PDA

Επιστροφή στο Forum : Είσοδος καυσίμου στα οχήματα,από αριστερά η απο δεξιά?



geronimo
31-05-12, 12:32
Βρέ παιδιά έχω μία απορία, γιατί στα οχήματα άλλα γεμίζουν από αριστερά και άλλα από δεξιά........υπάρχει κάποιος λόγος?Και γιατί δεν γεμίζουν όλα καύσιμο απο δεξιά?Λέω τώρα εγώ......Έχω και εγώ κάτι απορίες έ!!!!!!!! :confused1:

BESTCHRISS
31-05-12, 13:18
Βρέ παιδιά έχω μία απορία, γιατί στα οχήματα άλλα γεμίζουν από αριστερά και άλλα από δεξιά........υπάρχει κάποιος λόγος?Και γιατί δεν γεμίζουν όλα καύσιμο απο δεξιά?Λέω τώρα εγώ......Έχω και εγώ κάτι απορίες έ!!!!!!!! :confused1:

τα αυτοκινητα απο αγγλια,κυπρο,hong kong,φοκλαντ νησια ειναι απο αριστερα το ντεποζιτο
http://auto.in.gr/news/world/article/?aid=5617
ειναι θεμα βολεματατος γιατι πρεπει να ειναι απο δεξια γιατι οδηγουμε στο δεξιο ρευμα και πρεπει να εναι απο δεξια για ευκολοτερο ανεφοδιασμο
φιλικα

lepouras
31-05-12, 13:30
το L200 που έχω είναι αριστερά του αδερφού μου το VITARA είναι δεξιά. βγάλε άκρη

geronimo
31-05-12, 13:46
Eγώ πάλι έχω ένα FIAT DOBLO φορτηγάκι και είναι αριστερα........

passer07
31-05-12, 13:49
..και εγώ με τα 2 suzuki το baleno και το grand vitara το ίδιο βλέπω , στο ένα ελιναι απο αριστερά και στο άλλο δεξιά

dejavu
31-05-12, 14:23
Σωστα τα παραπανω :)
Ειναι και θεμα ασφαλειας, γενικα οτιδιποτε ειναι στην ακρη του δρομου ειναι πιο ασφαλες σε περιπτοση συγκρουσης.
Οπως για μας εδω η πιο ασφαλης θεση ειναι η πισω δεξια.
Γιαυτο πιστευω εχουν και αριστερα οπως εγραψε ο φιλος πιο πανω για τα αγγλικα κλπ.

ΗΝ1984
31-05-12, 15:11
Οι σοβαρές εταιρίες εναρμονίζονται πρώτα με τη χώρα παραγωγής, ανεξαρτήτου που θα εξαχθεί το αμάξι και κρατάνε σταθερή άποψη επί του θέματος.

Η εισαγωγή του ρεζερβουάρ για λόγους ασφαλείας τοποθετείται από την πλευρά που πραγματοποιείται και η κυκλοφορία, διότι το πίσω και προς το αντίθετο ρεύμα σημείο είναι αυτό με τις λιγότερες πιθανότητες στη σύγκρουση και επίσης στο εξωτερικό υπάρχουν πρατήρια τα οποία δεν είναι μεγάλα και είναι μόνο μια μικρή εσοχή στο δρόμο με αποτέλεσμα να διευκολύνεται ο ασφαλής ανεφοδιασμός από την πλευρά του πεζοδρομίου.
Επίσης η εξάτμιση πρέπει να είναι από το αντίθετο σημείο για ευνόητους λόγους ασφαλείας ,αλλά και για να μην κατευθύνονται τα καυσαέρια προς τους πεζούς στο πεζοδρόμιο.
Φυσικά ουδέν γερμανικό αυτοκίνητο στην Κύπρο δεν έχει την πλήρωση από αριστερά.