PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σε Σύνδεση LED σε σειρά.



v.marinos
13-05-12, 17:05
Είχα ένα δίλημμα αν πρέπει να συνδέσω τα led μου σε σείρα ή παράλληλα για να φτιάξω ένα πίσω φως ποδηλάτου. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω στο arduino πρώτα 1-2 συνδεσμολογίες.
Είχα το εξής πρόβλημα, 6 led παράλληλα φώτιζαν μια χαρά ακόμα και με 3.3V ενώ 6 led σε σειρά ήταν σβηστά.
Έβαλα λοιπόν 2 led σε σειρά και με 3.3V ίσα που φαινόντουσαν ενώ με 5V ήταν εκτυφλωτικά. Μετά έβαλα 3 led σε σειρά και με 3.3V ήταν σβηστά εντελώς ενώ με 5V ίσα που φαινόντουσαν. Άρα απ'ότι καταλαβαίνω κάθε led τραβάει πολύ ρεύμα? Δε μπορώ να το κατανοήσω αυτό όμως, αφού έχω σε σειρά, δε θα'πρεπε το ρεύμα να είναι ίδιο σε όλα τα led (σε όλο τον κλάδο) και να ανάβουν όλα το ίδιο? Ενώ πιστεύω πως παράλληλα, το ρεύμα θα διαιρούταν σε 6 κλάδους και κάθε led θα άναβε λιγότερο απ'ότι σε σειρά.
Καταλαβαίνω ότι κάτι μου διαφεύγει απ'τη λειτουργία του led κι αυτός είναι ο σκοπός αυτού του post.

Υ.Γ.: Στην παράλληλη σύνδεση χρησιμοποίησα μία αντίσταση για κάθε led ενώ στη σύνδεση σε σειρά δεν έβαλα καθόλου αντίσταση.

leosedf
14-05-12, 08:22
Μεταφέρθηκε απο τα κυκλώματα

SV1JRT
14-05-12, 08:38
Είχα ένα δίλημμα αν πρέπει να συνδέσω τα led μου σε σείρα ή παράλληλα για να φτιάξω ένα πίσω φως ποδηλάτου. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω στο arduino πρώτα 1-2 συνδεσμολογίες.


Φίλε μου, ποιά είναι η σχέση σου με τα ηλεκτρονικά ??
Γνωρίζεις τον νόμο του OHM ή όχι ??

GeorgeVita
14-05-12, 08:56
... να συνδέσω τα led μου σε σειρά ή παράλληλα ...
Διάβασε το θέμα: Υπόθεση: LED (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=368357#post368357)

Κάθε LED έχει κατασκευαστεί για να λειτουργεί σε συγκεκριμένη τάξη ρεύματος (If). Τα LED "ενδείξεων" είναι κατασκευασμένα για λειτουργία στα 10 mA ενώ αυτά για φωτισμό θέλουν περισσότερο ρεύμα. Σε σειρά μπορείς να βάλεις LED ίδιας τάξης ρεύματος έτσι ώστε να ανάψουν σωστά. Πάντα βάζεις μια αντίσταση σε σειρά με το/τα LED για να περιοριστεί το ρεύμα στα επίπεδα που χρειάζεται.

Κάθε LED όταν ανάψει παρουσιάζει επάνω του μια πτώση τάσης (Vf) που είναι ανάλογη με την τεχνολογία κατασκευής του που καθορίζει το χρώμα και την φωτεινότητα του LED. Συνήθως τα κόκκινα LED έχουν Vf περίπου 1.9V, τα κίτρινα 2.1V, τα μπλε λίγο πάνω από 3V και τα λευκά από 3.3V έως 3.8V. Σε κάθε περίπτωση διαβάζεις τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής/πωλητής.

Οταν βάλεις τα LED σε σειρά, το άθροισμα των Vf (πτώση τάσης επάνω σε κάθε LED) πρέπει να είναι χαμηλότερο από την τάση τροφοδοσίας. Η "περίσσια" τάση θα καταναλωθεί επάνω σε μια αντίσταση (σε σειρά) η οποία θα ρυθμίσει και το ρεύμα λειτουργίας του κυκλώματος.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/led_x3_12.jpg

Ετσι αν έχεις σε σειρά 3 LED με τάση τροφοδοσίας 12V και άθροισμα Vf1+Vf2+Vf3=9.8V η διαφορά τάσης επάνω στην αντίσταση θα είναι 12V-9.8V=2.2V. Για ρεύμα 10mA θα χρησιμοποιήσεις σε σειρά μια αντίσταση R=V/I=2.2V/0.01A=220Ω

G

v.marinos
14-05-12, 20:51
Φίλε μου, ποιά είναι η σχέση σου με τα ηλεκτρονικά ??
Γνωρίζεις τον νόμο του OHM ή όχι ??

Ναι τον γνωρίζω, γιατί?



Διάβασε το θέμα: Υπόθεση: LED (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=368357#post368357)

Κάθε LED έχει κατασκευαστεί για να λειτουργεί σε συγκεκριμένη τάξη ρεύματος (If). Τα LED "ενδείξεων" είναι κατασκευασμένα για λειτουργία στα 10 mA ενώ αυτά για φωτισμό θέλουν περισσότερο ρεύμα. Σε σειρά μπορείς να βάλεις LED ίδιας τάξης ρεύματος έτσι ώστε να ανάψουν σωστά. Πάντα βάζεις μια αντίσταση σε σειρά με το/τα LED για να περιοριστεί το ρεύμα στα επίπεδα που χρειάζεται.

Κάθε LED όταν ανάψει παρουσιάζει επάνω του μια πτώση τάσης (Vf) που είναι ανάλογη με την τεχνολογία κατασκευής του που καθορίζει το χρώμα και την φωτεινότητα του LED. Συνήθως τα κόκκινα LED έχουν Vf περίπου 1.9V, τα κίτρινα 2.1V, τα μπλε λίγο πάνω από 3V και τα λευκά από 3.3V έως 3.8V. Σε κάθε περίπτωση διαβάζεις τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής/πωλητής.

Οταν βάλεις τα LED σε σειρά, το άθροισμα των Vf (πτώση τάσης επάνω σε κάθε LED) πρέπει να είναι χαμηλότερο από την τάση τροφοδοσίας. Η "περίσσια" τάση θα καταναλωθεί επάνω σε μια αντίσταση (σε σειρά) η οποία θα ρυθμίσει και το ρεύμα λειτουργίας του κυκλώματος.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/led_x3_12.jpg

Ετσι αν έχεις σε σειρά 3 LED με τάση τροφοδοσίας 12V και άθροισμα Vf1+Vf2+Vf3=9.8V η διαφορά τάσης επάνω στην αντίσταση θα είναι 12V-9.8V=2.2V. Για ρεύμα 10mA θα χρησιμοποιήσεις σε σειρά μια αντίσταση R=V/I=2.2V/0.01A=220Ω

G

Ευχαριστώ πολύ George τελικά ρώτησα κι αλλού κι έμαθα την εσωτερική λειτουργία του led οπότε κατάλαβα πλήρως πώς πρέπει να τα συνδέω! Δε βρήκα όμως ούτε ένα λόγο να τα συνδέω σε σειρά! Μόνο παράλληλα μου φαίνεται ότι δουλεύει! Μόνο η ζωή της μπαταρίας μεγαλώνει όταν είναι σε σειρά αλλά θέλεις μεγαλύτερη μπαταρία για πολλά led...

katmadas
14-05-12, 21:18
Παντως φιλε απορω...
Ξερεις απο Αρδθινο και δεν γνωριζεις πολλα για τα λεντ....
Παντως προιδοποιητικα μην ξαναβαλεις λεντ σε σειρα χωρις αντισταση....και ειδικα στην εξοδο απο κανενα Arduino.....
Και γενικα παντα τα λεντ τα βαζεις σε σειρα με αντισταση.
Για να καταλαβεις ακομα περισοτερα κοιτα το ρευμα σε σχεση με την ταση:
3307933080

v.marinos
14-05-12, 22:15
Παντως φιλε απορω...
Ξερεις απο Αρδθινο και δεν γνωριζεις πολλα για τα λεντ....
Παντως προιδοποιητικα μην ξαναβαλεις λεντ σε σειρα χωρις αντισταση....και ειδικα στην εξοδο απο κανενα Arduino.....
Και γενικα παντα τα λεντ τα βαζεις σε σειρα με αντισταση.
Για να καταλαβεις ακομα περισοτερα κοιτα το ρευμα σε σχεση με την ταση:
3307933080

Το arduino δε σου μαθαίνει τίποτα για την εσωτερική συμπεριφορά του led, ένα παιχνίδι είναι!
Γενικά τα βάζω με αντιστάσεις ναι, αλλά τώρα θα τα βάλω παράλληλα όλα χωρίς αντίσταση μάλλον! Θα έχω 3V μπαταρία την οποία αντέχουν τα led...

plouf
14-05-12, 22:54
δεν αντέχουν τα 3 βολτ καθολου.. ακόμα και το σχεδιάγραμαμ πυ δείχνεις δέιχνει περίπτα 60ma ++ στα 3 βολτ πολύ πάνω απο τις αντοχές τους...

αλλα ακόμα και στη σωστή τάση να έιναι μια μικρη αντίσταση παντα ειναι καλή..