PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυχνίες-Απορίες



Λιάτης
11-04-12, 22:03
Καλησπέρα στο forum!..Έπεσαν στα χέρια μου οι παρακάτω λυχνίες και έχω μερικές απορίες διότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν ξέρω τίποτα απο λυχνίες...
31784
Οι κωδικοί που έχουν πάνω οι λυχνίες είναι οι εξής:
1η: 7-43 188-5
2η: 7-48
η 3η δεν γράφει τίποτα
4η και 5η: 7-48 I2SKT

Οι λυχνίες βρίσκονται μέσα σε ένα ραδιόφωνο το οποίο ανοίγει, οι 3 λυχνίες που είναι διάφανες φωτίζουν αλλά το μόνο που ακούγεται είναι ένα μπζζζ...Όλα τα εξαρτήματα και τα καλώδια είναι σάπια και ξερά και έτσι σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τις λυχνίες για μια κατασκευή αφού ούτως η άλλως το ράδιο και να επισκευαστεί δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ποτέ..

Οι απορίες:

Πρώτον αναρωτιέμαι αν επειδή είναι παλιές, ίσως έχουν χαλάσει λόγω γήρανσης και αν ναι πώς μπορώ να τις ελέγξω...
Δεύτερον αν μπορεί κάποιος να μου πεί μερικές πληροφορίες γι'αυτές γιατί θα με ενδιέφερε να κατασκευάσω κάτι σαν ενισχυτή με αυτές...
Τρίτον, μπορώ να τις χρησιμοποιήσω για κατασκευή ενισχυτή? Και αν ναι, πώς? Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω για οποιοδήποτε κύκλωμα που βρώ στο διαδίκτυο ή θα χρειαστεί μελέτη και σχεδίαση ενός καινούργιου κυκλώματος? Αν όχι, τι μπορώ να κατασκευάσω με αυτές?
Τέταρτον, αν μπορώ να φτιάξω ενισχυτή με αυτές, τί αποδόσεις θα έχω? Εξαρτάται απο τις λυχνίες, απ'το κύκλωμα ή και απο τα 2?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια...

Phatt
12-04-12, 00:15
Γεια χαρα Θοδωρα.
Τις λαμπες που αναφερεις δεν τις γνωριζω, θα σου απαντησω ομως σε αλλες αποριες.Οι λαμπες δεν ενοχλουνται απο τον χρονο, δεδομενου οτι ειναι σφραγισμενες αεροστεγως σε κενο.Οι λαμπες χανουν την αποδοτικοτητα τους και χρειαζονται αλλαγη, απο τις ωρες λειτουργειας που εχουν.Καθε λαμπα εχει δικο της οριο.Για να τις ελεγξεις θα πρεπει να μετρηθουν σε λυχνιομετρο, που μας λεει σε τι κατασταση βρισκεται η λαμπα.

Συνηθως τα ραδιοφωνα εχουν μια η δυο λαμπες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για ενισχυση ηχου, δεδομενου οτι τα ραδιοφωνα της εποχης ηταν μονοφωνικα.Οποτε εαν θελεις να κατασκευασεις κατι θα ειναι μονοφωνικο.Κυκλωματα θα βρεις παρα πολλα, ελαχιστα ομως ειναι αξιολογα(αρκετα δεν λειτουργουν καν).Καθε ειδος λυχνιας θελει δικο της κυκλωμα και καθε λυχνια θελει διαφορετικες τιμες εξαρτηματων, εκτος απο αυτες που ειναι αμεσα εναλλαξημες.Η αποδοση που θα εχει ενας ενισχυτης με λυχνιες εξαρταται κατα βαση απο την λαμπα, κατοπιν απο την τοπολογια και μετα απο αλλους παραμετρους, στα εδωσα με σειρα προτεραιοτητας.

Μπορεις να κατασκευασεις ενισχυτη με καποιες απο τις λαμπες που εχει μεσα το ραδιοφωνο, αλλα δεν θα ειναι κατι αξιολογο, καθως θα ειναι μονοφωνικο και μικρης ισχυος.Για πρωτη επαφη και πειραματισμο ειναι καλη περιπτωση εχω να πω.Εαν τελικα καποια στιγμη αποφασισεις να ασχοληθεις να φτιαξεις μια σοβαρη κατασκευη με λαμπες, κανε την ερευνα σου, υπαρχουν πολλα εδω μεσα.Επισης εχε υπ'οψιν οτι το forum διαθετει μερικα απο τα καλυτερα μυαλα που κυκλοφορουν στην πιατσα στο θεμα της λαμπας, δεν προκειται να κολλησεις πουθενα.Καλη τυχει σε οτι κι αν κανεις, εδω ειμαστε.

nupogodi
12-04-12, 08:52
Το συνημένο αρχείο δεν εμφανίζεται αν δε σε πειράζει πές μας τι μάρκα είναι το ραδιόφωνο και τι μοντέλο συνήθως τα παλιά ραδιόφωνα έχουν ενα αυτοκόλλητο στο σασι στο πίσω μέρος και δείνει μάρκα και μοντέλο μετά θα ψάξουμε στο νετ με βάση αυτά τα στοιχεία
και θα βρούμε τι λυχνίες έχει το ραδιοφωνο σου και απο εκει και πέρα βλέπουμε.

Λιάτης
12-04-12, 12:50
Γεια χαρα Θοδωρα.
Τις λαμπες που αναφερεις δεν τις γνωριζω, θα σου απαντησω ομως σε αλλες αποριες.Οι λαμπες δεν ενοχλουνται απο τον χρονο, δεδομενου οτι ειναι σφραγισμενες αεροστεγως σε κενο.Οι λαμπες χανουν την αποδοτικοτητα τους και χρειαζονται αλλαγη, απο τις ωρες λειτουργειας που εχουν.Καθε λαμπα εχει δικο της οριο.Για να τις ελεγξεις θα πρεπει να μετρηθουν σε λυχνιομετρο, που μας λεει σε τι κατασταση βρισκεται η λαμπα.

Συνηθως τα ραδιοφωνα εχουν μια η δυο λαμπες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για ενισχυση ηχου, δεδομενου οτι τα ραδιοφωνα της εποχης ηταν μονοφωνικα.Οποτε εαν θελεις να κατασκευασεις κατι θα ειναι μονοφωνικο.Κυκλωματα θα βρεις παρα πολλα, ελαχιστα ομως ειναι αξιολογα(αρκετα δεν λειτουργουν καν).Καθε ειδος λυχνιας θελει δικο της κυκλωμα και καθε λυχνια θελει διαφορετικες τιμες εξαρτηματων, εκτος απο αυτες που ειναι αμεσα εναλλαξημες.Η αποδοση που θα εχει ενας ενισχυτης με λυχνιες εξαρταται κατα βαση απο την λαμπα, κατοπιν απο την τοπολογια και μετα απο αλλους παραμετρους, στα εδωσα με σειρα προτεραιοτητας.

Μπορεις να κατασκευασεις ενισχυτη με καποιες απο τις λαμπες που εχει μεσα το ραδιοφωνο, αλλα δεν θα ειναι κατι αξιολογο, καθως θα ειναι μονοφωνικο και μικρης ισχυος.Για πρωτη επαφη και πειραματισμο ειναι καλη περιπτωση εχω να πω.Εαν τελικα καποια στιγμη αποφασισεις να ασχοληθεις να φτιαξεις μια σοβαρη κατασκευη με λαμπες, κανε την ερευνα σου, υπαρχουν πολλα εδω μεσα.Επισης εχε υπ'οψιν οτι το forum διαθετει μερικα απο τα καλυτερα μυαλα που κυκλοφορουν στην πιατσα στο θεμα της λαμπας, δεν προκειται να κολλησεις πουθενα.Καλη τυχει σε οτι κι αν κανεις, εδω ειμαστε.



Φίλε Παναγιώτη σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με κάλυψες πλήρως...Έχω ψάξει γενικά και έχω δει όλα τα θέματα του forum που έχουν σχέση με λάμπες και έχω τρελαθεί με τις κατασκευές που κάνουν τα παιδιά...Γι'αυτό λοιπόν μόλις τις βρήκα λέω ώπα, εδώ είμαστε...Και αμέσως άνοιξα το θέμα για πληροφορίες γιατί θα ήθελα να φτιάξω κάτι...Μια ακόμα απορία...Αυτές που δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω για ενισχυτή, μπορώ να τις κάνω κάτι?




Το συνημένο αρχείο δεν εμφανίζεται αν δε σε πειράζει πές μας τι μάρκα είναι το ραδιόφωνο και τι μοντέλο συνήθως τα παλιά ραδιόφωνα έχουν ενα αυτοκόλλητο στο σασι στο πίσω μέρος και δείνει μάρκα και μοντέλο μετά θα ψάξουμε στο νετ με βάση αυτά τα στοιχεία
και θα βρούμε τι λυχνίες έχει το ραδιοφωνο σου και απο εκει και πέρα βλέπουμε.

Φίλε Νίκο πιστεύω οτι το έφτιαξα το συννημένο...Αν όχι παραθέτω link με το ραδιόφωνο και τις λυχνίες...

Ραδιόφωνο:

http://www.radiomuseum.org/r/rca_q10a_q_10_a_chrc594c_rc_5.html
Λυχνίες:

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_12sa7.html


http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_12sk7.html


http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_12sq7.html


http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_50l6g.html


http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_35z5g.html

Phatt
12-04-12, 14:22
Απο αυτες της λυχνιες, μια ειναι απλη διοδος, μια προενισχυτρια, μια ενισχυτρια, και οι αλλες δυο ειναι μαλλον για τις RF, που δεν γνωριζω.

Σιγουρα μπορεις να τις χρησιμοποιησεις για κατι, αλλα το θεμα ειναι, αξιζει τον κοπο; Δεν ειναι δα και κανενας θησαυρος...Αυτο που μπορεις να κανεις για πειραματισμο και μονο, ειναι να παρεις τον Μ/Σ εξοδου και τις λυχνιες που εχουν να κανουν με το κυκλωμα του ηχου και να κανεις ενα μικρο μονοφωνικο ενισχυτακι.Αυτο ομως μονο για την χαρα της κατασκευης και την γνωριμια με τις λαμπες, γιατι πρακτικα ειναι αχρηστο.

Να ξερεις οτι το μεγαλυτερο κομματι σε εναν ενισχυτη με λυχνιες ειναι το κοστος των υλικων.Πολλες φορες οχι των λυχνιων, αλλα των Μ/Σ εξοδου.

elettronica
12-04-12, 14:25
Γεια σου φίλε Θοδωρή . Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα επισκεύαζα το ραδιόφωνο .Τλπ με την 12SA7 την 50L6 και την ανορθώτρια 35Ζ5 θα έφτιαχνα έναν πομπό στα μεσαία ΑΜ (για πειραματικούς λόγους εννοείται). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και διάφορα άλλα εξαρτήματα που έχει μέσα το ραδιόφωνο.

AKHS
12-04-12, 14:35
Είναι αμαρτία να χαλάσεις αυτό το ραδιόφωνο για να πάρεις υλικά και να φτιάξεις κάτι άλλο. Μπορείς απλά να κάνεις προσπάθεια να το επαναφέρεις σε λειτουργία. Τώρα αν σου αρέσουν οι κατασκευές με λυχνίες όπως λες, αποφάσισε πρώτα τι θέλεις να φτιάξεις και μετά βρες τα υλικά από το εμπόριο και το ίντερνετ.

Λιάτης
12-04-12, 14:47
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά, με καλύψατε πλήρως...Δεν θα χαλάσω το ραδιο για κάτι που δεν θα αξίζει...Αν είναι θα δω μήπως το επισκευάσω αλλά δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθώ γιατί και πάλι δεν θα χρησιμοποιηθεί και θα καταλήξει στην ίδια κατάσταση...Τέλος πάντων, και πάλι ευχαριστώ πολύ!..

elettronica
12-04-12, 15:01
Αν το ξαναζωντανέψεις σου εύχομαι καλές ακροάσεις Και να ξέρεις ότι ο κόσμος δεν σταματάει στον υπολογιστή την τηλεόραση και τα FM .

http://www.radiofono.gr/radio/mw

Εύχομαι χρόνια πολλά επίσης

Λιάτης
12-04-12, 17:59
​Ευχαριστώ πολύ Βασίλη και σας ευχαριστώ πάλι όλους για τις πληροφορίες και σας εύχομαι καλή ανάσταση και καλό Πάσχα!..

p.gabr
12-04-12, 19:07
θοδωρη

Απο αποψεως λυχνιων ειναι οτι πιο κλασικο υπηρχε την δεκαετια 40-50
Ηταν αμερικανικες και φανταζομαι απο ραδιοφωνο rca -victory
Οι λυχνιες αυτες υπαρχουν
Δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια για να μην το επισκευασεις.
Oτι αλλο σου περνα απο το μυαλο ειναι λαθος