PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φωτοβολταϊκό...



kostas_k
10-04-12, 00:34
Γεια σας και από μένα παιδιά..Σας βρήκα τυχαία ψαχνοντας πληροφορίες για μια φωτοβολταϊκή αμαρτία που έχω αγορασει...

Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα και έχω πελαγώσει.

Έχω πάρει αυτό το panel http://www.ebay.de/itm/100W-SOLARPANEL-SOLARMODUL-PHOTOVOLTAIK-SOLARZELLE-NEU-/251032890175?pt=Solaranlagen&hash=item3a72b9eb3f και αυτό το μηχάνημα http://www.ebay.com/itm/20A-Solar-Charge-Controller-Panel-Regulator-12V-24V-/180857687522?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1bf54de2...Το σύνδεσα κανονικά όπως λέει με μπαταρία αυτοκινητου 70-80 αμπέρ και όλα καλά τις πρώτες μέρες φόρτιζε τι μέρα και τι νύχτα κρατούσε η μπαταρία μέχρι το πρωί. Μόλις συννέφιασε συνδέω μια μεγαλύτερη μπαταρία 140 αμπέρ για να φορτίσω την άλλη και από τότε άρχισαν τα προβλήματα.....Μετράω το ρεύμα που έρχεται από το ρυθμιστή και μου βγάζει 22.2 volt τι έγινε???? αν συνδέσω τι μπαταρία που είναι 12v θα σκάσει και θα ανοίξει!!!!:biggrin:


Υ.Γ Η μπαταρια του αυτοκινητου κάνει η θέλει ειδική μπαταρία??? παίζει η δεύτερη μπαταρία που έβαλα επειδή ήταν πολλά αμπέρ να έκαψα τίποτα?? :blush:

Κυριακίδης
10-04-12, 06:51
Καλημέρα , γίνε λιγάκι πιο σαφής τι εννοείς με αυτό? Το (http://www.ebay.com/itm/20A-Solar-Charge-Controller-Panel-Regulator-12V-24V-/180857687522?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1bf54de2...%D4%EF) σύνδεσα κανονικά όπως λέει με μπαταρία αυτοκινητου 70-80 αμπέρ και όλα καλά
Που το λέει αυτό για 70 - 80 ΑΗ μπαταρίες και όχι παραπάνω? Σου το είπαν αυτοί που σου το πούλησαν? Γιατί πιστεύω μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερη μπαταρία.

Και τι εννοείς τις πρώτες μέρες φόρτιζε τι μέρα και τι νύχτα κρατούσε η μπαταρία μέχρι το πρωί ... τι εννοείς "κρατούσε " μέχρι το πρωί ? Με καταναλώσεις επάνω? ή χωρίς ? ή αλλιώς (χωρίς καταναλώσεις και συνδεδεμένα με φορτίο) μετρούσες την τάση την νύχτα και έβλεπες το πρωί να είναι λιγότερη η τάση?

Μετράω το ρεύμα που έρχεται από το ρυθμιστή και μου βγάζει 22.2 volt τι έγινε???? Τόσο πρέπει να βγάζει άσχετα που είναι διπλάσια η τάση και από την μπαταρία σου . Γιατί γίνεται πτώση τάσης όταν πηγαίνει για φόρτιση.

Υ.Γ Η μπαταρια του αυτοκινητου κάνει η θέλει ειδική μπαταρία??? παίζει η δεύτερη μπαταρία που έβαλα επειδή ήταν πολλά αμπέρ να έκαψα τίποτα??
Προτιμότερο οι μπαταρίες AGM ... ή Gel ... (Μακριά από μπαταρίες ασβεστίου) . Του αυτοκινήτου κάνουν που κάνουν δουλειά ... αλλά διαλύονται πιο εύκολα στο πέρας του χρόνου και τον καταπονήσεων στις φορτίσεις

Ποτέ μην επιχειρείς να συνδέεις 2 ανόμοιες μπαταρίες (ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΑ) ... αλλά ακόμα και όταν και οι 2 μπαταρίες είναι "γεμάτες" και πάλι δεν είναι καλό η σύνδεση τους με διαφορετική χωρητικότητα και διαφορετική εσωτερική αντίσταση.

Η μπαταρία που έβαλες η αρχική αυτοκινήτου (70-80 ΑΗ) ήταν καινούρια? ή έβαλες μια παλιατζούρα?

kostas_k
10-04-12, 23:18
Καλημέρα , γίνε λιγάκι πιο σαφής τι εννοείς με αυτό? Το (http://www.ebay.com/itm/20A-Solar-Charge-Controller-Panel-Regulator-12V-24V-/180857687522?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1bf54de2...%D4%EF) σύνδεσα κανονικά όπως λέει με μπαταρία αυτοκινητου 70-80 αμπέρ και όλα καλά
Που το λέει αυτό για 70 - 80 ΑΗ μπαταρίες και όχι παραπάνω? Σου το είπαν αυτοί που σου το πούλησαν? Γιατί πιστεύω μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερη μπαταρία.

Και τι εννοείς τις πρώτες μέρες φόρτιζε τι μέρα και τι νύχτα κρατούσε η μπαταρία μέχρι το πρωί ... τι εννοείς "κρατούσε " μέχρι το πρωί ? Με καταναλώσεις επάνω? ή χωρίς ? ή αλλιώς (χωρίς καταναλώσεις και συνδεδεμένα με φορτίο) μετρούσες την τάση την νύχτα και έβλεπες το πρωί να είναι λιγότερη η τάση?

Μετράω το ρεύμα που έρχεται από το ρυθμιστή και μου βγάζει 22.2 volt τι έγινε???? Τόσο πρέπει να βγάζει άσχετα που είναι διπλάσια η τάση και από την μπαταρία σου . Γιατί γίνεται πτώση τάσης όταν πηγαίνει για φόρτιση.

Υ.Γ Η μπαταρια του αυτοκινητου κάνει η θέλει ειδική μπαταρία??? παίζει η δεύτερη μπαταρία που έβαλα επειδή ήταν πολλά αμπέρ να έκαψα τίποτα??
Προτιμότερο οι μπαταρίες AGM ... ή Gel ... (Μακριά από μπαταρίες ασβεστίου) . Του αυτοκινήτου κάνουν που κάνουν δουλειά ... αλλά διαλύονται πιο εύκολα στο πέρας του χρόνου και τον καταπονήσεων στις φορτίσεις

Ποτέ μην επιχειρείς να συνδέεις 2 ανόμοιες μπαταρίες (ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΑ) ... αλλά ακόμα και όταν και οι 2 μπαταρίες είναι "γεμάτες" και πάλι δεν είναι καλό η σύνδεση τους με διαφορετική χωρητικότητα και διαφορετική εσωτερική αντίσταση.

Η μπαταρία που έβαλες η αρχική αυτοκινήτου (70-80 ΑΗ) ήταν καινούρια? ή έβαλες μια παλιατζούρα?



Το όλο σύστημα είναι για ρεύμα σαλιγκαριών..δηλαδή συντηρεί μια γραμμη 800 μέτρον στη προκειμένη περιπτώσει..

Ο ρυθμιστής φορτισης έχει πάνω που πρέπει να συνδεθεί το καθένα (πάνελ - μπαταριά ) και έναν ηλεκτρολόγο που ρώτησα έτσι μου είπε ότι συνδέονται..
Για τα αμπέρ τις μπαταρίας μου είπε αυτός που μου έστειλε το πάνελ ότι η μπαταριά πρέπει να είναι από 50 αμπέρ και πάνω..

Όταν το έβαλα σε λειτουργιά τις πρώτες μέρες με τη μπαταριά που ήταν μεταχειρισμένη μεν αλλά σε πόλι καλή κατάσταση μετρημένη έβγαζε 13.8 αμπέρ.. δούλευαν όλα κανονικά φόρτιζε η μπαταριά τη μέρα και το αλλο πρωί που τι μετρούσα είχε πέσει λίγο και συνέχιζε να φορτίζει όταν εβγενε Ο ήλιος...

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν την έβγαλα να τη φορτίσω με ηλεκτρικό μηχάνημα γιατί από το πάνελ δε φόρτιζε λόγο συνεφιάς και έβαλα στη θεση της μια μεγαλύτερη 140 αμπέρ που δε ξέρω αν ήταν και σε τόσο καλή κατάσταση...μετρημένη έβγαζε κοντά στα 13 αμπέρ όταν την έβαλα πάνω...

Άντεξε σχεδόν μια μέρα (είχα και ορισμένα προβλήματα στη γραμη κάπου κάπου βραχυκύκλωνε αλλά αυτά τα είχα και τότε που δούλευε κανονικά) και ξανά έβαλα πάλι τι πρωτη την 70 αρα φορτισμένη κανονικά από το ηλεκτρικό μηχάνημα...μετράω το ρεύμα που ερχόταν από το ρυθμιστή και βλέπω 22v και κάτι ....ενώ πριν ήταν 11v και κάτι....Γιατί έγινε αυτό;;; Γιατί διαβάζει τη 12v μπαταριά σαν 24v;;

Αν συνδέσω μια καινούρια μπαταριά φοβάμαι μη τι χαλάσω αφού ερχαιτε 22v από το ρυθμιστή..:crying:

Notios38
10-04-12, 23:58
Kαλησπερα Κωστα κ Πετρο...ο φορτιστης που εχεις ειναι pwm και πιθανον να θελει να ( διαβασει) την μπαταρια αν ειναι 12 η 24 V Kαι σε καθε αλλαγη που κανεις πρεπει το πανελ να ειναι εκτος ...αν δεν κανω λαθος ,για δωσε μας τα στοιχεια του φορτιστη σου...

Manthosvf
11-04-12, 00:12
να ρωτήσω και εγω κατι τι ειναι Max Power Point Tracking και τι PWM και ποια η διαφορα

Κυριακίδης
11-04-12, 08:43
Σύστημα για ρεύμα σαλιγκαριών !?#$#^? 1η φορά το ακούω ! φαντάζομαι θα είναι κάτι σαν φράκτης ηλεκτροφόρος ? ή έχω πολύ φαντασία.
Συμφωνώ με το #4 . (Για εκτός πάνελ)
Επίσης και εκτός το σύστημα (που βραχυκυκλώνει ) των 800 μέτρων .
Γιατί αν έχει απώλειες αυτό το "σύστημα" και είναι συνδεδεμένο με κακούς υπολογισμούς έχουμε μεγαλύτερη πτώση τάσης και άρα θα μπερδεύει πιθανόν και τον ρυθμιστή φόρτισης .
http://www.pals.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53:2010-03-03-19-39-58&catid=40:2010-03-02-17-11-50&Itemid=60

Notios38
11-04-12, 08:54
Μανθο με λιγα λογια ειναι ενας μετατροπεας DC/DC και στις δυο περιπτωσεις..στο mppt με καταλληλο προγραμμα διαβαζουμε την χαρακτηριστικη καμπυλη ισχυος του πανελ(του συστηματος που μας δινει ισχυ) και την μετατρεπουμε σε μια αλλη ταση(ισχυ) με πολυ χαμηλες απωλειες μετατροπης..2-4%..ενω στο pwm εχομε ενα διαμορφωτη ευρους παλμων,,,που στη εισοδο του εφαρμοζουμε την εξοδο απο τα πανελ.και στη εξοδο του εχουμε δυνατοτητα να φορτιζουμε 12 24 36 48 V ΜΕ λιγο περισσοτερες απωλειες σε σχεση με το mppt αλλα σιγουρα εχουμε μεγιστη μεταφορα ισχυος αναμεσα στα πανελ κ μπαταριες...που δεν εχουμε με αλλα γραμμικα συστηματα που ειχαν κατασκευαστει ως τωρα

Manthosvf
11-04-12, 10:20
αρα ποιο καλο ειναι το mppt σωστα?

Μανθο με λιγα λογια ειναι ενας μετατροπεας DC/DC και στις δυο περιπτωσεις..στο mppt με καταλληλο προγραμμα διαβαζουμε την χαρακτηριστικη καμπυλη ισχυος του πανελ(του συστηματος που μας δινει ισχυ) και την μετατρεπουμε σε μια αλλη ταση(ισχυ) με πολυ χαμηλες απωλειες μετατροπης..2-4%..ενω στο pwm εχομε ενα διαμορφωτη ευρους παλμων,,,που στη εισοδο του εφαρμοζουμε την εξοδο απο τα πανελ.και στη εξοδο του εχουμε δυνατοτητα να φορτιζουμε 12 24 36 48 V ΜΕ λιγο περισσοτερες απωλειες σε σχεση με το mppt αλλα σιγουρα εχουμε μεγιστη μεταφορα ισχυος αναμεσα στα πανελ κ μπαταριες...που δεν εχουμε με αλλα γραμμικα συστηματα που ειχαν κατασκευαστει ως τωρα

Notios38
11-04-12, 12:41
Σιγουρα ειναι οτι δεν εχουμε απωλειες μεταξυ πηγης -καταναλωσης και μεγιστη μεταφορα ισχυος ..ειναι το κοστος ακομα υψηλο...και με το mppt εχουμε τις ιδιες δυνατοτητες για φορτιση-επιτηρηση οπως και στο pwm..
Κώστα γιατι δεν βαζεις 24 dc στον φρακτη ειναι υπερ-αρκετη να τα εμποδισει να φυγουν...τωρα αν θες να μην μπουν αλλα ζωα μεσα τοτε εισαι οκ

vasilllis
11-04-12, 15:12
τελικα πρεπει να αποκλεισεις καποιες βλαβες.
Η πιο ευκολη ειναι να βρεις μια μπαταρια που εισαι σιγουρος οτι δουλευει.Βαλε την πανω και μετρα ταση,δεν πρεπει να ξεπερασει τα 14 αντε 14,5.Αν τα ξεπερασει καηκε ο φορτιστης.
22 μπορει να μετρησεις οταν δεν εχει μπαταρια πανω(και αν ειχες μπορει να εχει καμμενο καποιο στοιχειο)

kostas_k
13-04-12, 21:46
Σύστημα για ρεύμα σαλιγκαριών !?#$#^? 1η φορά το ακούω ! φαντάζομαι θα είναι κάτι σαν φράκτης ηλεκτροφόρος ? ή έχω πολύ φαντασία.
Συμφωνώ με το #4 . (Για εκτός πάνελ)
Επίσης και εκτός το σύστημα (που βραχυκυκλώνει ) των 800 μέτρων .
Γιατί αν έχει απώλειες αυτό το "σύστημα" και είναι συνδεδεμένο με κακούς υπολογισμούς έχουμε μεγαλύτερη πτώση τάσης και άρα θα μπερδεύει πιθανόν και τον ρυθμιστή φόρτισης .
http://www.pals.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53:2010-03-03-19-39-58&catid=40:2010-03-02-17-11-50&Itemid=60



Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..

Το όλο σύστημα δίνει ρεύμα σε 2 λαμάκια 8 χιλιοστών το καθένα που είναι καρφωμένα σε σανίδα πλαστική για να εμποδίζει τα σαλιγκάρια να περιφέρονται από δω και από εκεί μέσα στο εκτροφείο...και μια φωτό http://postimage.org/image/e0fqmah11/

Ο Ρυθμιστής είναι αυτός http://www.ebay.com/itm/10A-20A-30A-Solar-Panel-Charge-Controller-Regulator-12V-24V-ec-New-/250934032969?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3a6cd57a49 20A και είναι pwm.. τον σύνδεσα με μια καλή μπαταρία χωρίς να έχω συνδεμένο το φωτοβολταϊκό αλλα τίποτα πρέπει να τον έκαψα..τον ξαναμέτρησα πάλι μετά με το φωτοβολταϊκό συνδεμένο και όσο ρεύμα ερχόταν 22v τόσο έφευγε και προς τι μπαταρία..πάμε για άλλον δηλαδή..


Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δεν έσκασε η μπαταρία όταν το είχα συνδεμένο σχεδόν μια μέρα ολόκληρη με ήλιο και πήγαινε στη μπαταρία 22v....

καπιστρι
13-04-12, 22:11
ΟΧΙ δεν παμε για αλλον. ΜΗΝ μετρας στην εξοδο του ρυθμιστη με την μπαταρια ασυνδετη. Τα 22 βολτ χωρις μπαταρια , ειναι φυσιολογικη τιμη για μια ηλιολουστη μερα. ΣΥΝΔΕΣΕ και την μπαταρια, και παρακολουθησε την ταση στους πολους της , να μην ξεπερασει τα 14,4 βολτ. Οσο η ταση διτηρειται κατω απο τα 14,4 βολτ, ο ρυθμιστης σου ειναι ΟΚ.

vagosxx
13-04-12, 22:17
Ποτε δεν συνδεουμε δυο μπαταριες διαφορετικων χωριτικοτητων, δημιουργειται ενα ρευμα μεταξυ τους και πιθανοτατα "τελειωνουν τα λογια τους"...τωρα για το τι μπορει να συμβαινει απο δω δε μπορει να βγαλει κανεις ακρη

Notios38
13-04-12, 22:26
Kαλησπερα στην παρεα..Κωστα δυσκολο ειναι να εχει καταστραφει ..οπως γραφει και παραπανω ο Γιαννης...δεν υπαρχει περιπτωση να παει 22 V η μπαταρια..εκτος και εχεις κομενο πολο-στοιχειο...κτλ..Μια ερωτηση ειχες μετρησει κατα την εγκατασταση τις τασεις στο πανελ -φορτιστη η τωρα που εχεις προβλημα στη εγκατασταση ?τι πολυμετρο χρησημοποιησες...μια περιπτωση μονο αν τυχον συνδεθηκε με λαθος πολικοτητα η μπαταρια ...αλλα και εκει εχουν προβλεψει διοδο για προστασια....εχεις καποιο ρυθμιζόμενο τροφοδοτικο ...μεχρι τα 30v να τον τσεκαρεις?κοιτα και το προγραμμα του πρεπει με ενα μπουτον να περνει καποια ετοιμα mode..

kostas_k
20-04-12, 20:58
ΟΧΙ δεν παμε για αλλον. ΜΗΝ μετρας στην εξοδο του ρυθμιστη με την μπαταρια ασυνδετη. Τα 22 βολτ χωρις μπαταρια , ειναι φυσιολογικη τιμη για μια ηλιολουστη μερα. ΣΥΝΔΕΣΕ και την μπαταρια, και παρακολουθησε την ταση στους πολους της , να μην ξεπερασει τα 14,4 βολτ. Οσο η ταση διτηρειται κατω απο τα 14,4 βολτ, ο ρυθμιστης σου ειναι ΟΚ.

Έχω παραγγείλει ήδη άλλο ρυθμιστή να δω τι διάολο γίνεται 13 ευρω έχει δε πάνε στα κομμάτια...

Έτσι όπως μου τα λες όμως δουλεύει και αυτός... φεύγει σχεδόν 22v από το ρυθμιστή και στους πόλους δίνει max 13v δεν είδα παραπάνω..Δε ξέρω από δαύτα και μου φαίνεται αλλόκοτο...δεν μέτρησα και ένα απλό φορτιστη αυτοκινητου που έχω να δω ποσο ρεύμα φεύγει για να φορτίσει τι μπαταρία...είναι και εκεί 22v???

Notios38 Η μπαταρια δεν πήγε ποτε 22v αν πήγαινε το λογικό θα ήταν να είχε σκάσει... Μου φαίνεται ότι στην αρχή όταν το σύνδεσα έφευγε από το ρυθμιστή για τι μπαταρία 13.4 δε θυμάμαι..

Το έχω τσεκάρει με δυο διαφορετικά πολύμετρα το ίδιο δείχνουν..Θα περιμένω να έρθει ο καινούριος ρυθμιστής να τον βάλω πάνω και να δω τι θα μου δείξει.φόρτισα και μια μπαταρία μεταχειρισμένη που είχα και βγάζει 12.82... πιστεύω ότι είναι καλή.