PDA

Επιστροφή στο Forum : Current sink για φόρτιση πυκνωτή



nobig
01-06-12, 10:07
Καλημέρα

Υπάρχει το εξής πρόβλημα, θέλω να φορτίσω πυκνωτή μεγάλης χωρητικότητας απο ανορθωμένο τροφοδοτικό (όχι σταθεροποιημένο) και σκέφτομαι ότι την στιγμή που βάλεις τον πυκνωτή θα τραβήξει όσο μεγαλύτερο ρεύμα μπορεί με κίνδυνο να καταστρέψει τον μετασχηματιστή;; ή να καίει ασφάλεια. Αυτό που σκέφτηκα είναι να φτιάξω ένα current sink με τελεστικό και mosfet ώστε να μπορώ να περιορίσω το ρεύμα.

Εχθές έκανα την εξής δοκιμή με ένα current sink που έχω φτιάξει ήδη, ρύθμισα το ρεύμα στα 9,7 mA και φόρτισα ένα πυκνωτή 15mF@19.7 v σε 30sec. Μετά λύνοντας τον τύπο I=C*DV/DT βρήκα ακριβώς 9,7mA. Αυτή την κατασκευή την είχα φτιάξει ως ηλεκτρονικό φορτίο για να δοκιμάζω τροφοδοτικά. Αυτό που παρατήρησα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει είναι ότι το ρύθμιζα να κυκλοφορεί 9.7mA και όλα τα έδινε στον πυκνωτή. Αν εγω το ρυθμίσω στα 5Α, το τροφοδοτικό μου είναι 7Α τα υπόλοιπα 2 θα τα κάψει πάνω στα mosfet ή απλά θα περάσει 5Α στον πυκνωτή;

SV1JRT
01-06-12, 11:11
Συνήθως το πιο απλό είναι να βάλεις μια βατική αντίσταση ΣΕ ΣΕΙΡΑ με τον πυκνωτη και ένα ρελέ παράληλα στην αντίσταση, ωστε όταν φορτίσει ο πυκνωτής, η αντίσταση βγαίνει εκτός κυκλώματος.

nobig
01-06-12, 11:49
Συνήθως το πιο απλό είναι να βάλεις μια βατική αντίσταση ΣΕ ΣΕΙΡΑ με τον πυκνωτη και ένα ρελέ παράληλα στην αντίσταση, ωστε όταν φορτίσει ο πυκνωτής, η αντίσταση βγαίνει εκτός κυκλώματος.

Ναι είναι και αυτό μια λύση. Το ρελέ θα πρέπει να το κλείνεις μέσω κάποιας λογικής μετά απο κάποιο χρόνο όταν έχει περάσει η φάση που ο πυκνωτής τραβάει πολύ ρεύμα σωστά;

SV1JRT
01-06-12, 12:21
Ναι είναι και αυτό μια λύση. Το ρελέ θα πρέπει να το κλείνεις μέσω κάποιας λογικής μετά απο κάποιο χρόνο όταν έχει περάσει η φάση που ο πυκνωτής τραβάει πολύ ρεύμα σωστά;

Απλά μόλις φορτίσει ο πύκνωτής....
Με κανένα ζενεράκι - τρανζίστορ τό 'χεις πιστεύω....

SV1JRT
01-06-12, 12:33
Τώρα που το σκέφτομαι είναι καλύτερα η αντίσταση - πυκνωτής να βρίσκετε σε σειρά με τον ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ, στο 220V. Ετσι δέν θα έχεις μεγάλη ένταση να περνάει απο τις επαφές του ρελέ...
Οπότε, χρειάζεσαι ένα κυκλωματάκι που όταν η τάση του πυκνωτή είναι κοντά στη τάση λειτουργίας να δίνει σήμα στο ρελέ και να βραχυκυκλώνει την αντίσταση.

FILMAN
01-06-12, 12:48
Ναι, μπορεί να γίνει και στο πρωτεύον. Βασικά δεν χρειάζεται επιτήρηση της τάσης του πυκνωτή - άλλωστε η ενεργοποίηση του ρελέ θέλουμε να γίνει όταν η τάση δεν ανεβαίνει άλλο. Αρκεί μια απλή χρονοκαθυστέρηση.

SV1JRT
01-06-12, 14:17
Τώρα που το σκέφτομαι είναι καλύτερα η αντίσταση - πυκνωτής να βρίσκετε σε σειρά με τον ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ, στο 220V. Ετσι δέν θα έχεις μεγάλη ένταση να περνάει απο τις επαφές του ρελέ...
Οπότε, χρειάζεσαι ένα κυκλωματάκι που όταν η τάση του πυκνωτή είναι κοντά στη τάση λειτουργίας να δίνει σήμα στο ρελέ και να βραχυκυκλώνει την αντίσταση.


SORRY.... Απο κεκτημένη ταχύτητα έγραψα "ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ - ΠΥΚΝΩΤΗΣ" στο προηγούμενο μήνημα μου. Το σωστό είναι ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ - ΡΕΛΕ.

Ναι Φίλιπε, εχεις δίκιο. Και μία απλή χρονο-καθυστέρηση θα αρκούσε. Βέβαια, σε περίπτωση που κλείσουμε το τροφοδοτικό και αμέσως το ξανα-ανάψουμε, θα πρέπει να υποστούμε την χρονοκαθυστέρηση χωρίς λόγο, μιας και ο πυκνωτής θα είναι ήδη φορτισμένος. Βέβαια μιλάμε για 2- 3 δευτερόλεπτα, οπότε μικρό το κακό.