PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για probe παλμογράφου



dimpet
29-04-12, 20:01
Έχω ένα παλμογράφο Tektronix TDS210 με τα probe της μάνας του εδώ και πολύ καιρό. Το εργαλείο είναι πολύ καλό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε κάνω λάθος το κροκοδειλάκι του probe είναι πατημένο στη γη. Υπάρχει probe που να απομονώνει το κανάλι για να μπορώ να κάνω floating μετρήσεις ? Μη μου πείτε να τροφοδοτήσω το παλμογράφο με μετασχηματιστή απομόνωσης 220/220 το είχα κάνει πιο παλιά αλλά δε θέλω να λειτουργεί έτσι . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει

Ευχαριστώ πολύ

ggr
29-04-12, 20:13
Δεν ξερω αν ισχυει αλλα παρεμβαλοντας εναν πυκνωτη μεταξυ γης του παλμογραφου και γης του κυκλωματος ισως κανεις την δουλεια σου. Προς το παρον μην το δοκιμασεις. Αν καποιος φιλος το ξερει με σιγουρια ας το επιβεβαιωσει.

fmav
29-04-12, 20:23
Έχω ένα παλμογράφο Tektronix TDS210 με τα probe της μάνας του εδώ και πολύ καιρό. Το εργαλείο είναι πολύ καλό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε κάνω λάθος το κροκοδειλάκι του probe είναι πατημένο στη γη. Υπάρχει probe που να απομονώνει το κανάλι για να μπορώ να κάνω floating μετρήσεις ? Μη μου πείτε να τροφοδοτήσω το παλμογράφο με μετασχηματιστή απομόνωσης 220/220 το είχα κάνει πιο παλιά αλλά δε θέλω να λειτουργεί έτσι . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει

Ευχαριστώ πολύ

Υπάρχουν τα λεγόμενα differential probes τα οποία κάνουν αυτή τη δουλειά, είναι όμως αρκετά ακριβά.
Η πιο φθηνή και άμεση λύση είναι να χρησιμοποιήσεις και τα δύο κανάλια του παλμογράφου, συνδέοντας τη μύτη του κάθε probe στα δύο σημεία που θέλεις να μετρήσεις τη διαφορά δυναμικού και τη γη των καναλιών στη γη του κυκλώματος. Μετά με τη λειτουργία Α-Β στο μενού MATH του παλμογράφου θα βλέπεις τη διαφορά δυναμικού των δύο σημείων. Προσοχή μόνο η διαφορά δυναμικού των δύο σημείων ως προς τη γη του κυκλώματος να μην ξεφεύγει από τα όρια του παλμογράφου.

dimpet
29-04-12, 20:58
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Ta differential probe τα έψαξα λίγο στο ebay και ακόμα και τα κινέζικα ξεκινάνε απο τα 300 euro το φτηνότερο δε μιλάω για τα probe της μαμάς εταιρείας tektronix το αφήνουμε καλύτερα και είπα να ρωτήσω εδώ μήπως κάποιο αλάνι έχει μπανίσει κανα πιο οικονομικό . Αγαπητέ φίλε για μετρήσεις ισχύος τι γίνεται??? Δηλαδή τη πυροδότηση ενός θυριστορ ας πούμε που πολώνει gate ως προς cathode και είναι floating θα μπορέσω να δω με το math τη μορφή του παλμού εύρος-πλατος-ripple-τυχόν ανεπιθήμητα 'καρφιά' που υπάρχουν ? Η ας πούμε θέλω να δω σε ένα τριφασικό μοτέρ τη τάση ανάμεσα στα δυο τυλίγματα όταν αυτό τροφοδοτείται απο inverter και υπάρχει διαμορφωμένο ημίτονο εκεί τι γίνεται ?

alfadex
29-04-12, 21:27
καπου έχει ξανα συζητηθεί αυτό και το συμπέρασμα είναι να μπει μετασχηματιστής 1/1 στο κύκλωμα που θες να μετρήσεις και όχι στον παλμογράφο αλλά ούτε και να κόψεις τη γείωση του παλμογράφου . Ξερω δεν έιναι τελείως φθηνή λύση αλλά η πιο πρακτική

dimpet
29-04-12, 22:55
Βλέπω να τα σκάμε για differential probe

Costis Ni
29-04-12, 23:05
Φάνη, έχω δοκιμάσει να το κάνω αυτό με το δικό μου παλμογράφο, (Tektronix 455) αλλά δεν... τα δύο πλήν (-) από τα probe φάινεται οτι ενώνονται.

fmav
29-04-12, 23:29
...για μετρήσεις ισχύος τι γίνεται??? Δηλαδή τη πυροδότηση ενός θυριστορ ας πούμε που πολώνει gate ως προς cathode και είναι floating θα μπορέσω να δω με το math τη μορφή του παλμού εύρος-πλατος-ripple-τυχόν ανεπιθήμητα 'καρφιά' που υπάρχουν ? Η ας πούμε θέλω να δω σε ένα τριφασικό μοτέρ τη τάση ανάμεσα στα δυο τυλίγματα όταν αυτό τροφοδοτείται απο inverter και υπάρχει διαμορφωμένο ημίτονο εκεί τι γίνεται ?
Θα βάλεις το + του 1ου probe στο gate και το + του 2ου στην cathode και τις γειώσεις (-) του κάθε probe (που εννοείται ότι ενώνονται εσωτερικά στο συγκεκριμένο μοντέλο. Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο της ΤΕΚΤΡΟΝΙΧ το THS720 το οποίο έχει απομονωμένα κανάλια, αλλά αυτό είναι ειδικό όργανο για μετρήσεις ισχύος) θα τις βάλεις στη γη του κυκλώματος, ακριβώς στο ίδιο σημείο όμως και όχι σε απόσταση, αλλιώς θα πάρεις λάθος μέτρηση. Η μέθοδος λειτουργεί, με μόνο μειονέκτημα ότι ξοδεύεις και τα δύο κανάλια για να μετρήσεις ένα και μόνο σήμα.

Η λογική είναι απλή. Το κάθε κανάλι μετράει τη διαφορά δυναμικού ως προς τη γη. Άρα το 1ο μετράει Α-GND και τo 2ο Β-GND. Αν πάρεις τη διαφορά θα έχεις (Α-GND)-(B-GND)=A-B δηλαδή τη διαφορά δυναμικού μεταξύ των δύο σημείων. Προϋπόθεση για να ισχύει το παραπάνω είναι ότι τα δύο GND είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, άρα το ίδιο σημείο ακριβώς.

KOKAR
29-04-12, 23:32
Έχω ένα παλμογράφο Tektronix TDS210 με τα probe της μάνας του εδώ και πολύ καιρό. Το εργαλείο είναι πολύ καλό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε κάνω λάθος το κροκοδειλάκι του probe είναι πατημένο στη γη. Υπάρχει probe που να απομονώνει το κανάλι για να μπορώ να κάνω floating μετρήσεις ? Μη μου πείτε να τροφοδοτήσω το παλμογράφο με μετασχηματιστή απομόνωσης 220/220 το είχα κάνει πιο παλιά αλλά δε θέλω να λειτουργεί έτσι . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει

Ευχαριστώ πολύ

αλήθεια για ποιον λόγο δεν θέλεις ?

herctrap
29-04-12, 23:45
μα δεν θες μ/τ απομονωσης

απλα βγαλε το GND απο την πριζα

ή δουλεψε τον με μπαταριες

makoulis
30-04-12, 00:22
Ίσως σε βοηθήσει το videακι
http://www.youtube.com/watch?v=zsy-pxpfB4o&feature=plcp

spiroscfu
14-06-12, 16:46
Βλέπω να τα σκάμε για differential probe



απλα βγαλε το GND απο την πριζα


ή δοκίμασε κάτι τέτοιο
34371

ή ακόμη και μ/σ στα probe μπορείς να βάλεις (για χαμηλές συχνότητες)
34372

spiroscfu
14-06-12, 22:16
Και ένα ποιο ολοκληρωμένο
34384