PDA

Επιστροφή στο Forum : καταστροφές σε ιδιοκατασκευές Φ/Β απο το χιόνι...



taxideytis
28-03-12, 19:56
Βασικά το σφάλμα είνια δικό μου αλλά...εξακολουθούν να λειτουργούν...όλα...
οι επισκευές σε ότι διασώζονται απο το Πάσχα και μετά...3124131242

βέβαια το χιόνι έφτασε κάπου στο μέτρο για 2 μήνες περίπου...

31243

a75
28-03-12, 20:27
εσπασαν απο το βαρος του παγου ? η" πατησε καποιος επανω?

taxideytis
28-03-12, 20:59
απο το βάρος...τα δύο ήταν σκέτο κρύσταλλο χωρίς τίποτε απο πίσω σε συνάρτηση με την χαζομάρα που έκανα και τοποθέτησα τα τρία μικρά μπροστά με τέτοιο τρόπο ωστε να μπλοκάρουν το χιόνι και να μην γλυστράει προς τα κάτω...

katmadas
28-03-12, 21:15
Το χειροτερο ολων ειναι οτι τα εφτιαξες εσυ!
Πικρα.....
Καλες επισκευες.....

a75
28-03-12, 21:31
επειδη βλεπω οτι εισαι σχετικος και εγω τελειως ασχετος τι θα χρειαζομουν για να τροφοδοτισω 4 λαμπτηρες φθοριου 40w για 8 ωρες σε ευρω και φ/β

genesis
29-03-12, 23:20
Κώστα, μήπως δεν έχεις αφήσεις αρκετό κενό με το αλουμινένιο πλαίσιο και λόγω συστολής έσπασε το κρύσταλλο?....γιατί το χιόνι δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολύ για να το σπάσει με το βάρος του....έχουμε δει πολύ χειρότερα με τα Φ/Β εμπορίου.

@a75
Χρειάζεσαι τουλάχιστον 500Wp φωτοβολταϊκών, ρυθμιστή φόρτισης, γύρω στα 300 - 400Ah μπαταρίας στα 12V και έναν inverter καθαρού ημιτόνου πάνω από 300VA.
Αυτά θα είναι αρκετά για περίπου 7 - 8 μήνες (τους καλοκαιρινούς) τον χρόνο....χρειάζεσαι υποβοήθηση (γεννήτρια) για τους υπόλοιπους.
Όσο περισσότερα χρήματα δώσεις, τόσο καλύτερα μηχανήματα θα πάρεις. :wiink:

gas_liosia
30-03-12, 00:14
@a75
Χρειάζεσαι τουλάχιστον 500Wp φωτοβολταϊκών, ρυθμιστή φόρτισης, γύρω στα 300 - 400Ah μπαταρίας στα 12V και έναν inverter καθαρού ημιτόνου πάνω από 300VA.
Αυτά θα είναι αρκετά για περίπου 7 - 8 μήνες (τους καλοκαιρινούς) τον χρόνο....χρειάζεσαι υποβοήθηση (γεννήτρια) για τους υπόλοιπους.
Όσο περισσότερα χρήματα δώσεις, τόσο καλύτερα μηχανήματα θα πάρεις. :wiink:

Καλά τα λες. ~400Ah μπαταρίες + 500Wp πάνελ (για αυτονομία 4 μέρες). Για τα δεδομένα της Αθήνας μόνο τον Δεκέμβρη θα είναι οριακά.

taxideytis
30-03-12, 14:43
nai κώστα έγινε και αυτό...μερικές φορές πρέπει να πάθεις για να μάθεις...φτού και απο την αρχή τώρα....
και θα αυξήσω και την γωνία, τώρα στις 35..τώρα είναι στις 25 μοίρες...

antonis
30-03-12, 15:00
Περιμετρικά είναι πλαστικό?
Λίγο τραβηγμένο να έσπασε από το χιόνι 5mm τζάμι.
Οι 35 μοίρες μου φαίνονται λίγες.

ΘΥΜΙΟΣ
30-03-12, 15:02
Μια και ολοι ειπατε για τα φοτοβολταϊκα και μια και ειμαι ασχετος με αυτα ......ας πω κατι για το χιονι.
Εισαι τυχερος ρε φιλε με αυτο το σπιτι μεσα στο χιονι,μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα για κατι τετοιο και δεν θα χρειαζομουνα φωτα .Θα μου αρκουσε η φλογα του τζακιου!!!!!!:lool:

taxideytis
30-03-12, 15:34
μα δεν αναβω φώτα τον χειμώνα...ουτε χρειάζομαι ηλεκτρικό...στόφα και τζάκι κει κεριά...
αλλά το καλοκαίρι χρειάζομαι ένα ψυγείο...τίποτε άλλο...:001_smile:

genesis
30-03-12, 17:13
nai κώστα έγινε και αυτό...μερικές φορές πρέπει να πάθεις για να μάθεις...φτού και απο την αρχή τώρα....
και θα αυξήσω και την γωνία, τώρα στις 35..τώρα είναι στις 25 μοίρες...

Μην τα σηκώσεις στις 35 μοίρες....θα μειωθεί αρκετά η απόδοσή τους το καλοκαίρι που σε ενδιαφέρει περισσότερο λόγω ψυγείου.
Άσε που δείχνει άσχημα στην στέγη όταν έχουν διαφορετική κλίση από τα κεραμίδια...

Δεν νομίζω ότι το τζάμι έσπασε από το βάρος. Έσπασε μάλλον λόγω συστολής του αλουμινίου και εφόσον δεν υπήρχε αρκετό διάκενο.
Θα πρέπει να αφήσεις περιμετρικά μεγαλύτερο κενό στην νέα κατασκευή και να το γεμίσεις με κάτι ελαστικό....σιλικόνη π.χ.

electrifier
30-03-12, 17:45
Προσθέτω κι εγώ, οι 35 μοίρες δεν είναι λίγες, είναι πολλές και θα μειώσουν την απόδοση κατά τους θερινούς μήνες.

Απλά την επόμενη προσπάθησε να καθαρίσεις το χιόνι με κάποιο τρόπο.

gas_liosia
30-03-12, 19:34
Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλλήσαντες.

taxideytis
30-03-12, 20:01
οκ...θα ακολουθήσω τις παροτρύνσεις σας...:001_smile:

genesis
30-03-12, 22:00
.....δεν σε "παίρνει" άλλωστε....:biggrin:

taxideytis
30-03-12, 23:28
γες:001_tt2:

johnge
04-09-12, 03:55
Mου φαίνεται απίθανο να φταίει το βάρος. Αν ήταν από το βάρος στο πρώτο πάνελ της φωτογραφίας το γυαλί θα είχε "βουλιάξει" προς τα μέσα εφόσον υπάρχει κενό.

taxideytis
10-09-12, 09:53
Το θέμα πάλιωσε αλλά...είχε χιόνι απο τον Νοέμβριο (τέλος) μέχρι Μάρτη. Πάνω απο ένα μέτρο. Πάγωσε και απλά το τζάμι έσπασε...ίσως και απο τις θερμοκρασιακές μεταβολές....απο πάνω πάγος απο κάτω κενό...τέλος πάντων...αντικατασταθήκενε...τέλος...

Panoss
10-09-12, 12:36
Το θέμα πάλιωσε αλλά...είχε χιόνι απο τον Νοέμβριο (τέλος) μέχρι Μάρτη. Πάνω απο ένα μέτρο. Πάγωσε και απλά το τζάμι έσπασε...ίσως και απο τις θερμοκρασιακές μεταβολές....απο πάνω πάγος απο κάτω κενό...τέλος πάντων...αντικατασταθήκενε...τέλος...
Κόστος? Ισχύς;

taxideytis
10-09-12, 18:31
αγοράσθηκαν έτοιμα...3 κατοστάρια...στα 12
και του χρόνου αναβαθμίζω τα πάντα στα 24...

picdev
10-09-12, 18:48
taxideutis αλήθεια δεν έχεις ρεύμα στο σπίτι παραμόνο τα φωτοβολταϊκά και την ανεμογεννήτρια ?
πως το αποφάσισες?

lepouras
10-09-12, 19:05
συνήθως υπάρχουν 3 αιτίες.
α) από επιλογή
β) αν το κόστος του να σου έρθει η ΔΕΗ + παροχή κτλ είναι σχεδόν η αξία του συστήματος λες το κάνω
γ) αν παρακαλάς για αν έρθει το ρεύμα και δεν έρχεται λόγο διαφόρων προβλημάτων(όχι αυθαίρετων) τότε ξανά λες άι σιχτίρ και το κάνεις. πχ η ΔΕΗ λόγο χωματόδρομου ζητά από το δασαρχείο να ορίσει σημεία για να βάλει κολώνες και το δασαρχείο αρνείται ότι υπάρχει χωματόδρομος(το εχω δει ΚΑΙ αυτό):biggrin:
λόγοι όπως αποφάσισα να το κόψω κλπ ορίζονται στο (α).

ο Κωνσταντίνος νομίζω είναι στο α+β

taxideytis
10-09-12, 20:26
Απο επιλογή βασικά...δεν μου αρέσουν οι εξαρτήσεις γενικά...και δεν θέλω να πληρώνω άνευ λόγου και αιτίας...και πρέπει να έχω ήδη αποσβέσει την αξία της εγκατάστασης...(α+β).
Δεν είναι μόνιμη κατοικία αλλά το καλοκαίρι (Μάιο-Οκτώβριο) καλύπτω ψυγείο-τηλεόραση και κανα εργαλείο...
Το χειμώνα κλέινει το ψυγείο...τι να το κάνω όταν η θερμοκρασία στο υπόγειο είναι σταθερά +5 απο την εξωτερική, και η εξωτερική Νοέμβριο-Μάρτιο δεν ξεπερνά τους 10...στην σκιά, εντάξει υπάρχουν και οι ζεστές ημέρες αλλά κανείς δεν μπορέι να τα έχει όλα...(δηλαδή + 4-5 πάνελ)...
Αλλά όπως είπα και κάπου αλλού μερικά πράγματα είναι θέμα μιας γενικότερης φιλοσοφίας...