PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ - DHL - ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ !!!!



SV1JRT
08-06-12, 10:50
Βρε παιδιά, πρίν μερικές μέρες, παράγγειλα κατευθείαν στην ATMEL Αμερικής ένα AVRISP II programmer.
Η αξία του ήταν γύρω στα 30 δολάρια και άλλα 25 περίπου δολάρια για τα μεταφορικά. Δηλαδή περίπου 40 κάτι ευρώ. Πριν από λίγο, μου τηλεφώνησε υπάληλος της DHL να μου πεί οτι το δέμα βρίσκετε στο τελωνείο και πρέπει να εκτελωνιστεί Το εγκεφαλικό μου ήρθε όταν μου είπε το ποσό που έπρεπε να πληρώσω για να παραλάβω το δέμα. Η DHL ήθελε 150 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 25 ΕΥΡΩ !!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ??? ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ??? Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ΜΟΝΟ, ΗΘΕΛΕ 100 ΕΥΡΩ !!! για να εκτελονισει ένα δεματακι. ΠΟΣΑ ΔΕΜΑΤΑ ΕΚΤΕΛΟΝΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ??? ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ Ο ΚΑΡΙΟΛΗΣ ???? Μετά είναι και οι φόροι. Μπαίνει ΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ, ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. Εντάξει, τον φόρο στην αξία του προιόντος τον καταλαβαίνω. Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ??? και φυσικά, αφου μπούνε οι φόροι εισαγωγής, ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΠΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ !!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 200 ΕΥΡΩ για ένα προιον ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 25 ΕΥΡΩ !!!! Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.....

ΦΥΣΙΚΑ τους είπα να βάλουν το δέμα στον πάτο τους !!!
Προτιμώ να το πάρω απο το E-Bay και ασ το πλρώσω 40 ευρώ ξανά.
Καλύτερα να τα δώσω στον κινέζο ΠΑΡΑ στους ΚΛΕΦΤΕΣ...

ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΙΑ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ....

Γιώργος 231
08-06-12, 11:02
Εχεις δικιο, δυστυχως ετσι ειναι.
Την επομενη φορα, ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ

Τρελος Επιστημονας...
08-06-12, 11:03
Και πολύ καλά έκανες που δεν παρέλαβες.

Σαν εναλλακτική, θα μπορούσες να πας εσύ στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις το δέμα, οπότε θα γλίτωνες την αμοιβή του εκτελωνιστή, αλλά θα πλέρωνες βενζίνες-διόδια και θα έχανες 2-3 ώρες από τη ζωή σου.

Σε κάθε περίπτωση, όταν έχουμε επιλογή, διαλέγουμε ως τρόπο αποστολής USPS (επιλογή EMS για express). Οι ιδιωτικές εταιρείες (fedex, DHL, TNT) προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, σταματάνε κάθε τί που μπορούν για να βγάλουν μεροκάματο. Ξεφτίλα...

SV1JRT
08-06-12, 11:20
Εχεις δικιο, δυστυχως ετσι ειναι.
Την επομενη φορα, ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ

Δυστηχώς δεν ήταν στο χέρι μου. Η ATMEL και οι περισσότερες εταιρείες χρησημοποιούν courrier για μεγαλύτερη ταχύτητα. Δεν είχα επιλογή..



Και πολύ καλά έκανες που δεν παρέλαβες.

Σαν εναλλακτική, θα μπορούσες να πας εσύ στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις το δέμα, οπότε θα γλίτωνες την αμοιβή του εκτελωνιστή, αλλά θα πλέρωνες βενζίνες-διόδια και θα έχανες 2-3 ώρες από τη ζωή σου.

Σε κάθε περίπτωση, όταν έχουμε επιλογή, διαλέγουμε ως τρόπο αποστολής USPS (επιλογή EMS για express). Οι ιδιωτικές εταιρείες (fedex, DHL, TNT) προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, σταματάνε κάθε τί που μπορούν για να βγάλουν μεροκάματο. Ξεφτίλα...

Αν το παραλάβω εγώ, ΕΚΤΟΣ απο τους ΦΟΡΟΥΣ, ΦΠΑ, ΒΕΝΖΙΝΗ, ΔΙΟΔΙΑ, θα έπρεπε να χάσω ΚΑΙ μια μέρα απο την δουλειά μου.
Δηλαδή ΟΛΑ τα παραπάνω έξοδα ΣΥΝ περίπου 50 ευρώ το μεροκάματο μου. Δηλαδή περίπου 120 ΕΥΡΩ συνολικά έξοδα για να το παραλάβω προσωπικα απο το Ελ. Βενιζέλος. Και δεν μετράω την ψυχική μου ηρεμία, που θα πρέπει να παλέψω με ποταμούς γραφειοκρατίας επειδή ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΨΩ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ......

Γιώργος Φυσικός
08-06-12, 11:25
ρε συ... άμα ήθελες προγραμματιστή για ατμελ ας παράγγελνες από ευρώπη μεριά... τελωνείο δεν έχει.. ok σίγουρος ΔΕΝ είμαι, όμως: παραγγειλα, να, πριν μερικες μερες ενα προγγραμερ για ΤΙ και μου ηρθε σε ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ και με κουριερ κιολα (dhl).

επίσης, ρίξε μια ματιά εδώ: www.futurehouse.gr

chip
08-06-12, 11:47
Για να καταλάβουμε γιατί τα μαγαζιά δεν είναι πάντα κλέφτες όταν είναι πολύ ποιο ακριβά από το ebay.
(κατα τη γνώμη μου λογικοί είναι όλοι οι φόροι που πληρώνει κανείς στον εκτελονισμό εκτός από την αμοιβή του εκτελονιστή... αν και δεν ξέρω αν τα βάζει όλα αυτά στην τσέπη του ή τα αποδίδει σε τίποτα ταμεία κλπ... )
και για να καταλάβει το κράτος οτι όσο αυξάνει τους φόρους χάνει έσοδα... Ας πάει κάποιος μια μέρα σε ένα ταχυδρομείο και να δει πόσα από τα δέματα είναι ξεκάθαρο οτι έρχονται από το εξωτερικο και αφορούν ιντερνετικές παραγγελίες... και πόσα απ αυτά μπένουν από χώρες εκτός ΕΕ και δεν πληρώνεται (ενώ θα έπρεπε, όχι φόροι εκτελονισμού αλλά ούτε ΦΠΑ) και ύστερα λέει το κράτος για φοροδιαφυγή και μην το ψιλικατζίδικο δεν έκοψε μία απόδειξη....

cards44
08-06-12, 11:53
καλημέρα , να κάνω μια ερώτηση , ο εκτελωνιστης δεν πρέπει να πληρωθεί ανάλογα της τιμής του προιόντος και όχι ταρίφα ... 90ευρω ;

picdev
08-06-12, 11:55
την έπαθα και εγώ και φυσικά δεν πήγα να το πάρω,
ζήταγαν 70ε για δικαιώματα πρακτόρων! (του ΘΒ ή του 007?) +70ε για εκτελονισμό (μπορούσα να τα γλιτώσω) + έξοδοα αποθήκευσης , με έπαιρναν τηλέφωνο για να πάω και τους άρχιζα στα καντήλια , μετά 2-3 φορές που τους έβρισα δεν ξαναπήραν

chip
08-06-12, 12:25
όχι ο εκτελωνιστής θα κάνει τον ίδιο κόπο είτε είναι ακριβό το προϊόν σου είτε φθηνό... Είναι σα να βάλει πχ έναν courier να σου μεταφέρει το προϊόν δεν θα σε ρωτήσει πόσο κάνει θα σου πει τόσα θέλω για να στο μεταφέρω...

Απο κει και πέρα δεν ξέρω πόσα πραγματικά κερδίζει και πόσους εκτελωνισμούς κάνει την ημέρα... οπότε δεν ξέρω να πω αν είναι υπερβολίκό το ποσό που βγάζει... όμως ξέρω οτι είναι υπερβολικό το ποσό που καλείται να πληρώσει κάποιος... και αν η διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη και θέλει τόση ώρα που δικαιολογεί αυτές τις αμοιβές... να αλλάξουν την διαδικασία!

picdev
08-06-12, 12:30
όχι ο εκτελωνιστής θα κάνει τον ίδιο κόπο είτε είναι ακριβό το προϊόν σου είτε φθηνό... Είναι σα να βάλει πχ έναν courier να σου μεταφέρει το προϊόν δεν θα σε ρωτήσει πόσο κάνει θα σου πει τόσα θέλω για να στο μεταφέρω...

Απο κει και πέρα δεν ξέρω πόσα πραγματικά κερδίζει και πόσους εκτελωνισμούς κάνει την ημέρα... οπότε δεν ξέρω να πω αν είναι υπερβολίκό το ποσό που βγάζει... όμως ξέρω οτι είναι υπερβολικό το ποσό που καλείται να πληρώσει κάποιος... και αν η διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη και θέλει τόση ώρα που δικαιολογεί αυτές τις αμοιβές... να αλλάξουν την διαδικασία!
το κόστος του εκτελονισμού δεν είναι υποχρεωτικό μπορείς να πας και εσύ ο ίδιος να φας μία μέρα και να κάνεις τη δουλειά σου, η αλητεία είναι στο "χαράτσι " που ονομάζεται δικαιώματα πρακτόρων , δεν υπάρχει σε άλλη χώρα

vasilllis
08-06-12, 14:04
http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos

περιγραφη πως γλυτωνεις εκτελωνιστες.και στις 12 την νυχτα.

Phatt
08-06-12, 14:13
Βασιλη πολυ χρησιμο αυτο, με δυο μικρους περιορισμους.
1. Σπαταλας τον χρονο σου, για κατι που επρεπε να κανουν αλλοι.
2. Ειναι αχρηστο για την επαρχια.

Προτεινω να αναρτηθει ενα sticky θεμα το οποιο να περιλαμβανει οδηγιες προς ναυτηλομενους, καποιες δικες μας εμπειριες καθως και τον παραπανω οδηγο.Ειναι κριμα να την πατανε φιλοι ετσι, σε πραγμα που το εχουν συζητησει πολλες φορες.

SV1JRT
08-06-12, 14:46
Για να καταλάβουμε γιατί τα μαγαζιά δεν είναι πάντα κλέφτες όταν είναι πολύ ποιο ακριβά από το ebay.
(κατα τη γνώμη μου λογικοί είναι όλοι οι φόροι που πληρώνει κανείς στον εκτελονισμό εκτός από την αμοιβή του εκτελονιστή... αν και δεν ξέρω αν τα βάζει όλα αυτά στην τσέπη του ή τα αποδίδει σε τίποτα ταμεία κλπ... )
και για να καταλάβει το κράτος οτι όσο αυξάνει τους φόρους χάνει έσοδα... Ας πάει κάποιος μια μέρα σε ένα ταχυδρομείο και να δει πόσα από τα δέματα είναι ξεκάθαρο οτι έρχονται από το εξωτερικο και αφορούν ιντερνετικές παραγγελίες... και πόσα απ αυτά μπένουν από χώρες εκτός ΕΕ και δεν πληρώνεται (ενώ θα έπρεπε, όχι φόροι εκτελονισμού αλλά ούτε ΦΠΑ) και ύστερα λέει το κράτος για φοροδιαφυγή και μην το ψιλικατζίδικο δεν έκοψε μία απόδειξη....


Βρέ φίλε, ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ είναι σωστο να σου ΒΑΖΟΥΝ ΦΟΡΟ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ και ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ενός αντικειμένου ??
Και ΕΚΤΟΣ του φόρου, ΣΕ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΦΠΑ στα ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ + ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ + ΦΟΡΟΣ !!!
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ??

Και ΕΚΤΟΣ των φόρων, 100 ΕΥΡΩ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΪΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΤΕΛΟΝΙΣΤΗ ???
ΓΙΑΤΙ ?? ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ 2 - 3 ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ??

Οσο για τους επαγγελματιες είναι ΑΛΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ. Αυτοί δεν φέρνουν 1 - 2μηχανήματα. Φέρνουν παλέτες με 100 - 200 κομματια.
Τα 100 ευρώ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ στα 200 κομμάτια είναι μισό ευρώ ανα κομμάτι. ΓΙΑΤΙ να πρέπει ο ιδιώτης να πληρώσει ΤΑ ΙΔΙΑ με τον επαγγελματία ?? ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ??

vasilllis
08-06-12, 14:58
Βασιλη πολυ χρησιμο αυτο, με δυο μικρους περιορισμους.
1. Σπαταλας τον χρονο σου, για κατι που επρεπε να κανουν αλλοι.
2. Ειναι αχρηστο για την επαρχια.

Προτεινω να αναρτηθει ενα sticky θεμα το οποιο να περιλαμβανει οδηγιες προς ναυτηλομενους, καποιες δικες μας εμπειριες καθως και τον παραπανω οδηγο.Ειναι κριμα να την πατανε φιλοι ετσι, σε πραγμα που το εχουν συζητησει πολλες φορες.

επειδη την εχω πατησει και εχω ψαχτει .δεν ανεβασα τιποτα διοτι δεν εχω και κατι εγκυρο.σχετικα με τους φορους οτι αφορα εισαγωγη για ιδιωτικη χρηση με κοστος κατω των 350¤ δεν εχει φορο.μονο φπα.
Αλλα παρτο αυγο και κουρευτω.
καταγγελιες παρα πολλες στην ΕΕΤΤ η οποια στο site δεν γραφει απολυτως τιποτα.σε οποια δυσλειτουργια παντως ,απο πισω κρυβεται ενας δημοσιος φορεας και επερχεται το χαος.

Γιώργος Φυσικός
08-06-12, 15:00
Κοίτα, καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, πλήρωσα 350 ευρά για κιθάρα που έκανε 750... Λύση στάνταρ δεν υπάρχει. Να "εναρμονιστούν" οι ελληνικές αρχές/τελωνεία με τις ευρωπαϊκές τακτικές αυτό το ξεχνάμε... οπότε, το ερώτημά μου είναι... τί περιμένεις ότι θα βγει που παθιάζεσαι τώρα;

Τρελος Επιστημονας...
08-06-12, 15:12
Δεν νομίζω ότι υπάρχει φόρος στα ασφάλιστρα. Αυτό που γίνεται είναι το εξής: αν το αντικείμενο έχει δηλωμένη αξία $30 και είναι ασφαλισμένο για $300, τότε οι τελωνειακοί λαμβάνουν ως πραγματική αξία την ασφάλεια. Και επί αυτού του ποσού υπολογίζουν τον φόρο.

Δηλ. αν η δηλωμένη αξία ειναι $100 και η ασφάλεια $100, τότε φόρο (ας πουμε $20) πληρώνεις επί των $100 της αξίας και ΌΧΙ φόρο για την αξία + φόρο για την ασφάλεια (άρα φόρο για $200, δηλ. $40).

GeorgeVita
08-06-12, 15:58
Βρέ φίλε, ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ είναι σωστο να σου ΒΑΖΟΥΝ ΦΟΡΟ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ και ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ενός αντικειμένου

Η "αξία" ενός αντικειμένου προς δασμολόγηση είναι ίση με το άθροισμα κάθε κόστους που το επιβαρύνει μέχρι να φτάσει στο τελωνείο, δηλαδή ότι πλήρωσες στον προμηθευτή, συν τα μεταφορικά, ασφαλιστικά, κλπ. έξοδα όπως ας πούμε αμοιβή "αντιπροσώπου αγορών" (αν χρησιμοποιείς).

Αντίστοιχα, αν υποθέσουμε ότι είναι εμπόρευμα για μεταπώληση, το τελικό λογιστικό κόστος για μια επιχείρηση είναι η "αξία προς δασμολόγηση" συν τους δασμούς και τα έξοδα εκτελωνισμού. Για να βγει η τελική τιμή λιανικής θα μπει το ποσοστό κέρδους και τέλος ο Φ.Π.Α.

Επειδή οι περισσότεροι κάνετε ένα ακόμη βασικό λάθος να θεωρείτε το αντικείμενο "προσωπικό", "μη εμπορικού χαρακτήρα", σημειώνω ότι ισχύουν τα παρακάτω:

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:
α) για είδη μέχρι 45 ¤ δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,
β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ¤ υπόκεινται σε κατ ́ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.
γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ¤, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

Πρέει να διαβάσετε και το:

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

ΟΛΑ αναφέρονται στο: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51526&p=375325&viewfull=1#post375325
Ολες οι "τυπικές" απαντήσεις υπάρχουν στην "πηγή" της πληροφορίας:
www.gsis.gr > μενού 'Τελωνειακή ενημέρωση' > Συχνές ερωτήσεις

Εκεί αναφέρει ότι μπορείς να εκτελωνίσεις μόνος σου (αν δεν είσαι πολυάσχολος ή έχεις χαμηλότερο καθαρό ωρομίσθιο από τον εκτελωνιστή).
gV

Γιώργος Φυσικός
08-06-12, 22:27
Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

Η μεγαλύτερη ξεφτίλα της ξεφτίλας... ΠΩΣ διάολο μπορείς να αποδείξεις ότι ΔΕΝ πλήρωσες για κάτι; Ξέρεις τι λένε εδώ; "άμα νομίσουμε ότι έχεις πληρώσει για αυτό που έρχεται, άσχετα αν τελικά πλήρωσες ή όχι, θα πληρώσεις ΚΑΙ εμάς"

exerazor
10-04-15, 10:03
Γεια σας. Φέρνω το θέμα στην επιφάνεια για να γράψω μια πρόσφατη εμπειρία από την DHL. Παραγγελία με ηλεκτρονικά μικροανταλλακτικά από Κίνα αξίας 30$. Μου ζήτησαν 110¤ για εκτελωνισμό γιατί ότι δέμα έχει αξία πάνω από 22¤ εκτελωνίζεται! Ήξερα για τον εκτελωνισμό αλλά δεν περίμενα η κλοπή να ξεκινάει από τόσο χαμηλό ποσό. Εννοείται ότι ορκίστηκα φανατικός εχθρός τους.

moutoulos
10-04-15, 10:35
Ναι έχεις δίκιο ... έτσι είναι. Αν όμως διάβαζες τον "οδηγό" που έχω εδώ, δεν θα είχες
παραγγείλει με DHL (ή οποιανδήποτε Courier). Παράγραφος 14.

Τι να κάνουμε ?. Βλέπεις η παράνομη "οικονομικοτοκογλυφική" παράνοια σε αυτή την
χώρα, θεωρείται νόμιμη.


"Οδηγός" για αγοραπωλησίες σε eBAY (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71386)

vasilis1
10-04-15, 11:05
Δεν ξερω αν ειναι μονο η dhl τοσο βρωμικη(και μην μου λέτε περί νόμιμου κλπ,αν ήθελαν ακομα και τα συνοδευτικά παραστατικά ή μια εκτύπωση του paypal θα λάμβαναν και θα χρέωναν ενα ποσοστό της αξίας)αλλα εγω οχι μονο εχθρός τους ειμαι,αλλα ουτε εντός ευρωπαϊκής ένωσης δεν τους χρησιμοποιώ που δεν υπαρχει κίνδυνος.και προφανως ενημερώνω κι όποιον θελει να κανει αποστολές να μην την χρησιμοποιεί.δεν μπορει να γίνετε νομότυπη κλοπή και εμεις να το αποδεχόμαστε

VaGyver
10-04-15, 11:05
Με την αφορμή να σας πω και εγώ την παρόμοια περιπέτεια μου, για να γνωρίζετε.


Παράγγειλα από Κίνα πλακέτες (pcb) με αξία 30-35 ευρώ και άλλα 25 ευρώ μεταφορικά με την DHL (με το σκεπτικό να έρθουν γρήγορα).


Με παίρνει τηλέφωνο από την DHL και μου λέει ότι έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία pre-custom της DHL και ότι το δέμα σας θα περάσει από την διαδικασια του τελωνείου. Και προσέξτε: Ενώ δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα. Και με ρώταγε τι είναι και πόσο κάνει και να του στείλω την απόδειξη για να δει.


Τον ρωτάω: Και ποιος είναι ο κανόνας για το αν θα περάσει από τελωνείο ή όχι?
Μου λέει σύμφωνα με τον νόμο εαν υπερβαίνει τα 22 ευρώ (25 $) υπόκειται σε εκτελωνισμό. Και καλά, να μου στείλει το ΦΕΚ.


Η εύλογη ερώτηση: Αφού, δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα, δεν ξέρετε για τι πρόκειται, δεν ξέρετε πόσο κάνει (δηλαδή εαν κοστίζει πάνω από 22 ευρώ ή όχι), τότε βρε καργ..... γιατί μου λές οτι η DHL θα to περάσει από διαδικασία τελωνείου? Ενώ έχω αγοράσει πάνω από 150 φορές από διάφορα sites μεσώ απλού ταχυδρομείου και ΠΟΤΕ δεν έμπλεξα με τελωνείο.




Και μου ζητάει για ΦΠΑ, εκτελωνισμό (το τελωνείου και την δική τους υπηρεσία) όλα μαζό πάνω από 100 ευρώ. Μόλις κατάλαβε ότι ήμουν ΥΠΕΡΑΡΝΗΤΙΚΟΣ (του έλεγα ΠΕΤΑ ΤΟ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!) μου λέει μια στιγμή, και ότι μίλησα με τον προιστάμενο και θα πέσουμε -χατηρικά- στα 35 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και ότι ζητήσει το τελωνείο.


Τελικά, του είπα να τα στείλει πίσω στον πωλητή και κανόνισα να τα ξαναστείλει ξανά με απλό ταχυδρομείο με κόστος περίπου 10-11 ευρώ (είναι και βαρύ δέμα γιατί είναι 20 πλακέτες 10χ5).




ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕΣΩ DHL ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ. ΘΑ ΜΠΛΕΞΕΤΕ!!! Και διαβάστε τον οδηγό που και εγώ τώρα ανάκάλυψα ότι υπάρχει. Δεν το ήξερα. Δεν ρώταγα?

chip
10-04-15, 11:41
Δεν φταίει η DHL έτσι λέει ο νόμος και αυτό ισχύει σε όλες τις Courier...
απλά τα ΕΛΤΑ σαν δημόσιο αδιαφορούν και δεν εισπράτει το κράτος τους φόρους που του αναλογούν (Γιάν(ν)η ακούς?)
Από εκεί και πέρα έχει συζητηθεί πάρα πολλές στο φορουμ αυτό και σε πολλά άλλα φόρουμ το ΠΟΤΕ COURIER για τρίτες χώρες (χώρες εκτός ΕΕ) γιατί με τα ΕΛΤΑ όχι μόνο το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ασχοληθούν με το εμπόρευμα ακόμα και αν είναι κιβώτιο αρκετών κιλών και με τιμολόγιο μέσα 100δων ευρώ.... αλλά και αν ασχοληθούν το ποσό εκτελωνισμού θα είναι πολύ λογικό (αν εξαιρέσεις τον ΦΠΑ που θα είναι ανάλογος της αξίας του εμπορεύματος)....
Η εμπειρία δείχνει ότι στα ΕΛΤΑ τις περισσότερες φορές θα πληρώσεις μηδέν, μερικές φορές θα πληρώσεις 3-4 ευρώ για απλοποιημένη διαδικασία εκτελωνισμού και σπάνια θα πληρώσεις 12 ευρώ (αντί των περίπου 100 σε courier) εκτελωνισμό + φόρους (που είναι λίγα) + ΦΠΑ

Googlis
10-04-15, 11:41
Βρε παιδιά, πρίν μερικές μέρες, παράγγειλα κατευθείαν στην ATMEL Αμερικής ένα AVRISP II programmer.
Η αξία του ήταν γύρω στα 30 δολάρια και άλλα 25 περίπου δολάρια για τα μεταφορικά. Δηλαδή περίπου 40 κάτι ευρώ. Πριν από λίγο, μου τηλεφώνησε υπάληλος της DHL να μου πεί οτι το δέμα βρίσκετε στο τελωνείο και πρέπει να εκτελωνιστεί Το εγκεφαλικό μου ήρθε όταν μου είπε το ποσό που έπρεπε να πληρώσω για να παραλάβω το δέμα. Η DHL ήθελε 150 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 25 ΕΥΡΩ !!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ??? ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ??? Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ΜΟΝΟ, ΗΘΕΛΕ 100 ΕΥΡΩ !!! για να εκτελονισει ένα δεματακι. ΠΟΣΑ ΔΕΜΑΤΑ ΕΚΤΕΛΟΝΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ??? ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ Ο ΚΑΡΙΟΛΗΣ ???? Μετά είναι και οι φόροι. Μπαίνει ΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ, ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. Εντάξει, τον φόρο στην αξία του προιόντος τον καταλαβαίνω. Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ??? και φυσικά, αφου μπούνε οι φόροι εισαγωγής, ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΠΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ !!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 200 ΕΥΡΩ για ένα προιον ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 25 ΕΥΡΩ !!!! Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.....

ΦΥΣΙΚΑ τους είπα να βάλουν το δέμα στον πάτο τους !!!
Προτιμώ να το πάρω απο το E-Bay και ασ το πλρώσω 40 ευρώ ξανά.
Καλύτερα να τα δώσω στον κινέζο ΠΑΡΑ στους ΚΛΕΦΤΕΣ...

ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΙΑ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ....


Σωτήρη πράγματι έτσι έχει η κατάσταση τουλάχιστον 4-5 χρόνια.
Για να τα ξεκαθαρίζουμε:
Οι φόροι συνήθως είναι ελάχιστοι πχ για παραγγελία 100 ευρώ, άντε να πληρώσεις 15-20¤ σε φόρους. Και δεν πρέπει να παραπονευόμαστε γι αυτούς, ίσα ίσα πιθανώς να ήταν καλύτερο να είναι και μεγαλύτεροι και σε όλα τα δέματα.
Το μεγάλο γιατί και πρόβλημα είναι η συμπεριφορά των γνωστών courier, που περνάνε όλα τα δέματα ανεξαρτήτου αξίας και μεγέθους από το τελωνείο.
Απλώς και μόνον για να πάρουν την αμοιβή! Σου ζητάνε υπέρογκα ποσά από 80¤ και πάνω που αν είσαι στην επαρχία δεν έχεις άλλη επιλογή και τα πληρώνεις.
Αν πάλι είσαι Αθήνα θα πρέπει να χάσεις μισή μέρα και κανα 25¤ έξοδα για να το εκτελωνίσεις μόνος. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πλήρωνα 20¤ για τον εκτελωνισμό συν τους όποιους φόρους.
Αλλά αυτοί είναι ΚΛΕΦΤΕΣ.
Έχουν βρει μια τρύπα-μέθοδο για να κλέβουν συστηματικά εδώ και μία 5ετία.

chip
10-04-15, 11:45
το ξαναλέμε οι courier απλά εφαρμόζουν το νόμο και τα περνάνε όλα (όσα είναι πάνω από 22 ευρώ) από εκτελωνισμό... το παράλογο είναι η μεγάλη αμοιβή εκτελωνισμού....

sotron1
10-04-15, 11:46
Ακριβώς το ίδιο συνέβη με μένα πριν 3 μήνες για 5 πλακέτες αξίας 35 ευρώ.

Πάνω από 22 ευρώ εκτελωνίζεται και πληρώνεις φόρο για το υλικό καθώς επίσης και τα μεταφορικά συν τον εκτελωνιστεί .

Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω από 50 ευρώ οι 5 πλακέτες με μεταφορικά χρειάστηκε να πληρώσω 130-150 ευρώ στην DHL.

Τώρα γιατί πλήρωσα ; γιατί χρειαζόμουν, μόνο μία επειγόντως.

pstratos
10-04-15, 11:53
Να προσθέσουμε οτι για farnell παραγέλνουμε πάντα απο farnell.export και για digikey απο το international site τους με επιλογή USPS (kai oxi UPS!). Αρχικά δεν δίνει τιμή, στο τελικό στάδιο παραγγελίας 45-55 USD.
Αν μας ζητήσουν απο το γραφείο εκτελονισμού των ΕΛΤΑ να εκτελωνίσουν, τους περνάμε με φαξ την ανάλυση της πιστωτικής. Πληρώνουμε τον αναλογούντα ΦΠΑ, ένα μικρό φόρο ~5% και κάτι ψηλά (~10 ευρα) στον ταχυδρόμο τοy porta-porta.

Αλλιώς είτε 30¤ φέρεις είτε container 30.000 ¤ ετοίμασε ~80 εκτελωνιστή, ~40 κερατιάτικα, συν τους νομιμούς φόρους και ΦΠΑ. Συνήθως και 20-100 ευρά για να βγουν εύκολα τα πράματα έξω χωρίς πολλά πολλά ;)

SV1JRT
10-04-15, 13:08
Βρε παιδιά, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω τον φόρο και το ΦΠΑ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ υπολογίζουν ΦΟΡΟ + ΦΠΑ στα μεταφορικά έξοδα ΚΑΙ στα ασφάλιστρα του δέματος ??
Δηλαδή αν αγοράσω μια κουράδα που κάνει 10 ευρώ και ο πωλητής από την Κίνα μου την παραδώσει προσωπικά, και χρεώνει 10 χιλιάρικα τα αεροπορικά του εισιτήρια από την Κίνα, εγώ ΓΙΑΤΙ πρέπει να φορολογηθώ για 10.010 ΕΥΡΩ ??
Και ΓΙΑΤΙ τα "φύλακτρα" στο τελωνείο είναι ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ?? Γυμνόστηθες στριπτητζούδες από τον Κόκκινο Μύλο (Moulin Rouge) τα φυλάνε ??

Εντάξει, το καταλαβαίνω οτι ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθεί ο φόρος, αλλά ΟΧΙ οι φόροι + εκτελωνισμός να φτάνουν στο 500% της αξίας του αντικειμένου...
150 ευρώ χαράτσια για αντικείμενο που κοστίζει 15 - 20 ευρώ είναι ΚΛΟΠΗ !!!

.

xqtr
10-04-15, 13:17
Βρε παιδιά, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω τον φόρο και το ΦΠΑ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ υπολογίζουν ΦΟΡΟ + ΦΠΑ στα μεταφορικά έξοδα ΚΑΙ στα ασφάλιστρα του δέματος ??
Δηλαδή αν αγοράσω μια κουράδα που κάνει 10 ευρώ και ο πωλητής από την Κίνα μου την παραδώσει προσωπικά, και χρεώνει 10 χιλιάρικα τα αεροπορικά του εισιτήρια από την Κίνα, εγώ ΓΙΑΤΙ πρέπει να φορολογηθώ για 10.010 ΕΥΡΩ ??
Και ΓΙΑΤΙ τα "φύλακτρα" στο τελωνείο είναι ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ?? Γυμνόστηθες στριπτητζούδες από τον Κόκκινο Μύλο (Moulin Rouge) τα φυλάνε ??

Εντάξει, το καταλαβαίνω οτι ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθεί ο φόρος, αλλά ΟΧΙ οι φόροι + εκτελωνισμός να φτάνουν στο 500% της αξίας του αντικειμένου...
150 ευρώ χαράτσια για αντικείμενο που κοστίζει 15 - 20 ευρώ είναι ΚΛΟΠΗ !!!

.

Αυτα που επισημενεις... ειναι μια απαντηση στο ερωτημα, γιατι τα Ελληνικα μαγαζια, πουλανε τα προιοντα τους πιο ακριβα απο τα αντιστοιχα Internetικα (εκτος της αισχροκερδιας).

Που να δεις τι γινεται οταν φερνεις ενα container ή παλλετα απ'εξω...

sotron1
10-04-15, 15:16
Βρε παιδιά, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω τον φόρο και το ΦΠΑ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ υπολογίζουν ΦΟΡΟ + ΦΠΑ στα μεταφορικά έξοδα ΚΑΙ στα ασφάλιστρα του δέματος ??
Δηλαδή αν αγοράσω μια κουράδα που κάνει 10 ευρώ και ο πωλητής από την Κίνα μου την παραδώσει προσωπικά, και χρεώνει 10 χιλιάρικα τα αεροπορικά του εισιτήρια από την Κίνα, εγώ ΓΙΑΤΙ πρέπει να φορολογηθώ για 10.010 ΕΥΡΩ ??
Και ΓΙΑΤΙ τα "φύλακτρα" στο τελωνείο είναι ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ?? Γυμνόστηθες στριπτητζούδες από τον Κόκκινο Μύλο (Moulin Rouge) τα φυλάνε ??

Εντάξει, το καταλαβαίνω οτι ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθεί ο φόρος, αλλά ΟΧΙ οι φόροι + εκτελωνισμός να φτάνουν στο 500% της αξίας του αντικειμένου...
150 ευρώ χαράτσια για αντικείμενο που κοστίζει 15 - 20 ευρώ είναι ΚΛΟΠΗ !!!

.


Ακριβώς έτσι, να πληρώσεις το προϊόν το καταλαβαίνω αλλά να βάλουν στο σύνολο και τα μεταφορικά, είναι τρέλα.

Φορολογήθηκα για το προϊόν + τα μεταφορικά τις DHL. Δηλαδή πληρώνω DHL μετά ξανά πληρώνω +ΦΠΑ +τελωνείο για την DHL.

Έχω τα χαρτιά για κάθε ενδιαφερόμενο.

chip
10-04-15, 15:21
έτσι είναι το διεθνές εμπόριο (από τρίτες χώρες)... μέχρι πριν "λίγα" χρόνια έτσι ήταν και για εντός ΕΕ...
είναι λογικό να χρεώνουν ΦΠΑ και στα μεταφορικά αφού και τα μεταφορικά είναι μέρος της αξίας του προϊόντος (του κόστους αγοράς)

Δε σημαίνει οτι συμφωνώ με τον τρόπο που λειτουργεί αυτό το σύστημα απλά αντιλαμβάνομε την φιλοσοφία του....
Το 2009 με τα επισόδια στον ΟΛΠ που πήγαινε η προβλήτα για αποκρατικοποίηση δεν είχες ακούσει για λιμενεργάτες με αμοιβές πάνω από 100.000 ευρώ (το χρόνο)? ποιος νομίζεις οτι τους πληρώνει τελικά? (θα μου πεις οτι στην περίπτωση σου δεν εμπλέκται λιμάνι... ναι αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία στον τρόπο λειτουργίας των διεθνών μεταφορών...)

vasilis1
10-04-15, 17:51
Οτι θα άκουγα οτι ειναι σωστο να πληρώνεις υπερ κερατιατικα σε έναν ιδιώτη οτι του φανει,και για μια ακόμη το κακο δημοσιο ( ΕΛΤΑ που δεν ειναι δημοσιο,αλλα παμε παρακάτω) αδιαφορεί να εισπράξει φόρους γιατι ειναι δημοσιο, μονο απο υπάλληλο της dhl μπορουσα να το ακούσω.το προβλημα ειναι οτι η ελληνικη dhl χρεώνει ανήκουστα ποσα για εκτελωνισμούς.

chip
10-04-15, 18:29
εγώ δεν είπα οτι είναι σωστό να πληρώνεις υπερκερατιάτικα... είπα οτι κατανοώ πως δουλεύει το σύστημα...
και τα ξαναγράφω
οι Courier όλες απλά εφαρμόζουν το νόμο και τα εκελωνίζουν όλα όσα είναι πάνω από 22 ευρώ (και ααν σκεφτείς την ουσία του νόμου δεν είναι λάθος... αφού δεν προβλέπει υπερ χρεώσεις...)
το κακό είναι οτι εμπλέκεται ένας εκτελωνιστής ο οποίος παίρνει πολύ μεγάλη αμοιβή ανεξάρτητα την αξία... βέβαια ο ίδιος θα σου πει οτι την ίδια δουλειά κάνει ανεξάρτητα τι έχει και πόσο κοστίζει το πακέτο (επίσης δεν ξέρουμε αν τελικά το ποσό αυτό πάει στην τσέπη του ή παει σε τίποτα κρυφές κρατήσεις από ταμία συλόγους κλπ....)
Αυτό που πραγματικά θεωρώ πονηρό είναι οτι αν πας στην courier και τους πεις οτι θέλεις τα χαρτιά για να κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό ή δικός σου εκτελωνιστής που σου χρεώνει με καλές τιμές σου ζητούν κάνα 30ευρω για να στα δώσουν. (αυτό ναι το ξαναλέω το θεωρώ απαράδεκτο!!)

Τα ταχυδρομεία (η το τμήμα εκτελωνισμού τους... δεν ξέρω ακριβώς την δομή) ναι πιστεύω δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και το Ελληνικό δημόσιο χάνει τεράστια ποσά πρώτα απ όλα από ΦΠΑ! Εσύ πως το βλέπεις όταν περνούν από μπροστά τους πακέτα και δεν τα ελέγχουν? θα μπορούσε να θεωρηθεί και απιστία ακόμα!
Εσύ πως το βλέπεις να περνάει ένας παλμογράφος βάρους 5-6 Κιλών και ισοδύναμου βάρους βάση όγκου ίσως και παραπάνω να έχει τιμολόγιο στη συσκευασία 100δων ευρώ και να λέει η συσκευσια invoice inside και κανείς να μην ενδιαφέρεται να χρεώσει τον ΦΠΑ και να χρεώνει 3 ευρώ?
Να παιρνάει κολητήρι θερμού αέρα (μέγεθως όσο μισό κουτί από παπούτσια) και να περναει χωρίς καμία χρέωση?
κλπ κλπ
και ο νόμος είναι ο ίδιος και για τα ταχυδρομεία! λέει οτι όλα θα περνάνε από εκτελωνισμό εφόσον ειναι εμπορική συναλαγή άνω των 22 ευρώ ή 45 ευρώ για συναλαγές μεταξύ ιδιωτών...
και να σημειώσουμε οτι τα τελωνεία έχουν δικαίωμα να αρνηθούν δηλώσεις free shipping ή ψεύτικα τιμολογία και έχουν δικαίωμα να εκτιμήσουν τα ίδια την αξία των εμπορευμάτων!
με βάση αυτά άλλη φορά μόνο ΕΛΤΑ για εκτός ΕΕ και να έχεις υπόψην σου τον παρακάτω τιμοκατάλογο
http://www.ekpizo.gr/usefull/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%C E%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD

δες στο κατάλογο αυτό πόσο μικρότερο είναι το κόστος της διαδικασίας εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ... βασικός λόγος για να τα επιλέγεις.

vasilis1
10-04-15, 20:02
Δεν εχουμε κατα βάση διαφορετική άποψη,απλα δεν θα χώσουμε κι εδω το κακο δημοσιο (που ειπαμε οτι δν ειναι ) και τον καλο αλλα βασανισμένο ιδιώτη που ειναι τυπικός.δοξα τω θεω εχω αγοράσει ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ πράγματα διαδικτυακά, και οταν βλεπω για οθονη λαπτοπ αξίας 90¤ να μου ερχεται 8¤ έξοδα τελωνείου και οταν μου ερχεται κινητο 80¤ να περνάει απο dhl και να το κοστολογούν με την παραπάνω ταρίφα που αναφέρουν οι φιλοι δηλαδη αλλο ενα κινητο συν τον κόπο τους συν φόρο κατανάλωσης συν οτι του φανει του λολοστεφανή,ε τοτε ειναι ληστεία.ελτα και παλι ΕΛΤΑ λοιπον

chip
10-04-15, 20:50
προσωπικά πιστεύω οτι είναι άλλη μια παθογένεια του δημοσίου... δε νομίζω οτι οι υπάληλοι είναι αδιάφοροι, νομίζω οτι είναι τόσο λίγοι για τον όγκο των εμπορευμάτων ώστε ελέγχουν μόνο τα πολύ μεγάλα ή αυτα που τους ζητείται από τον ιδιωκτήτη τους να εκτελονιστούν κανονικά (στις περιπτωσεις που ο παραλήπτης είναι επιχείρηση...) Προφανός είναι στις περιπτόσεις που οι προσλήψεις θα είχαν μεγάλο οικονομικό όφελος για το δημόσιο.....

Dbnn
10-04-15, 21:08
Εγω απο ότι κατάλαβα ειναι να αγοραζουμε απο εδώ απ'ευθείας. Μια η άλλη έρχεται τελικά με τα τελωνεία και τους "κρυφούς" δασμούς....
Εκτος αμα εχεις συγγενή ναβαρχο ή καπετάνιο ή πιλότο και στα φέρει.....

chip
10-04-15, 21:31
Δεν υπάρχει κανόνας... υπάρχουν περιπτώσεις που συμφέρει να αγοράσεις από Ελλάδα ή από ΕΕ και υπάρχουν άλλες που η διαφορά τιμής είναι μεγάλη και πρέπει να κοιτάξεις για Κίνα...
αλλά πρέπει να ξέρεις να αγοράζεις.... πχ... πάντα ΕΛΤΑ για χώρες εκτός ΕΕ

ultra
13-06-15, 15:39
Τα τελευταια νεα με την πολιτικη της DHL....
Μετα απο παραγγελια 5 δειγματων πλακετων απο κινα, χτυπαει σημερα Σαββατο το τηλεφωνο και μου λενε οτι το δεμα μου θα ερθει την δευτερα απο το εξωτερικο και θα χρειαστει εκτελωνισμο.
Πως ειναι δυνατον λεω αφου η αξια ειναι πολυ μικρη? Να σημειωσω οτι ο κατασκευαστης ειχε οδηγιες να δηλωσει $15 κοστος αντι $63.
Μου απαντησε οτι "τα παραστατικα του εξωτερικου δεν γινονται δεκτα".
Οκ, της λεω, κρατα τα εκει δεν τα παραλαμβανω και δεν πληρωνω για να γυρισουν πισω. Μου ειπε οτι στελνονται πισω δωρεαν. ΟΚ, στειλτα πισω.

sotron1
13-06-15, 17:49
Ζητάνε την απόδειξη με την οποία αγοράστηκε. Δηλαδή PayPal. Πήρα και εγώ κάτι πλακέτες από κίνα και έτσι έγινε.

ultra
13-06-15, 17:53
δηλαδη αν τους δωσω την αποδειξη του paypal με $15 δεν θα πληρωσω?

sotron1
13-06-15, 18:49
Έτσι ακριβώς. Θα τους ενημερώσεις ότι για αυτή την αγορά πού φαντάζομαι την έκανες μέσω PayPal, πλήρωσες το Χ ποσό, υπόψη ο courier είναι μέσα σε αυτά.
Δηλαδή εάν έδωσες 15$ για τα υλικά και 30 $ π.χ για τον μεταφορέα τότε ξεπερνάς το ποσό των αφορολόγητων 25 ευρώ οπότε περνάς τελωνείο.
Αυτό έγινε σε εμένα τον Γενάρη.

chip
13-06-15, 19:06
Τα τελευταια νεα με την πολιτικη της DHL....
Μετα απο παραγγελια 5 δειγματων πλακετων απο κινα, χτυπαει σημερα Σαββατο το τηλεφωνο και μου λενε οτι το δεμα μου θα ερθει την δευτερα απο το εξωτερικο και θα χρειαστει εκτελωνισμο.
Πως ειναι δυνατον λεω αφου η αξια ειναι πολυ μικρη? Να σημειωσω οτι ο κατασκευαστης ειχε οδηγιες να δηλωσει $15 κοστος αντι $63.
Μου απαντησε οτι "τα παραστατικα του εξωτερικου δεν γινονται δεκτα".
Οκ, της λεω, κρατα τα εκει δεν τα παραλαμβανω και δεν πληρωνω για να γυρισουν πισω. Μου ειπε οτι στελνονται πισω δωρεαν. ΟΚ, στειλτα πισω.


Στο ποστ #33 αναφέρω
και να σημειώσουμε οτι τα τελωνεία έχουν δικαίωμα να αρνηθούν δηλώσεις free shipping ή ψεύτικα τιμολογία και έχουν δικαίωμα να εκτιμήσουν τα ίδια την αξία των εμπορευμάτων!

στην πραγματικότητα δεν φταίει η DHL (που είναι μεταφορεας) ούτε πιστεύω ο εκτελωνιστής.... αυτό πρέπει να είναι δουλειά του τελωνειακού υπαλλήλου (αυτός είναι υπάλληλος τους κράτους) και μάλλον θέλει να αυξήσει τα έσοδα της υπηρεσίας του.... γιατί αυτός απ' όσο ξέρω είναι ο αρμόδιος να ορίσει νέα αξία στο πακετάκι σου...

Αν πράγματι το πακετάκι σου είχε μικρότερη αξία στείλε τους το τιμολόγιο (paypal) που πλήρωσες... αν όχι μην παραπονιέσαι οτι σε αυτή την παρτίδα κερδισαν το παιχνίδι αυτοί...

vasilis1
13-06-15, 19:08
Οχι,στην περιπτωση της dhl φταίει η ιδια,εχει χιλιοειπωθεί οχι μονο εδω αλλα και και σε αλλα ελληνικα φόρουμ.Ειναι τακτική κατεντολην των αφεντικών .-

chip
13-06-15, 19:12
όλες οι courier κάνουν ακριβώς οτι λέει ο νόμος!
Τα Ελτα είναι που δεν εφαρμοζουν το νόμο...
Δεν ξέρω καμία περίπτωση που δεν έκαναν αυτό ακριβώς που λέει ο νόμος!
ελπίζω τώρα να μην αρχίσουμε να τις κατηγορήσουμε οτι δεν αγνοούν το νόμο....

vasilis1
13-06-15, 19:15
Το μονο που μπορω να πω οτι πρεπει να εχεις επαγγελματική σχέση με την dhl ( και δεν το λέω για να παρεξηγηθείς αλλα δεν βλεπω λόγο υπεράσπισης μιας κακής πολιτικης ).τοσο η προσωπική μου εμπειρία οσο και χιλιάδων αλλων Ελλήνων ειναι 180 μοίρες ανάποδα.και δεν ειναι κανενας νόμος να σου κοστολογεί ΠΑΝΤΑ έξοδα εκτελωνισμού,θεωρώντας ολους τους παραλήπτες οτι λενε ΨΕΜΑΤΑ και οτι αυτη εχει την αληθεια στην κοστολόγηση των εμπορευμάτων ή και των απλών παραγγελιών σαν αυτες που κανω κι εγω.

Gaou
13-06-15, 19:17
Παιδιά δυστηχώς έχω κάνει παρα πολλες αγορές απο έξω με την πρώτη το 2006 σε οθόνη ipaq . ο δημοσιος στον εκτελωνισμο με κοιτουσε καλά καλά όταν ανοιξε το πακέτο αφου μου ειχε βγάλει πάνω απο 60 ευρω. δεν μπορουσε να διανοηθει και αυτος ο ιδιος την ταλαιπωρία που έιχε τραβήξει και αυτος και εγώ για ένα αντικειμενο μηδαμινής αξιας.

αυτο όμως που ποτέ δεν καταλαβα ειναι πότε ερχονται με ελτα και πότε με ανεξάρτητες ιδιωτικε΄ς εταιρίες. αν μπορει κάποιος να με διαφωτίσει θα ήταν καλό.

chip
13-06-15, 20:01
Το μονο που μπορω να πω οτι πρεπει να εχεις επαγγελματική σχέση με την dhl ( και δεν το λέω για να παρεξηγηθείς αλλα δεν βλεπω λόγο υπεράσπισης μιας κακής πολιτικης ).τοσο η προσωπική μου εμπειρία οσο και χιλιάδων αλλων Ελλήνων ειναι 180 μοίρες ανάποδα.και δεν ειναι κανενας νόμος να σου κοστολογεί ΠΑΝΤΑ έξοδα εκτελωνισμού,θεωρώντας ολους τους παραλήπτες οτι λενε ΨΕΜΑΤΑ και οτι αυτη εχει την αληθεια στην κοστολόγηση των εμπορευμάτων ή και των απλών παραγγελιών σαν αυτες που κανω κι εγω.

δεν έχω καμία σχέση με καμία μεταφορική εταιρία (για την ακρίβεια είμαι άνεργος) απλά αναφέρομαι στο τι ορίζει ο νόμος και τι πράτουν οι εταιρίες αυτές. Και πιστεύω οτι πράγματι τα μεταφορικά πρέπει να μπαίνουν γιατί αποτελούν μέρος του τελικού κόστους το προϊόντος (δηλαδή όταν αγοράζεις ένα προϊόν δεν πληρώνεις μόνο την αξία του σαν αντικείμενο αλλά και τα μεταφορικά που μπορεί να είναι και περισσότερα από το ίδιο το αντικείμενο)
Τονίζω οτι απλά κρίνω αν εφαρμόζουν σωστά το νόμο και όχι αν ο νόμος είναι σωστός και αν μου αρέσει

με αυτά που γράφεις (εμένα μου δίνεις την εντύπωση) ειναι σα να λες μην χρησιμοποιείτε την DHL και διαλέξτε άλλη courier για να έχετε λιγότερα μπλεξίματα πράγμα που πιστεύω δεν συμβαίνει... δηλαδή πιστεύω οτι και με άλλες εταιρίες θα πληρώσουν τα ίδια για εκτελωνισμό ενώ ταυτόχρονα η DHL έχει μάλλον τα χαμηλότερα μεταφορικά συγκρινόμενη με τις άλλες γνωστές courier (ιδιαίτερα στα ποιο βαριά δέματα)

Επίσης να πω οτι δεν έχω χρησιμποποιήσει ποτέ DHL αλλά η εμπειρία μου είναι από αμερικάνικες courier πριν 10+ χρόνια... που απλά και αυτές έλεγχαν τα πάντα και πλήρωνα και ΦΠΑ και φόρους... για δείγματα από ηλεκτρονικά εξαρτήματα που έφερνα για την πτυχιακή μου εργασία....

chip
13-06-15, 20:13
Παιδιά δυστηχώς έχω κάνει παρα πολλες αγορές απο έξω με την πρώτη το 2006 σε οθόνη ipaq . ο δημοσιος στον εκτελωνισμο με κοιτουσε καλά καλά όταν ανοιξε το πακέτο αφου μου ειχε βγάλει πάνω απο 60 ευρω. δεν μπορουσε να διανοηθει και αυτος ο ιδιος την ταλαιπωρία που έιχε τραβήξει και αυτος και εγώ για ένα αντικειμενο μηδαμινής αξιας.

αυτο όμως που ποτέ δεν καταλαβα ειναι πότε ερχονται με ελτα και πότε με ανεξάρτητες ιδιωτικε΄ς εταιρίες. αν μπορει κάποιος να με διαφωτίσει θα ήταν καλό.

με τι θα έρθει έχει σχέση με τι τα στέλνει το κατάστημα που αγοράζεις... Αν δεν το λέει σε κάποιο σημείο της σελίδας του σχετικά με τον τρόπο αποστολής θα πρέπει να τον ρωτήσεις....
Με ΕΛΤΑ θα έρθει αν το στείλει και αυτός με τα ταχυδρομεία της χώρας του (china post, hong kong post, usps (αμερική) κλπ)

(προσοχή άλλο USPS (ταχυδρομείο) άλλο UPS (courier))

υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια πχ μερικές φορές σε ογκώδη δέματα (πχ κανένας παλμογράφος) μπορεί να στέλνουν με εταιρίες σαν την DHL αλλά όχι σαν courier αλλά με άλλη συμφωνία όπου αυτή τελικά τα παραλαμβάνει μεν κάνει ένα μέρος της μεταφοράς και μετά τα προωθεί μέσω ταχυδρομείων... όμως επειδή δεν ξέρεις τελικά αυτές τις περίεργες συμφωνίες που είναι εξαιρέσεις δεν πρέπει να προχωρας...)

επίσης η EMS απ ότι έχω καταλάβει είναι courier των κινεζικών ταχυδρομείων και νομίζω οτι δεν είναι σίγουρο για το πως θα μπει το δέμα στην Ελλάδα.... (όποιος ξέρει για EMS ας γράψει)
βέβαια ότι μου έχει έρθει με EMS ήρθε με ΕΛΤΑ αλλά μπορεί να υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν ξέρω....

Για να σαι σίγουρος όταν πχ μιλάς και για αντικείμενα μικρά σε όγκο και μικρής αξίας να επιμένεις οτι θέλεις να σταλούν με ταχυδρομείο. Φυσικά αν θέλεις να είσαι σίγουρος οτι δεν θα χαθεί ζητάς να είναι συστημένο (registered με tracking number) και πληρώνεις κάτι επιπλέον (συνήθως 2-4 ευρώ)

ultra
13-06-15, 20:13
Εχω μια μεγαλη απορια που θα λυθει τις επομενες μερες.
Πριν απο λιγο καιρο χρειαστηκα αρκετους κοννεκτορες απο την κινα. Ενω ειχα συμφωνησει στην τιμη και τα μεταφορικα, τελικα προσφερθηκε ενας αυστριακος συνεργατης μου να τους αγορασει για λογαριασμο μου.
Με ρωτησε αν ειχα "permit' για αγορα απο την κινα, και του ειπα οτι στην ελλαδα δεν εχουμε κατι τετοιο, αλλα τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι παρα πολλα.
Πραγματι οι κοννεκτορες πηγαν στην αυστρια χωρις να πληρωσει τιποτε παραπανω. Εκει, δεν ειναι ευρωπη ? δεν ισχυουν οι ιδιοι νομοι?

Ακριβως το ιδιο θα κανω και με τις πλακετες που εγραψα το μεσημερι. Αφου ειναι δωρεαν απο την κινα στην αυστρια, ολα απο εκει θα περνανε ολα.

chip
13-06-15, 20:32
φυσικά και θα έχουν....
πιθανόν όμως να πηγαίνει να κάνει ο ίδιος τον εκτελωνισμό.... οπότε το κόστος γίνεται ελάχιστο...
Οι φόροι που παίρνει το δημόσιο είναι ελάχιστοι (λίγα ευρώ) +ΦΠΑ (που έτσι κι αλλοιώς πληρώνεται... και στην Αυστρία σίγουρα) τα πολλά χρήματα πάνε για την αμοιβή του εκτελωνιστή

(σκέψου την περίπτωση να ήταν το τελωνείο στο Ελληνικό και να έχεις σταθμό μετρό δίπλα... θα σε προβλημάτιζε αν έπαιρνες το μετρό και έκανες μία ώρα εκεί και τα έπαιρνες με μερικά ευρώ φόρους?)

επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με την περίπτωση που το υλικό προορίζεται για πρώτη ύλη στην βιομηχανία... εκεί απ όσο ξέρω μπορεί να μην υποβληθουν δασμοί (αλλά μάλλον τον εκτελωνισμό τον χρειάζεται όπου πάλι πρέπει να τον κάνεις ο ίδιος για να μην πληρώσεις αμοιβή εκτελωνιστή).... βέβαια αν γίνει με διαδικασία που δεν πληρώνεις δασμούς για βιομηχανική χρήση θα πρέπει στη συνέχεια να το χρησιμοποιήσεις σε προϊόν ή να κάνεις κανονικά προτόκολο καταστροφης στην εφορία...

Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα ακριβό το κόστος για εκτελωνισμό... θυμάμαι η Jeri Elsworth πριν 5-6 χρόνια έδειχνε το καινούριο της laser cutter που απ οτι θυμάμαι το είχε πάρει 2500 δολάρια + 500 δολάρια φόρους και εκτελωνισμό!!!!
Επίσης σε ένα βιντεάκι του o Dave Jones ανέφερε και αυτός το υψηλό κόστος σε δασμούς (μάλλον θα εννοούσε και εκτελωνισμό) που όπως έλεγε το κάνει η κυβέρνηση για να προστατεύσει την εσωτερική αγορά (μάλλον το θεωρούσε σωστό)

xlife
13-06-15, 20:57
Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω κάποιους φόρους για κάτι που φέρνω απ έξω. Όμως δεν υπάρχει μια σωστή διαδικασία και ένα λογικό κόστος. Κάθε courier έχει δική του πολιτική. Προτιμώ τον απλοποιημένο εκτελονισμο που κάνει το ΕΛΤΑ και χρεώνει 3 ευρώ σε κάθε δεμα . Όσο κι αν φαίνεται περίεργο σε κάποιους, οι φόροι σε εισαγόμενα προϊόντα είναι οι πιο δίκαιοι. Δυστυχώς όμως έχουμε καταλήξει να έχουμε προϊόντα στα ράφια των καταστημάτων εκτελωνισμενα με υψηλό φπα και ότι άλλο φόρο έχουν... Και οι πελάτες προσπαθούμε να περάσουμε την αγορά μας στη βάρκα με τους Συριους μετανάστες για να γλυτώσουμε κάποια ευρώ... Μετά μη γράφετε στο θέμα εκλογές γιατί κόβονται μισθοί συντάξεις και δεν σας προσλαμβάνει κανεις.

Achileas7
13-06-15, 21:24
Σε αγορές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης αν παραγγείλεις με courier περνάει ΠΑΝΤΑ από τελωνείο. Οπότε. όποτε παραγγέλνουμε από εξωτερικό προτιμούμε το απλό και οικονομικό ταχυδρομείο – ΕΛΤΑ (στην Αμερική η επιλογή είναι USPS).

Τώρα τι ακριβώς παίζει: Ο εκτελωνισμός κανονικά πρέπει να γίνει από εσένα. Δηλαδή να πας στο αεροδρόμιο, να συμπληρώσεις καμία 10αριά έντυπα διάσπαρτα από διάφορα γραφεία του τελωνείου, να πληρώσεις άλλα τόσα παράβολα και να τα πας στον εκτελωνιστή. Από εκεί θα πάρεις και άλλα χαρτιά θα τα συμπληρώσεις και θα τα πας σε άλλα γραφεία. Στην ουσία πληρώνεις αυτό! Αυτή την διαδικασία που υποτίθεται πρέπει να την κάνεις μόνος σου, μισθώνεις κάποιον άλλο για να την κάνει. Δεν το θεωρώ λογικό, αλλά έτσι δικαιολογείτε ένα μέρος του κόστους (μαζί με παράβολα, απόδειξη και ΦΠΑ για παροχή υπηρεσιών).
Τώρα, ο λόγος που πληρώνεις ΦΠΑ στα μεταφορικά και στην ασφάλεια είναι ότι το προϊόν αυτό πλέον δεν αξίζει 25 euro αλλά 40 λόγο τον όσο πλήρωσες. Αν σε ρωτήσει κάποιος ας πούμε πόσο το πουλάς δεν θα πεις το αγόρασα 25 άρα στο δίνω 30! Θα του πεις ότι το αγόρασες 40 γιατί τόσο σου στοίχησε! Και αυτό μια μέθοδος για να αυξήσουν τους φόρους είναι αλλά σου εξηγώ την λογική.

Η δικιά μας λογική σαν αγοραστές είναι πως αν μπει τελωνείο τότε βράστα. Όχι μόνο για το κόστος αλλά και για την ταλαιπωρία που θα τραβήξουμε (+ την αναμονή). Οπότε αγορές από εξωτερικό, με μη εμπορικό σκοπό μόνο με κοινό ταχυδρομείο.

angel_grig
14-06-15, 16:14
Σε αγορές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης αν παραγγείλεις με courier περνάει ΠΑΝΤΑ από τελωνείο. Οπότε. όποτε παραγγέλνουμε από εξωτερικό προτιμούμε το απλό και οικονομικό ταχυδρομείο – ΕΛΤΑ (στην Αμερική η επιλογή είναι USPS).

Τώρα τι ακριβώς παίζει: Ο εκτελωνισμός κανονικά πρέπει να γίνει από εσένα. Δηλαδή να πας στο αεροδρόμιο, να συμπληρώσεις καμία 10αριά έντυπα διάσπαρτα από διάφορα γραφεία του τελωνείου, να πληρώσεις άλλα τόσα παράβολα και να τα πας στον εκτελωνιστή. Από εκεί θα πάρεις και άλλα χαρτιά θα τα συμπληρώσεις και θα τα πας σε άλλα γραφεία. Στην ουσία πληρώνεις αυτό! Αυτή την διαδικασία που υποτίθεται πρέπει να την κάνεις μόνος σου, μισθώνεις κάποιον άλλο για να την κάνει. Δεν το θεωρώ λογικό, αλλά έτσι δικαιολογείτε ένα μέρος του κόστους (μαζί με παράβολα, απόδειξη και ΦΠΑ για παροχή υπηρεσιών).
Τώρα, ο λόγος που πληρώνεις ΦΠΑ στα μεταφορικά και στην ασφάλεια είναι ότι το προϊόν αυτό πλέον δεν αξίζει 25 euro αλλά 40 λόγο τον όσο πλήρωσες. Αν σε ρωτήσει κάποιος ας πούμε πόσο το πουλάς δεν θα πεις το αγόρασα 25 άρα στο δίνω 30! Θα του πεις ότι το αγόρασες 40 γιατί τόσο σου στοίχησε! Και αυτό μια μέθοδος για να αυξήσουν τους φόρους είναι αλλά σου εξηγώ την λογική.

Η δικιά μας λογική σαν αγοραστές είναι πως αν μπει τελωνείο τότε βράστα. Όχι μόνο για το κόστος αλλά και για την ταλαιπωρία που θα τραβήξουμε (+ την αναμονή). Οπότε αγορές από εξωτερικό, με μη εμπορικό σκοπό μόνο με κοινό ταχυδρομείο.

Eνταξει ολα αυτα...πως εξηγειται ομως σε αντικειμενο φιλου που ηρθε με EMS και περασε τελωνειο (απο τις σπανιες φορες που ετυχε σε EMS) να χρεωθηκε μονο το νομιμο ΦΠΑ,πραγμα που δεν γινεται με άλλα courrier ??Mηπως οι υπολοιποι ειναι λιγο (ή μαλλον πολυ) κλεφτες??

chip
14-06-15, 19:37
Πέρασε μέσα από τα ΕΛΤΑ που όπως έχουμε πει έχουν πολύ χαμηλότερες χρεώσεις (δεν γνωρίζω αν είναι βάση κάποιας νομοθεσίας που τα βοηθαει (καθόλου απίθανο στη χώρα μας) ή απλά λόγω ποιο συμφέρον συμφονιών για τους πελάτες τους), όπου πλήρωσε βέβαια και αμοιβη εκτελωνισμού αλλά μικρή 8-12 ευρώ οπότε δεν το κατάλαβε...
(όπως είπα ποιο πάνω τα EMS έρχονταί με τα ΕΛΤΑ (δεν ξέρω αν γίνεται πάντα) γιατί μάλλον ανήκουν στα κινέζικα ταχρυδρομεία)

¶λλη περίπτωση είναι να πλήρωσε την αμοιβή εκτελωνισμού ο αποστολέας (σπάνιο μέν αλλά σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται - μου έχει τύχει σε δείγματα της Texas Instruments).

Οι υπόλοιποι απλά παρακάμπτουν (όπως έχουν υποχρέωση από το νομό) τα δέματα (όλα) μέσα απο το τελωνείο...

Δημήτρηςκα
15-06-15, 00:29
Το παράλογο ειναι πως η ατμελ ειναι ευρωπαϊκή ενώ η αποθήκη της στη Μαλαισια. Την εχω πατήσει και γω με την ατμελ και στα μέιλ που μου εστελναν μονο φοροφυγά δεν με είπανε

chip
15-06-15, 00:47
ίσως εννοείς οτι μιλάς με sales center στην Ευρώπη
γιατί κατά τα άλλα η ATMEL είναι Αμερικάνικη
άλλο που ιδρυτής της είναι Έλληνας... (αν και τον έδιωξαν από πρόεδρο πριν 5-6 χρόνια λόγω κακών δοιηκητικών επιλογών... κάτι σαν αυτό που είχαν κάνει στον Steve Jobs το 1985...)