PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για πομπο 15 βατ



Dhmhtrhs Oikonomou
01-04-12, 03:46
σκεφτωμαι να τον στησω σε βουνο με υψομετρο 1000 μετρα,
πωση αποσταση λετε να καλυψω σε κενη συχνωτητα;

στα fm

επισεις τι γνωμη εχετε για τον παρακατω πομπο ΑΜ;

http://www.ebay.com/itm/AM-TRANSMITTER-EXCITER-0-20w-Carrier-80w-P-E-P-/251003052063?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a70f2a01f#ht_1568wt_1139


ολα αυτα για πειραματισμους μονο

itta-vitta
01-04-12, 11:03
Υπ όψιν ότι το μηχάνημα αυτό θέλει καλή κεραία και καλό συντονισμό, αλλοιώς το έκαψες, αν και πρέπει να έχει προστασίες. Εν πάσει περιπτώσει, αν δεν καεί (εννοώ στην έξοδο) δεν θα λειτουργεί γιατί οι προστασίες θα κόβουν τη λειτουργία. Τώρα από το βουνό που θα βγεις, υπάρχει σπίτι εκεί ή θα εκπέμψεις με συνθήκες εκστρατίας όπως στο στρατό. Θα ακουστείς πολύ μακρυά φίλε, γιατί λόγω του ύψους δεν θα έχεις εμπόδια. Ένας φίλος υπηρετούσε στο στρατό σ' ένα φυλάκιο. Ήταν 5-6 άτομα όλοι κι όλοι. Είχε ανεβάσει ένα αυτοταλάντωτο με μια ελ34 στα 300 στα αμ, για να κανουν καμμιά εκπομπή, καμμιά συνομιλία για να περνάει και η ώρα. Απ΄ότι μου έλεγε ακουγόταν πολύ μακρυά. Να μη λέω τώρα από που έβγαινε και μέχρι που ακουγόταν, για ευνόητους λόγους.

leosedf
01-04-12, 12:32
σκεφτωμαι να τον στησω σε βουνο με υψομετρο 1000 μετρα,
πωση αποσταση λετε να καλυψω σε κενη συχνωτητα;

στα fm

Όση μπορείς να καλύψεις τρέχοντας προσπαθώντας να ξεφύγεις απο την EETT και την αστυνομία.

aeonios
01-04-12, 13:15
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

12. Η ομάδα διαχείρισης του hlektronika.gr δεν επικροτεί και δεν υποστηρίζει παράνομες εκπομπές ραδιοκυμάτων. Τα κυκλώματα των πομπών έχουν σαν στόχο τον πειραματισμό και την ερευνητική πλευρά των υψηλών συχνοτήτων. Δεν επιτρέπονται μηνύματα που προάγουν την πειρατεία του ραδιοφάσματος.

http://www.radiofono.gr/files/images/eett.jpg

Γράψτο βρε φιλαράκι καλύτερα το post να μη βγάζει μάτι ......!!

Nightkeeper
01-04-12, 14:25
Ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα ή ειναι ιδεα μου ?

agis68
01-04-12, 14:35
http://www.radiofono.gr/files/images/eett.jpg


Γράψτο βρε φιλαράκι καλύτερα το post να μη βγάζει μάτι ......!!

χαχαχαχαχαχα!.....μου θύμισες ενα ταγματάρχη στο στρατό που μόλις του απάντησα στην ερωτηση με ποιο κομμα ειμαι εγώ το 97 του ειπα οτι ειμαι αντάρτης εγώ και δεν παω με κανενα κερατά που απήντησε στωικότατα....Πεστο ρε αγόρι μου αλλά όχι δυνατά θα μας κάψεις εδω μέσα εσύ!.....χαχαχαχα....Να σαι καλά Αξεπέραστε Αμοιρήδη οπου και να σαι......με αυτόν αγαπησα το στρατό!!!!χαχαχαχα

leosedf
01-04-12, 15:22
Ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα ή ειναι ιδεα μου ?
Και ποιο είναι αυτό?

agis68
01-04-12, 15:45
αν θα εκπεμψει ο φίλος με τον πομπο του σε βουνο ή όχι?...μα νομίζω εχει απαντηθει το θεμα πλέον απο τους προλαλήσαντες απλά τωρα κανουμε λίγο χαβαλέ...

itta-vitta
01-04-12, 16:23
Μια ερώτηση έγινε, "τι θα γίνει" και "αν θα γίνει" που είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

31372

itta-vitta
01-04-12, 16:28
Μπορεί να μην εκπέμπουμε επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΌ ΤΟ ΝΟΜΟ αλλά τη σημαία μας δεν την κατεβάζουμε.

31374

TSAKALI
01-04-12, 16:51
Πουθενα δεν αναφερει ο κυριος Οικονομου Δημητρης ,οτι δεν εχει αδεια.
Μπορει να εχει ,μπορει και να μην εχει.(επισης δεν λεει οτι βρισκεται στην Ελλαδα)
Η ΕΕΤΤ εχει εξουσιοδοσια και εκτος Ελλαδος ?? (ασε που και στην Ελλαδα την εχουν χεσμενη)
Πουθενα στους κανονες του φορουμ δεν λεει οτι πρεπει να επιδεικνυουμε την αδεια λειτουργιας
επαγγελματικου ραδιοφωνικου σταθμου οταν κανουμε ερωτησεις για τεχνικα θεματα.
Ειναι πιθανο να μην εχει αδεια, αλλα δεν μπορουμε να αποκλεισουμε το ενδεχομενο οτι μπορει και να εχει.
Παρακαλω τους κυριους τροχομπατσους του φορουμ να διαβαζουν πιο προσεκτικα τα θεματα πριν
κοψουν κληση, η να προσθεσουν στους κανονες , οτι χωρις υπευθυνη δηλωση και φωτοτυπια της αδειας
δεν δικαιουται κανεις να γραφει σε θεματα που αφορουν τις τηλεπικοινωνιες.
Υποθετικα , με βαση την ερωτηση και μονο, δεν μας επιτρεπεται να βγαλουμε αυθαιρετα συμπερασματα,
για την παρανομια καποιου.

tzitzikas
02-04-12, 16:33
Dhmhtrhs Oikonomou έπρεπε να γράψεις ενα απο τα κλασικά: για εκπαιδευτικους λόγους, γιο πειρα(μα)τικούς λόγους, σε dummy load μονο για να εισαι οκ, όπως γράφουν όλοι εδω :001_cool:. Αν και καμια φορά βγάζουν ματι, μιας και μιλάνε για μηχανήματα 4-400, 813 κτλ



Όση μπορείς να καλύψεις τρέχοντας προσπαθώντας να ξεφύγεις απο την EETT και την αστυνομία.
:hahahha:

Dhmhtrhs Oikonomou
02-04-12, 18:03
Dhmhtrhs Oikonomou έπρεπε να γράψεις ενα απο τα κλασικά: για εκπαιδευτικους λόγους, γιο πειρα(μα)τικούς λόγους, σε dummy load μονο για να εισαι οκ, όπως γράφουν όλοι εδω :001_cool:. Αν και καμια φορά βγάζουν ματι, μιας και μιλάνε για μηχανήματα 4-400, 813 κτλ



:hahahha:



το εγραψα

sv9gph
02-04-12, 23:34
για σου παναγο !!! και γω αύριο θα βάλω το εφεματζιδικο στο damy load και μετά θα πάω για εμβέλειες για να δω μέχρι που θα ακούγεται :biggrin: