας επίσκεψη, αφού από αυτό προσδοκούμαι κατά κύριο λόγο λύσεις και γνώση. Ας κλείσει το θέμα λοιπόν ομαλά και ας σταματήσουν οι διαξιφισμοί για το τίποτα.

Μαζι γραφαμε...και γραφαμε και τα ιδια.......

patent61
05-03-12, 22:13
Μαζι γραφαμε...και γραφαμε και τα ιδια.......

Τα μεγάλα πνεύματα .......... που λένε..!!!!

Phatt
05-03-12, 22:56
Για να πω και γω την γνωμη μου με μια πιο ψυχραιμη ματια...

Κατ'αρχας, ποιος δεν χρησιμοποιει σπασμενα προγραμματα;Ολοι το κανουμε.Και γω παντα σπασμενα λογισμικα ειχα μεχρι που πηρα λαπτοπ και ειχε cd key μεσα.Τι ειμαστε, παιδακια του δημοτικου, "οχι εγω, να αυτος, κυριε κυριε δειτε";Και θα πω το πιο απλο.Αν καποιος αγοραζει τα win γνησια, σιγουρα δεν θα δωσει τα χιλιαρικα που ζητανε τα προγραμματα επεξεργασιας εικονας η καποιο cad.Αυτα πιστευω τα ξερουμε ολοι.

Απο κει και περα, γνωμη μου ειναι οτι ορμανε και κραζουν ολοι για το software, γιατι το software το χρησιμοποιουν πολλοι περισσοτεροι απο οτι ενα σχεδιο η ενα βιβλιο, ειναι προϊον ευρειας καταναλωσης.Επισης, το software ειναι αυτο που εχει φαει ολη την πιπιλα με την παρανομια, και αρα εδραιωθηκε στα μυαλα ολων.Κατ'επεκταση, το software ειναι αυτο το οποιο θα κυνηγησει ενας ιντερνετικος μπατσος(σε υπηρεσια η μη) η ενας ιντερνετικος ρουφιανος(για να ερθουμε και λιγο στη θεση των υπευθυνων του forum).Προσωπικα πιστευω οτι χεστηκε ο οποιοσδηπτε ελεγκτης για ενα βιβλιο η ενα αρθρο, αλλα το software ειναι αυτο που μενει στο ματι...Απο την αλλη δεν μπορουν να κλεισουν ενα σκασμο σελιδες που τα προωθουν αυτα, θα κλεισουν το δικο μας το forum επειδη καποιος ειπε "αυτο το βρηκα εκει";Και αυτο λιγο αστειο μου φαινεται...Βεβαια αμα δουλεψουν οι ρουφιανοι, ολα γινονται, να μη λεω μεγαλες κουβεντες.

Ολα καλα και αγια με το θεμα της επιλεκτικοτητας κλπ που λεει ο Σπυρος, αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν με συμφαιρει, ουτε κανεναν αλλον απο εμας πιστευω.Εφ'οσον το forum ειναι κατι ανοιχτο και δεν μπορουμε να πουμε κατι χωρις να το δει ο οποιοσδηποτε, μπορει τουλαχιστο να επικρατησει η ομερτα των ΠΜ.Οποτε, οταν καποιος γραφει για κατι μεμπτο τετοιου τυπου, μπορει καλλιστα οποιος εχει ορεξη να βοηθησει, να πει, "τσεκαρε τα ΠΜ σου" και να παρει απο εκει την οποια απαντηση.Το να πεφτουμε 10 ατομα οποτε βλεπουμε θεματα πειρατειας software και σε ολα τα αλλα να σφυριζουμε κλεφτικα, ειναι χαζο, εγω θα προτεινα να σφυριζουμε κλεφτικα παντου...Ενα σχεδιο που εχει διαρρευσει παντου στο νετ, σωθηκε αμα δεν σηκωθει εδω, η το ελεκτορ που εχει σταματησει να τυπωνεται θα χασει τους πελατες του;Μη βρισκουμε με το στανιο αιτιες να φαγωθουμε...

Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω.

spirakos
05-03-12, 23:06
Το να πεφτουμε 10 ατομα οποτε βλεπουμε θεματα πειρατειας software και σε ολα τα αλλα να σφυριζουμε κλεφτικα, ειναι χαζο, εγω θα προτεινα να σφυριζουμε κλεφτικα παντου...Ενα σχεδιο που εχει διαρρευσει παντου στο νετ, σωθηκε αμα δεν σηκωθει εδω, η το ελεκτορ που εχει σταματησει να τυπωνεται θα χασει τους πελατες του;

Ετσι ή παντου ή πουθενα, αν θελουμε να λεγομαστε σωστοι και αντικειμενικοι

Thanos10
05-03-12, 23:13
Ρε παιδια σημερα ειναι κουτο το να εχεις σπασμενα windows αφου τα δινουν με το pc που αγοραζεις καποτε δεν στα εδιναν και ετσι οι περισσοτεροι τα ειχαμε σπασμενα.

spirakos
05-03-12, 23:19
Η ολη φασαρια δε γινεται για τα windows, αλλα για τη πειρατεια γενικοτερα, αυτο ηταν η αφορμη μετα απο αλλο ενα θεμα
Ετσι κ αλλιως Θανο τα windows και καθε windows εχουν τη πελατεια που θελουν, δε περιμενουν τον κοινο χρηστη. Λες αν ηθελε ο κειτζ και η παρεα του να μη μπορουσαν να τα κανουν απαραβιαστα?

Thanos10
05-03-12, 23:28
Παλι κατι θα εβρισκαν,οσο για την πειρατεια μερικες φορες σε αναγκαζουν να το κανεις, οι τραγουδιστες πουλαγαν τα cd τους 30 ευρω ελεος τωρα ομως τα εχουν στα περιπτερα με 8ευρο αλλαζουν οι καιροι.
Βεβαια η πειρατεια δεν ειναι σωστο αλλα και ο εκβιασμος δεν ειναι σωστο.

BESTCHRISS
05-03-12, 23:45
Στην Ελλάδα, το ποσοστό πειρατείας ανέρχεται στο 64% σημειώνοντας οικονομικές απώλειες της τάξεως των 125 εκ. Ευρώ ($157 εκ). Κατέχοντας για τρίτη συνεχή χρονιά την πρώτη θέση ανάμεσα στις χώρες της διευρυμένης Ευρωπαϊκής Ένωσης, η Ελλάδα δεν κατάφερε να μειώσει το ποσοστό πειρατείας, αποτελώντας μαζί με την Ιταλία, τις μόνες δύο χώρες που έχουν περισσότερο από 50% διακίνηση παράνομου λογισμικού

http://www.dictyo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=17989:lr--------software&catid=42:-q-q&Itemid=71
http://www.fititis.net/forum/showthread.php?t=251

ΦΙΛΙΚΑ

Thanos10
05-03-12, 23:58
Εχουμε αναρωτηθει γιατι γινεται αυτο?
Το θεμα εχει μηκος και βαθος.
Τωρα για τις απωλειες ναι καποιοι θα γεμιζαν τις μεγαλες τσεπες τους απο καποιους που ο μισθος τους ειναι 600ευρω εχουν και αυτοι δικαιωματα.

BESTCHRISS
06-03-12, 00:07
ακριβως δεν υπαρχουν φραγκα επισης και η αισχροκερδια που γινεται στην ΕΛΛΑΔΑ
δηλαδη π.χ photoshop στην γερμανια 350Ε στην ελλαδα 1000Ε+ το ιδιο ισχυει και για αλλα προγραμματα

μην χασει και κανενα δολλαριο ο Β.G μονο κατι τρεις εκατομυρια δραχμες εχει ειναι λιγα
ΦΙΛΙΚΑ

Thanos10
06-03-12, 00:20
Ετσι ειναι σε αναγκαζουν,αυτη η χωρα οταν ειναι να δωση ειναι βαλκανια και οταν ειναι να στα παρει ειμαστε ευρωπη.

joeiwannou
06-03-12, 03:45
Καλα τα λεει ο Thanos10 ( 600 ηταν παλια τωρα οσο θελει ο εργοδοτης μετα την ληξη της συμβασης)
Οταν αγοραζω υπολογιστη με ρωτησε κανεις αν θελω να εχει Windows (τα οποια τα νοικιαζω δεν τα αγοραζω δινοντας
καποιο ποσο ) η με ενημερωσε οτι υπαρχει και αλλο λειτουργικο τζαμπα?
Το ολο θεμα ειναι ο "καταναλωτης" να μην εχει πολλες γνωσεις και αποψη για οτι του σερβιρουν ολοι αυτοι που
αποφασιζουν για μας χωρις εμας.Εγω παντως δηλωνω μαυρο προβατο.

fmav
06-03-12, 09:52
Για λογισμικό της Microsoft υπάρχει και άλλη λύση για όσους είναι φοιτητές. Η Microsoft έχει σύμβαση με τα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα και όσοι είναι φοιτητές ή εκπαιδευτικό προσωπικό τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μπορούν να κατεβάσουν και να χρησιμοποιήσουν λογισμικό της δωρεάν και ΝΟΜΙΜΑ.

Δείτε το παρακάτω link:
http://e5.onthehub.com/WebStore/ProductsByMajorVersionList.aspx?ws=59f220d0-826f-e011-971f-0030487d8897&vsro=8

Επιλέγετε το λογισμικό, το βάζετε στο καλάθι αγορών και το κατεβάζετε αφού πρώτα πιστοποιήσετε την ιδιότητα και τον φορέα βάζοντας τον κωδικό που απαιτείται. Ανάλογα με τη σχολή και το ίδρυμα η διαδικασία ίσως διαφέρει. Στο ΔΠΘ απλά βάζεις τον κωδικό του email.

GeorgeVita
06-03-12, 09:59
... υπάρχει και άλλη λύση για όσους είναι φοιτητές... μπορούν να κατεβάσουν και να χρησιμοποιήσουν λογισμικό της δωρεάν και ΝΟΜΙΜΑ.

Και όταν "τελειώσει" η ιδιότητά τους πρέπει απλά να το αγοράσουν! Εδώ ταιριάζει η φράση: "Δάσκαλε πόσο κάνει το πρόγραμμα που με μαθαίνεις;".

Στατιστική σημείωση: μετά το win 311 (199x) κυκλοφόρησε δωρεάν το StarOffice από την Sun. Από τότε ΔΕΝ έχω κανένα πρόγραμμα copy/clopy σε κανένα Η/Υ μου. Ψάχνω, βρίσκω, χρησιμοποιώ μόνο ελεύθερα ή δωρεάν προγράμματα. Μπορεί να μην έχουν όλα τα features αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό.

G

jimk
06-03-12, 10:19
http://www.kingsoftstore.com/kingsoft-office-freeware.html

plouf
06-03-12, 13:27
Οταν αγοραζω υπολογιστη με ρωτησε κανεις αν θελω να εχει Windows (τα οποια τα νοικιαζω δεν τα αγοραζω δινοντας
καποιο ποσο ) η με ενημερωσε οτι υπαρχει και αλλο λειτουργικο τζαμπα?


μπορεις κανονικότατα να παρεις συνθεση χωρις windows .... χωρίς καν λειτουργικό..

επισης ΔΕΝ τα νοικιάζεις αγοραζεις 1 νομιμη αδεια χρησης, την οποιοα μπορεις κανονικότατα να μεταβιβάσεις αν σταματήσεις εσυ φυσικα να τη χρησιμοποιείς..

στατιστική σημείωση, πρόσθετη στον GeorgeVita, ούτε εγώ έχω πειρατικά προγράμματα, τα "έκοψα¨ όταν άρχισα να μεγαλώνω και να συνειδοτοποιώ (στο λύκειο δηλαδή..)
Εχω ως επι το πλείστον δωρεαν-opensource. η τα ελάχιστα αγορασμένα (windows, SprintLayout και 3-4 ακόμα)

Phatt
06-03-12, 14:47
Οταν αγοραζεις λαπτοπ τρως τα win καπελο με το στανιο.

Papas00zas
06-03-12, 14:56
Οταν αγοραζεις λαπτοπ τρως τα win καπελο με το στανιο.
Τι λες ρε μπάρμπα; Αν θέλεις, το ζητάς χωρίς τίποτα....πριν 8 χρόνια όταν ήρθε το πρώτο μου λαπτοπ σπίτι, μόνο τα windows είχε. Τα υπόλοιπα-που πιθανόν να είχε-δεν υπήρχαν. Άλλωστε, τα μόνα προγράμματα που έχει πανω είναι και αυτά που χρησιμοποιώ. Λες εσύ το κατάστημα να είναι τόσο χαζό αν δε θες εσύ τίποτα, να σου δώσει λάπτοπ φουλ στη <<σαβούρα>>. Τελικά, όντως είσαι μια απορία ολόκληρος.

plouf
06-03-12, 15:00
επίσης στους μεγάλους κατασκευαστές που σου δίνουν σκετο κλειδί χωρίς CD, το κόστος ειναι ελάχιστο στον καταναλωτή 10-15ευρώ
ωσπότε δεν είναι το κέρδος που σε εμποδίζει αλλα η "αντιδραση"

BESTCHRISS
06-03-12, 15:15
εγω παντος οταν αγορασα 2 λαπτοπ σβhσιμο απευθειας τα windows home(ο θεος να τα πει windows ελλειπη παρα πολυ)
ενωση των δυο partions του δισκου και εγκατασταση windows profesional sp3 και εγκατασταση ολων των drivers
και συμφωνω μαζι σου Χρηστο(συνονοματε)
να πουλαν pc χωρις λειτουργικο και να βαζει ο καθενας οτι θελει
στα λαπτοπ δυστυχως δεν γινεται και ειναι και μαπα,τζαμπα χρηματα
καλητερα να πουλαν σκετο το λαπτοπ
και να αγοραζεις πακεταρισμενα τα windows μονος σου
οποιοι βεβαια θελουν αλλα και να μπορουν να τα περασουν

ΦΙΛΙΚΑ

Phatt
06-03-12, 15:42
Τι λες ρε μπάρμπα; Αν θέλεις, το ζητάς χωρίς τίποτα....πριν 8 χρόνια όταν ήρθε το πρώτο μου λαπτοπ σπίτι, μόνο τα windows είχε. Τα υπόλοιπα-που πιθανόν να είχε-δεν υπήρχαν. Άλλωστε, τα μόνα προγράμματα που έχει πανω είναι και αυτά που χρησιμοποιώ. Λες εσύ το κατάστημα να είναι τόσο χαζό αν δε θες εσύ τίποτα, να σου δώσει λάπτοπ φουλ στη <<σαβούρα>>. Τελικά, όντως είσαι μια απορία ολόκληρος.

Κατ'αρχας, το "ρε μπαρμπα" δεν με χαρακτηριζει.

Κατοπιν δειξε μου που πουλανε επωνυμα λαπτοπ χωρις windows μεσα.

aeonios
06-03-12, 15:55
Στο εξωτερικό κυκλοφορούν εκδόσεις H/Y που δεν χρειάζονται να επιβαρυνθείς με τα windows + φπα +..... αλλά και με προεγκατεστημένο LINUX ή χωρίς λ.σ., δείτε για παράδειγμα εδώ:

http://www.notebooksbilliger.de/advanced_search_result.php?category=notebooks&os=356&adv_result=1&sort=popularity&order=desc

Η Μ$ έχει προφανώς συμφωνία με τους κατασκευαστές για να συνοδεύουν τα Laptops τους με τα λ.σ. της σε κάποιες παρτίδες και δυστυχώς αυτές φέρνουν εδώ.

plouf
06-03-12, 16:11
και εδω υπάρχουν αλλa ειναι λίγα, μην ξεχνάτε οτι στην αγορα κυκλοφορεί ότι ζητάει ο καταναλωτής και αντικειμενικά χωρις Windows το ζητάνε λίγοι...

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E106C4D0AE6FDCF18AA41CC1DE74FFB5&pa=3F7E42FC1805F543B9797CDFC145C1DB
http://www.cosmodata.gr/product/74462/

http://www.e-shop.gr/PER_pc_config_laptop.phtml - συνθεση με η χωρις OS

joeiwannou
06-03-12, 16:28
μπορεις κανονικότατα να παρεις συνθεση χωρις windows .... χωρίς καν λειτουργικό..
Αυτο ειναι αποτελεσμα πιεσης καταναλωτων που απαιτουσαν απο τους πωλητες υπολογιστη χωρις Windows η μειωση της τιμης
αγορας.Πριν απο αυτη την κινηση δεν υπηρχε περιπτωση να παρεις υπολογιστη χωρις Windows.Αρα αυτοι οι λιγοι που
αλλαξαν τον τροπο αγορας ηταν για οφελος ολων.

GeorgeVita
06-03-12, 16:29
και εδω υπάρχουν ... http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E106C4D0AE6FDCF18AA41CC1DE74FFB5&pa=3F7E42FC1805F543B9797CDFC145C1DB
...
H τιμή σχεδόν ίδιου με win-7pro-64b και κάρτα γραφικών intel αντί AMD είναι €88 φθηνότερη ενώ η τιμή του winOS είναι €147 στο ίδιο κατάστημα. Προφανώς αφαιρείται η τιμή "χονδρικής" (ή OEM χωρίς CD).
G

Phatt
06-03-12, 18:40
Εκτος απο το Innovator του e-shop, τα αλλα ειλικρινα πρωτη φορα τα βλεπω...

joeiwannou
06-03-12, 19:56
Οταν αγοραζεις λαπτοπ τρως τα win καπελο με το στανιο.
Χρειαζεσαι αναβαθμιση αμεσα !!!!!
(Πιστευω να σηκωνεις λιγη πλακα )

Papas00zas
06-03-12, 21:41
Απ' ότι βλέπω, οι λινουξάδες πανταχού παρόντες-(σαν τις πεθερές:lool:)- να την πουν την κακιούλα τους. Δηλαδή το linux είναι και γα** τα λειτουργικά;

spirakos
17-03-12, 16:47
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57293&p=442246&viewfull=1#post44224 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57293&p=442246&viewfull=1#post442246)
Σε περιπτωση που δε θυμασαι! Και μη πεις το αγορασε δικαιωμα του ειναι να το κανει οτι θελει..

Ποιος το είπε αυτό? Σβήστηκε, πάμε παρακάτω, έχεις άλλα? Έσβησα και το link από την παράθεση που έκανες για να μην υπάρχει ίχνος.
Κάνε μια λίστα και βάλτην εδώ.

Συγνωμη Κωστα αλλα δεν εχω καμια ορεξη να ψαχνω εγω για εσενα, δεν ειναι δουλεια μου, θυμηθηκα ενα απο τα πολλα και το εβαλα
Στο ιδιο θεμα ποστ 16 παλι δε γνωριζει καποιος αν ειναι νομιμα ανεβασμενα
Επισης μπορεις να σβησεις και ολα τα κυκλωματα του ελεκτορ που εχουν παρατεθει κατα καιρους απο μελη σε κατασκευες, απο αγορασμενα τευχη.
Προσωπικα τα εχω ηδη κατεβασει και ευχαριστω τα παιδια που μοιραστηκαν μαζι μου γνωσεις

Ζητω συγνωμη για οσα σβηστηκαν για μια αντιπαραθεση που ξεκινησα εγω, δεν το ειχα σκοπο, παρασυρθηκα για να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας
Συγνωμη και παλι

lynx
17-03-12, 17:02
Απ' ότι βλέπω, οι λινουξάδες πανταχού παρόντες-(σαν τις πεθερές:lool:)- να την πουν την κακιούλα τους. Δηλαδή το linux είναι και γα** τα λειτουργικά;


ΤΣΟΥΠ...

ναι και να χαίρεσαι που υπάρχει...θα μπορούσε να μην υπάρχει και πολλά πράγματα να ήταν αλλιώς.
αν θέλεις ψάξε στο ίντερνετ και διάβασε την ιστορία και εξέλιξη των λειτουργικών συστημάτων.

παρεπιπτόντως...χρησιμοποιώ οτι λειτουργικό με βολεύει για την δουλειά που το θέλω.