PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσα watt καταναλωνω



thrylostheos
11-05-12, 20:37
γεια σας και καλώς σας βρήκα στο forum σας.Το ομολογώ ότι δεν είμαι και πολύ σχετικός αλλά το προσπαθώ.
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την φιλοξενία.

προσπαθώ να κάνω αυτόνομο ενα καταγραφικό dvr στην αποθήκη μου όπου δεν υπάρχει ρεύμα (ΔΕΗ).
ψάχνω λοιπόν να φορτίζω ηλιακά μια 12v μπαταρία.
η μπαταρία μου ειναι 80Ah
το dvr έχει τροφοδοτικό 12 σε 19v 90w
οι 4 κάμερες παίρνουν ρεύμα από το 12v κατευθείαν
με αυτά η μπαταρία αποφορτίζετε σε 18 ώρες.
το τροφοδοτικό των καμερων αν είχαμε ρεύμα 220 γράφει 1Α σε κάθε μια
ενώ του dvr αν είχαμε ρεύμα 1200mA
δεν ξέρω αν βοηθάνε αυτα....
φτάνει ένα πανελ 40w τουλάχιστον να μεγαλώσει η αυτονομία του?
Ευχαριστώ

katmadas
11-05-12, 21:42
Τωρα πως την φορτιζεις την μπαταρια?
Οταν λες λιγο τι ενοεις?
Γιατι μιλαμε για πολυ λιγο...
Αν λες οτι οι μπαταριες σου αδειαζουν σε 18 ωρες αυτο σημενει οτι τραβας περιπου 4,5 αμπερ την ωρα που σημενει 50 βατ περιπου.
Το πανελ των 40 βατ θα σου δινει περιπου 2,5 αμπερ την ωρα...
Οποτε καταλαβαινεις οτι θελεις κατι πολυ μεγαλυτερο αν θες αυτονομια.

info@kalarakis.com
11-05-12, 21:43
Το dvr πρέπει να είναι 12V Τουλάχιστον όσα έχω εγώ
το πάνελ πρέπει να είναι 110W γιατί το χειμώνα θα βγάζει τα μισά.
το DVR με μια κάμερα είναι 6W
Κάθε κάμερα υπολόγιζε περίπου 600ma αν έχει και νυκτερινό φωτισμό
Αν έχεις βάλει μπαταρία αυτοκινήτου καλύτερα να πάρεις μια ασβεστίου

spyropap
11-05-12, 22:56
http://www.ebay.com/itm/270960716045?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Αυτό είναι κατάλληλο για την περίπτωση σου. Μόνο μην με ρωτήσεις που θα το βρεις..

thrylostheos
12-05-12, 13:14
καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
έχω δυο ίδιες μπαταρίες και την μια την φορτίζω σπίτι και την άλλη την έχω στην θέση της.

αν βάλω μεγαλύτερο πανελ το περισσευούμενο ρεύμα πως το διαχειρίζομαι η δεν υπάρχει πρόβλημα
το dvr είναι 19v και η τροφοδοσία του γίνετε με ενα τροφοδοτικό για λαπτοπ για αυτοκινήτου που κάνει το 12v σε 19v

spyropap
12-05-12, 13:32
Το ρεύμα του πάνελ διαχειρίζεται ο ρυθμιστής φόρτισης που φορτίζει της μπαταρίες. Οι αποδοτικότεροι ρυθμιστές είναι τύπου MPPT.
To step-up τροφοδοτικό θα μείνει ως έχει να δίνει τα 19v.

Να βάλεις ανεμιστήρες σε τροφοδοτικό και dvr για ψύξη. DC fan χαμηλής κατανάλωσης με 0.1Α
Εάν δεν βάλεις ανεμιστήρες σε αυτά θα λιώσουν..

Με πάνελ 60W θα μπορείς να έχεις φόρτιση περίπου 3.5A που τα βλέπω στο όριο για το σύστημα σου. Μεγαλύτερο θα ήταν καλύτερο, 120W είναι αρκετό.

vasilllis
12-05-12, 15:44
σιγουρα πρεπει να μεγαλωσεις και τον αποθηκευτικο σου χωρο (αρα να γινει 2χ80 αφου τις εχεις κιολας)
με αυτο το σκεφτικο πρεπει να παρεις πανελ τα οποια σε 6 ωρες το καλοκαιρι και σε 3 τον χειμωνα(τα υπολογιζουνε σε 8/4) θα εχουν γεμισει φουλ τις μπαταριες σου.
οποτε θες περιπου το καλοκαιρι 250w πανελ.

αλπινιστης
13-05-12, 11:40
Εγω θα σταθω λιγο στο θεμα μπαταριας.
Φιλε Μπαμπη (αν και εισαι γαυρος:001_tt2:) θα σου προτεινω να κοιταξεις για μπαταριες traction. Οι μπαταριες αυτοκινητου μπορει να λενε 80 Ah αλλα δεν σου προσφερουν αυτα που λενε.Οι μπαταριες traction ειναι μπαταριες φορτιου (ηλεκτρικα οχηματα-κλαρκ κ.τ.λ.) Η διαρκεια τους ειναι 8 με 10 φορες περισοτερη απο την απλη μπαταρια αυτοκινητου -στις ιδιες Ah-
ρωτα καποιον διαβασμενο μπαταρια στην περιοχη σου και ριξε και μια ματια για μπαταριες exide π.χ.
Οταν στην εταιρια δινουμε μηχανημα που θα δουλευει ΜΟΝΟ με μπαταριες χρησιμοποιουμε exide.

Gant
13-05-12, 12:32
Τωρα πως την φορτιζεις την μπαταρια?
Αν λες οτι οι μπαταριες σου αδειαζουν σε 18 ωρες αυτο σημενει οτι τραβας περιπου 4,5 αμπερ την ωρα ...

Τα αμπέρ είναι μονάδα μέτρησης του ηλεκτρικού ρεύματος. Το "αμπερ την ώρα" είναι σε αυτήν την περίπτωση λάθος.

thrylostheos
14-05-12, 18:46
λοιπόν ας αρχίσω από το πανελ και τον ρυθμιστή ( 10Α η 20Α για μελλοντική επέκταση) και όταν παλιώσουν οι μπαταρίες μου βρίσκω κάτι καλύτερο.

φίλε μου Αλεξανδρε - Αλπινιστή το γαύρος είναι μια παιδική και ανίατη ασθένεια:biggrin:

σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας

thrylostheos
24-05-12, 23:31
το βάλαμε το πάνελ και τον ρυθμιστή και παρόλο που 2 μέρες έχουμε σύννεφα έχουμε αυτονομία.80w το πανελ 10Α ο ρυθμιστής

katmadas
25-05-12, 11:55
Αντε να κανει και λιγο ηλιο να ανεβει η αυτονομια να βαλουμε και κανα γαυρο στα καρβουνα.....:001_tt2:

thrylostheos
25-05-12, 12:50
Αντε να κανει και λιγο ηλιο να ανεβει η αυτονομια να βαλουμε και κανα γαυρο στα καρβουνα.....:001_tt2:
δεν τρώγονται με τίποτα αυτοί άσε να φάμε τίποτα άλλο...:biggrin: