PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάψημο με ρεπουλίνη... Μυστικό?



picdev
29-04-12, 17:02
Θέλω να βάζω με ρεπουλίνη κάτι σιδερένια κουφώματα , είναι είδη βαμμένα με ριπολίνη μία φορά,
κάποιος μου είπε οτι οι παλιούς μάστορες έχουν ένα μυστικό για να βγαίνει το βάψιμο λείο σαν να το έχεις περάσει με πιστόλι ,έχει κανείς καμιά ιδέα?

spirakos
29-04-12, 18:03
Για να βγει σαν απο πιστολι, τοτε παρε πιστολι και πιεστικο! Αν δεν εχεις εμπειρια παλι ΣΑΝ να ειναι απο πιστολι θα φαινεται και ας ειναι
Περα απο τη πλακα περνα ενα χερι βελατουρα αφου τριψεις πολυ καλα το παλιο χρωμα, επειτα τριψε ξανα καλα με ψιλο γυαλοχαρτο 220+ και περνα τη ριπολινη αραιωμενη αρκετα με πολλες πινελιες ξανα και ξανα και ξανα πινελιες μεχρι να τραβηξει και να μη σταζει
Ειναι σχετικα δυσκολη δουλεια και θελει εμπειρια για να βγει το αποτελεσμα που θες

picdev
29-04-12, 19:11
βάζουν βελατούρα στο σίδερο? να μην τη βάψω με ρολό ?
και όταν λες αρκετά αραιωμένη ?

antonis988
29-04-12, 19:45
εγω το εχω κανει με αραιωμενη αρκετα μπογια και ρολο με κοντο γουνακι.κατι πορτοκαλι αν εχεισ παρατιρησεισε μαγαζια αλλα θελει υπομονη!!!!και πολα χερια μπογια

picdev
29-04-12, 19:48
ναι το ξέρω το πορτοκαλί, όσο για την αραίωση η ρεπουλίνη λέει μέσα 7-10% νερό

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 20:45
Νερου θα περασεις?
η απο κάτω τι είναι?

picdev
29-04-12, 20:50
δεν ξέρω δεν την πέρασα εγώ, λογικά νεύτη είναι αλλά μπορώ να μάθω

antonis988
29-04-12, 21:29
μηπος εχεις οικολογικη λαδομπογια νερου??

-nikos-
29-04-12, 22:35
τα ρολα ριπουληνης κανουν τελεια δουλεια [σφουγγαρακια]
αν βαψεις με ρολο δεν θα θελεις να ξανα χρησιμοποιησεις πινελο
και η δουλεια γινεται καλυτερα και απο πιστολι.

το μυστικο για καλη βαφη μεταλου ειναι αλλο =
αν ειναι καινουρια σιδερα πρεπει να ξεπλυθουν απο την ''γανα'' του εργοστασιου
πριν εφαρμοστει το ασταρι μεταλου [η βελατουρα ειναι για ξυλα ΜΟΝΟ]
Και αν δεν βαφεις σιδερο αλλα αλουμινιο η γαλβανι υπαρχει ειδικο ασταρι για αυτα διαφωρετικο
απο του σιδερου.

PanagiotisHlektrlogos
30-04-12, 00:06
Αν ειναι νεφτιου βαλε νεφτιου οι νερου εκτος απο ορισμενες μαρκες πολυ ακριβες οι νερου δεν κανουν!!! Μετα αν το μετανιοσεις (χαλαει το χρωμα, χαλαει η ρυτινη και γινεται σκονη η μπογια) παλι νερου θα πρεπει να βαλεις!!! Δεν μπορει να παει μπογια με ισχυροτερο διλυτικο πανο απο ασθενεστερο! αυτό ειναι κανονας!!!
Αν ομος είναι να δοσεις τοσα λευτα για μια καλή μπογια νερου ακριβη καντα αμοβολη-φλογοβολη αναλογα τις σκουριες να σηκώσεις τισ παλιες μπογιες (η δοκιμασε σ ενα σημειο αν φουσκώνει το διαλυτικο την παλια μπογια) και περασε τα ασταρι (στοκο πιστολιου) και 2 χερια μπογια αυτοκινητου μονης :) οτι και να γινει ειναι πιο ανθεκτικη και οι μικρογρατζουνες φευγουν με αλοιφη που ειναι για τα αυτοκινητα!

kentar
30-04-12, 00:18
Αφου είναι ήδη βαμμένα πάρε καλή ριπολινη νερού και ακολούθησε τις οδηγιες του spirakos είτε πινελο δουλεψεις είτε ρολάκι-σφουγγαράκι(καλής ποιοτητας)

spirakos
30-04-12, 10:17
Ακυρη η βελατουρα που ειπα, διαβασα κουφωματα και ξεκινησα τυφλα...απλα θα κουραζοσουν αλλο ενα χερι
Προς το παρων καλυτερο αποτελεσμα απο πινελο, με ρολακι δεν εχω δει, και η αποψη μου ως προς το αποτελεσμα ειναι 50% τρηψιμο και 50% ολα τα υπολοιπα

picdev
30-04-12, 10:27
αμμοβολή δεν μπορώ να κάνω,σκουριές δεν έχει απλά έχει φουσκώσει σε κάποια σημεία και έχει κιτρινίσει.
στα κενά που θα προκύψουν από το τρίψιμο στα φουσκώματα πως τα καλύπτω ?
(στοκο πιστολιου), αυτό τι είναι?
και τελικά πόσο να το αραιώσω ?