PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντοπιστής GPS χωρίς GSM/GPRS είναι δυνατόν?



toni31
28-03-12, 23:49
Αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να έχω μια συσκευή εντοπισμού GPS σε ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο το οποίο να το βλέπω σε πραγματικό χρόνο στο φορητό υπολογιστή μου μέσω κάποιου λογισμικού (π.χ Google Earth ή κάποιο παρόμοιο). Σε όλο αυτό θα ήθελα να προσθέσω κάποια απαραίτητα χαρακτηριστικά όπως:


1)Να έχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον υπολογιστή για απόσταση μεγαλύτερης ή ίσης του 1 χιλιομέτρου.

2)Να μην κάνει χρήση GSM/GPRS
3)Να μην χρειάζεται ο υπολογιστής να έχει ενεργή σύνδεση στο διαδίκτυο για τον εντοπισμό (νομίζω ότι το Google Earth τρέχει και χωρίς internet).

4) Όσο το δυνατόν χαμηλό κόστος
5) Να μην απαιτεί την γνώση προγραμματισμού σε κάποια γλώσσα (εκτός και αν υπάρχει κάποιος έτοιμος κώδικας για φόρτωμα)

Προαιρετικά:
1) Μικρό μέγεθος
2) Χαμηλή κατανάλωση.

Δοκίμασα με συσκευή Bluetooth αλλά όταν μεσολαβούν εμπόδια η απόσταση δεν είναι αρκετή.
Έχω κάποιες γνώσεις από Arduino αλλά σε πολύ χαμηλό επίπεδο θα με ενδιέφερε κάτι πάνω σε αυτό και για λόγους απόκτησης εμπειριών.
Ελπίζω να μην ψάχνω για την χαμένη Ατλαντίδα!!

Ste7ios
29-03-12, 00:20
Ελπίζω να μην ψάχνω για την χαμένη Ατλαντίδα!!

Ακριβώς! Το GSM είναι ο μόνος τρόπος για να έχεις επικοινωνία (σχεδόν) παντού. Ό,τι άλλο έχει πολύ περιορισμένη εμβέλεια...

Θα πρέπει να υπάρχει server ο οποίος θα κρατάει ιστορικότητα.

Επίσης η κατανάλωση είναι πολύ σημαντική καθώς μπορεί να εξαντληθεί η μπαταρία πριν προλάβεις να κάνεις εντοπισμό. Εκτός αυτού θα πρέπει να έχει και δική του εφεδρική...

Α! Και τέλος εγώ θα χρησιμοποιούσα A-GPS ώστε να έχω ένα χοντρικό σήμα ακόμα και σε χώρους που δεν πιάνει δορυφόρο.

toni31
29-03-12, 00:56
Ευχαριστώ για το άμεσο μήνυμα.
Πριν από λίγο εντόπισα κάτι μήπως μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου αν γνωρίζεις... αυτό (http://www.digi.com/products/wireless-wired-embedded-solutions/zigbee-rf-modules/point-multipoint-rfmodules/xtend-module#overview) αν κάνει?

Βέβαια έχει μεγάλο κόστος αλλά σαν ιδέα…
Όσο αφορά την μπαταρία δεν υπάρχει θέμα...

Ste7ios
29-03-12, 01:06
Βγάζει σκάρτα 914μ σε αστικό περιβάλλον... Και θες και κεραία.

Τι ακριβώς θες να κάνεις;

vasilllis
29-03-12, 08:57
με το gps θα ξερεις την ακριβη θεση. αν θες και αμφιδρομη επικοινωνι τοτε gsm.δεν υοαρχει κατι αλλο.

toni31
29-03-12, 15:14
Βγάζει σκάρτα 914μ σε αστικό περιβάλλον
τι εννοεις δηλαδη?

αυτό που θελω να κάνω είναι αυτο που περιεγραψα στο αρχικό θεμα.

Ste7ios
29-03-12, 17:31
Δεν είναι τόσο ξεκάθαρο αυτό που θες. Το θες απλά για να παρακολουθείς ή ως αντικλεπτικό; Είναι αρκετά διαφορετικές απαιτήσεις. Αν και τώρα πρόσεξα ότι αναφέρεσαι σε τηλεκατευθυνόμενο, κάποιο μοντέλο δηλαδή, οπότε υποθέτω είναι το 1ο... Σωστός;

Ste7ios
29-03-12, 17:37
Επίσης σχετικά με το Google Earth: χρειάζεται σύνδεση με το Internet. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλο εναλλακτικό που δουλεύει μόνο με caching...

Και αποκλείεται να γλιτώσεις τον κώδικα. Πως θα πάρει π.χ. το Google Earth τα δεδομένα από το το GPS; Πρέπει να του τα στείλεις και αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω του API του.

toni31
30-03-12, 10:26
Με κάποιο τρόπο θα γίνεται δεν μπορεί…

Έχω βρει αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=r1iJWIKbAQc) αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο η απομακρυσμένη πλοήγηση προς το παρόν, εγώ θέλω μόνο την μεταφορά του στίγματος και την χαρτογράφηση κάτι όπως τα GPS Bluetooth receiver αλλά με μεγαλύτερη κάλυψη. Νομίζω ότι με RF, τα data (δηλ. ΝΜΕΑ) θα τα στείλω θα τα πάρω αλλά την τοποθέτηση επί χάρτου χωρίς internet πως θα κάνω. Το παραπάνω (http://www.radiometrix.com/m48a-apps-board-0) και άλλα (http://www.rfdesign.co.za/pages/5645456/Products/VHF-Wireless-Products/NBFM-TX-RX-Modules.asp) τέτοια πιστεύω την κάνουν την δουλειά το υπόλοιπο κομμάτι πως θα γίνει...

Ευχαριστώ που ασχολείσαι με την εξεύρεση της χαμένης Ατλαντίδος.
Πιστεύω ότι η λύση του προβλήματος μου και η ολοκλήρωση της κατασκευής θα ενδιαφέρει και άλλους (ίσως όχι το κομμάτι του μοντελισμού, αλλά της επικοινωνίας δέκτη GPS – Μεταφορά δεδομένων – λήψη – χαρτογράφηση).

Ste7ios
30-03-12, 15:29
Αν ψάξεις θα βρεις λογισμικό που χρησιμοποιεί μεν τα Google Maps ή άλλη υπηρεσία αλλά offline δε! Το θέμα είναι να σου δίνει την δυνατότητα να του στέλνεις δεδομένα.

toni31
30-03-12, 15:38
κάπως έτσι πρέπει να γίνει.
Το θέμα τώρα είναι με RF, βρήκα κάποια πράγματα αλλά ακόμα δεν ξέρω αν θα δουλέψει.

Ste7ios
30-03-12, 16:48
Τα σίδερα θα μιλήσουν μεταξύ τους. Με σειριακό το κόβω. Δυστυχώς όμως θα πρέπει να εμπλακείς με προγραμματισμό. Είτε παίξεις με TCP/IP είτε με άλλο πρωτόκολλο...