PDA

Επιστροφή στο Forum : Επειγουσα ερωτηση για πλακετα.



mario20
07-05-12, 23:07
Καλησπερα σε ολους παιδια.Ειμαι εντελως αρχαριος σε οτι αφορα την κατασκευη πλακετων.Προσφατα αποπειραθηκα να κατασκευασω μια πλακετα,αλλα μειναν πολλα ιχνη χαλκου.Επειδη δεν μου ειχε μεινει καθολου αποχαλκωτικο και χρηματα μου προτειναν να χρησιμοποιησω "περιντρολ" και υδροχλωρικο οξυ για να σβησω τις ατελειες.Το αποτελεσμα ηταν να ξεβαψει και η πλακετα και απο πρασινη εγινε σ'αυτα τα σημεια ασπρη.Η πλακετα ειναι φωτοευαισθητη εποξικη απο πλεξιγκλας.Επισης η πλακετα στην πλευρα του χαλκου ειχε κατι σαν βερνικι το οποιο φουσκωσε.Μηπως Γνωριζει κανεις πως θα την ξαναβαψω πρασινη?Υπαρχει καποιο βερνικι-σπρευ και που μπορω να το βρω γιατι αυτη τη στιγμη ειναι σαν ζεβρα?

Ευχαριστω.

PCMan
08-05-12, 01:11
Καλησπερα σε ολους παιδια.Ειμαι εντελως αρχαριος σε οτι αφορα την κατασκευη πλακετων.Προσφατα αποπειραθηκα να κατασκευασω μια πλακετα,αλλα μειναν πολλα ιχνη χαλκου.Επειδη δεν μου ειχε μεινει καθολου αποχαλκωτικο και χρηματα μου προτειναν να χρησιμοποιησω "περιντρολ" και υδροχλωρικο οξυ για να σβησω τις ατελειες.Το αποτελεσμα ηταν να ξεβαψει και η πλακετα και απο πρασινη εγινε σ'αυτα τα σημεια ασπρη.Η πλακετα ειναι φωτοευαισθητη εποξικη απο πλεξιγκλας.Επισης η πλακετα στην πλευρα του χαλκου ειχε κατι σαν βερνικι το οποιο φουσκωσε.Μηπως Γνωριζει κανεις πως θα την ξαναβαψω πρασινη?Υπαρχει καποιο βερνικι-σπρευ και που μπορω να το βρω γιατι αυτη τη στιγμη ειναι σαν ζεβρα?

Ευχαριστω.

Δεν κατάλαβα λέξη.

Με ποιά μέθοδο την "κατασκεύασες" ?
Το πράσινο χρώμα πως βρέθηκε στην πλακέτα σου?
Τι σόι πλακέτα είναι η εποξική απο πλέξιγκλάς?
Αυτό το "βερνίκι" είναι το φωτοευαίσθητο υλικό(αν όντως μιλάμε για πλακέτα), είναι άχρωμο και δεν φουσκώνει.

Γράψε αναλυτικά τι έχεις κάνει και βγάλε φωτογραφίες.

mario20
08-05-12, 01:41
32727λοιπον αγορασα αυτην την πλακετα ειναι plexι glass(δεν ειναι σαν την κλασικη του βακελιτη).το κυκλωμα ηταν πανω οπως το βλεπετε.εγω αυτο που εκανα με την βοηθεια του περιντρολ και του ηδροχλωρικου οξεος ηταν να αφαιρεσω καποια τμηματα χαλκου που ειχε επιπλεον.μολισ χρησιμοποιησα το μιγμα του περιντρολ αφαιρεθηκε και το πρασινο χρωμα που εχει πανω η πλακετα μαζι με τα κομματια χαλκου που ηθελα να βγαλω.απλα τωρα αυτο που ζηταω ειναι αν ξερει καποιος καποιο σπρευ η βερνικι που μπορω να βαψω παλι αυτην την πλακετα.

PCMan
08-05-12, 03:20
32727λοιπον αγορασα αυτην την πλακετα ειναι plexι glass(δεν ειναι σαν την κλασικη του βακελιτη).το κυκλωμα ηταν πανω οπως το βλεπετε.εγω αυτο που εκανα με την βοηθεια του περιντρολ και του ηδροχλωρικου οξεος ηταν να αφαιρεσω καποια τμηματα χαλκου που ειχε επιπλεον.μολισ χρησιμοποιησα το μιγμα του περιντρολ αφαιρεθηκε και το πρασινο χρωμα που εχει πανω η πλακετα μαζι με τα κομματια χαλκου που ηθελα να βγαλω.απλα τωρα αυτο που ζηταω ειναι αν ξερει καποιος καποιο σπρευ η βερνικι που μπορω να βαψω παλι αυτην την πλακετα.

What the fuck!!!

Τί έκανες εδώ?

Τι κύκλωμα είναι αυτό? Έτσι το αγόρασες και του έβαλες χέρι? Για ποιό λόγο?
Τι ατέλειες είχε αν το αγόρασες έτσι?

Δεν είναι πλεξιγκλάς το υλικό.Εpoxy σκέτο λεγεται.

mario20
08-05-12, 17:46
τωρα οτι εγινε εγινε.....αστα...τωρα μπορω να κανω κατι να το διορθωσω?υπαρχει τελικως καποιο σπρευ να την βαψω ξανα για να μην ειναι ετσι?

katmadas
08-05-12, 17:56
Δες λιγο αυτο<-------- (http://www.ebay.com/itm/1pcs-PCB-UV-Curable-Solder-Mask-Repairing-Paint-Green-100g-/260980029791?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc39f395f)

mario20
08-05-12, 18:04
ευχαριστω.θα κοιταξω μηπως βρω τιποτα παρομοιο ελλαδα αλλιως μετα θα παρω αυτο που μου ειπες να δω αν κανει δουλεια.και παλι ευχαριστω

mario20
08-05-12, 18:44
http://www.tinydeal.com/pcb-fbc-uv-solder-mask-repairing-paint-p-22509.html
βρηκα αυτο...μηπως ξερει κανεις που να μπορω να αγορασω αυτο το προιον στην ελλαδα?η καποιο αλλο παρομοιο?

PCMan
08-05-12, 19:26
http://www.tinydeal.com/pcb-fbc-uv-solder-mask-repairing-paint-p-22509.html
βρηκα αυτο...μηπως ξερει κανεις που να μπορω να αγορασω αυτο το προιον στην ελλαδα?η καποιο αλλο παρομοιο?
Για ελλάδα δεν ξέρω. Ebay έχει πάντως σίγουρα.