PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε laptop Compaq EVO N1020v



Λιάτης
22-03-12, 18:39
Καλησπέρα παιδιά!..Έχω το προαναφερόμενο laptop και αντιμετωπίζω πρόβλημα σύνδεσης στο wi-fi...Το έχω formaρει και του έχω περάσει τα windows που στέλνει η εταιρία και κάτι drivers που υπάρχουν για το laptop μέσα στα windows.Περνάω τα drivers της κάρτας του wi-fi και ενώ μου δείχνει οτι συνδέεται μόλις ανοίγω τον broswer με πετάει έξω...Επίσης να αναφέρω ότι συνδέομαι μέσω των ρυθμίσεων της κάρτας και όχι των windows διότι με τις ρυθμίσεις των windows δεν δέχεται τον κωδικό του wi-fi...Λέει οτι είναι λιγότερα ψηφία απο ότι πρέπει...Είναι πρόβλημα πρωτοκόλλων? Drivers? Version των windows?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια...

(παρακαλώ κάποιον διαχειριστή για μετακίνηση του θέματος σε περίπτωση που βρίσκεται σε λάθος κατηγορία)

wizard_xrc
22-03-12, 19:04
Θα μπεις στο router και θα βάλεις (ή να επιβεβαιώσεις οτι έχει) WPA2 κρυπτογράφηση στο wifi, και το ίδιο να βάλεις και για τα windows.

Λιάτης
22-03-12, 19:06
Αφού μου δείχνει οτι συνδέεται στο internet και μόλις ανοίξω τον broswer σέρνεται και μετά απο λίγο με πετάει το internet...Δεν ανοίγει καν την αρχική σελίδα βασικά...Παίζει ρόλο αυτό που λές απ'τη στιγμή που συνδέεται?

Λιάτης
22-03-12, 19:10
Επίσης το laptop μου το δώσανε και έχει μόνο 256mb RAM, οπότε σέρνεται γενικώς..Παίζει κάνα ρόλο αυτό για το πρόβλημα της σύνδεσης?

wizard_xrc
22-03-12, 19:21
Αυτο με το WPA2 το είπα για το error που είπες οτι πετάνε τα windows.
Αυτό με το connect/disconect είναι πολύ κλασσικό πρόβλημα. Μπορει να οφείλεται :
α) Στο router, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις με κάποια άλλη ασύρματη συσκευή, να δεις αν εμφανίζεται ταυτόχρονα το πρόβλημα.
β) Στο λάπτοπ, είναι συχνό να τα παίζει η κάρτα του ασύρματου και με ενα restart που της κάνουν τα windows να επανέρχεται για λίγο και μετά τα ίδια.
γ) Σε παρεμβολές. Kατέβασε το inssider από εδώ (http://www.metageek.net/products/inssider/), και δες αν υπάρχει τριγύρω άλλο ασύρματο δίκτυο με το ίδιο όνομα, ή αν "πατάει", ακριβώς πάνω στο ίδιο κανάλι (ίδια συχνότητα), με το δικό σου. Αν η ισχύς εκπομπής είναι μεγάλη και από τους 2 σας, το φαινόμενο είναι εξίσου καταστροφικό.

Λιάτης
22-03-12, 19:44
Την κεραία που έβαλα στο laptop τη χρησιμοποιώ στον υπολογιστή μου γιατί το ρουτερ βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο...Δίκτυο με ίδιο όνομα ή που να πατάει πάνω σε μένα δεν υπάρχει...Υπάρχουν κάποια αλλά η ισχύς τους είναι πάρα πολύ χαμηλή, οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό!..

KOKAR
22-03-12, 20:48
από οτι βλέπω "φοράει" μνήμες DDR 1 , έχω να σου δώσω μια 256ΜΒ ακόμα ( for free ) να πας τουλάχιστον στα 512ΜΒ
αν ενδιαφέρεσαι πες μου

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?lang=en&cc=us&taskId=125&prodSeriesId=240898&prodTypeId=321957&prodSeriesId=240898&objectID=c00350270