PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολοκληρωμένο PA0016 της Pioneer.



ezizu
25-04-12, 16:50
Γνωρίζει κάποιος φίλος ,που θα βρω datasheets, για το ολοκληρωμένο PA0016. Είναι από ενισχυτή ήχου Pioneer.Έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

moutoulos
25-04-12, 17:51
Οικιακό ή αυτοκινήτου ?.

Αν σε βοηθάει (που δεν νομίζω) το PAL007A που υπάρχει σε CAR Pioneer,
είναι το TDA7560.

spiroscfu
25-04-12, 17:55
Δες και αυτό μην βοηθήσει, κάτι σαν driver πρέπει να είναι.
32201

ezizu
25-04-12, 18:45
Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Γρηγόρη είναι από οικιακό ενισχυτή Pioneer A-445.
Σπύρο, αυτό το σχέδιο,μάλλον είναι από τον συγκεκριμένο ενισχυτή.Το ολοκληρωμένο κάνει έλεγχο του ρεύματος ηρεμίας.Από ότι καταλαβαίνω,μάλλον το ελέγχει, βάση του ρεύματος εξόδου και ίσως λειτουργεί, κατά κάποιο τρόπο, σαν ένα είδος limiter επεμβαίνοντας στην πόλωση της βαθμίδας εξόδου.Υπόθεση κάνω,δεν γνωρίζω ακριβώς,για αυτό ψάχνω τα datasheets,μήπως υπάρχει το διάγραμμα της εσωτερικής δομής του ολοκληρωμένου και μου λυθεί η απορία.

spiroscfu
25-04-12, 19:05
Λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάτι, σχετικά με την λειτουργία του την ίδια γνώμη έχω!

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
26-04-12, 12:20
Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Γρηγόρη είναι από οικιακό ενισχυτή Pioneer A-445.
Σπύρο, αυτό το σχέδιο,μάλλον είναι από τον συγκεκριμένο ενισχυτή.Το ολοκληρωμένο κάνει έλεγχο του ρεύματος ηρεμίας.Από ότι καταλαβαίνω,μάλλον το ελέγχει, βάση του ρεύματος εξόδου και ίσως λειτουργεί, κατά κάποιο τρόπο, σαν ένα είδος limiter επεμβαίνοντας στην πόλωση της βαθμίδας εξόδου.Υπόθεση κάνω,δεν γνωρίζω ακριβώς,για αυτό ψάχνω τα datasheets,μήπως υπάρχει το διάγραμμα της εσωτερικής δομής του ολοκληρωμένου και μου λυθεί η απορία.



το ic δεν υπάρχει αντιστοιχία βγαίνει με κωδικό, υπάρχει ετοιμοπαράδοτο το datasheet απο ότι είδα δεν υπάρχει καμία πληροφορία μόνο για το σχέδιο του ενισχυτή υπάρχουν πληροφορίες.

ezizu
26-04-12, 22:16
Σπύρο και Νίκο σας ευχαριστώ.
Μάλλον,από εδώ και πέρα,επειδή σκέφτομαι κάποια μετατροπή στο κύκλωμα ,θα είναι καλύτερα να ποστάρω στην κατηγορία << κυκλώματα εικόνας και ήχου >> και να συνεχίσει η συζήτηση εκεί.

sakis
26-04-12, 23:22
δεν υπαρχει προβλημα το ολκληρωμενο ειναι απλα καποιο ολοκληρωμενο το οποιο κανει το vi limiter το ρευμα ηρεμιας μπορει να ρυθμιστει με αλλον τροπο

spiroscfu
27-04-12, 00:08
Σπύρο και Νίκο σας ευχαριστώ.
Μάλλον,από εδώ και πέρα,επειδή σκέφτομαι κάποια μετατροπή στο κύκλωμα ,θα είναι καλύτερα να ποστάρω στην κατηγορία << κυκλώματα εικόνας και ήχου >> και να συνεχίσει η συζήτηση εκεί.
Μία χαρά είσαι και εδώ, λοιπόν το έψαξα λίγο.
Το σχέδιο του ενισχυτή το κατεβάζεις από εδώ (http://elektrotanya.com/pioneer_a-333-s_335-s_443-s_445-s_sm.pdf/download.html)"λογικά πρέπει να είναι ίδιο".

το επίμαχο κομμάτι είναι αυτό
32267

και κοίτα μήπως κάνει αυτή η προσθηκούλα

32274


Πάντως υπάρχει και για αγορά http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=pa0016+&_sacat=See-All-Categories.

ezizu
27-04-12, 12:40
Σπύρο ευχαριστώ και πάλι.Έχω ανοίξει νέο θέμα εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=517268#post517268 ,νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλη κατηγορία για να συζητήσουμε το κυκλωματάκι αυτό.