PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την λήψη σήματος



valantis315
04-04-12, 00:22
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω πρόβλημα με την λήψη αναλογικού σήματος. Μπαίνω στο θέμα, ενώ έπιανα πολύ καλά όλα τα κανάλια μετά απο τα πολλά χιόνια (φυσικά χιόνια) του φεβρουαρίου, δεν πιάνω καλό σήμα στην τηλεόραση. Ενώ το MEGA τον πιάνω αρκετά καλά, όλα τα αλλα τα πιάνω με χιόνια, σε μερικά πολλα χιόνια και σε άλλα λιγότερα.
Είναι κεντρική κεραία για 14 διαμερίσματα, η υπάρχουσα εγκατάσταση ήταν 10ετίας και αποφάσισα να αλλάξω κεραία, άλλαξα κεραία και έβαλα αυτή: TELUHF200 (http://www.eurosat.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=01257), η οποία πάει σε έναν ενισχυτή και απο εκει η εξοδος σε 5 splitter που το καθένα έχει 4 εξόδους που πάνε στα διαμερίσματα. Αφού είδα ότι μετά την αλλαγή της κεραίας το σήμα δεν διορθώθηκε εβγαλα και τα 14 καλώδια απο τα splitter και τα ξαναpatchαρα απο την αρχή με βύσματα F, χωρίς και πάλι να διορθωθεί το σήμα. Το μόνο που δεν άλλαξα είναι ο ενισχυτής, και εδώ ερχετε η ερώτηση μου. Είναι δυνατόν ο ενισχυτής να υπολειτουργεί; Γιατί όταν τον βγάζω απο το ρεύμα δεν έχω καθόλου σήμα όταν τον βάζω στο ρεύμα δείχνει όπως σας είπα παραπάνω. Υπάρχει κατι άλλο που μπορεί να φταίει; Συγνώμη για το μεγάλο post αλλα εχω που παιδεύομαι 6 ώρες χωρίς αποτέλεσμα.

giannis - IKARIA
04-04-12, 00:36
φίλε Βαλάντη τσέκαρες αν οι γείτονες σου έχουν το ίδιο πρόβλημα ;; επίσης δες με εσωτερική κεραία αν υπάρχει καλύτερη λήψη, αν γίνεται ανέβασε την τηλεόραση στην ταράτσα να τσεκάρεις. ο ενισχυτής ναι μπορει να έχει πρόβλημα. οι σύνδεσις από κεραία έως και ενισχυτή είναι ένταξη ;;; το καλώδιο είναι εντάξει

ezizu
04-04-12, 00:46
Καταρχάς,valantis315, καλώς ήρθες στο forum.Το ποστ σου μάλλον είναι σε λάθος κατηγορία και ίσως πρέπει να μετακινηθεί από κάποιον διαχειριστή.
Τώρα για το πρόβλημά σου, θα σου πρότεινα, να τσεκάρεις το καλώδιο που συνδέει την κεραία με τον ενισχυτή για αρχή. Μπορείς να δοκιμάσεις, να κάνεις την σύνδεση κεραίας - ενισχυτή, πρόχειρα, με κάποιο άλλο καλώδιο, για να δείς αν θα υπάρξει βελτίωση.Και βέβαια υπάρχει περίπτωση,να υπολειτουργεί ο ενισχυτής ,αλλά ξεκίνα πρώτα από το καλώδιο.Εφόσον αυτό το καλώδιο είναι σε εξωτερικό περιβάλον,ίσως κάπου να είχε καταστραφεί η μονωσή του,(π.χ λόγω πολυκαιρίας κ.λ.π.),οπότε είναι και πιό εύκολο να πάθει κάποια ζημιά (π.χ. διάβρωση), από το χιόνι.

valantis315
04-04-12, 00:46
φίλε Βαλάντη τσέκαρες αν οι γείτονες σου έχουν το ίδιο πρόβλημα ;; επίσης δες με εσωτερική κεραία αν υπάρχει καλύτερη λήψη, αν γίνεται ανέβασε την τηλεόραση στην ταράτσα να τσεκάρεις. ο ενισχυτής ναι μπορει να έχει πρόβλημα. οι σύνδεσις από κεραία έως και ενισχυτή είναι ένταξη ;;; το καλώδιο είναι εντάξει
Ναι όλη η πόλη πιάνει κανονικά τα κανάλια εκτός το star που πιάνει γενικά με χιόνια εγω πιάνω μονο Mega καλα. Αναίβασα τηλεόραση αλλα είναι μικρή και δεν φαίνονται καλά η ποιότητα αλλα και πάλι έχει χιόνια και πρίν και μετα τον ενισχυτή (αλλα πιάνει πολύ καλύτερα απο ότι στο σπίτι) για αυτό σκέφτηκα τον ενισχυτή. Δεν μπορεί να κόπηκαν απο όλη την πολυκατοικία οι εσωτερικές καλωδιώσεις ξαφνικά. Με εσωτερική κεραία δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω αλλα είμαι σε δύσκολη περιοχή και δεν νομίζω να έχω καλύετρα αποτελέσματα. Οσο για την συνδεση κεραίας ενισχυτή είναι καινούρια μαζί με την κεραία έβαλα και καινούριο καλώδιο... Αύριο θα πάω να πάρω έναν ενισχυτή (ή αν μπορώ να πάρω για δοκιμή απο καταστημα) δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

valantis315
04-04-12, 00:48
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα! Όπως είπα καλώδιο έχω αλλάξει. Συγνώμη αν έγραψα σε λάθος μέρος!

ezizu
04-04-12, 00:54
Ουπς.Γράφαμε μαζί και ο Γιάννης με πρόλαβε.Φίλε Βαλάντη,εφόσον το καλώδιο είναι καινούργιο,όπως σωστά σου λέει και ο Γιάννης τσέκαρε τις συνδέσεις του καλωδίου σύνδεσης κεραίας - ενισχυτή.Αν έστω και ένα από τα συρματάκια του πλεντάζ, ακουμπάει πάνω στον κεντρικό αγωγό του καλωδίου ,αυτό σημαίνει απώλεια σήματος.

savnik
04-04-12, 09:12
Ναι όλη η πόλη πιάνει κανονικά τα κανάλια εκτός το star που πιάνει γενικά με χιόνια εγω πιάνω μονο Mega καλα. Αναίβασα τηλεόραση αλλα είναι μικρή και δεν φαίνονται καλά η ποιότητα αλλα και πάλι έχει χιόνια και πρίν και μετα τον ενισχυτή (αλλα πιάνει πολύ καλύτερα απο ότι στο σπίτι) για αυτό σκέφτηκα τον ενισχυτή. Δεν μπορεί να κόπηκαν απο όλη την πολυκατοικία οι εσωτερικές καλωδιώσεις ξαφνικά. Με εσωτερική κεραία δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω αλλα είμαι σε δύσκολη περιοχή και δεν νομίζω να έχω καλύετρα αποτελέσματα. Οσο για την συνδεση κεραίας ενισχυτή είναι καινούρια μαζί με την κεραία έβαλα και καινούριο καλώδιο... Αύριο θα πάω να πάρω έναν ενισχυτή (ή αν μπορώ να πάρω για δοκιμή απο καταστημα) δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
Λογικό είναι να έχει χιόνια και μετά τον ενισχυτή αφού παίρνει λίγο σήμα στην είσοδο του. Άρα φταίει ή η κεραία σου ή το καλώδιο ή και τα δύο. (Υποτίθεται ότι το σήμα στην περιοχή σου είναι καλό)

valantis315
04-04-12, 09:24
Λογικό είναι να έχει χιόνια και μετά τον ενισχυτή αφού παίρνει λίγο σήμα στην είσοδο του. Άρα φταίει ή η κεραία σου ή το καλώδιο ή και τα δύο. (Υποτίθεται ότι το σήμα στην περιοχή σου είναι καλό)

Αυτη την δουλειά δεν κάνει ο ενισχυτής; Να ενισχύει το σήμα! Δεν θα έπρεπε να καλυτερεύει το σήμα στην έξοδο του;

savnik
04-04-12, 09:52
Αυτη την δουλειά δεν κάνει ο ενισχυτής; Να ενισχύει το σήμα! Δεν θα έπρεπε να καλυτερεύει το σήμα στην έξοδο του;
Να στο κάνω ποιό κατανοητό. Όταν το σήμα που λαμβάνεις είναι με χιόνια, και τον ποιό καλό εχισχυτή να βάλεις πάλι η έξοδος του θα είναι με χιόνια.Τον ενισχυτή τον βάζουμε για τις απώλειες του καλωδίου που έχουμε (μετά τον ενισχυτή) και για να μπορούμε να μοιράσουμε το σήμα μετά τον ενισχυτή.

valantis315
04-04-12, 11:46
Να στο κάνω ποιό κατανοητό. Όταν το σήμα που λαμβάνεις είναι με χιόνια, και τον ποιό καλό εχισχυτή να βάλεις πάλι η έξοδος του θα είναι με χιόνια.Τον ενισχυτή τον βάζουμε για τις απώλειες του καλωδίου που έχουμε (μετά τον ενισχυτή) και για να μπορούμε να μοιράσουμε το σήμα μετά τον ενισχυτή.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το γνώριζα! Πήρα ενισχυτή για δοκιμή, μήπως και παίξει αλλιώς ξανα κεραμίδια και έλεγχο καλωδίου κεραίας! Σας ευχαριστω!

valantis315
04-04-12, 22:37
Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε, έφτεγε ο ενισχυτής τον άλλαξα και παίζει τζάμι. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.