PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέα: Θεματα και PDF αρχεία



agis68
24-03-12, 13:02
Εχω να προτείνω το εξείς.....Ως ιδέα....Τα θέματα να διαθέτει πλήκτρο το φορουμ ώστε να μετατρέπεται σε PDF ωστε να :

1. Αρχειοθετείται ώς PDF απο τα μέλη σε δικά τους μέσα αποθήκευσης και να ανατρέχει σε αυτά
2. Να μπορούμε να σώσουμε και πολύ παλιά (αδρανή) πλέον θέματα ώστε να τα έχουμε στη διάθεση μας...


σας δίνω την ιδέα και δείτε εδώ πως την υλοποιούν www.istructables.com οπου καθε θεμα εχει τη δυνατότητα μετατρροπής σε PDF....

Αν μου πείτε τη πλατφόρμα προγραμματισμου του ηλεκτρονικς τότε μπορώ να προτείνω λύση....(μονο drupal μην είναι δεν κατέχω τίποτα)...:)

patent61
24-03-12, 13:05
Δεν είναι άσχημη ιδέα. Σωστό σε βρίσκω.

katmadas
24-03-12, 14:13
Καλη ιδεα.
Παντως μπορεις να κανεις αυτο που κανω εγω.
1.Ρυθμιση εμφανισης 40 μηνηματων σε καθε σελιδα.
2.Αποθηκευση σελιδας.
3.Και τα εχεις αρχειο.

plouf
24-03-12, 15:44
το forum είναι σε vBulletin, υποθέτω ούτε αυτό το ξέρεις μαις και ειναι πολυ καραμπινάτο εμφανισιακά το τί ειναι..

μπορείς πάντως να εγκαταστήσεις κάποιο Virtula PDF Printer πχ CutePDF / PDFCreator και να επιλέξεις

Εργαλεία Θεμάτων-> Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση - >εκτύπωση στον VirtualPrinter

επίσης καλήιδέα είναι να επιλέξεις απο την εμφάνιση 40 μυνμηατα όπως είπε και ο φίλος.. δεν ξέρω αν γίνεται και καμια επιλογή για όλα τα μυνηματα και καθάρισαμε ;-)

moutoulos
24-03-12, 16:16
Όπως πολύ σωστά είπε και φίλτατος Χρήστος, PDFCreator (http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/) ... και εκτύπωση, με επιλεγμένο εκτυπωτή
Virtual PDFCreator.

Πέρα απο αυτό, τουλάχιστον όσοι έχουν Firefox μπορείτε να κάνατε add κάποιο απο τα παρακάτω
PlugIn (Addons) (https://addons.mozilla.org/el/firefox/search/?q=convert+in+pdf&appver=11.0&platform=windows) του Firefox. Δεν γνωρίζω όμως ποιό ακριβώς, .... τουλάχιστον το πρώτο (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/pdf-download/?src=search) σίγουρα γιατί
το είχα και παλαιότερα.

GeorgeVita
24-03-12, 16:32
... σας δίνω την ιδέα και δείτε εδώ πως την υλοποιούν ...instructables...
Εκεί για να σου δώσει το pdf πρέπει να είσαι "pro-member" δηλαδή με συνδρομή στο site.
G

agis68
24-03-12, 23:38
Εκεί για να σου δώσει το pdf πρέπει να είσαι "pro-member" δηλαδή με συνδρομή στο site.
G

οχι φίλε...είμαι μέλος απλό απο το 08....εμένα μου τα δεινει κανονικά....βεβαια μπορει να το εχουν αλλάξει για τα νεα μέλη, αλλά αμα εγγαρφεις ως απλό χρήστης μπορεις να το δεις αυτό....αν δεν είσαι εγγεγραμμενος καθόλου φυσικό ειναι να μη σου δίνει αυτή τη δυνατότητα....

agis68
26-03-12, 12:45
Εκανα καποιες δοκιμές....και κατέληξα


1. Το πρόσθετο που πρότεινε ο Μουτουλος δουλεψε με την εννοια οτι συνεργαζεται με το φιρεφοξ...αλλά ουδεποτε εστειλε κατι στο εμαιλ μου ακομη και μετα απο 3 προσπάθειες?
2..το σωσιμο ιστοσελιδας ως HTMLμου επιτρέπουν να δω το θεμα που με ενδιαφερει ΑΝ δεν εχω ιντερνετ?...πχ στο χωριο που παω συχνα πυκνα δεν εχω ιντερνετ αλλα θελω να μελεταω τα θεματα...οπότε δεν μου κάνει...ΕDIT: To δοκιμασα και δουλεύει...οπότε αυτό θα χρησιμοποιώ
3. Ο PDF creator δουλεψε αλλά εχει ενα αρνητικό....ΔΕΝ ΣΩΖΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ αλλα τις δινει σε λινκ...οπότε και αυτό ειναι αρνητικό
4...το PDF που διαθετει τελικα το Ινστρουκταμπλες ειναι μακραν το καλύτερο!!!! και πράγματι σε νεα μελη δε δίνει τη δυνατότητα για pDF saving...


και παμε εν τέλει στο δικό μας φορουμ......αν ειναι πολύ δυσκολο (δεν γνωρίζω vbulletin) εντάξει μη το κανετε...αλλά αν είναι παιχνίδι...θα είναι ανεπάρκεια του φορουμ αν δεν γίνει....τεσπα... εγω μια ιδεα εδωσα γιατι αγαπάω το φορουμ και θελω να παρακολουθω τα πολυ ενδιαφεροντα θεματα ακόμη και χωρίς συνδεση κυρίως δε όταν πάω για διακοπές ή για καποια υποχρέωση στην επαρχεια.