PDA

Επιστροφή στο Forum : Φύλαξη απομακρυσμένου αγροτεμαχίου



fm344
16-05-12, 04:49
καλημερα
στο περβολι,εχουμε μερικες κοτες,λαγους,κουνελια.
ειναι απομερο το μερος,και δεν εχει ακομα ρευμα.
θελουμε να βαλουμε μια καμερα για να καταγραφη τις τυχον ανεπιθυμητες επισκεψης καπιων που θα επιχηρησουν να μπουν για να παρουν λαγους,κουνελια,κοτες.
τι θα χρειαστουμε ως εξοπλησμο.γινεται η καμερα να καταγραφη οταν πιασει κινηση,και οχι συνεχος?

PCMan
16-05-12, 05:14
καλημερα
στο περβολι,εχουμε μερικες κοτες,λαγους,κουνελια.
ειναι απομερο το μερος,και δεν εχει ακομα ρευμα.
θελουμε να βαλουμε μια καμερα για να καταγραφη τις τυχον ανεπιθυμητες επισκεψης καπιων που θα επιχηρησουν να μπουν για να παρουν λαγους,κουνελια,κοτες.
τι θα χρειαστουμε ως εξοπλησμο.γινεται η καμερα να καταγραφη οταν πιασει κινηση,και οχι συνεχος?

Θα χρειαστείς μια κάμερα, ένα καταγραφικό(ή ένα pc που θα το μετατρέψεις σε καταγραφικό), μία οθόνη, ένα πάνελ ένα φορτιστή μια μπαταρία και καλωδίωση(και ένα μικρό 12v atx τροφοδοτικό στην περίπτωση του pc).
Αν θέλεις πολύ λεπτομέρεια στην εικόνα, τότε θα βάλεις ip camera. Εδώ για καταγραφικό δεν ξέρω. Δε νομίζω να δέχονται ip καμερες, τουλάχιστον τα φτηνά.
Σου τα έγραψα χονδρικά και αόριστα γιατί δεν μας είπες πόσα λεφτά διαθέτεις.

Μπορείς να τις κάνεις να γράφουν όταν βλέπουν κίνηση. Νομίζω όλα τα καταγραφικά το κάνουν. Εγώ 9 κάμερες έχω και έτσι τις έχω να γράφουν. Γλυτώνω πολύ χώρο, άσε που είναι πιο εύκολο να αναζητήσεις κάτι.

Κυριακίδης
16-05-12, 06:56
Χα χα χαααα , με συγχωρείται που γελάω .... αλλά έχω όντως έναν γείτονα που στην πολυκατοικία που μένουμε βρήκε ένα μικρό μπαξεδάκι 10 τετραγωνικά , το έσκαψε και φύτεψε 5-6 μαρούλια και καμιά 20 αρια κρεμμυδάκια και 5 ντοματιές .

Και έβαλε σύστημα παρακολούθησης με 2 φωτοκύτταρα και 2 κάμερες (στραμμένες πάνω στα ζαρζαβατικά !!) για να ΜΗΝ του τα φάνε !!! Το κόστος για όλο αυτό το σύστημα που το τοποθέτησε είναι 20 πλάσιο από την πιθανή παραγωγή που πρόκειται να βγάλει . Ααααα ρε τι άλλο έχουμε να δούμε ! Ίσως και κανένα ναρκοπέδιο γύρω γύρω και τίποτα λυσσασμένα λυκόσκυλα .

klik
16-05-12, 09:13
Βάλε σκύλο. Θέλεις διπλή περίφραξη (εξωτερική ο σκύλος και εσωτερική τα ζώα/φυτά). Αλλά αν ξεχάσεις να ταϊσεις τον σκύλο, θα βρεί μόνος του φαγητό (κουνελίσια κονσέρβα!)

-nikos-
16-05-12, 09:17
καλημερα
στο περβολι,εχουμε μερικες κοτες,λαγους,κουνελια.
ειναι απομερο το μερος,και δεν εχει ακομα ρευμα.
θελουμε να βαλουμε μια καμερα για να καταγραφη τις τυχον ανεπιθυμητες επισκεψης καπιων που θα επιχηρησουν να μπουν για να παρουν λαγους,κουνελια,κοτες.
τι θα χρειαστουμε ως εξοπλησμο.γινεται η καμερα να καταγραφη οταν πιασει κινηση,και οχι συνεχος?

εχω αγωρασει ενα τετοιο συστημα απο το λιντλ [ειχε φερει καποτε] με 40 ευρο,, δουλευει
με 5 βολτ τροφωδοσια και γραφει μονο την κινηση [οταν δεν κινητε τιποτα δεν γραφει]
σε ασπρομαυρη εικονα σε καρτα μνημης.

σιγουρα υπαρχει αλλα δεν ξερω τι τιμη εχει στα σχετικα καταστηματα.

fm344
16-05-12, 17:44
για γραψε μου την μαρκα,που πηρες απο το lidi?

stinger
16-05-12, 18:33
καλημερα
στο περβολι,εχουμε μερικες κοτες,λαγους,κουνελια.
ειναι απομερο το μερος,και δεν εχει ακομα ρευμα.
θελουμε να βαλουμε μια καμερα για να καταγραφη τις τυχον ανεπιθυμητες επισκεψης καπιων που θα επιχηρησουν να μπουν για να παρουν λαγους,κουνελια,κοτες.
τι θα χρειαστουμε ως εξοπλησμο.γινεται η καμερα να καταγραφη οταν πιασει κινηση,και οχι συνεχος?

αν ερθει ενας κλεφτης και φορα κουκουλα η θα εχει παραποιησει τα χαρακτηριστικα του τι θα εχεις καταφερει??θα εχεις πληρωσει ενα σωρο λεφτα και θα εχεις χασει και τα ζωα σου...αν ομως ειχες ενα συναγερμο με 3-4 ζευγαρια beams και μια βαρβατη σηρεινα οχι απαραιτητα αυτοπροστατευομενη και ενα προβολεα 12 βολτ να αναβει αυτοματα με τον συναγερμο τοτε θα ειχες πετυχει την αποτροπη που ειναι και το ζητουμενο σου...και ο πιο χαζος κλεφτης να ερχοταν θα εφευγε..
μπορεις να εχεις και ενα παλιο κινητο να σε παιρνει τηλ ..υπαρχουν λυσεις πιο θφηνες..επαρχεια ειμαι κι εγω και υπαρχει κι εδω αυτο το προβλημα

fm344
16-05-12, 18:49
αν ερθει ενας κλεφτης και φορα κουκουλα η θα εχει παραποιησει τα χαρακτηριστικα του τι θα εχεις καταφερει??θα εχεις πληρωσει ενα σωρο λεφτα και θα εχεις χασει και τα ζωα σου...αν ομως ειχες ενα συναγερμο με 3-4 ζευγαρια beams και μια βαρβατη σηρεινα οχι απαραιτητα αυτοπροστατευομενη και ενα προβολεα 12 βολτ να αναβει αυτοματα με τον συναγερμο τοτε θα ειχες πετυχει την αποτροπη που ειναι και το ζητουμενο σου...και ο πιο χαζος κλεφτης να ερχοταν θα εφευγε..
μπορεις να εχεις και ενα παλιο κινητο να σε παιρνει τηλ ..υπαρχουν λυσεις πιο θφηνες..επαρχεια ειμαι κι εγω και υπαρχει κι εδω αυτο το προβλημα
...........
καλησπερα.
δεν ειμαι χθεσινος!.
ολοι βαζουν τις καμερες εξω απο την πορτα,απο την εισοδο.
αυτος που θα ερθεισιγουρα θα εχει κανει ''αναγνωριση''του χωρου.αν ερθει με αμαξι θα το αφυση πιο πανω η πιο κατω,αν ερθει πεζος την κουκουλα θα την βαλει λιγο πριν φταση στο χωρο για να μην τον δουνε καπιοι.
αποτε η καμερα δεν κανει τιποτα.
αν ομως μπει η καμερα πιο περα απο την συνηθιζσμενη τοποθετηση ,δηλαδη 5μ πιο εξω,πιο κατω,πιο πανω,η,κατω στο εδαφος σιγουρα θα γραψει πολλα στοιχεια.
και ειναι εξοχη,εχει τοπο αρκετο να κρυφτη καλα και να μην εντοπιζετε.σε αντι8εση με την πολη,που την εχεις εξω απο την πορτα.

fm344
16-05-12, 18:51
Βάλε σκύλο. Θέλεις διπλή περίφραξη (εξωτερική ο σκύλος και εσωτερική τα ζώα/φυτά). Αλλά αν ξεχάσεις να ταϊσεις τον σκύλο, θα βρεί μόνος του φαγητό (κουνελίσια κονσέρβα!)
...........
σωστα ο σκυλος θελει ταισμα,οποτε δεν συνφερει.
καλυτερα να βαλω το συστημα που ειχαμε μαθει στο στρατο,το σχοινι με τα τενεκεδακια!!!!!!!χεχεχε

-nikos-
16-05-12, 20:11
για γραψε μου την μαρκα,που πηρες απο το lidi?

MARKA.........LIDL,,,,,,,
33176

stinger
16-05-12, 21:47
...........
καλησπερα.
δεν ειμαι χθεσινος!.
ολοι βαζουν τις καμερες εξω απο την πορτα,απο την εισοδο.
αυτος που θα ερθεισιγουρα θα εχει κανει ''αναγνωριση''του χωρου.αν ερθει με αμαξι θα το αφυση πιο πανω η πιο κατω,αν ερθει πεζος την κουκουλα θα την βαλει λιγο πριν φταση στο χωρο για να μην τον δουνε καπιοι.
αποτε η καμερα δεν κανει τιποτα.
αν ομως μπει η καμερα πιο περα απο την συνηθιζσμενη τοποθετηση ,δηλαδη 5μ πιο εξω,πιο κατω,πιο πανω,η,κατω στο εδαφος σιγουρα θα γραψει πολλα στοιχεια.
και ειναι εξοχη,εχει τοπο αρκετο να κρυφτη καλα και να μην εντοπιζετε.σε αντι8εση με την πολη,που την εχεις εξω απο την πορτα.

εγω την αποψη μου σου επα..εσυ πληρωνεις αλλωστε εσυ αποφασιζεις..επειδη εχω δοκιμασει αρκετες καμερες πρεπει να προσεξεις ωστε αν θελεις να γραψει καθαρα μια καμερα το βραδυ πρεπει να ειναι τουλαχιστον 650-700 γραμμων...

info@kalarakis.com
16-05-12, 22:29
Βάλε καλύτερα ηλεκτροφόρο φράκτη τον εσωτερικό!!!!!! θέλει απλός μια μπαταρία και ενα μ/τ τηλεόρασης και λίγα φτηνά εξαρτήματα.

Το καλύτερο ει ναι ο συναγερμός που σου πρότειναν
Πες ότι ήρθε χωρίς κουκούλα και τον κατέγραψε Μετά τι
θα του κάνεις μήνυση? θα τον δείρεις? , άσε που μπορεί να του αρέσουν οι κάμερες και να τις πάρει φεύγοντας μαζί και το καταγραφικό.

picdev
16-05-12, 22:37
μπορείς να βάλεις συμβατό καταγραφικό με κάμερες που να υποστιρίζει σύνδεση στο internet,
μετά υπάρχει φτηνό router που δουλεύει με κάρτα sim, απο ebay στοιχίζει 20-30ε.
σε αναμονή η κίνηση θα είναι ελάχιστη , μιας και το καταγραφικό θα ενημερώνει ενημερώνει μόνο το ddns ,

Nightkeeper
16-05-12, 22:40
Χα χα χαααα , με συγχωρείται που γελάω .... αλλά έχω όντως έναν γείτονα που στην πολυκατοικία που μένουμε βρήκε ένα μικρό μπαξεδάκι 10 τετραγωνικά , το έσκαψε και φύτεψε 5-6 μαρούλια και καμιά 20 αρια κρεμμυδάκια και 5 ντοματιές .

Και έβαλε σύστημα παρακολούθησης με 2 φωτοκύτταρα και 2 κάμερες (στραμμένες πάνω στα ζαρζαβατικά !!) για να ΜΗΝ του τα φάνε !!! Το κόστος για όλο αυτό το σύστημα που το τοποθέτησε είναι 20 πλάσιο από την πιθανή παραγωγή που πρόκειται να βγάλει . Ααααα ρε τι άλλο έχουμε να δούμε ! Ίσως και κανένα ναρκοπέδιο γύρω γύρω και τίποτα λυσσασμένα λυκόσκυλα .

Χαχαχαχα!!!! Ενας εδω εβαλε απλα ταμπελες "" ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΗΤΕ ΝΑ ΚΛΕΨΕΤΕ'' :biggrin: Δεν ειναι κακη ιδεα , ασε που ειναι και ανεξοδη,ουτε ρευμα ουτε καμερες,ουτε τπτ.......
Δ