PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΕΡΑΙΑΣ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ



polisss
12-03-12, 20:50
Καλησπέρα .... αν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα τα φώτα σας για την εγκατάσταση κεραίας σπιτιού για ψηφιακά κανάλια ..... ποιο συγκεκριμένα ενα φιλαράκι που δεν εχει καν κεραία στο σπίτι του θέλει να μάθει τι κεραία πρέπει να επιλέξουμε, τι ενισχυτή κ οτι αλλο χρειαζόμαστε γενικά...... ευχαριστώ προκαταβολικά ...!!!

picdev
12-03-12, 20:55
για τα ψηφιακά δεν χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο, ούτε ενισχυτή τις περισσότερες περιπτώσεις και αυτό γιατί ακόμα και οι αντανακλάσεις του σήματος χρησιμοποιούνται σαν ενίσχυση.

polisss
12-03-12, 21:01
καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση ...το θεμα ειναι τι τύπο κεραιας να επιλεξω (με ενδιαφερουν μονο τα ψηφιακα)?

crown
12-03-12, 21:24
αν θελειs μια πιο εμπεριστατωμενη απαντηση ειναι..........εξαρτατε απο το ειδοs εγκαταστασηs.ειναι δηλαδη κεντρικη κεραια σε πολυκατοικια η ατομικη με πριζεs και ποσεs?

polisss
12-03-12, 22:07
θα είναι μια κεντρικη κεραια σε μονοκατοικία με τρία δωμάτια (τρεις μπριζες δηλαδι)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-03-12, 22:36
Υποθέτω ότι το σημείο λήψης είναι η Θεσσαλονίκη, ισχύει ότι είπαν οι συνάδελφοι μια καλή επώνυμη κεραία με απολαβή 14 - 16 db είναι μιά χαρά τώρα αν πρίζες έχουν μεγάλη απόσβεση (απώλεια) προς τη τηλεόραση ίσως χρειαστείς και ενισχυτή γραμμής η διαφορά μιας επώνυμης κεραίας απο μια ανώνυμη είναι η αντοχή στο χρόνο και οχι τόσο η λήψη μιλάμε πάντα για κανονικές συνθήκες και όχι για οριακές καταστάσεις.

polisss
12-03-12, 22:55
ο τύπος κεραίας (π.χ. πλεγματος , αν ειναι για vhf ή για uhf) εχει σημασία H να κoιταξω μονο την απολαβη (να ειναι πανω απο 14db) ?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-03-12, 23:17
Τα VHF τα απορρίπτουμε μιας και τα ψηφιακά εκπέμπουν μόνο στα UHF (προς το παρόν) το πλέγμα δεν μπορεί να δωσει πάνω απο 12 db μάλλον μια οποαδήποτε με την απολαβή που λέμε (14 - 16db).

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-03-12, 23:20
Δες και αυτόhttp://www.hlektronika.gr/forum/content.php

polisss
12-03-12, 23:34
οποτε αυτη εδω μας κανει http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2142_2126_845_10_11&products_id=287 ...... και κατι τελευταίο..πως κανω τον διαμοιραζμο στις τρεις πρίζες? (ενισχυτή γραμμής εχω αν χρειαστεί)

dionisis92
12-03-12, 23:35
για ενισχυτη κοιτα σε ikusi με AGC ωστε να ρυθμιζει αυτοματα το σημα

polisss
12-03-12, 23:44
Δες και αυτόhttp://www.hlektronika.gr/forum/content.php

πολύ ενδιαφέρον το θέμα, νομίζω πως με κάλυψε... να σε καλα κ ευχαριστω....

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
12-03-12, 23:47
Δεν νομίζω να πάει σε τόσο ακραία λύση ενισχυτή με AGC CONTROL νομίζω αυτά είναι για ειδικές περιπτώσεις με διακύμανση σήματος ας μην τον μπερδεύουμε η κεραία μια χαρά είναι (και απο άποψη αντοχής στο χρόνο).

dionisis92
12-03-12, 23:52
Δεν νομίζω να πάει σε τόσο ακραία λύση ενισχυτή με AGC CONTROL νομίζω αυτά είναι για ειδικές περιπτώσεις με διακύμανση σήματος ας μην τον μπερδεύουμε η κεραία μια χαρά είναι (και απο άποψη αντοχής στο χρόνο).

το ειπα σαν μια ευκολη λυση σε περιπτωση που "μπουκονι" ο ενισχυτης αν εχει πολυ σημα και να μην παιδευετε με τα χειροκινητα ρυθμιστηκα
αν και αυτο εξαρταται και αποτην περιοχη

polisss
15-03-12, 22:08
παιδια ευχαριστώ για την βοηθεια..... το εγχείρημα τελείωσε και πέτυχε μονο με μια κεραια κ ενα splliter......

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
15-03-12, 23:01
Ααα ωραία μπράβο αυτό το καλό έχουν τα ψηφιακά με απλό σύστημα λήψης έχουμε τέλοια εικόνα.