PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινοτικό Ασύρματο Δίκτυο



pousinis
30-03-12, 22:04
Καλησπέρα σας ... σαν νέος και εγώ, με πάθος την νέα τεχνολογία .. (τρομάρα μου) μιας και η θεία μου πρόεδρος στο χωριό ..

Θα θέλαμε να δημιουργήσουμε ένα κοινοτικό ασύρματο hotspot το οποίο θα στηθεί στην πλατεία του χωριού και θα θέλαμε να καλήψει το 70 με 80 % του χωριού και χρειαζόμαστε βοήθεια με τον εξοπλισμό που θα πρέπει να αγορασθεί.

Όσοι πιστοί προσέλθετε ... όλες η απαντήσεις ευπρόσδεκτες !!! ;)

kostas_thess
30-03-12, 22:29
Καλησπέρα σας ... σαν νέος και εγώ, με πάθος την νέα τεχνολογία .. (τρομάρα μου) μιας και η θεία μου πρόεδρος στο χωριό ..

Θα θέλαμε να δημιουργήσουμε ένα κοινοτικό ασύρματο hotspot το οποίο θα στηθεί στην πλατεία του χωριού και θα θέλαμε να καλήψει το 70 με 80 % του χωριού και χρειαζόμαστε βοήθεια με τον εξοπλισμό που θα πρέπει να αγορασθεί.

Όσοι πιστοί προσέλθετε ... όλες η απαντήσεις ευπρόσδεκτες !!! ;)


Ποσους χρήστες θα καλύπτετε ?
Τη γραμμη θα υπαρχει απο πισω ?
Οταν λες 70~80 % του χωριου γιατι χωριο μιλαμε ? ποσα χιλιόμετρα χοντρικά?

Edit: Απο οτι βλεπω στο google maps ειναι αρκετα μεγαλο το χωριο αν ειναι αυτο που εχεις στο προφιλ σου .

pousinis
30-03-12, 22:38
Ταυτόχρονους υπολογίζω γύρω στους 30 :Ρ ...
Όσο για γραμμή τι προτείνεις ?
χοντρικά μπορεί και 2 χλμ

kostas_thess
30-03-12, 22:44
Ταυτόχρονους υπολογίζω γύρω στους 30 :Ρ ...
Όσο για γραμμή τι προτείνεις ?
χοντρικά μπορεί και 2 χλμ

Ισως να χρειαστεί να στήσεις 2 κομβους που να ενώνονται μεταξύ τους με λινκ .

Το θεμα ειναι ποσα χρηματα διαθετεις .

Για τη χρηση το θελετε? γιατι αν ειναι 30 χρηστες... σου λες να τραβαει ο καθενας απο 100 ~ 150kb/s ...

Θες χοντρικα 2 γραμμες . Στο χωριο υπαρχει διαθεσιμο ADSL ?

leosedf
30-03-12, 23:36
www.mikrotik.com με δυο RB433 σηκώνει άνετα. Βέβαια δεν ξέρουμε ακόμη πόσους χρήστες θα έχει.
Να σημειώσω οτι τα συγκεκριμένα τρέχουν και hotspot.

kostas_thess
30-03-12, 23:57
www.mikrotik.com (http://www.mikrotik.com) με δυο RB433 σηκώνει άνετα. Βέβαια δεν ξέρουμε ακόμη πόσους χρήστες θα έχει.
Να σημειώσω οτι τα συγκεκριμένα τρέχουν και hotspot.

Βρε οτι σηκωνει συκωνει . το θεμα ειναι ποσα λεφτα διαθετει και ποσα ατομα θα εχει στο δικτυο ταυτοχρονα...

electrifier
31-03-12, 00:20
Κάνετε όλοι λάθος, για τον απλό λόγο πως δε ξέρουμε σε τί σόι ταχύτητες θα συγχρονίζει μια ADSL στο χωριό αυτό. Πρέπει πρώτα να δοκιμαστεί αυτό, πριν οτιδήποτε άλλο. Μπορεί να είναι τόσο χάλια οι γραμμές που να μην αξίζει καν τη προσπάθεια.