PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπή ηλεκτρονικου κύκλωματος σε λογισμικό σχεδίασης πλακετας



vaggstef
16-05-12, 20:18
Γεια σας παιδια,
έχω το παρακάτω κύκλωμα και θέλω να το μετατρέψω με λογισμικό σχεδίασης πλακέτας πχ fritzing, μπορεί καποιος να με βοηθήσει ? καθώς αν υπάρχει τρόπος να το "τρέξω" σαν εξομοιωτή να δω πως δουλεύει (μπορεί να λέω και πατάτες ως αρχάριος και νέο μέλος του φόρουμ)

SV1JRT
17-05-12, 09:42
Γεια σας παιδια,
έχω το παρακάτω κύκλωμα και θέλω να το μετατρέψω με λογισμικό σχεδίασης πλακέτας πχ fritzing, μπορεί καποιος να με βοηθήσει ? καθώς αν υπάρχει τρόπος να το "τρέξω" σαν εξομοιωτή να δω πως δουλεύει (μπορεί να λέω και πατάτες ως αρχάριος και νέο μέλος του φόρουμ)

Μπορείς να πάρεις ένα "ελευθερο" πρόγραμμα, σαν το EAGLE και να κάνεις την σχεδίαση σου....

FILMAN
17-05-12, 15:51
Συγγνώμη, ποιος σχεδίασε αυτό το πράγμα;

vaggstef
17-05-12, 16:31
Συγγνώμη, ποιος σχεδίασε αυτό το πράγμα;
ενασ γνωστοσ μου..το κύκλωμα αυτο δν ξερω αν λειτουργει σωστα κανει ενα drimmer (ανατολη-δυση) το οποιο αφορά λάμπες τ5 πως μπορώ να το κάνω ποιο εύκολα?

GR_KYROS
17-05-12, 16:44
Συνονόματε πες μας τι θες να κάνεις γιατί ανατρίχιασε ο φίλιππος και με το δίκιο του…
Αυτό το κύκλωμα είναι απαράδεκτο…

vaggstef
17-05-12, 17:50
Συνονόματε πες μας τι θες να κάνεις γιατί ανατρίχιασε ο φίλιππος και με το δίκιο του…
Αυτό το κύκλωμα είναι απαράδεκτο…

γεια σου φίλε μ!το ξέρω το κύκλωμα αυτό είναι τελείως ερασιτεχνικό..λοιπόν, εγώ θέλω ένα κύκλωμα το οποίο να μ ανάβει την λάμπα σταδιακά(15-20 λεπτά μέχρι την μαχ απόδοση της, καθώς και το ακριβώς αντίθετο για το σβήσιμο τους..θα το πω και ποιο απλά..προορίζετε για ενυδρείο στο οποίο έχω 2 λάμπες τ5 με ένα χρονομετριτη να ανάβει συγκεκριμένες ώρες..αυτό π θέλω είναι να μην ανάβουν και σβήνουν μπαμ και κάτω.θέλω απο την στιγμή που ανοίξει ο χρονομετριτης να κάνει 15-20 λεπτά να ανάψουν φουλ και όταν κλείσει ο χρονομετρητής να σβήνουν σταδιακά (ομοίως 15-20 λεπτά) τελείως

GR_KYROS
17-05-12, 22:09
το παρακάτω είναι από τα ποιο απλά αυτής της κατηγορίας, Θεωρητικά θα σου κάνει δουλειά, με μερικές ίσως αλλαγές ……
33211

GR_KYROS
18-05-12, 12:00
Η εξομοίωση έδειξε κάποιες σχεδιάστηκες αλλαγές
Με 100μf ο χρόνος ανάμματος η σβησίματος είναι 5-6 λεπτά οπότε αυξάνοντας τον πυκνωτή ανάλογα αυξάνετε και ο χρόνος.
Πρακτικά δεν θα είναι έτσι ακριβώς, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ξεκινά κατασκευή και διαφοροποιεί ανάλογα.

33226

SV1JRT
18-05-12, 12:26
γεια σου φίλε μ!το ξέρω το κύκλωμα αυτό είναι τελείως ερασιτεχνικό..λοιπόν, εγώ θέλω ένα κύκλωμα το οποίο να μ ανάβει την λάμπα σταδιακά(15-20 λεπτά μέχρι την μαχ απόδοση της, καθώς και το ακριβώς αντίθετο για το σβήσιμο τους..θα το πω και ποιο απλά..προορίζετε για ενυδρείο στο οποίο έχω 2 λάμπες τ5 με ένα χρονομετριτη να ανάβει συγκεκριμένες ώρες..αυτό π θέλω είναι να μην ανάβουν και σβήνουν μπαμ και κάτω.θέλω απο την στιγμή που ανοίξει ο χρονομετριτης να κάνει 15-20 λεπτά να ανάψουν φουλ και όταν κλείσει ο χρονομετρητής να σβήνουν σταδιακά (ομοίως 15-20 λεπτά) τελείως

Γεια σου φίλε Βαγγέλη. Και εγώ είμαι ενυδριάκιας, οπότε σε καταλαβαίνω. Δυστυχώς αυτό που θές δέν γίνετε. Ο μόνος τρόπος είναι να αλάξεις λάμπες και να βάλεις αλογόνου. Με αυτές που έχεις τώρα δέν μπορείς να κάνεις dimming. Το ΜΟΝΟ που μπορεί να γίνει, είναι ένα κυκλωματάκι που να ανάβει τις λάμπες μια - μία και μετά να τις σβύνει πάλι μια - μία, αλλά δεν είναι η καλύτερη λύση. Μόνο αν αλάξεις τις λάμπες σου σε αλογόνου (ή πυρακτώσεως γενικά) θα το πετύχεις.


Η εξομοίωση έδειξε κάποιες σχεδιάστηκες αλλαγές
Με 100μf ο χρόνος ανάμματος η σβησίματος είναι 5-6 λεπτά οπότε αυξάνοντας τον πυκνωτή ανάλογα αυξάνετε και ο χρόνος.
Πρακτικά δεν θα είναι έτσι ακριβώς, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ξεκινά κατασκευή και διαφοροποιεί ανάλογα.


Φιλε Βαγγέλη, ο συνονόματος σου, προσπαθεί να κανει dimming σε λάμπεσ Τ5 ΦΘΩΡΙΟΥ. για να κάνει εξομοίωση "Ξημέρωμα - βράδιασμα" σε ένα ενυδρείο. Το κυκλωματάκι που έβαλες δεν κάνει για λάμπες φθωρίου.

FILMAN
18-05-12, 12:28
Φίλε Σωτήρη, προφανώς το κύκλωμα θα δίνει μια εντολή ρύθμισης φωτεινότητας 0 ... 10V στο αντίστοιχο ηλεκτρονικό ballast...

SV1JRT
18-05-12, 12:34
Φίλε Σωτήρη, προφανώς το κύκλωμα θα δίνει μια εντολή ρύθμισης φωτεινότητας 0 ... 10V στο αντίστοιχο ηλεκτρονικό ballast...


Χμμμμμ...... Και πώς παιτυχαίνει την "Ανατολή - δύση" ??
Προφανώς χρειάζεται ένα κύκλωμα που να κάνει καθηστέρηση στο άναμα ΚΑΙ στο σβησημο της λάμπας, όταν παίρνει "εντολή" απο κάποιο χρονοδιακόπτη.

FILMAN
18-05-12, 12:51
Μα αυτό ακριβώς το τμήμα προσπαθεί να φτιάξει...

FILMAN
18-05-12, 15:03
Για δες αυτό φίλε

vaggstef
19-05-12, 16:29
sas euxaristw polu olouw tha arxisw peiramatismous na to ylopoihsw "an ta kataferw" ;)