PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπέρα σε όλους!



vedouzoskoni
12-03-12, 23:40
Γεια χαρά!
Ονομάζομαι Πέτρος μένω Πάτρα είμαι φοιτητής 24 ετών στα τελειώματα της σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων, και ταυτόχρονα είμαι και σμηνίτης.
Χρόνος χαλάρωσης αγγίζει το μηδέν αφού τρέχω και για την πτυχιακή μου.
Θα αναρωτιέστε γιατί γράφω στο Φόρουμ σας μιας και είμαι τελείως άσχετος με το όλο θέμα.Ψάχνω πληροφορίες για μια κατασκευή (κάτι για microcontrollers) και έπεσα πάνω στο φόρουμ σας. Διάβασα κάτι λίγα αλλά ως άσχετος δεν κατάλαβα τίποτα. Είδα τον τίτλο σας "Μην φοβάστε να ρωτήσετε όσο χαζό και αν ακούγεται!!" και είπα να κάνω μια προσπάθεια.
Μπορεί να ψάχνω σε λάθος μέρος εσείς θα μου πείτε :)
Σίγουρα είμαι από τους τύπους που δεν έχουν να προσφέρουν κάτι στο φόρουμ απλά να πάρουν πληροφορίες μόνο. Το αντικείμενο στο
οποίο θέλω την βοήθειά σας είναι άκρως νόμιμο, θα χρησιμοποιηθεί νόμιμα και αφορά το χόμπι με το οποίο ασχολούμαι.
ενδεικτικά βλ. αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=YpvE30IIjgE&feature=related .
Δεν βρήκα κάτι απλό που να μπορέσω να καταλάβω τον τρόπο κατασκευής της. Αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει θα το εκτιμούσα
πραγματικά. Οποίος γνωρίζει τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί αυτή η κατασκευή ας με ενημερώσει.
Μην τρομάζετε είναι παιχνίδι, το airsoft είναι σαν το paintball μόνο που τα όπλα είναι σαν αληθινά και δεν πετάνε χρώμα. εδώ είναι και ένα βίντεο μας
από ένα διαγωνισμό που είχαμε πάρει μέρος http://www.youtube.com/watch?v=DTXYyuewdFw (έχει εφέ δεν είναι πραγματικά τα πυρά).
ευχαριστώ έστω για τον κόπο να διαβάσετε το μήνυμα μου.

rep
13-03-12, 00:01
Πετρο καλησπερα.αυτο που θελεις να κανεις χωρις ειδικες γνωσεις δεν γινεται.ακομα και σε εναν ηλεκτρονικο να απευθυνθεις δυσκολα θα στο κανει,θελει γνωση προγραμματισμου και γνωση επεξεργαστων.

vedouzoskoni
13-03-12, 00:15
Έχω 2 φίλους ηλεκτρολόγους για βοήθεια και στην αεροπορία υπάρχουν άτομα που ξέρουν κάποια πράγματα (είμαι σε μονάδα εργοστασίου) αλλά αυτοί ίσως είναι λίγο δύσκολο να με καταλάβουν και να συνεργαστούν, απλά είπα αν ήταν κάτι απλό όπως να συνδέσεις κάποια μέρη και να βάλεις μια εντολή από τον υπολογιστή στο microcontroller να μην τους ενοχλούσα. Όποτε δεν έχω κάποια ελπίδα απ'ότι βλέπω.

rep
13-03-12, 00:23
σιγουρα αυτο που θελεις δεν θα το βρεις ετοιμο οποτε θα πρεπει να γραψεις το προγραμμα εσυ 'η καποιος φιλος σου ,την πλακετα με τα περιφεριακα μπορεις να την βρεις και να την συναρμιλογισει καποιος σχετικος αν ακουσα καλα στο video ο τυπος εβαλε ενα arduino.

vedouzoskoni
13-03-12, 00:30
Μαύρα μεσάνυχτα, δεν ξέρω καν τι είναι το arduino.. Χρειάζεται να ψάξω κι'άλλο, δηλαδή αν αγοράσω microcontroller το πρόγραμμα το βάζω απλά; συνδέετε με τον υπολογιστή κάπως και ένας που ξέρει το προγραμματίζει; ή και εκεί θέλει κάτι άλλο για να προγραμματιστεί;

rep
13-03-12, 00:32
φιλε ψαξε καποιον που γνωριζει απο επεξεργαστες..........

vedouzoskoni
13-03-12, 00:36
Έγινε ευχαριστώ φίλε rep!

Νίκος15
13-03-12, 00:37
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κάνεις. Αν μπορείς εξήγησε μας λίγο καλύτερα. (βλέπεις μας πήρανε και τα γεράματα :biggrin:)

vedouzoskoni
13-03-12, 00:48
Ουσιαστικά θέλω να κατασκευάσω μια βόμβα σεναρίου.. Να έχει πάνω μια LCD οθόνη να εμφανίζει διάφορα μηνύματα, αντίστροφη μέτρηση, να δέχεται κωδικούς για ενεργοποίηση απενεργοποίηση και κόρνα για όταν και καλά σκάσει.. Μια γενική ιδέα είναι αυτά που λέω για μπείτε στο νόημα..

Thanos10
13-03-12, 00:56
Ξερεις τι ζητας κατι που ειναι δυσκολο θα πρεπει να το φιαξεις απο την αρχη κωδικα και τα υπολοιπα.
Δες αυτους που εχουν ανεβασει τα βιντεο μηπως εχουν καποιο μειλ και σου στειλουν την κατασκευη τους η αν εχουν καποια σελιδα γενικα ψαχτο απο το ιντερνετ για κατι ετοιμο βεβαια θα πρεπει να εχεις γνωσεις προγραμματισμου και κατασκευων.

vedouzoskoni
13-03-12, 01:03
Θα το ψάξω πιο προσεχτικά χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρθηκαν.. θα δω τι μπορώ να βρω και θα σας ξαναγράψω για την πρόοδο μου :)

Bobiras
13-03-12, 05:44
καλησπερα πετρο με καταφερες να φτιαξω και εγω ενα τετοιο :001_tt2: πρεπει να κανουμε παρεα μου φαινετε :lool:.
λεω να πω και εγω μια χαζομαρα αν καταλαβα καλα μηπως σε βοηθησω.
θες ενα πλικτρολογιο βαζωντας καπιο κωδικο π.χ. να υπαρχει μια αντιστροφη μετρησει σαν βομβα και να επενεργοποιητε οκ η κανω λαθος??
αν εκανα εγω κατι τετοιο επιδει δεν σκαμπαζω απο pic εχω ενα access control σαν αυτο
http://www.e-anagnostou.gr/ασης-access-control-&-ηλεκτρικές-κλειδαριές-πόρτας-συστήματα-ελέγχου-πρόσβασης-access-control-9523-πληκτρ.access-control-p-2659.html
και θα εφτιαχνα ενα κυκλωμα να μετραει αντιστροφα και μωλις εβαζα το κωδικο θα ξεκηναγε και μωλις εβαζες τον σωστο κωδικο θα σταματαγε η αντιστροφη μετρησει και θα μπωρουσες να βαλεις και καποια σειρινα.
τωρα οι υπολοιπη πως το βλεπουν?? εμενα μου φαινετε οτι μπωρει να γεινη και ειναι πολυ πιο ευκολο να δουμε τη θα πουν και η πιο εμπειρη πανω σε αυτο.

vedouzoskoni
13-03-12, 17:00
αχαχα... ωραίος φίλε μου.. χμμ.. λογικά θα μπορούσε να δουλέψει.. θέλω να βάλω να βγάζει και κάποιο κείμενο, παράδειγμα: το χρόνο προφανώς, "εισαγωγή κωδικού" "ARMED" "DEFUSED" και σε λάθος κωδικό να πηγαίνει με διπλή ταχύτητα το χρονόμετρο ή να βγάζει ένδειξη "BOOM" .. ζητάω πολλά το ξέρω, αλλά αμα το κατασκευάσω θέλω να είναι της προκοπής..