PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλιτήρι Parkside PLBS 30 A1



maouna
04-06-12, 10:08
Χαιρετώ .πήρα το παραπάνω κολλητήρι με βάση μιας και το παλιο μου καηκε,αλλα παρατήρησα οτι δεν μπορω να βρω ανταλακτικη μυτη. η μυτη του ξεβιδώνει και ειναι λεπτη.ξερει κανεις αν υπαρχουν τετοιες αναταλαχτικές? 33902

moutoulos
04-06-12, 10:09
Πάνο δεν το γνωρίζω προσωπικά αυτό, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πόσο το πήρες ?.

maouna
04-06-12, 10:21
Το πήρα 8.99 ευρά σήμερα στο lidl. μάρεσε που ειχε και βάση γιατι σκεφτομουνα να του φτιαξω και ενα dimmer και να το βάλω μεσα.

Τωρα όσον αφορα το κολλητήρι είναι 30 Watt ,γειωση εχει,ειναι λίγο μεγαλουτσικο,δεν μου φαινεται οτι εχει κεραμικη αντισταση και αν δεν εχει ανταλαχτικες μυτες θα είναι σημαντικό μειονεκτημα. Πιστευω ένα CT Brand των 5-6 ευρω με ανταλακτικές μυτες και κεραμικη αντισταση είναι πολυ ανωτερο.

Η βάση κάλουτσικη φαίνεται αν και στο σημειο που ενωνοντε τα κροκοδειλάκια με το πλαστικό είναι πολυ λεπτο και πολυ επικινδυο να σπάσει..

moutoulos
04-06-12, 10:41
Το πήρα 8.99 ευρά σήμερα στο lidl.

Πιστευω ένα CT Brand των 5-6 ευρω με ανταλακτικές μυτες και κεραμικη αντισταση είναι πολυ ανωτερο.


Α Οκ. Φοβήθηκα μην το πήρες καμιά >20€
Όντως ισχύει το δεύτερο που λες ...

Πέρυσι είχαν βγάλει αυτό:
http://www.lidl.gr/static_content/lidl_gr/images/GR/GR_54327_01_b.jpg
... δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, απλά έψαξα (google) μήπως και βρούμε καμία μύτη
για το δικό σου. Το παραπάνω είχε τότε 10€.

Εδώ click για το manual PDF του. (http://www.kompernass.com/pages/_pdfs/dca1128b509b455916e793f8f49b888b.pdf)

xsterg
04-06-12, 11:02
ελα βρε παιδια. ειναι κολλητηρια για ερασιτεχνες αυτα. σε καμμια περιπτωση δεν απευθυνονται για τον πιο ψαγμενο. κανουν μονο για καμια περιστασιακη κολληση και τιποτα αλλο.

maouna
04-06-12, 11:02
Γρηγόρη αυτό που εβαλες τουλαχιστον αξίζει καλυτερα και γιατι ειναι και ρυθμιζόμενο και ειναι και στα ιδια λεφτα. αμα χαλαγε το κολλητηρι του πεταγες ενα αλλο πανω. Εγω δεν το ειχα πετυχει αυτο. Μάλλον θα τους το επιστρεψω πισω να παρω τα λεφτα μου.

xsterg όντως ειναι ερασιτεχνικα αλλα κουβεντα να γίνεται.απτη στιγμη που υπαρχουν καλυτερα απο αυτα στην ιδια τιμή ή και μικροτερη

agis68
04-06-12, 11:09
λογικά εχει ανταλλακτική μυτη μέσα στο συρταράκι της βάσης....οχι δεν ειναι κεραμική αντισταση.....εχω παρει το ιδιο για το χωρίο και το δουλευω οταν παω εκει αρκετες ωρες και δεν εχει παθει τιποτα......μαλλον πήρες κακή κατασκευή...

moutoulos
04-06-12, 11:10
ελα βρε παιδια. ειναι κολλητηρια για ερασιτεχνες αυτα. σε καμμια περιπτωση δεν απευθυνονται για τον πιο ψαγμενο.
κανουν μονο για καμια περιστασιακη κολληση και τιποτα αλλο.
Της πλάκας είναι ..., είπες κάποιος οτι είναι καλό. Απλά λόγο της οικονομικής μας κατάστασης
δεν μπορώ να πω στο Πάνο, τι π@π@ρι@ είναι αυτό, εφόσον το είχε ήδη αγοράσει. Αν έλεγε
σκέφτομαι να αγοράσω αυτό ..., θα του έλεγα οχι.


Aυτό που εβαλες τουλαχιστον αξίζει καλυτερα και γιατι ειναι και ρυθμιζόμενο και ειναι και στα ιδια λεφτα. αμα χαλαγε
το κολλητηρι του πεταγες ενα αλλο πανω. Εγω δεν το ειχα πετυχει αυτο. Μάλλον θα τους το επιστρεψω πισω να παρω τα λεφτα μου.
Αν το πάρουν πίσω ..., δώστο. Δεν βλέπω ουσιαστικό λόγο να το κρατήσεις ... Απλά δεν σου είπα κάτι πρίν
γιατί το είχες ηδη πάρει ...

maouna
04-06-12, 11:12
Εγώ έχω αυτο που επισυναψα στο πρωτο ποστ.δεν ειναι ρυθμιζόμενο. συρταρακι δεν εχει.ουτε δευτερη μύτη ανταλακτικη. κακή κατασκευη, κακή επιλογη για το συγκεκριμένο που πήρα.τουλαχιστον το δικό σου ειναι ρυθμιζόμενο,έχει και συρταράκι!!!! Του άλλαζεσ και το κολλητηρι αμα καιγόταν και αξιζε.

maouna
04-06-12, 11:22
Γρηγόρη μια χαρα μου απαντησες. εγω κατ ανάγκη τ αγόρασα και περιμενα κατι να βγει κάτι.τελος πάντων.

Αααα και κάτι άλλο γενικό για τα κολλητηρια . Είτε με Βic γράφεις είτε με Parker ,άμα δε ξέρεισ να γραφεις αμώλατο....

katmadas
04-06-12, 11:37
Φιλε το συγκεκριμενο το πηρα και εγω για να κανω σχεδιακια σε μαλακα ξυλα.....
Δεν ειναι για κολυσεις και δεν πιστευω να ειναι 30 βατ το πολυ 10 θα ειναι...
Επισης σε αυτο που πηρα εγω ειχε καμια 7 μυτες μεσα οποτε καποιος τις πηρε απο την συσκευασια....
Μπορεις να το γυρισεις αφοβα και να τους το πεις...
Με 10 ευρω παραπανω αν θες να κανεις οικονομια περνεις κατι αρκετα τιμιο παντως..........

maouna
04-06-12, 11:44
Φιλε το συγκεκριμενο το πηρα και εγω για να κανω σχεδιακια σε μαλακα ξυλα.....
Δεν ειναι για κολυσεις και δεν πιστευω να ειναι 30 βατ το πολυ 10 θα ειναι...
Επισης σε αυτο που πηρα εγω ειχε καμια 7 μυτες μεσα οποτε καποιος τις πηρε απο την συσκευασια....
Μπορεις να το γυρισεις αφοβα και να τους το πεις...
Με 10 ευρω παραπανω αν θες να κανεις οικονομια περνεις κατι αρκετα τιμιο παντως..........

φιλε Φάνη ετσι ειναι.

performer
04-06-12, 11:50
Χαιρετώ .πήρα το παραπάνω κολλητήρι με βάση μιας και το παλιο μου καηκε,αλλα παρατήρησα οτι δεν μπορω να βρω ανταλακτικη μυτη. η μυτη του ξεβιδώνει και ειναι λεπτη.ξερει κανεις αν υπαρχουν τετοιες αναταλαχτικές? 33902

Εδώ θα βρείς μύτες για το κολλητήρι σου. Σετ δυο μύτες 1,5 Ευρώ
ΣΕΡΒΙΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΣΕΡΒΙΣ
ΘΥΑΤΕΙΡΩΝ 10-12
14231 ΠΕΥΚΑΚΙΑ
ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 2790865 (tel:210%202790865)

mariosv
18-08-12, 19:55
Εδώ θα βρείς μύτες για το κολλητήρι σου. Σετ δυο μύτες 1,5 Ευρώ
ΣΕΡΒΙΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΣΕΡΒΙΣ
ΘΥΑΤΕΙΡΩΝ 10-12
14231 ΠΕΥΚΑΚΙΑ
ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 2790865 (tel:210%202790865)

Έχουμε κάποιο link μήπως;

takisegio
19-08-12, 13:55
το εχω παρει και εγω και ειναι για κλωτσιες .η μυτη ελοιωσε στις 5 κολλησεις μονο με καλαι και τωρα το εχω σα βοηθητικο και πλαστικα μερη

mtzag
22-09-12, 14:19
αξονακια ορυχαλκου / χαλκου κτλπ υπαρχουνε σε διαφορα mm
εγω με αυτα κανω μυτες παμφτηνες και κολανε φοβερα με ενα dremel (μπορεις και με μια λιμα).
Μολις χαλασει την λιμαρεις και εχεις καινουργια μυτη κοστος ελαχιστοτατο.
Σιγα μην δινω 1.5 2 και 3 ευρω στην καθε μυτη απο το ηλεκτρονικατζιδικο ασε που ειναι και χειροτερες απο αυτες που κανω με τα αξονακια

Επισης σε κολλητηρι πιστολι 100watt βαζω συρμα χαλκου / ορυχαλκου και αναλογα το μηκος και την διατομη περνω την θερμοκρασια που θελω

mtzag
26-09-12, 19:27
Εχω παρει μασιφ αξονα ορυχαλκου 5mm και με αυτο φτιαχνω μυτες για το κολητηρι με αστειο κοστος οπως ειπα ποιο πανω και επειδη σημερα βρηκα στη λαικη ενα παγκο με κινεζικα αγορασα 4 κολητηρια που περνουνε μυτη 5mm. 1 ευρω πηρα το καθε κολητηρι (πολυ φτηνο) συνολο 4 ευρω 4 κολητηρια.Τα τσεκαρα πριν τα βαλω στην πριζα για βραχυκλωμα και τα ανοιξα κιολας και ειναι με συρμα χρωμονικελινης μεσα που ειναι τυλιγμενο σε ενα ακαυστο φυλο (δεν ξερω τι ειναι).Ειναι καπου 40-60watt και λιωνουνε pb free καλαι ανετα.
Οι μυτες τους δεν ειναι καλες αλλα οπως ειπα φτιαχνω δικες μου σχεδον τζαμπα οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.
Το προβλημα ειναι ομως οτι αμα κραταω με το χερι το καλαι οταν κολαω με χτυπαει ρευμα αρα κανει διαροη..Γειωση δεν εχουνε.. αν συνδεσω ενα συρμα στο μεταλικο σωμα του κολητηριου και το βαλω στην γειωση του πολυμπριζου θα κανω δουλεια στο θεμα του χτυπηματος με ρευμα ?Η να τα βαλω στην ακρη να μην με πιασει και το ρευμα ?

katmadas
26-09-12, 19:48
Ενοητε να το πεταξεις....
Στην ανακυκλωση ενοητε...
Φαντασου καμια φορα να το ξεχασεις και στην μπριζα..
Μιλαμε για σιγουρη πυρκαγια...
Ελα ρε Μανο....
Αυτα τα κολυτηρια ειναι δολοφονικα...
Ασε που Καιγονται για την πλακα

mtzag
26-09-12, 20:21
Το αφησα ωρα για δοκιμη και δεν καηκε για 1 ευρω με βολευουνε ωστε να μην αλλαζω μυτες.Επισης βολευει να μην να αλλαζεις μυτες αν εχεις καλαι με pb η χωρις ωστε να μην μολυνεις τις μυτες.Δηλαδη με βολευει να εχω 5-6 κολητηρια.Αυτο ομως που με τσιμπαει το ρευμα αμα μπορουσα να λυσω.. λογικα ειναι επειδη δεν εχει γειωση ή δεν φταιει αυτο και ειναι 100% επικινδυνο ?Τα κολλητηρια ειναι σαν αυτα που πουλανε στα μαγαζια με 8-10 ευρω μονο που τα πηρα 1 ευρω...

Panοs
26-09-12, 20:48
μανο αν θεσ κατι ασφαλεσ και κατι να το εχεισ για πολλααα χρονια βαλε λιγο το χερι στην τσέπη(αν μπορεισ βέβαια γιατη τα οικονομικα ολων μασ τωρα ειναι σκ@τ@)
πετα το ρε συ αυτό μην γίνει καμια στραβή και σε τσακισει το ρευμα..!!!εγω εχω ενα ersa πανω απο 15χρονων...το ειχε αγορασει ο πατερασ μου οταν ειχε μαγαζι ηλεκτρονικών και το ειχε καθε μερα απο το πρωι μεχρι το μεσημέρι στην πριζα...ποτε δεν επαθε την παραμικρή ζημιά...δεν εχω νιώσει ποτε ρεύμα να με χτυπάει...κσι ζεσταίνει και πολυ(ξεκολασ μ/σ για πλακά)..το μονό που χρειάζεται ειναι μύτες...

performer
26-09-12, 21:21
Έχουμε κάποιο link μήπως;

Χιουστον Σερβις
Αμαλία Γ. Καλοθανάση
Επισκευές - Ανταλλακτικά ηλεκτρικών ειδών
Θυατείρων 10-12, 14231 Ν. Ιωνία - Αθήνα, τηλ. 210-2790865
(Στάση ΗΣΑΠ Πευκάκια, ο ανηφορικός δρόμος δίπλα στα σχολεία.)

http://www.kompernass.com/pages/index.php?lang=gr