PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμογεννήτρια μονίμων μαγνητών (ιδιοκατασκευή)



Απρόοπτο
17-03-12, 00:24
Για σας,

Υπάρχει κάποιος τύπος η' κάποια σχέση με τον οποίο θα μπορούσα να υπολογίσω την διατομή σύρματος των πηνίων, το μήκος σύρματος, τον αριθμό των σπειρών, την διάμετρο των σπειρών, την ελκτική δύναμη των μαγνητών, όταν αυτό θα γυρίζει με 200 στροφές ανά λεπτό για μια επιθημητή τάση
15 V DC / 3 A ?

Με πιό απλά λόγια θέλω να φτιάξω μία ανεμογεννήτρια για να μπορώ να φορτίζω
μία μπαταρία π.χ. 12v / 120 AH και θέλω να υπολογίσω τι πηνία και τι μαγνήτες θα χρειαστώ.
Η περίπτωση του δυναμό αυτοκινήτου δεν με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Κυριακίδης
17-03-12, 02:53
Παναγιώτη ξεκίνα από χομπίστικα πραμματάκια σαν αυτά που κάνω εγώ . και εμπειρικά και βήμα βήμα κάπου θα καταλήξεις αναλόγως του τι θέλεις να κάνεις .
http://s1174.photobucket.com/albums/r616/TheKiriakidis/?action=view&current=1.mp4

ILI
17-03-12, 08:52
Μπράβο Πέτρο,
Μια καλή ιδέα είναι το ήμισυ του παντός. Συγχαρητήρια.

alekos22
27-03-12, 21:19
https://rapidshare.com/files/783632489/ipologismos_piniou.xlsx

taxideytis
28-03-12, 19:36
απο που αγόρασες τους μαγνήτες; κόστος;

Κυριακίδης
28-03-12, 20:10
http://www.supermagnete.de/eng/index.php?adwords_de_gre_magnet_en&gclid=CL3T8aeKiq8CFcZc3wod3U9F_g

Από Γερμανία και γρήγορη αποστολή σχεδόν εντός εβδομάδας , για κόστος έχει κατάλογο οργανωμένο με λεπτομέρειες και ακριβείς διαστάσεις

taxideytis
28-03-12, 20:16
σε ρώτησα γιατί απο εκεί αγόρασα και εγώ μια φορά, τέλειο το κατάστημα...τους δικούς σου δεν βρήκα όμως...

Κυριακίδης
28-03-12, 20:35
πράγματι μερικές φορές αλλάζουν τους καταλόγους αναλόγως του τι έχουν διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή.
Πάντως αν σου μπήκαν ιδέες για το παραπάνω φουρφούρι που είδες σε βίντεο , μην το βασίζεσαι και πολύ , γιατί μπορεί να δείχνει ότι κάτι κάνει ... είναι πολύ φτωχό σε απόδοση .... βέβαια το έκανα "στραπατσάδα" χωρίς μελέτη και σωστό σχεδιασμό , αν έχεις κάποια βάση σε δοκιμασμένο σχέδιο τότε επέλεξε τους μαγνήτες που ταιριάζουν, αυτό που πήγα να κάνω είναι εντελώς λάθος ούτε καν στρόγγυλους μαγνήτες ήταν κατάλληλοι , στην περίπτωση αυτή καλύτεροι ήταν οι παραλληλόγραμμοι. καλές επιλογές

taxideytis
28-03-12, 21:06
κάτι έχω φτιάξει και εγώ...αλλά σταμάτησα στα πτερύγια...τόχω ξαναβάλει εδώ...τώρα σκέφτομαι να την συνδέσω με μοτέρ ντίζελ...

Κυριακίδης
04-04-12, 08:24
Γεια σας , έχω από (χόμπυ και για σκότωμα ώρας) φτιάξει μέχρι στιγμής σε δοκιμαστικό στάδιο μια καθέτου άξονα ανεμογεννήτρια . Παραθέτω και φωτογραφίες πιο κάτω.

Έχει μαγνήτες νεοδυμιου 3,5 εκατοστά διάμετρος Χ 12
Και 9 πηνία με πάχος σύρματος 0,80
Τα σχέδια ήταν από το ιντερνέτ.
Αν και τώρα είμαι στην φάση ολοκλήρωσης στον τομέα (κινητήρας) μέχρι εδώ πάμε καλά .
Σε μέτρηση με πολύ αργές στροφές με το χέρι μέτρησα ανοικτό κύκλωμα (εναλλασόμενο) περί τα 80 βολτ και μετά από ανόρθωση (τριφασικο είναι ) παίρνω συνεχές σε 40 βολτ.
Κατάφερα να ανάψω με άνεση λάμπα πυρακτώσεως αυτοκινήτου 20 βατ . Δοκίμασα και με αλογόνου 65 βατ την άναψε και αυτήν επίσης με λίγες στροφές με το χέρι. (θα παρέθετα και βίντεο) Αλλά ξέχασα την διαδικασία πως γίνεται επομένως σας παραθέτω μόνο φωτογραφίες.
Το πρόβλημα μου είναι ότι πριν προχωρήσω και στα πτερύγια , αυτό που με απασχολεί είναι πως μπορώ να βρώ ή να κατασκευάσω τον κατάλληλο ρυθμιστή φόρτισης για την συγκεκριμένη υπόθεση για οδήγηση του ρεύματος σε μπαταρίες και τα άλλα γνωστά περί Dump Load κτλ
Θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρίες από προηγούμενα να μπορούσε να με βοηθήσει στον τομέα από τον κινητήρα και έπειτα . Δηλαδή προς την φόρτιση.
Υ.Γ οι φωτογραφίες είναι πιο παλιές στα αρχικά στάδια , τελικά στην πραγματικότητα είναι πιο αλλαγμένο όπου τώρα έχει 2 στάτες παρόμοιους ανάμεσα στα πηνία δηλαδή φτιάχτηκε με 12 μαγνήτες και 9+9 πηνία = 18 πηνία σύνολο. Πολύ καλό και φυσάει .31521315223152331524
Θα παρακαλούσα να μην μου προτείνεται τα σχέδια από το ιντερνέτ για ρυθμιστές φόρτισης , όπου τα έχω δει ήδη , αλλά δεν έχω βάση στο αν είναι υλοποιήσιμο καθώς αυτά τα σχέδια δεν είναι λεπτομερειακά ή κάποια από τα εξαρτήματα τους δεν τα βρίσκεις. Επομένως θα ήθελα από κάποιον γνώστη και στην πράξη συμβουλές . Ευχαριστώ.

saxalt70
11-12-13, 02:56
kalispera pedia kai apo emena eimai kainourios sto xompi auto 8a i8ela na kano kapoies erotisis an kai to 8ema einai para poli kairo prin mou arese kai 8a i8ela na dokimaso to sxedio me to kapelo tzakiou apla 8elo na rotiso kati.
proton:ta pinia pou xrisimopoiises ta exis ftiaxi pano se feriti i einai aeros kai an nai poses spires exis kani.
deuteron:auto to sistima pos 8a mporouse na fortizi mpataries
triton:8a mporousame adi gia mia plaka me magnites na valoume dio plakes kai adistixa 4 plakes me pinia
kai tetarton kai klino pos mporoume na xeroume posa A 8a vgazi oste na mporoume na valoume fortisti mpatarion
euxaristo poli gia tis opoies apadisis ek ton proteron elpizo na to diavasetai kai na mou apadisetai an kai to 8ema einai para poli kairo prin

lepouras
11-12-13, 03:13
Δημήτρη σε πρώτη φάση γράφε Ελληνικά. http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules
Έτσι θα γίνεις ποιο κατανοητός και θα σου απαντήσουν.

saxalt70
11-12-13, 03:17
συγγνώμη παιδιά απλά είμαι δυσλεκτικός οποτε και στα ελληνικά δυσνόητος θα είμαι λόγο ορθογραφίας

Κυριακίδης
11-12-13, 09:59
Γεια σου Δημήτρη καλωσόρισες.

kai 8a i8ela na dokimaso to sxedio me to kapelo tzakiou apla 8elo na rotiso kati.
Καλύτερα άσε αυτόν τον τύπο με καπέλο επειδή δεν περιμένεις πολλά πράγματα από αυτό. εκτός και γεμίσεις την ταράτσα σου με καμιά 50αριά από αυτά.

ta pinia pou xrisimopoiises ta exis ftiaxi pano se feriti i einai aeros kai an nai poses spires exis kani.
Χρησιμοποίησα διάφορα πηνία άλλα με χοντρό και άλλα με λεπτό σύρμα για δοκιμές μέχρι να θεωρήσω τα καλύτερα σε απόδοση (απλά πηνία είναι) έχω ψάξει και εγώ για τίποτα τύπους υπολογισμών αλλά όλα είναι στραπατσάδες από πληροφορίες γιατί πουθενά δεν αναφέρει εκτός του πηνίου που θα φτιάξεις , και τι τύπο /μέγεθος μαγνητών / σχήματος μαγνητών / . θα πρέπει να βάλεις . Το σχέδιο που έδωσα στην 1η σελίδα είναι σχέδιο που έκανε κάποιος και το πήρα από το ιντερνέτ έχει αναλυτικές πληροφορίες σπείρες/διάμετρο κτλ (κάτι κάνει αλλά έμεινε στο ράφι γιατί αργότερα διαπιστώσαμε ότι για να λειτουργεί καλά χρειάζονται καλά πτερύγια και τσουνάμια ) . οπότε μάπα το καρπούζι .
Αν κάνεις μια αναζήτηση περί αυτών (Diy vawt wind turbine) στο you tube θα δεις πολλά . αυτά στην τελική έχω καταλάβει είναι στενοκεφαλιές Αμερικανομπουμπούκων που το παίζουν ξερόλες . Προτιμότερο να κάνεις κάτι ξεκινώντας με έτοιμο μοτέρ . Γιατί αυτά τα Vawt συστήματα με μισό τόνο μαγνήτες νεοδυμιου (που λέει ο λόγος ) και πολύ παίδεμα με Hub βάσεις άξονες πτερύγια κτλ μόνο ταλαιπωρία προσφέρουν και σπατάλες .


deuteron:auto to sistima pos 8a mporouse na fortizi mpataries Το φουρφούρι? να φορτίζει μπαταρίες? χα χα ... το αντίθετο πες ! καλύτερα είναι η μπαταρία πως θα κάνει το φουρφούρι να γυρίζει ρώτα καλύτερα ! :lool:


triton:8a mporousame adi gia mia plaka me magnites na valoume dio plakes kai adistixa 4 plakes me pinia δεν πάει έτσι τόσο απλά . όταν αυτά παράγουν ρεύμα (τα πηνία) και υπό φορτίο . στο τέλος το όλο σύστημα "φρενάρει" και δεν ρολλάρει με την ίδια άνεση στον αέρα είναι σαν να γίνονται και τα πηνία εκ περιτροπής μαγνήτες . και αυτονόητο είναι τι θα γίνει αν βάλεις 2 αντίθετους μαγνήτες να "τρέχουν" επίσης αντίθετα . Βάζοντας περισσότερους δίσκους δηλαδή θα επιδεινώσεις την κατάσταση στο φρενάρισμα περισσότερο και δεν θα γυρίζει ή θα χρειαστείς πολύ μεγαλύτερα πτερύγια


.kai tetarton kai klino pos mporoume na xeroume posa A 8a vgazi oste na mporoume na valoume fortisti mpatarion
Είναι πολυσύνθετη η απάντηση για τέτοιου είδους ερώτηση . Αλλά αν και πουθενά δεν υπάρχουν τόσο πλήρεις πληροφορίες (επί του συνόλου σε αυτά) π.χ. εκτός το μέγεθος πηνίων + αριθμό σπειρών+ διάμετρο σύρματος+ τύπο /μέγεθος μαγνητών + ακριβείς διαστάσεις /αποστάσεις πηνίων/μαγνητών+ ανάλογη ταχύτητα ανέμου για την ανάλογη απόδοση σε Αμπέρ+ άλλα πολλά ... που απλά δεν θα τα βρεις πουθενά ...
Το απλούστερο και μπακαλίστικα που μπορώ να σου πω , είναι ότι αν φτιάξεις το σχέδιο π.χ. που έχω στην 1η σελίδα . ακολουθείς την ίδια φιλοσοφία του σχεδίου και με παραλλαγές στο μέγεθος που θέλεις να το κάνεις ... π.χ. μεγαλύτερο ή μικρότερο σε διαστάσεις από το υπάρχον σχέδιο ... φτάνεις για αρχή στο σημείο τοποθέτησης των μαγνητών .... και εκεί πάνω δοκιμάζεις 1 μόνο (πειραματικό πηνίο που θα φτιάξεις εσύ ) ... το γυρίζεις / δοκιμάζεις εκεί πάνω περιστρέφοντας την βάση με τους μαγνήτες έχοντας κοντά το πηνίο ... και μετράς τα Βολτ / αμπέρ πάνω στο 1 πηνίο σου .
Αν π.χ. πάνω στο 1 πηνίο σου έβγαλες 4 βολτ και τόσα Μιλιαμπέρ /αμπέρ .... τότε σύμφωνα και με το σχέδιο και τον αριθμό των πηνίων πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα των βόλτ επί τον αριθμό των πηνίων ... περίπου αυτή θα είναι και η απόδοση αυτού που επιχειρείς να κάνεις .../ σε εξάρτηση με τις ανάλογες στροφές που του έχεις δώσει . Αλλά και να υπολογίσεις και το πιθανό φρενάρισμα που θα έχει στην παραγωγή ρεύματος (αυτό δεν μπορείς να το μετρήσεις το "φρενάρισμα") .. αλλά το διορθώνεις με τα ανάλογα πτερύγια που νομίζεις ότι θα χρειαστείς.

Σε γενικές γραμμές τα συστήματα Vawt & Diy των Αμερικανομπουμπούκων που βλέπεις είναι ότι χειρότερο υπάρχει στο να δεις στο You tube ... ως δήθεν "καλής ιδέας" .
Και αυτό γιατί με τόσους ακριβούς μαγνήτες και σε όγκο που βάζουν ... αυτό που παράγουν δήθεν σαν ρεύμα είναι τρισάθλιο...
Αφού με πολύ λιγότερους μαγνήτες από αυτούς που χρησιμοποιούν .. αλλά και σύρμα(χαλκό) . τα έτοιμα μοτέρ (εργοστασίου ή Diy πάνω σε δυναμό ή άλλα κατάλληλα μοτέρ χρησιμοποιώντας τους δικούς τους στάτες ) έχεις πολύ περισσότερα αποτελέσματα ... + και άλλα ποιο εύκολα πλεονεκτήματα από το να βάζεις Hub αυτοκινήτων/ ρητίνες / και σιδηροκατασκευές . Ελπίζω να σου έδωσα μια καλή εικόνα ..

saxalt70
11-12-13, 10:25
σε ευχάριστο παρα πολύ για την άμεση απάντηση σου θα δοκιμάσω με ένα μοτέρ από πλυντήριο που έχω χαλασμένο και όσο αναφορά τα πηνία θα το κάνω κατά προσέγγιση του αρχικού με διαφορετικό φορα.τώρα όσο αναφορά το ποσο ρεύμα θα μου δίνη ok δεν θέλω να κάνω και το σπίτι αυτόνομο απλά θέλω σε ένα μικρό χορό που έχω να μπορώ να βάλω δυο λάμπες και μια τηλεόραση μικρή άντε και κανένα ψυγειάκι αν αντέχει το εργαλείο και αυτό για δυο μέρες την βδομάδα.και υπολογίζοντας ότι αυτή τι στιγμή στο μέρος που μένω έχω καθαρό αέρα 5 με 6 μποφόρ όλο το χειμώνα και κανένα τεσσάρι το καλοκαίρι

saxalt70
11-12-13, 10:41
για να είμαι ποιο σωστός είναι δυνατόν να φτιαχτεί κάτι αρκετά αποδοτικό από κάποιον σε χαμηλό κόστος?μιας και το κόστος μιας ανεμογεννήτριας έστω και μικρής "ανερκετε" στα 600 euro το λιγότερο

Κυριακίδης
11-12-13, 10:48
δεν θέλω να κάνω και το σπίτι αυτόνομο απλά θέλω σε ένα μικρό χορό που έχω να μπορώ να βάλω δυο λάμπες και μια τηλεόραση μικρή άντε και κανένα ψυγειάκι αν αντέχει το εργαλείο και αυτό για δυο μέρες την βδομάδα.
Περίμενε να πάρω μερικά Depon .... :scared:
Πολλά "και " έβαλες ! ξέχασες "και " air condition ..."και" ζεστό νερό ... μην συμβιβάζεσαι με κάτι μικρότερο ... εδώ είναι Σπάρτααα .... εδώ θερμοπύλες ... και τέτοια ...

E τότε για τις απαιτήσεις που ζητάς φτιάξε κάτι σαν το παρακάτω.. Μπορείς !
http://www.youtube.com/watch?v=5D_lJka2wDg

saxalt70
11-12-13, 10:55
άσε θα το πάρο έτοιμο μονο η μαγνήτες που θέλει αυτό το πράμα ξεπερνούν την τιμή του ετοιμου

Κυριακίδης
11-12-13, 11:27
άσε θα το πάρο έτοιμο μονο η μαγνήτες που θέλει αυτό το πράμα ξεπερνούν την τιμή του ετοιμου
Έτσι μπράβο ... ωρίμασες !
http://www.youtube.com/watch?v=WSmlIYSKoMs
Καλή τύχη.