PDA

Επιστροφή στο Forum : Full range ηχεια για PA απλα και ευκολα.



d.antonis
26-05-12, 15:05
Μολις τα τελειωσα.μικρα ελαφρα και δυνατα ηχεια 8 στον αριθμο.Το μεγαφωνο ειναι το BEYMA 12ga50 full range.Το επελεξα λογω της καλης εμπειριας μου με τη μαρκα αυτη.σχεδιο βρηκα τυχαια στο διαδικτυο.ειχε φτιαξει καποιος καμπινα γι'αυτο το μεγαφωνο κι εγω με τη σειρα μου εφτιαξα ενα δοκιμαστικο κουτι.Το test drive πηγε καλα και εβαλα τα εργαλεια μπρος.μιαμιση βδομαδα μετα ιδου το αποτελεσμα.Στη φωτο ειναι η μια τετραδα.

Panοs
26-05-12, 16:00
φιλε συγχαρητήρια.....ποολυ ωραία τα ηχεία.... αλλά εχω μια χαζή απορία. γιατί δεν έχουν κόρνα/tweeter?

sakis
26-05-12, 16:01
πλακα κανεις προφανως .....

Panοs
26-05-12, 16:14
πλακα κανεις προφανως .....
ρεεεεεεεε saki ενοειτε δεν είμαι και τοσο άσχετος.....:001_tt2::001_tt2:

sakis
26-05-12, 16:16
Τι να τα κανεις φιλε μου αυτα ??? χαμηλες δεν εχουν ψηλες δεν εχουν μονο για καμμια ομιλια και αυτη με ο ζορι ( ασε που δεν εχουν και αρκετο γκαζι )

xsterg
26-05-12, 17:34
σαν κατασκευη οφειλω να πω οτι ειναι σε καλο επιπεδο. ακουστικα δεν ξερω, αν και δεν νομιζω να κανουν για μουσικη. ενδιαφερον θα ειχε να μας πει ο πανος με τι ασχολειται και σε τι εφαρμογη θα τα χρησιμοποιησει.

spiroscfu
26-05-12, 20:05
Τα ηχεία full-range με μονή μονάδα (όχι μεγάφωνα σκέτα) βγάζουν από τους σωστότερους και ποιοτικότερους ήχους, το θέμα είναι η καμπίνα ή η χοάνη (ηχεία horn).

Η απόκρισή συχνότητας των 12ga50.
33501
και το τεχνικό φυλλάδιο από αυτά http://profesional.beyma.com/ingles/pdf/12GA50.pdf, από τα 180hz μέχρι και τα 19k μια χαρά τα βλέπω με τις τσίτες τους πάνω από τα 1900hz.
Συμπέρασμα αν έχεις έναν αναλυτή φάσματος και πολύ υπομονή για σωστό σχεδιασμό της καμπίνας κάνεις τέλεια δουλεία, εκεί που μπορεί να χρειαστεί λίγο υποβοήθησή είναι στις πολύ χαμηλές (20 με 150)


edit:
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως για να παίξουν σωστά θέλουν πολλά λίτρα καμπίνα,
με πιθανότερες την open baffle ή horn σχεδίαση.
Δηλαδή ο τίτλος "απλά και εύκολα" δεν είναι κατάλληλος, σωστότερος θα ήταν "πολύπλοκα και δύσκολα".

Danza
26-05-12, 20:14
Με κάλυψε ο Σπύρος.

Αλλά με δεδομένο οτι η ευαισθησία είναι 102dB/1m ανα έκαστο μεγάφωνο μάλλον χρειάζεται πολύ μεγάλο(α) (σε ισχύ) subwoofer..
Βέβαια δεν είναι απαραίτητο το subwoofer, εξαρτάται τι μουσική θέλεις να παίζεις, το sub θα χρειαστεί σίγουρα σε hip hop και rnb που έχουν χαμηλές συχνότητες. Κατά τα άλλα Ελληνικά, house, κλπ θα παίξουν πολύ καλά!

spiroscfu
26-05-12, 20:25
Δημήτρη το παραπάνω διάγραμμα είναι χωρίς καμπίνα (το μεγάφωνο στον αέρα), με καμπίνα θα ανέβουν αρκετά οι χαμηλές μια υποβοήθηση θα θέλει μετά.

Panοs
26-05-12, 20:39
σαν κατασκευη οφειλω να πω οτι ειναι σε καλο επιπεδο. ακουστικα δεν ξερω, αν και δεν νομιζω να κανουν για μουσικη. ενδιαφερον θα ειχε να μας πει ο πανος με τι ασχολειται και σε τι εφαρμογη θα τα χρησιμοποιησει.
μαλον ενοεισ ο αντωνησ.......:biggrin:

AKHS
26-05-12, 20:40
Συγχαρητήρια πολλή ωραία δουλειά, βλέπω τώρα τελευταία κατασκευές ηχείων και χαίρομαι μιας και από ενισχυτές το σαιτ είναι φουλ. Τι κόστος έχουν τα μεγάφωνα το τεμάχιο και από πού τα αγόρασες? Να υποθέσω ότι crossover δεν υπάρχει μιας και είναι full range

Danza
26-05-12, 20:47
Σπύρο fullrange είχα και στο σπίτι αλλά και στο αμάξι 8" sica z004950

Οι χαμηλές κρατάνε μέχρι 50Hz περίπου, αν παίξεις τραγούδι που έχει κορύφωση 45Hz στις χαμηλές τότε ναι μεν ακούς αλλά το βλέπεις το μεγάφωνο να καταπονείται....
Πάντως δεν είχα παράπονο εγώ προσωπικά, έπαιζαν όλα τα είδη μουσικής χωρίς subwoofer!

spiroscfu
26-05-12, 20:55
Ακριβώς για αυτό είπαμε υποβοήθηση και ενεργό crossover (ακριβά πράγματα τα hi-end).

d.antonis
26-05-12, 20:56
παιδες τα ηχεια αυτα θα παιζουν παρεα με subwoofer οπου και οταν χρειαζεται χειροποιητα κι αυτα.Σε σχεση με τα JBL JRX 112M που ειχα η αποκριση τους στα χαμηλα ειναι περιπου ιδια δηλ. απο 70 Hz και πανω που για μενα ειναι υπερ του δεοντος διοτι τα subwoofer ξεκινουν απο τα 40-42 Hz και συμπληρωνονται τελεια.και τα μεν και τα δε εχουν υψηλη ευαισθησια και ταιριαζουν απο τις πρωτες δοκιμες που εκανα.Θα παιζουν με χωριστους τελικους εννοειται και στα σχεδια μου ειναι και ενεργο crossover.Τα μεγαφωνα τα πηρα απο γερμανια( λυπαμαι που το λεω διοτι οτιδηποτε ειχα παρει ως τωρα το ειχα παρει απο εδω) λογω αρκετα καλυτερης τιμης(125 ευρω και για το καθενα εδω ελλαδα 102 γερμανια).Το ενα δε απο τα οκτω ηρθε με χτυπημενο ασχημα το σασσι του ειχε ''παρει'' πολυ και το πηνιο ειχε απλα κολλησει στο διακενο.μου εστειλαν αλλο διχως χρεωση.

spiroscfu
26-05-12, 21:03
Το ίδιο θα έκαναν αν τα έπαιρνες και από Ελλάδα :lool:.

Danza
26-05-12, 21:03
Ακριβώς για αυτό είπαμε υποβοήθηση και ενεργό crossover (ακριβά πράγματα τα hi-end).

Ψάξιμο θέλει.... Όταν είχα πάρει 8 κομμάτια sica έναντι 325Ε (όλα μαζί), τους έδινα 1.1kW RMS ανα 4άδα στο αυτοκίνητο (πολυεστερικά πάνελ), δύσκολα στεκόταν άλλος δίπλα μου. Αν θυμάμα καλά το "κροσσάρισμα" ήταν band pass 120-11000hz και οι κόρνες ήταν high pass 8kHz
Το ίδιο ρύθμισμα το είχα και στο σπίτι μετέπειτα αλλά με λιγότερη ισχύ (περίπου 250wRMS/4άδα) και δεν καθόσουν μέσα στο δωμάτιο.

Βέβαια εδώ δεν μιλάμε για high end, μιλάμε για καθαρό SPL....

Υ.γ. το high end μπορεί να περιμένει, ο καρράς και ο γονίδης μόνο σε SPL συστήματα ακούγονται :lool:

d.antonis
26-05-12, 21:07
Το ίδιο θα έκαναν αν τα έπαιρνες και από Ελλάδα :lool:.

Απο την ΚΜ παντως οχι διοτι ρωτησα.Τωρα αν αλλου ειχαν τα ιδια λεφτα και μου διεφυγε....anyway.

spiroscfu
26-05-12, 21:07
Οι σκύλοι θέλουν ποιότητα ρε Δημήτρη!!!!!


Πάντως έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τα fostex σαν fullrange.


μου εστειλαν αλλο διχως χρεωση.


Απο την ΚΜ παντως οχι διοτι ρωτησα.Τωρα αν αλλου ειχαν τα ιδια λεφτα και μου διεφυγε....anyway.

Δεν το έπιασες.

d.antonis
26-05-12, 21:10
Ψάξιμο θέλει.... Όταν είχα πάρει 8 κομμάτια sica έναντι 325Ε (όλα μαζί), τους έδινα 1.1kW RMS ανα 4άδα στο αυτοκίνητο (πολυεστερικά πάνελ), δύσκολα στεκόταν άλλος δίπλα μου. Αν θυμάμα καλά το "κροσσάρισμα" ήταν band pass 120-11000hz και οι κόρνες ήταν high pass 8kHz
Το ίδιο ρύθμισμα το είχα και στο σπίτι μετέπειτα αλλά με λιγότερη ισχύ (περίπου 250wRMS/4άδα) και δεν καθόσουν μέσα στο δωμάτιο.

Βέβαια εδώ δεν μιλάμε για high end, μιλάμε για καθαρό SPL....

Υ.γ. το high end μπορεί να περιμένει, ο καρράς και ο γονίδης μόνο σε SPL συστήματα ακούγονται :lool:

Σωστα.Στο PA δαν μετρα τοσο η ποιοτης αλλα η ποσοτης.Χωρις νασημαινει αυτο βεβαια οτι μπορεις να κανεις PA με κορνες για πατατεεεεεες! Θελει καποιες μινιμουμ προδιαγραφες.

d.antonis
26-05-12, 21:20
Να προσθεσω οτι δοκιμασα τα 4 ηχεια στη βεραντα εξω με ενα τελικο inter-m l-800 2x300watt rms και πριν ο ενισχυτης πιασει ''κοκκινα'' δεν στεκομουν.Θα δειξει οταν βγουν στην πιατσα για μεροκαμα!

spiroscfu
26-05-12, 21:40
Για την πιάτσα νομίζω πως είναι πολύ καλύτερα τα δίδρομα, με μια κόρνα 1,5" και woofer από την λαϊκή κάνεις δουλεία.

d.antonis
26-05-12, 22:00
Φιλε σπυρο αν δω οτι τα πριμα τους δε με καλυπτουν επαρκως εχω υλικα για 2 tweeter boxes.Θα φανει στην πορεια.Σ'ευχαριστω παντως για τα σχολια σου οπως και ολα τα παιδια που ενδιαφερθηκαν.
Πασα γνωμη και σχολιο δεκτα ασφαλως.

spiroscfu
26-05-12, 22:32
Ρε Αντώνη αφού έχεις κατασκευαστικό οίστρο (είδα και τα horn) δεν ψάχνεις και λίγο προς line array.

d.antonis
26-05-12, 23:17
Δεν το βλεπω σπυρο μου. αν ημουν 25 μπορει αλλα τωρα στα 40 χλωμο το κοβω χαχα.Αλλα ποτε δεν ξερεις....μπορει να τα βαρεθω αυτα και βουρ ξανα μανα με τα πριονιδια.Το μονο που θα φτιαξω ακομα ειναι αλλα 2 τετοια επειδη εχω ηδη τα woofers.οποτε με 4 subs και 8 δορυφορους καλυπτω τις περισσοτερες εκδηλωσεις πιστευω.

spiroscfu
26-05-12, 23:24
Απλά είσαι ωραίος, η εποχή μας καλεί για diy συστήματα!!

katmadas
26-05-12, 23:31
Φοβερη δουλεια φιλε...

xsterg
26-05-12, 23:58
αντωνη με τι ασχολεισαι? ενοικιαζεις μηχανηματα ηχου?

Danza
27-05-12, 00:39
Για την πιάτσα νομίζω πως είναι πολύ καλύτερα τα δίδρομα, με μια κόρνα 1,5" και woofer από την λαϊκή κάνεις δουλεία.

Έχω λιώσει χαχαχαχαχαχαχα

d.antonis
27-05-12, 00:59
αντωνη με τι ασχολεισαι? ενοικιαζεις μηχανηματα ηχου?

ντιτζειλικι σε εκδηλωσεις.Σαν δευτερη δουλεια.

d.antonis
27-05-12, 01:05
Απλά είσαι ωραίος, η εποχή μας καλεί για diy συστήματα!!

Σιγουρα.Αλλα μου δινει και την ικανοποιηση οτι το 'φτιαξα εγω ρε γ...το! Και το φτιαξα στα μετρα μου.Κι εχει μια κατα καποιον τροπο παγκοσμια μοναδικοτητα.Στο εξωτερικο να δεις τι γινεται απο diy ηχεια.Χαμος.Και πολυ καλυτερα απο τα ετοιμα πολλες φορες.μπες στο speakerplans π.χ. να χαζεψεις πολλα και διαφορα τετοια.

spiroscfu
27-05-12, 01:13
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου επίσης πολύ ωραίο η σελίδα!

Danza
27-05-12, 02:13
ντιτζειλικι σε εκδηλωσεις.Σαν δευτερη δουλεια.

Βρήσκεις πουθενά? Γιατί εγώ.....................

xsterg
27-05-12, 11:51
αγαπητε αντωνη, θυμαμαι τα beyma απο την εποχη της τεχνικης εκλογης. με γυρισες δεκαετιες πισω!!! παντως δεν μπορω να μην πω καλα λογια για την πολυ καλη ξυλουργικη εργασια που εχεις κανει. ειναι οντως επαγγελματικου επιπεδου.

Costis Ni
27-05-12, 12:21
Aντώνη μπράβο! Μοιάζει επαγγελματική η κατασκευή σου! Να προσθέσω εδώ οτι τα πιό ακριβά PA/Pro ηεχεία που ξέρω έχουν όλα χάρινους κώνους.



Δηλαδή ο τίτλος "απλά και εύκολα" δεν είναι κατάλληλος, σωστότερος θα ήταν "πολύπλοκα και δύσκολα".

Οχι και τοσο δύσκολο. Εχω open baffle.

spiroscfu
27-05-12, 13:10
Τα θυμάμαι τα visaton Κώστα, μάλιστα αυτή η κατασκευή σου με έκανε να ψάξω λίγο τα open baffle και με εντυπωσίασε η απλότητα κατασκευή τους αλλά

αλλά τα δικά σου ας πούμε αν έχουμε και μεγαλούτσικο χώρο είναι ότι πρέπει, αποδοτικά και απλά σχετικά στην κατασκευή (όλο το θέμα είναι ο υπολογισμός ή τα έτοιμα σχέδια),21249

Στα bold αναφερόμουν σχετικά με την πολυπλοκότητα.

d.antonis
27-05-12, 13:15
[QUOTE=xsterg;525894]αγαπητε αντωνη, θυμαμαι τα beyma απο την εποχη της τεχνικης εκλογης. με γυρισες δεκαετιες πισω!!! παντως δεν μπορω να μην πω καλα λογια για την πολυ καλη ξυλουργικη εργασια που εχεις κανει. ειναι οντως επαγγελματικου επιπεδου.[/QUOTE
οι καμπινες ειναι φτιαγμενες απο κοντρα πλακε θαλασσης 15mm για λογους βαρους.μονο που ειναι κινεζικο διοτι η τιμη ανα φυλλο για το καλο ηταν υπερδιπλασια.Για τη δουλεια που το ηθελα βεβαια ηταν μια χαρα.Επισης οι καμπινες διαθετουν και εσωτερικες ''νευρωσεις'' για αποφυγη συντονισμων.

materatsi
27-05-12, 16:58
Μπραβο Αντωνη,ομορφα φαινονται.Πηνιο ποσα mH εχεις βαλει;Και τι πυκνωτη (αν υπαρχει).Ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση που δεν εβαλες driver...Για το σπιτι ειναι μια χαρα,αλλα αν δουλεψει ως δορυφορος πιστευω υπερεχει στην μεσαια περιοχη με ρυθμιση απο equalizer η εστω crossover,για να ξεκινησει των περιπου 100 κυκλων (αν υπαρχουν και sub) και να φτασει με ισοδυναμη ισχυς (ποσο ψηλα) ;

d.antonis
03-06-12, 11:38
Πρωτη δοκιμη χτες το βραδυ σε βαφτισι.Σε κλειστο χωρο 2 απο αυτα τα ηχεια παιζαν μια χαρα.Οι χαμηλες τους ικανοποιητικοτατες.Τα πριμα πολυ καλα οχι τοσο τελεια οσο ενα compression driver αλλα αυτο μονο εγω το ακουω.Ο κοσμος μου ελεγε ΧΑΜΗΛΩΣΕ ΤΟ!.Ο τελικος στο 60% της ισχυος του περιπου.Ειμαι πολυ ικανοποιημενος.Χαλαλι ο κοπος τους.

vlahoskwn
03-06-12, 21:59
φιλε μου εχεις πμ

d.antonis
03-06-12, 22:09
αγαπητε αντωνη, θυμαμαι τα beyma απο την εποχη της τεχνικης εκλογης. με γυρισες δεκαετιες πισω!!! παντως δεν μπορω να μην πω καλα λογια για την πολυ καλη ξυλουργικη εργασια που εχεις κανει. ειναι οντως επαγγελματικου επιπεδου.

Μακαρι να ειχα ενα χωρο με παγκο εργασιας να'χω τα εργαλεια μου ολα τζιτζι αλλα δε βοηθουν οι καταστασεις γμτ.Παντως δεν ειναι και τοσο δυσκολο να φτιαξεις ενα ηχειο πρακτικα.Η θεωρια ειναι πιο περιπλοκη οι υπολογισμοι κλπ.

αγγελαρης στρατος
08-11-12, 01:03
χαιρετω ολους τους μερακληδες ,
με παρεπεμψε στο θεμα ο συντροφος πανος υστερα απο μια ερωτηση μου
για το αν ειναι καλυτερα αν κατασκευασω 2 "ηχειακια" με 2 BEYMA 8"
(8AG/N) το καθε ενα η αν θα ηταν καλυτερα να κατασκευασω 2 ηχεια με 4 BEYMA 5"
το καθε ενα...
δεκτη καθε γνωμη!!
ευχχαριστω

mtzag
12-11-12, 03:16
ντιτζειλικι σε εκδηλωσεις.Σαν δευτερη δουλεια.

εγω να σου πω κατι ασχετο πηγενε να κανεις ενα ακουογραμμα υψισυχνο να δεις σε τι κατασταση ειναι τα αυτια σου.
Στο djλικι στα ακουστικα ακους παραπανω απο την ενταση που υπαρχει στο χωρο δηλαδη μπορει να πιανεις και τα 130-140dB HL
αυτο εχει ως αποτελεσμα να εχεις κατα πολυ αυξημενη την πιθανοτητα για νευροαισθητηριες βλαβες στην ακοη που ειναι ΜΗ αναστεψιμες..
Καλα θα λες τωρα τι λεει αυτος το μ@λ@κ@ς...
Το προβλημα παρολαυτα δεν ειναι οι βλαβες στην ακοη (πτωση ακουστικης οξυτητας) ομως ειναι οι παρενεργειες των βλαβων αυτων που ειναι οι εμβοες και η δυσανοχη στον ηχο (υπερακουσια).
Οι εμβοες για να καταλαβεις ειναι να ακους ενα μονιμο ηχο στα αυτια σου που δεν υπαρχει και δεν μπορεις να τον σταματησεις
κατι σαν αυτούς τους ηχους http://www.ata.org/sounds-of-tinnitus
αποτελεσμα να μην μπορεις να κοιμηθεις να συγκεντρωθεις κτλπ..
Η δυσανοχη στους ηχους ειναι κατι πολυ ποιο σοβαρο και ποιο απιθανο να παθεις χαρακτηρηστικα θα σου πω οτι αναλογα της σοβαροτητας του
μπορει και να μην μπορεις να κυκλοφορυσεις στο δρομο γιατι δεν θα ανεχεσε 80dB ηχους.
Εχει καταστραφει κοσμος πολυς απο αυτο και δυστηχως δεν υπαρχει καμμια ενηρωση οταν μαθαινει ο παθων για το προβλημα ειναι ηδη αργα και δεν υπαρχει θεραπεια
γι αυτο προσεχουμε για να εχουμε...

Αυτο ισχυει για ολους που ειναι σε μεγαλες σταθμες ηχους ...


Κατα τα αλλα εχω καμπινα 50 λιτρα αυτα τα μεγαφωνα αν τα βαλω μεσα θα παιξουνε καλα ? ποσα λιτρα ειναι οι δικες καμπινες ?

d.antonis
12-11-12, 10:59
Φιλε μανο εχεις δικιο.Δεν εχω κανει τιποτα γι αυτο και κακως βεβαια αλλα επειδη θα παω σε ΩΡΛ για αλλη αιτια θα το κανω κι αυτο.Δεν δουλευω βεβαια καθε μερα μουσικη αλλα μονο γαμους βαφτισια κλπ. και κυριως καλοκαιρι.Τελος παντων οσο αναφορα τα ηχεια πρεπει ναναι 50 λιτρα αλλα δε θυμαμαι καλα τις σωληνες του bass reflex μηκος και διαμετρο.Οφειλω βεβαια να πω και τα κατα αυτων.Θελουν υποβοηθηση απο subwoofer διοτι δεν εχουν μεγαλη διαδρομη και αμα ζοριστουν μπορει και να καουν.Ιδανικα χρειαζονται ενεργο crossover.Αν και εχουν μεγαλη ευαισθησια πανω απο 100db εχουν στενη δεσμη στα πριμα που σημαινει οτι αν εισαι αρκετα off-axis που λεμε τοτε τα πριμα εξασθενουν.Ολα αυτα τα διαπιστωσα στην πραξη εννοειται.