PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΑΡΥΤΗΤΑ και εφαρμογες



-nikos-
21-03-12, 12:48
http://www.youtube.com/watch?v=287qd4uI7-E&feature=fvwrel-
ομορφες κατασκευες για το γραφειο σας,,

aris285
21-03-12, 13:44
εγω αυτο με το νερο δεν το καταλαβα.
μου αρεσε ο τροχος με τοις μπιλιες.

αλπινιστης
21-03-12, 13:51
Ο ογκος του υγρου μεσα στο δοχειο ειναι μεγαλυτερος απο τον ογκο του υγρου στον σωληνα. Αρα και βαρυτερο. Ετσι λοιπον πιεζει την ποσοτητα του σωληνα γιατι "θελει να αδειασει". Λογω του μεγαλυτερου βαρους του λοιπον σπρωχνει την ποσοτητα υγρου του σωληνα. Η μαγκια ειναι οτι το ξανααδειαζουμε στο αρχικο δοχειο!
Δεν εφαρμοζεται η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων (ιδια σταθμη σε ολα τα δοχεια) γιατι "παγιδευουμε" το υγρο να αρχισει να αδειαζει πριν εξισωθουν οι βαρυτικες δυναμεις και η ροη του κυκλωματος συντηρειται απο την υποπιεση στην εξοδο (οπως μεταγγιζουμε βενζινη απο τεποζιτο).

-nikos-
21-03-12, 14:00
Ο ογκος του υγρου μεσα στο δοχειο ειναι μεγαλυτερος απο τον ογκο του υγρου στον σωληνα. Αρα και βαρυτερο. Ετσι λοιπον πιεζει την ποσοτητα του σωληνα γιατι "θελει να αδειασει". Λογω του μεγαλυτερου βαρους του λοιπον σπρωχνει την ποσοτητα υγρου του σωληνα. Η μαγκια ειναι οτι το ξανααδειαζουμε στο αρχικο δοχειο!
Δεν εφαρμοζεται η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων (ιδια σταθμη σε ολα τα δοχεια) γιατι "παγιδευουμε" το υγρο να αρχισει να αδειαζει πριν εξισωθουν οι βαρυτικες δυναμεις και η ροη του κυκλωματος συντηρειται απο την υποπιεση στην εξοδο (οπως μεταγγιζουμε βενζινη απο τεποζιτο).


οχι........
το κονικο σχημα του δοχειου κανει την δουλεια
οταν στενευουμε μια διατομη τοτε μιωνεται ο ογκος και
αυξανεται η ταχυτητα
στην προκιμενη η ταχητυτα του υγρου εχει μια ορμη που το ανεβαζει
πιο πανω απο το δοχειο,,,αν το σταματισουμε θα σταματισει να κανει κυκλο
και
θα πρεπει να το αδειασουμε και να το ξαναγεμισουμε απο ψηλα με ενα ποτηρι

aris285
21-03-12, 14:01
παλι δεν το καταλαβα. το μονο που μπορω να καταλαβω ειναι το τριχοειδείς φαινομενο του σωληνα που ανευαζει το νερο πιο ψηλα απο την σταθμη του δοχειου.

βρε παιδια αυτα δεν ειναι αεικίνητα ???](*,)

Ultrasound
21-03-12, 14:19
Προφανώς και όλες αυτές οι κατασκευές είναι κατασκευές επίδειξης, και μόνο. Εξάλλου το λέει και στην περιγραφή του βίντεο: "Τι θα συνέβαινε εάν δεν ίσχυαν οι Νόμοι της Θερμοδυναμικής". Με άλλα λόγια, υπάρχει κάποιο μοτεράκι καλά κρυμμένο, το οποίο και αναπληρώνει την ενέργεια που χάνεται λόγω τριβών.

plouf
21-03-12, 14:20
αναλογα πως το εννοεις το "αεικίνητο" εγώ θα έλεγα ναι.
διοτι επι της ουσίας αποροφάνε συνεχώς ενέργεαι απο το περιβάλλον (την βαρύτητα) και τηη μετατρέπουν, βέβαι η βαρύτητα ειναι αρκετά αδυναμη ενέργεια..

billilis
21-03-12, 14:26
Ο ογκος του υγρου μεσα στο δοχειο ειναι μεγαλυτερος απο τον ογκο του υγρου στον σωληνα. Αρα και βαρυτερο. Ετσι λοιπον πιεζει την ποσοτητα του σωληνα γιατι "θελει να αδειασει". Λογω του μεγαλυτερου βαρους του λοιπον σπρωχνει την ποσοτητα υγρου του σωληνα. Η μαγκια ειναι οτι το ξανααδειαζουμε στο αρχικο δοχειο!
Δεν εφαρμοζεται η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων (ιδια σταθμη σε ολα τα δοχεια) γιατι "παγιδευουμε" το υγρο να αρχισει να αδειαζει πριν εξισωθουν οι βαρυτικες δυναμεις και η ροη του κυκλωματος συντηρειται απο την υποπιεση στην εξοδο (οπως μεταγγιζουμε βενζινη απο τεποζιτο).

Μου αρέσει ρε Αλπινιστή που είσαι σίγουρος για τις εξηγήσεις σου!
Δεν ξέρω βέβαια πόσων χρονών είσαι αλλά αν έχεις πάει σχολείο θα ξέρεις ότι αυτό που είδες δεν είναι παρά ΑΠΑΤΗ.
Προσοχή λοιπόν.

αλπινιστης
21-03-12, 15:46
Φιλε bilili, δεν εχεις πειραματιστει ποτε με υγρα φαινεται. Με την υποπιεση μπορεις να καταφερεις πολλα πραγματα οπως το απλο που ανεφερα με την μεταγγιση απο τεποζιτο σε τεποζιτο (αυτοκινητου ή μηχανης δεν εχει σημασια). Εκει πώς πιστευεις πως το υγρο συνεχιζει να ρεει εφοσον αντλει υγρο απο μια χαμηλη σταθμη (τεποζιτο) και το ανεβαζει μεχρι το στομιο του για να χυθει εκ νεου σε καποιο αλλο. Η μονη απαιτουμενη συνθηκη ειναι το τελικο στομιο να ειναι προς τα κατω και να εχει ενα μηκος κατηφορικο σημαντικα μεγαλυτερο απο το πλατος του στομιου για να μην γινει επιστροφη αερα και εξισσοροπηθει η πιεση (οποτε και σταματαει η αντληση λογω υποπιεσης.

"Μου αρέσει ρε Αλπινιστή που είσαι σίγουρος για τις εξηγήσεις σου!
Δεν ξέρω βέβαια πόσων χρονών είσαι αλλά αν έχεις πάει σχολείο θα ξέρεις ότι αυτό που είδες δεν είναι παρά ΑΠΑΤΗ.
Προσοχή λοιπόν."

Ουδεν σχολιον....

plouf
21-03-12, 15:57
η μεττάγιση γίνεται οταν το άλλο ντεποζιτο ειναι χαμηλότερα υψομετρικά απο το πρώτο, απλώς ο σωλήνας πηγαίνει αρχικά σε υψηλότερο σημείο αλλα το άκρο του καταλήγει σε σημείο χαμηλότερο της επιφάνεις υγρού του πρώτου.

πάντως εγώ εκανα το πείραμα με το νερό και δεν έπαιξε.. αν ξέρεις κανένα τρόπο πάντως ενδαιφέρομαι να μάθω...

Panoss
21-03-12, 16:16
Ρε παιδιά, αν ίσχυαν όσα δείχνει το βίντεο, εδώ και αιώνες θα 'χε ανακαλυφθεί το αεικίνητο.
Απάτη.

picdev
21-03-12, 16:37
το πείραμα με το νερό στηρίζεται στο τρόπο που λειτουργούν τα υδραυλικά συστήματα, μεγάλη επιφάνεια και μικρή επιφάνεια , ωστέ να ασκείται πολλαπλάσια δύναμη.
δεν νομίζω να γίνεται να δουλέψει, ψεύτικα πρεπει είναι

-nikos-
21-03-12, 19:03
τελικα ψευτικα ειναι ολα
στην αρχη και εγω οταν το προτοειδα ψαρωσα..!!!!:blink:,
τα κοιταξα προσεκτικα
και
στο πρωτο με το νερο οταν ριχνει το νερο δεν γεμιζει αμεσως το σοληνακι
λογο συγκινονουντων δοχειων αλλα αφου εχει γεμισει το ποτηρι μεχρι
την μεση με μια εσωτερικη αντλιουλα διοχετευει προτα ενα διαφανο υγρο [που μαλον
προυπηρχε στην αντλια] και μετα βγενει και πρασινο
σε αυτο με τις μπιλιες
οταν το σταματαει σε καποια στιγμη σταματα σε σημειο που κανωνικα επρεπε
να ''παρει μια στροφη'' και δεν το κανει +οτι οταν το γυριζει η βιδα ειναι σταθερη
και οταν γυριζει μονο του γυριζει και η βιδα,,
και σε ολα η ταχυτητα περιστροφης ειναι ιδια [δεν ειχε αλλον τυπο μοτερ φενεται]
σε αυτα με τις ροδες το
αρθρισμα
του απομακρισμενου βαρους δεν ειναι μεγαλυτερο απο των μαζεμενων

αλλα ειναι ψαρωτικο πολυ !!!:biggrin:

billilis
21-03-12, 19:05
Φιλε bilili, δεν εχεις πειραματιστει ποτε με υγρα φαινεται. Με την υποπιεση μπορεις να καταφερεις πολλα πραγματα οπως το απλο που ανεφερα με την μεταγγιση απο τεποζιτο σε τεποζιτο (αυτοκινητου ή μηχανης δεν εχει σημασια). Εκει πώς πιστευεις πως το υγρο συνεχιζει να ρεει εφοσον αντλει υγρο απο μια χαμηλη σταθμη (τεποζιτο) και το ανεβαζει μεχρι το στομιο του για να χυθει εκ νεου σε καποιο αλλο. Η μονη απαιτουμενη συνθηκη ειναι το τελικο στομιο να ειναι προς τα κατω και να εχει ενα μηκος κατηφορικο σημαντικα μεγαλυτερο απο το πλατος του στομιου για να μην γινει επιστροφη αερα και εξισσοροπηθει η πιεση (οποτε και σταματαει η αντληση λογω υποπιεσης.

Φίλε Αλπινιστή έχεις τη συμπάθειά μου.
Τόσο από χαρακτήρα όσο και από σπουδές (Φυσικός) έχω πειραματιστεί περισσότερο από ότι φαντάζεσαι.
Ήρεμα με τις επιστημονικές εξηγήσεις γιατί θα αρχίσει να γελάει το παρδαλό κατσίκι.

Επειδή στο φόρουμ υπάρχουν και άτομα που είναι στην αρχή του δρόμου (της αναζήτησης) καλά είναι όταν δεν ξέρουμε κάτι να μη συμπερασματολογούμε γιατί θα τους ρίξουμε και αυτούς στο δρόμο του περίπου, του έτσι και του φαντάζομαι. Και κάτι τέτοιο είναι κρίμα κυρίως γι αυτούς που όπως είπα είναι στην αρχή.

Όλα αυτά που παρουσιάζονται στα βιντεάκια είναι απέλπιδες προσπάθειες ανθρώπων που κατά καιρούς προσπάθησαν να εφεύρουν το αεικίνητο.
Κάποια (όπως αυτό με το υγρό) είναι ΑΠΑΤΕΣ ενώ κάποια άλλα όπως αυτό με τον κώνο και το κεκλιμένο επίπεδο οφθαλμαπάτες.

Δε θέλω να επιμείνω στη λογική της απόδειξης διότι το θέμα θα γίνει γελοίο.

Κάτι ακόμα που με εντυπωσιάζει είναι ότι μετά το επεξηγηματικό σου ύφος γεμάτο σιγουριά συνεχίζεις να με τρόπο απαξιωτικό
Ουδεν σχολιον.....

Συστήνω χαλαρότητα, λιγότερο ύφος και περισσότερα βιβλία.

αλπινιστης
21-03-12, 22:50
Εφ οσον εισαι και Φυσικος θα σεβαστω την αποψη σου. Θα κρατησω μια μικρη επιφυλαξη καθως εχω μπει στον πειρασμο να το δοκιμασω καποια στιγμη. Οσο για το "απαξιωτικο ουδεν σχολιον" ηταν για το αρχικο σου σχολιο περι σχολειου και μορφωσης - δεν ειμαστε εφηβοι.
No hard feelings.

A-tech
21-03-12, 23:45
Πάντως εγώ παρατήρησα ότι σε αυτό με το νερό, καθώς αδειάζει το ποτήρι, αρχίζει να ρέει στο σωληνάκι διαφανές υγρό και μετά από λίγο ακολουθεί κενό και έπειτα έρχεται το πράσινο ανακατεμένο με αέρα. Καθόλου απίθανο, το ξύλινο στήριγμα που κρατάει τη βάση του δοχείου να καμουφλάρει κάποιο σωλήνα που ευθύνεται για την παραπλάνηση. Όταν κλείσουν τη βάνα αυτού του σωλήνα ανοίγουν εκείνη του δοχείου μεταξύ των οποίων φυσικά υπήρχε αέρας. Επίσης δεν είναι καθόλου λογικό να ρίχνει το πράσινο υγρό στο δοχείο, να φτάνει η στάθμη περίπου στα 4-5 δάχτυλα και μετά να εμφανίζεται ροή στον σωλήνα. Αυτό πάει κόντρα στην βαρύτητα. Δηλαδή το υγρό περίμενε να γίνει πολύ για να ασκήσει πίεση; Ή καταλάμβανε πια τόσο όγκο το περιεχόμενο του σωλήνα μέχρι να διαπεράσει το ξύλινο στήριγμα και καθυστέρησε να γεμίσει; Και μάλιστα η ροή του πράσινου υγρού έρχεται αφού γεμίσει πλήρως το δοχείο. Καλή απάτη αλλά λίγο ερασιτεχνική.

Όσο για τα υπόλοιπα, εφόσον ασκείται μία αρχική εξωτερική δύναμη, και βέβαια θα αρχίσουν να κινούνται. Το θέμα είναι για πόσο χρονικό διάστημα. Η λήψη του video είναι ελάχιστου χρόνου για το καθένα. Διαφορετικά κάποια στιγμή θα υπάρχει απόσβεση, λόγω των αντίρροπων δυνάμεων στη φυσική τους υπόσταση. Όμως η χρήση μικρών μοτέρ είναι ακόμα πιο λογική γιατί νομίζω πως κάποιο άρχιζε να γυρίζει πιο γρήγορα. Και απο κατασκευαστικής άποψης μπορούν εύκολα να τοποθετηθούν.

Nemmesis
21-03-12, 23:53
Ο ογκος του υγρου μεσα στο δοχειο ειναι μεγαλυτερος απο τον ογκο του υγρου στον σωληνα. Αρα και βαρυτερο. Ετσι λοιπον πιεζει την ποσοτητα του σωληνα γιατι "θελει να αδειασει". Λογω του μεγαλυτερου βαρους του λοιπον σπρωχνει την ποσοτητα υγρου του σωληνα. Η μαγκια ειναι οτι το ξανααδειαζουμε στο αρχικο δοχειο!
Δεν εφαρμοζεται η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων (ιδια σταθμη σε ολα τα δοχεια) γιατι "παγιδευουμε" το υγρο να αρχισει να αδειαζει πριν εξισωθουν οι βαρυτικες δυναμεις και η ροη του κυκλωματος συντηρειται απο την υποπιεση στην εξοδο (οπως μεταγγιζουμε βενζινη απο τεποζιτο).

λαθος.... μεταγγισε βενζινη απο ενα αυτοκινητο με το μπιτονι ψηλοτερα απο το ντεποζιτο του αυτοκινητου....

billilis
22-03-12, 07:46
Εφ οσον εισαι και Φυσικος θα σεβαστω την αποψη σου. Θα κρατησω μια μικρη επιφυλαξη καθως εχω μπει στον πειρασμο να το δοκιμασω καποια στιγμη. Οσο για το "απαξιωτικο ουδεν σχολιον" ηταν για το αρχικο σου σχολιο περι σχολειου και μορφωσης - δεν ειμαστε εφηβοι.
No hard feelings.

Αλπινιστή γεια σου. Η ένστασή μου δεν απευθύνεται σε σένα προσωπικά αλλά σε μια κακώς εννοούμενη τάση διερεύνησης και αμφισβήτησης (στην οποία δυστυχώς προσχώρησες και συ) που τείνει να αγνοεί φυσικούς νόμους και προσπαθώντας να ερμηνεύσει αυτό που βλέπει θεωρεί ισοπίθανες όλες τις εξηγήσεις όσο παράλογες και με οποιοδήποτε βαθμό αντίθεσης προς ότι είναι γνωστό επιστημονικά ή αποδεκτό.

Δε διαφωνώ ότι η αρχή της διερεύνησης είναι το παιχνίδι και ο πειραματισμός αλλά αυτό καλό είναι να γίνεται ξεκινώντας από αυτό (το λίγο ή το πολύ) που ξέρουμε και για το οποίο είμαστε σίγουροι και να προχωρούμε για να ανακαλύψουμε το άγνωστο.

Μη το δοκιμάσεις. Αν το δοκιμάσεις θα πρέπει να αρχίσεις να αμφιβάλεις για τη μορφή του κόσμου όπως τη βλέπουμε σήμερα, για τη λειτουργία αυτοκινήτων, αεροπλάνων και κλιματιστικών και άλλων πραγμάτων που τα θεωρούμε δεδομένα. Θα πρέπει λοιπόν να τα σβήσεις και να τα αφήσεις σε ακινησία μέχρις να βγάλεις άκρη με το τι πραγματικά συμβαίνει.

Αστειεύομαι. Κάντο. Μετά δες και γιατί δε μπορεί να συμβεί και αν θέλεις βρες και τους φυσικούς νόμους που το απαγορεύουν. Τότε θα έχεις πειστεί εσύ και οι φίλοι του φόρουμ για κάτι που είναι σίγουρο και δουλεύει όπως δουλεύει για συγκεκριμένους λόγους. Κράτα το σταθερό και βοήθησε τους μικρότερους και νεοεισερχόμενους φίλους να καταλάβουν αυτό και άλλα πολλά.

Το θέμα του αεικινήτου έχει απασχολήσει ξανά το φόρουμ. Δυστυχώς είναι δύσκολο για τον άνθρωπο να πειστεί ότι τέτοιες (και άλλες πολλές) συσκευές δε δουλέυουν με τον τρόπο που ισχυρίζονται. Μερικές είναι πολύ πειστικές. Δεν αξίζει (παρά μόνο ως παιχνίδι) να ασχοληθεί κανείς με το θέμα. Σαν παιχνίδι είναι οπωσδήποτε πολύ ενδιαφέρον.

Πάντως αν καταφέρουμε ως άνθρωποι να πείσουμε την οντότητά μας ότι αυτό που βλέπουμε δε μπορεί να συμβαίνει τότε θα έχουμε κάνει μεγάλο βήμσ και θα έχουμε την ευκαιρία να ασχοληθούμε με άλλα (εξίσου) κουφά φαινόμενα που "δεν υπάρχουν" καν.

Τέλος. Αυτό που είδαμε με το πράσινο νερό δε μπορεί να γίνει. Έχει γίνει περίπου έτσι αλλά σε κβαντική (όπως λέμε) κλίμακα. Δηλαδή πολύ πολύ πολύ μικρή διάσταση. Τόσο που ούτε το μικροσκόπιο ή το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο δε μπορεί να δει.

Όσο για τα βιβλία για τα οποία πειράχτηκες εξακολουθώ να επιμένω. Τα βιβλία και τα σχολεία τα θεωρείται ότι τα διαβάζουμε όταν κάτι έχουμε πάρει από αυτά. Ξεκινάω από τον εαυτό μου για να πω ότι έχω διαβάσει αρκετά βιβλία αλλά τίποτα δεν έχω κρατήσει.

Γι αυτούς που γουστάρουν υπάρχει (τουλάχιστον υπήρχε) ένα βιβλίο που λέγεται "Το πανηγύρι της Φυσικής". Έχει όλο τέτοια, απίστευτα και παράλογα που ο νους αρνείται να παραδεχτεί.